Προς το περιεχόμενο

H Seagate παρουσίασε τον ταχύτερο σκληρό δίσκο χωρητικότητας 6ΤΒ


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

hard-drive-survival-rate-in-months-hitachard-drive-annual-failure-rate-hitachi-s

Αυτό έχει αποδειχθεί ότι ήταν αναξιόπιστο τεστ (για να μην το πω fail)  και μάλιστα αν θυμάμαι καλά συζητήθηκε και εδώ.

 

WD και Seagate είναι στα ίδια απο άποψη αντοχής (για να σας το πω αλλιώς αν είχανε πολλά ελαττωματικά μοντέλα η μία ή η άλλη θα το κλείνανε το μαγαζί απο τα πολλά RMA)  οπότε και οι 2 ειναι σε αρκετά χαμηλά επίπεδα στο συγκεκριμένο θέμα. 

Τέλος μετράει και πως έφτασε το σκληρός στο σπίτι σου και η φυσική καταπόνηση του κατα την διάρκεια (αν μιλάμε για laptop)

 

 

Απο εκει και πέρα πιστεύω (απο άποψη τεχνολογίας και επιδόσεων) η Seagate έχει αυτό το "ενα κλικ παραπάνω."

 

Α και για να συμμετέχω και εγω στο παιχνίδι εμπειριών :P  (που το βρίσκω άτοπο για τους παραπάνω λόγος αλλά κουβέντα να γίνεται :P )

 

Έχω ακόμη όλους μου τους σκληρούς απο το 1995 και μετά (ο πρώτος απο την συγκεκριμένη χρονιά ήταν Seagate ενα τέρας με 1GB χωρητικότητα ) λειτουργούν όλοι εκτός απο έναν που πείρα το 2010 και τα έφτυσε πέρσι και ήταν WD  αλλά παίζει να φταίει μια κάρτα raid που είχα οπότε δεν ξέρω... ο seagate που κούμπωνε στην ίδια κάρτα ακόμη ζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχει αποδειχθεί ότι ήταν αναξιόπιστο τεστ (για να μην το πω fail)  και μάλιστα αν θυμάμαι καλά συζητήθηκε και εδώ.

 

WD και Seagate είναι στα ίδια απο άποψη αντοχής (για να σας το πω αλλιώς αν είχανε πολλά ελαττωματικά μοντέλα η μία ή η άλλη θα το κλείνανε το μαγαζί απο τα πολλά RMA)  οπότε και οι 2 ειναι σε αρκετά χαμηλά επίπεδα στο συγκεκριμένο θέμα. 

Τέλος μετράει και πως έφτασε το σκληρός στο σπίτι σου και η φυσική καταπόνηση του κατα την διάρκεια (αν μιλάμε για laptop)

 

 

Απο εκει και πέρα πιστεύω (απο άποψη τεχνολογίας και επιδόσεων) η Seagate έχει αυτό το "ενα κλικ παραπάνω."

 

Α και για να συμμετέχω και εγω στο παιχνίδι εμπειριών :P  (που το βρίσκω άτοπο για τους παραπάνω λόγος αλλά κουβέντα να γίνεται :P )

 

Έχω ακόμη όλους μου τους σκληρούς απο το 1995 και μετά (ο πρώτος απο την συγκεκριμένη χρονιά ήταν Seagate ενα τέρας με 1GB χωρητικότητα ) λειτουργούν όλοι εκτός απο έναν που πείρα το 2010 και τα έφτυσε πέρσι και ήταν WD  αλλά παίζει να φταίει μια κάρτα raid που είχα οπότε δεν ξέρω... ο seagate που κούμπωνε στην ίδια κάρτα ακόμη ζει 

Proof or it didn't happened.

Το τεστ είναι καρά αξιόπιστο. Όταν όλοι μα όλοι οι seageate που μου χάλασαν ήταν από μοτέρ και κεφαλές δεν νομίζω ότι πρέπει να το συζητήσουμε. WD η πρώτη re2 σειρά μου χάλασαν όλα τα κομμάτια μαζί μέσα σε ένα μήνα !! Μετά πολύ λίγες βλάβες. HGST με 3 χρονιά εγγύηση σκυλιά αλλά είχαν και αυτοί κάποια κομμάτια dead, ποτέ όμως παρτίδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενας και μοναδικος δισκος που εχω ειναι WD Green.Αγορασμενος 26-5-2011 και συνεχιζει...

 

 

dasdasdas.png

 

 

Με γκάστρωσες με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς. Είδα το screenshot, λέω "ωραίο προγραμματάκι, ας το δοκιμάσω". Το κατεβάζω, ωραίο, μέχρι την επόμενη προσπάθεια εκκίνησης των Windows. Αναγκαστική επαναφορά σε προηγούμενο restore point, για πρώτη μου φορά όσα χρόνια δουλεύω σε Windows 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γκάστρωσες με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς. Είδα το screenshot, λέω "ωραίο προγραμματάκι, ας το δοκιμάσω". Το κατεβάζω, ωραίο, μέχρι την επόμενη προσπάθεια εκκίνησης των Windows. Αναγκαστική επαναφορά σε προηγούμενο restore point, για πρώτη μου φορά όσα χρόνια δουλεύω σε Windows 7.

Εγώ δεν έχω θέμα με x64 Win7 που το έχω χρόνια τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γκάστρωσες με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς. Είδα το screenshot, λέω "ωραίο προγραμματάκι, ας το δοκιμάσω". Το κατεβάζω, ωραίο, μέχρι την επόμενη προσπάθεια εκκίνησης των Windows. Αναγκαστική επαναφορά σε προηγούμενο restore point, για πρώτη μου φορά όσα χρόνια δουλεύω σε Windows 7.

To HDD Sentinel το χρησιμοποιώ κι εγώ επί χρόνια, και σε windows και σε linux.Ποτέ δεν μου έκανε κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς τους κάνετε; Έχω Seagate, μικρούς βέβαια, 500 GB και 300 GB νομίζω, τον ένα πρέπει να τον έχω 5 χρόνια και τον άλλο γύρω στα 7. Λειτουργούν μια χαρά.

Φίλε μου, τόσα χρόνια στις επισκευές υπολογιστών, το πόσους προβληματικούς seagate έχουμε δει... Όχι ότι και οι WD δε βγάζουν προβλήματα, αλλά οι seagate δεν παίζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προσωπικη εμπειρια οι green σειρες καθε εταιριας ειναι αναξιοπιστες(και γενικα οι πιο φτηνες).

 

δεν εχω δει wd green να αντεχει πανω απο 1,5 χρονο χωρις προβληματα και οι περισσοτεροι seagate ειναι στην ιδια κατηγορια με βαση την τιμη..

 

σε wd black και seagate constellation(es2,es3) δεν εχω δει προβληματα ή να πεθαινει κανεις, οποτε αν δεν σε νοιαζει να παρεις τα μισα gb στην ιδια τιμη, ειναι αρκετα πιο σιγουρη λυση..

Οι wd green που λες δεν είχαν θέμα κακής κατασκευής αλλά κακού "σεταρίσματος". Συγκεκριμένα αν απενεργοποιούσες το head parking δεν είχες κανένα πρόβλημα. Αν πάλι το άφηνες στα 8" που αν θυμάμαι καλά είναι το προεπιλεγμένο, κλάφτα χαράλαμπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι wd green που λες δεν είχαν θέμα κακής κατασκευής αλλά κακού "σεταρίσματος". Συγκεκριμένα αν απενεργοποιούσες το head parking δεν είχες κανένα πρόβλημα. Αν πάλι το άφηνες στα 8" που αν θυμάμαι καλά είναι το προεπιλεγμένο, κλάφτα χαράλαμπε...

σε 2 green που το ειχα αλλαξει, πεθαναν και οι 2 σχεδον ταυτοχρονα λιγο πριν τον 1,5 χρονο.

ηταν ιδια παρτιδα βεβαια, οποτε δεν ξερω σε αλλες τι γινοταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γκάστρωσες με το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς. Είδα το screenshot, λέω "ωραίο προγραμματάκι, ας το δοκιμάσω". Το κατεβάζω, ωραίο, μέχρι την επόμενη προσπάθεια εκκίνησης των Windows. Αναγκαστική επαναφορά σε προηγούμενο restore point, για πρώτη μου φορά όσα χρόνια δουλεύω σε Windows 7.

το hd sentinel ειναι ισως το πιο γνωστο προγραμμα για να δεις την κατασταση του δισκου.Αν εκατσε στραβα στο pc σου ειναι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 2 green που το ειχα αλλαξει, πεθαναν και οι 2 σχεδον ταυτοχρονα λιγο πριν τον 1,5 χρονο.

ηταν ιδια παρτιδα βεβαια, οποτε δεν ξερω σε αλλες τι γινοταν..

Πιθανόν να έπεσες σε ελαττωματική παρτίδα. Εγώ π.χ. την πάτησα σε έναν μόνο από τους 6 green που έχω και αυτό γιατί είχα ξεχάσει να απενεργοποιήσω το "παρκάρισμα". Πάνω στον χρόνο η ταχύτητα ανάγνωσης/εγγραφής έπεσε στα 2MB/s και ευτυχώς πρόλαβα και τον άδειασα. :) Τώρα, προβληματικά κομμάτια βγαίνουν σε όλες τις εταιρείες. Απλά σε κάποιες βγαίνουν περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να έπεσες σε ελαττωματική παρτίδα. Εγώ π.χ. την πάτησα σε έναν μόνο από τους 6 green που έχω και αυτό γιατί είχα ξεχάσει να απενεργοποιήσω το "παρκάρισμα". Πάνω στον χρόνο η ταχύτητα ανάγνωσης/εγγραφής έπεσε στα 2MB/s και ευτυχώς πρόλαβα και τον άδειασα. :) Τώρα, προβληματικά κομμάτια βγαίνουν σε όλες τις εταιρείες. Απλά σε κάποιες βγαίνουν περισσότερα.

τι παιζει με το παρκαρισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παιζει με το παρκαρισμα?

Στους wd green η προεπιλογή ήταν να "παρκάρουν" οι κεφαλές μετά από 8" αδράνειας. Με αποτέλεσμα το head park count να γράφει τρελά νούμερα και να παθαίνει μέσα σε ένα χρόνο φθορές που θα πάθαινε σε 10... Υπάρχει ένα πρόγραμμα το wdidle3 που μπορείς να τρέξεις από bootable usb flash και να απενεργοποιήσεις αυτό το χαρακτηριστικό ή σε κάποια μοντέλα να αυξήσεις το χρόνο έως τα 5 λετπά και να μειώσεις κατά πολύ τις πιθανότητες να σου παρουσιαστεί πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...