Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Καλημέρα παιδιά.

Θέλω να κάνω μία ερώτηση.

Όταν κάνω μία εγκατάσταση παιχνιδιού στο τάδε δίσκο, ενώ εγκαθιστάται το παιχνίδι εκεί που επιλέγω, βλέπω πως εγκαθιστά και διάφορα άλλα δεδομένα στον δίσκο c. Υπάρχει τρόπος να τα εγκαθιστώ κι αυτά στον δίσκο που επιλέγω να εγκαθίστανται ώστε να είναι μαζί με τα παιχνίδια; Δηλαδή να μην δεσμέυω τον χώρο του δίσκου C γιατί είναι μόνο 100gb.

Τα αρχεία συνήθως είναι πολύ μικρά σε μέγεθος configurations files. Aντε άμα έχεις άπειρα saves σε κάνα game να πιάσουν λίγο χώρο, αλλα τα σβήνεις οποτε θες. Επίσης κάποια games έχουν θέμα όταν δεν γίνονται install στο system drive.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι σωστά δεν πιάνουν χώρο ευτυχώς!:D Απλά γίνεται μπάχαλο στα "εγγραφά μου" που πάνε και σε μερικά μου έχει τύχει να κάνουν και φακέλους παρά φακέλους (μερικά και χύμα σε άλλον χώρο του c) και τρέχα γύρευε να βρεις ποιο είναι και ανήκει που!!!:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Leon Scott Kennedy είπε

Ναι σωστά δεν πιάνουν χώρο ευτυχώς!:D Απλά γίνεται μπάχαλο στα "εγγραφά μου" που πάνε και σε μερικά μου έχει τύχει να κάνουν και φακέλους παρά φακέλους (μερικά και χύμα σε άλλον χώρο του c) και τρέχα γύρευε να βρεις ποιο είναι και ανήκει που!!!:confused:

Εγώ μόλις τρέχω 1η φορά ένα παιχνίδι, τσεκάρω στα έγγραφα και στα AppData να δω τι φακέλους έχει δημιουργήσει και τους αλλάζω εικονίδιο (έχει μέσα στην εγκατάσταση του παιχνιδιού) έτσι ώστε να ξέρω από ποιο έχουν δημιουργηθεί όταν έρθει η ώρα να το σβήσω. Αλλά και να ξεφύγει κάτι δεν έγινε και τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, p4n0s86 είπε

Εγώ μόλις τρέχω 1η φορά ένα παιχνίδι, τσεκάρω στα έγγραφα και στα AppData να δω τι φακέλους έχει δημιουργήσει και τους αλλάζω εικονίδιο (έχει μέσα στην εγκατάσταση του παιχνιδιού) έτσι ώστε να ξέρω από ποιο έχουν δημιουργηθεί όταν έρθει η ώρα να το σβήσω. Αλλά και να ξεφύγει κάτι δεν έγινε και τίποτα.

Πως γίνεται αυτό φίλε;😲 Που ακριβώς έχει αυτή την επιλογή στην εγκατάσταση του παιχνιδιού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Πως γίνεται αυτό φίλε;😲 Που ακριβώς έχει αυτή την επιλογή στην εγκατάσταση του παιχνιδιού; 

Όχι δεν έγινα κατανοητός. :P Εννοώ ότι μέσα στον φάκελο που έχει γίνει η εγκατάσταση του παιχνιδιού, έχει εικονίδια για να διαλέξω να βάλω σ' αυτά που δημιουργεί αφού το τρέξω 1 φορά.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φτιάξε φακέλους μέσα στον δίσκο που θες για music/documents/desktop κτλ και μετακίνησε τα paths τους στον αντίστοιχο. Έτσι πχ εάν έχεις έναν ssd 100gb θα τον κρατάς άδειο, και τα πάντα από αυτά θα μπαίνουν στον μηχανικό που είναι 12ΤΒ παράδειγμα. Τον appdata δεν τον μετακινείς, μη το κάνεις δηλαδή.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Φτιάξε φακέλους μέσα στον δίσκο που θες για music/documents/desktop κτλ και μετακίνησε τα paths τους στον αντίστοιχο. Έτσι πχ εάν έχεις έναν add 100gb θα τον κρατάς άδειο, και τα πάντα από αυτά θα μπαίνουν στον μηχανικό που είναι 12ΤΒ παράδειγμα. Τον appdata δεν τον μετακινείς, μη το κάνεις δηλαδή.

Κι αυτό γίνεται ναι, αλλά καθαρά για τα saves και τα settings των παιχνιδιών δεν υπάρχει λόγος. Εκτός αν βάζει τίποτα mods στο Eurotruck ας πούμε που πιάνουν μερικά giga οπότε τότε είναι η λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Κι αυτό γίνεται ναι, αλλά καθαρά για τα saves και τα settings των παιχνιδιών δεν υπάρχει λόγος. Εκτός αν βάζει τίποτα mods στο Eurotruck ας πούμε που πιάνουν μερικά giga οπότε τότε είναι η λύση.

Ναι σπανια, επίσης σε κάνα RPG που κανεις πολλά hard saves παίζει να φτάσει μερικά gb, αλλα και πάλι πρόβλημα δεν είναι πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμόμουν από παλιά πως το Empire Total War και το Napoleon είχαν μεγάλους φακέλους στα save. Το κοίταξα και σήμερα έχω 3 GB στο Napoleon, γύρω στα 30ΜΒ ανά save. Για σύγκριση, στο Attila είναι 10 MB και στο Troy 5-6MB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, G.TH. είπε

Θυμόμουν από παλιά πως το Empire Total War και το Napoleon είχαν μεγάλους φακέλους στα save. Το κοίταξα και σήμερα έχω 3 GB στο Napoleon, γύρω στα 30ΜΒ ανά save. Για σύγκριση, στο Attila είναι 10 MB και στο Troy 5-6MB

Ανάλογος το game βασικά, της Bethesda για παράδειγμα κάθε save πιάνει και περισσότερο χώρο, στο Skyrim για παράδειγμα παίζει τα end game saves να είναι τεραστια. Ένα φάκελο με saves που έχω από vanilla F4 είναι 2.5GB, και δεν είχα φτάσει καν στο τέλος, DLC, κτλ.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω γνωμες. Απο την μια λεω να το κανω απο την αλλη εχει πεσει αρκετα η ποιοτητα περα απο το choice Νοεμβριου που δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να παρω 100+ παιχνιδια με 91 ευρω η με αυτα τα 91 να παρω 10-15 παιχνιδια που σιγουρα θα παιξω. Τι θα κανατε?

 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαδιζω στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα οτι μπορει να δωσουν στους επομενους μηνες κατι καλο δεν μου λεει κατι πιο πολυ ρισκο ειναι παρα καλο deal, καλο deal θα ητανε να ηξερες τι θα δωσουν εξαρχης και να εβλεπες αν αξιζει να τα δωσεις τα 100..Προσωπικα δεν εχω βαλει ουτε μια φορα μηνιαια συνδρομη γιατι σπανια ειχε κατι που να πω ναι αξιζει να βαλω να ειμαι ειλικρινης 2-3 φορες μετανοιωσα που δεν ειχα βαλει συνδρομη τις περισσοτερες φορες ητανε μαπα το καρπουζι για τα δικα μου δεδομενα.Δεν ξερω εγω προτιμω να χαλαω τα χρηματα σε κατι που οντως θελω να παιξω και δεν βαζω οτι σκουπιδοπαιχνιδο υπαρχει εκει εξω.Αφου πολλες φορες και bundle που αγοραζω ζυγιζω κατα ποσο αξιζει να το παρω γιατι πολλες φορες δινουν και κατι παιχνιδια που δεν θα τα παιξω καν οποτε μετραω μονο την αξια των παιχνιδιων που ενδιαφερομαι και αν δω οτι αξιζει σαν bundle και ερχεται πιο φθηνα απο το να τα επαιρνα ξεχωριστα εστω και απο κλειδαδικα τοτε το τσιμπαω.Δεν μου λεει κατι να μου δινουν 100 παιχνιδια στα 1800msrp και ζητημα ειναι να αξιζουν τα 5

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, icenex είπε

Να βαδιζω στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα οτι μπορει να δωσουν στους επομενους μηνες κατι καλο δεν μου λεει κατι πιο πολυ ρισκο ειναι παρα καλο deal, καλο deal θα ητανε να ηξερες τι θα δωσουν εξαρχης και να εβλεπες αν αξιζει να τα δωσεις τα 100..Προσωπικα δεν εχω βαλει ουτε μια φορα μηνιαια συνδρομη γιατι σπανια ειχε κατι που να πω ναι αξιζει να βαλω να ειμαι ειλικρινης 2-3 φορες μετανοιωσα που δεν ειχα βαλει συνδρομη τις περισσοτερες φορες ητανε μαπα το καρπουζι για τα δικα μου δεδομενα.Δεν ξερω εγω προτιμω να χαλαω τα χρηματα σε κατι που οντως θελω να παιξω και δεν βαζω οτι σκουπιδοπαιχνιδο υπαρχει εκει εξω.Αφου πολλες φορες και bundle που αγοραζω ζυγιζω κατα ποσο αξιζει να το παρω γιατι πολλες φορες δινουν και κατι παιχνιδια που δεν θα τα παιξω καν οποτε μετραω μονο την αξια των παιχνιδιων που ενδιαφερομαι και αν δω οτι αξιζει σαν bundle και ερχεται πιο φθηνα απο το να τα επαιρνα ξεχωριστα εστω και απο κλειδαδικα τοτε το τσιμπαω.Δεν μου λεει κατι να μου δινουν 100 παιχνιδια στα 1800msrp και ζητημα ειναι να αξιζουν τα 5

Και εγω ετσι σκεφτομαι για αυτο ρωτησα εδω τις γνωμες σας μπας και αποφασισω. Εχει πεσει αρκετα η ποιοτητα του choice αν και παλι 1-2 παιχνιδια καθε μηνα με ενδιαφερουν. Παλι τα 90 ευρω θα βγουν αλλα απο την αλλη με αυτα τα 90 μπορω να παω σε λιγοτερα παιχνιδια σαφως αλλα που σιγουρα θα ασχοληθω. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι καποια απο αυτα τα χρηματα θα πανε και σε φιλανθρωπιες που θα χαρω διπλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όλο σαπιλες έχει πλέον. Αν τύχει και βάλουν κάτι καλό το παίρνεις μεμονωμένα, γιατί να δεσμευτεις ένα χρονο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...