Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft προχωράει σταδιακά στην ενοποίηση των Windows Store και Windows Phone Store


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft ανακοίνωσε στο συνέδριο BUILD ότι ξεκίνησε να εστιάζει στις “universal apps” και προέτρεψε τους developers να κάνουν το ίδιο. Οι εξελίξεις είναι ραγδαίες, και σύμφωνα με μία νέα ανάρτηση στο blog των Windows, η εταιρεία εισάγει νέα price points στο Windows Store ($0.99 και $1.29).Η νέα στρατηγική της εταιρείας σχετικά με τις ενοποιημένες εφαρμογές, οι οποίες θα λειτουργούν σε όλο το φάσμα των λειτουργικών συστημάτων της εταιρείας, σε desktop PCs και φορητούς υπολογιστές, σε κινητά ή σε tablets, –οι developers θα μπορούν να επιτύχουν κάτι τέτοιο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και χωρίς εκτεταμένες αλλαγές στον κώδικα- φέρνει και νέα δεδομένα στον τομέα των app stores, αφού η Microsoft έχει στόχο να ενοποιήσει το Windows Store με το Windows Phone Store.

 

Οι εφαρμογές με κόστος $0.99 και $1.29 αποτελούν το 55% των εσόδων για την εταιρεία και έτσι είναι φυσιολογικό να μεταφερθούν και τα συγκεκριμένα price points στο Windows Store.

 

Σύμφωνα με την ανάρτηση, οι developers θα παρατηρήσουν μικρές αλλαγές στις τιμές των apps –η εταιρεία έχει λάβει υπόψη της την φορολογία τοπικά σε κάθε χώρα και άλλους παράγοντες- και τους προέτρεψε να επισκεφτούν το Dev Center εφόσον θέλουν να πραγματοποιήσουν τροποποιήσεις.

 

Link.png Site: Windowsblog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιανει το νοημα σιγα σιγα η ms αντε γιατι το βαρεθηκα το android τοσο καιρο λεφτα για ios δεν υπαρζουν οποτε παμε στα windows ερχονται και νεα πραγματα σιγα σιγα οποτε ανεβαινει!

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να βαρεθεί κάποιος το android. Λες και μπορείς να το παραμετροποιήσεις. Ενώ στο ios και στα wp κάνεις παπάδες και δεν βαριέσαι με τόση παραμετροποίηση.

 

Όσο για την ενοποίηση θα δείξει στη πράξη. Προς το παρόν το android λειτουργεί περισσότερο σαν... windows παρά τα ίδια τα windows για τηλέφωνα ως... windows. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να βαρεθεί κάποιος το android. Λες και μπορείς να το παραμετροποιήσεις. Ενώ στο ios και στα wp κάνεις παπάδες και δεν βαριέσαι με τόση παραμετροποίηση.

 

Όσο για την ενοποίηση θα δείξει στη πράξη. Προς το παρόν το android λειτουργεί περισσότερο σαν... windows παρά τα ίδια τα windows για τηλέφωνα ως... windows.

 

Αν σου πω οτι αυτη την παραμετροποιηση βαρεθηκα τι θα πεις :P γενικα επειδη εχω πιασει σχεδον καθε λειτουργικο το wp το ευχαριστιομουν να το λειτουργω ενα περιεργο πραγμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γουστα, εγω π.χ. δεν μπορω πανω απο μήνα με εναν launcher-θεμα. εχω αλλαξει συνολικα 4 lauchers και οι τέσσερις φανταστικοί και απο αποψη λειτουργικοτητας και ταχύτητας, αλλα δεν μπορω τα ιδια και τα ιδια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου πω οτι αυτη την παραμετροποιηση βαρεθηκα τι θα πεις :P γενικα επειδη εχω πιασει σχεδον καθε λειτουργικο το wp το ευχαριστιομουν να το λειτουργω ενα περιεργο πραγμα

 

Εντάξει καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά δεν είναι αρνητικό η παραμετροποίηση. Το αντίθετο.

 

Τα WP μπορεί να τα ευχαριστιέσαι τώρα που είναι αρχή και είναι κάτι νέο.

 

Δεν λέω ότι θα τα βαρεθείς. Ίσα ίσα και εμένα μου έχουν αφήσει θετικές εντυπώσεις σε συνδυασμό με το μεγάλο εύρος τιμών των συσκευών με το συγκεκριμένο λειτουργικό.

 

Η Microsoft κινείται σωστά. Πρέπει να δώσει μεγάλο βάρος στο Store και την ενοποίηση. Ειδικά το τελευταίο είναι το μεγαλύτερο ατού της!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γουστα, εγω π.χ. δεν μπορω πανω απο μήνα με εναν launcher-θεμα. εχω αλλαξει συνολικα 4 lauchers και οι τέσσερις φανταστικοί και απο αποψη λειτουργικοτητας και ταχύτητας, αλλα δεν μπορω τα ιδια και τα ιδια.

Μια απο τα ιδια τωρα κατασταλαξα στον nova μεχρι να ξαναγυρισω στον υπερτατο smart launcher

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η Microsoft κατασκευάσει μια εφαρμογή που να σε βοηθάει στην παραμετροποίση των tiles, προτείνοντας σου διατάξεις, νομίζω ότι θα ανεβασει κατά πολύ της πωλήσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να βαρεθεί κάποιος το android. Λες και μπορείς να το παραμετροποιήσεις. Ενώ στο ios και στα wp κάνεις παπάδες και δεν βαριέσαι με τόση παραμετροποίηση.

 

Μόνο σαν χιουμοριστικό μπορώ να το πάρω αυτό το σχόλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για την ενοποίηση θα δείξει στη πράξη. Προς το παρόν το android λειτουργεί περισσότερο σαν... windows παρά τα ίδια τα windows για τηλέφωνα ως... windows. 

 

 

Ακριβώς. Αν όλοι θέλαμε παραμετροποίηση και δυνατότητες για απεριόριστες αλλαγές στο λειτουργικό θα είχαμε όλοι linux στο desktop. Αυτό όμως αφορά μια πολύ μικρή κατηγορία χρηστών. Οι περισσότεροι θέλουν συγκεκριμένες λειτουργίες και να τις κάνουν ανεμπόδιστα. Αντε τα wp να δώσουν περισσότερες δυνατότητες στη lock screen κλπ γιατί αυτά τα πλακάκια έχουν κουράσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...