Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Single AAA μπορείς να τα παίξεις μια χαρά και 3 και 4 χρόνια μετά. Αν έχουν καλά γραφικά και δεν φαίνονται σαν να βγήκαν όταν είχαμε κυβέρνηση Ανδρέα Παπανδρέου, και έχουν καλό gameplay και story μια χαρά είναι. Δεν είναι ποδοσφαιρακι να πεις ότι θα παίζεις με παλιούς παίκτες ξέρω 'γω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

1)Σε 2 με 2.5χρονια(άντε βαριά 3)έχουν βγει όλα τα πιθανά dlc για το κάθε παιχνίδι και πιθανώς και η goty έκδοση του

2)Αν μιλάμε για παιχνίδια που έχουν καλό online,χάνουν πολύ κόσμο στο διάστημα αυτό.

3)Σε τόσο διάστημα θα έχουν βγει και τα περισσότερα patch βελτίωσης .

4)Στο διάστημα αυτό έχει πέσει αισθητά και η τιμή του.Δεν είναι να πεις ότι μετά από 2.5 χρόνια εξακολουθούν να πωλούνται στα 45+ευρώ ξέρω ‘γώ και άρα περίμενε και άλλο να πέσει παραπάνω η τιμή .

Τελος αυτό το πράγμα λέει και η ίδια η λογική.Ότι δηλαδή για παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν ,αν δεν ταπαίξεις σχετικά νωρίς αλλά τα αφήσεις για 4 με 5+χρόνια ξέρω ‘γώ,τότε πιθανό(όχι ομωσ σίγουρο)είναι να ταπαρατήσεις /να μην τα παίξεις ποτέ(κάπως έτσι μεγαλώνουν τα wishlist /backlog των περισσότερων έτσι δεν είναι ; ) . Έτσι τουλάχιστον ισχύει στην περίπτωση μου και για αυτό το λόγο έχω και μικρή wishlist παιχνιδιών που δεν έχω παίξει ακόμα . Άσε που μου είναι και πιο δύσκολο πλέον να παρακολουθώ τις νέες κυκλοφορίες και να έχω και πολλές άλλες στο περίμενε +backlog παιχνιδιών που έχω ήδη.Χάνεται η μπάλα από ένα σημείο και μετά (για μένα πάντα)ειδικά εάν έχεις και άλλες πλατφόρμες πέραν του pc. 
 

Προφανώς δε μιλάω για online games. Αυτά τα παίρνεις τον πρώτο χρόνο εννοείται. Άντε να περιμένεις το πρώτο μικρο sale αν δε σε νοιάζουν και τόσο πολύ. Από backlog άλλο τίποτα, αυτό δεν αλλάζει είτε αγοράζεις games day 1 είτε περιμένεις sales.😆

Από ένα σημείο και μετά για τους περισσότερους το ζήτημα είναι πόσο χρόνο έχεις ελεύθερο για να κάψεις. Αν δε είσαι και οικογενειάρχης, χαιρέτα τα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το καλό με το PC είναι ότι το παιχνίδι δείχνει τόσο καλό όσο καλό είναι και το σύστημά σου και όχι όπως το ορίσει ο dev όπως στις κονσόλες. Για παράδειγμα εγώ θα ήταν καλύτερα να παίξω τώρα το RDR2 με την 2060 σε 1080p ή το 2022 που θα βγουν οι 4000 NVIDIA και με καλύτερο monitor παρόλο που θα είναι 3 χρόνια game τότε;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Fulgore είπε

1)Σε 2 με 2.5χρονια(άντε βαριά 3)έχουν βγει όλα τα πιθανά dlc για το κάθε παιχνίδι και πιθανώς και η goty έκδοση του

2)Αν μιλάμε για παιχνίδια που έχουν καλό online,χάνουν πολύ κόσμο στο διάστημα αυτό.

3)Σε τόσο διάστημα θα έχουν βγει και τα περισσότερα patch βελτίωσης .

4)Στο διάστημα αυτό έχει πέσει αισθητά και η τιμή του.Δεν είναι να πεις ότι μετά από 2.5 χρόνια εξακολουθούν να πωλούνται στα 45+ευρώ ξέρω ‘γώ και άρα περίμενε και άλλο να πέσει παραπάνω η τιμή .

Τελος αυτό το πράγμα λέει και η ίδια η λογική.Ότι δηλαδή για παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν ,αν δεν ταπαίξεις σχετικά νωρίς αλλά τα αφήσεις για 4 με 5+χρόνια ξέρω ‘γώ,τότε πιθανό(όχι ομωσ σίγουρο)είναι να ταπαρατήσεις /να μην τα παίξεις ποτέ(κάπως έτσι μεγαλώνουν τα wishlist /backlog των περισσότερων έτσι δεν είναι ; ) . Έτσι τουλάχιστον ισχύει στην περίπτωση μου και για αυτό το λόγο έχω και μικρή wishlist παιχνιδιών που δεν έχω παίξει ακόμα . Άσε που μου είναι και πιο δύσκολο πλέον να παρακολουθώ τις νέες κυκλοφορίες και να έχω και πολλές άλλες στο περίμενε +backlog παιχνιδιών που έχω ήδη.Χάνεται η μπάλα από ένα σημείο και μετά (για μένα πάντα)ειδικά εάν έχεις και άλλες πλατφόρμες πέραν του pc. 
 

Το αυτο.. Ετσι νιωθω και εγω ακριβως.. Προσωπικα με βαση την ψυχοσυνθεση μου και επειδη με ξερω εγω να περιμενω κατι που θελω να παιξω πολυ δυσκολο. Εδω δεν περιμενω ευκολα να βγουν καποια patch να φτιαξουν τα προβληματικα.. Αλλα αν μου διαφυγει για καποιο λογο και περασει ο καιρος ή δεν προλαβω ή εχω κανει off γιατι στα τοσα χρονια περνανε διαστηματα φυσικα που δεν θελω να ακουμπησω παιχνιδια για μηνες, δυσκολα θα το πιασω αργοτερα.. Θα εχει οντως μεγαλωσει το backlog τοσο πολυ και θα εχουν βγει ή θα βγαινουν παιχνιδαρες αλλες που πιθανο ειναι να μην το πιασω ευκολα ή να καει.. Δεν υπαρχει πλεον και απλετος χρονος να θυμαμαι τι βγαινει ή τι ηθελα να παιξω και το εχω αφησει.. Ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε ή ο επομενος στα 45 😜

8 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Και το καλό με το PC είναι ότι το παιχνίδι δείχνει τόσο καλό όσο καλό είναι και το σύστημά σου ***. Για παράδειγμα εγώ θα ήταν καλύτερα να παίξω τώρα το RDR2 με την 2060 σε 1080p ή το 2022 που θα βγουν οι 4000 NVIDIA και με καλύτερο monitor παρόλο που θα είναι 3 χρόνια game τότε;

Και τωρα και μετα.. 😜 Ποτε δεν αρκει μια φορα στα καλα παιχνιδια..
Μακαρι να εβγαιναν συνεχως τετοια παιχνιδια με απαιτητικες αλλα και ποιοτικες (αρτιστικα) μηχανες γραφικων που πουσαρουν την κατασταση σημερα και μπορεις να τα απολαυσεις στο μελλον ακομη περισσοτερο, αλλα δυστυχως ειναι μετρημενα στα δαχτυλα των δυο χεριων.. Και ισως πολλα δαχτυλα εβαλα..

Οχι οτι το replayability εξαρταται απο τα γραφικα πρωτιστως βεβαια αλλα μιας και μιλαμε για αυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και θέμα χρόνου όμως το replayability. Αν και βασικά προσωπικά δεν με νοιάζει να παίξω πάλι το ίδιο game. Ελάχιστα είναι αυτά που μπορείς να αλλάξεις δραματικά την ιστορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Elder Scrolls μια ζωη τα λιωνω, mmo (παροτι δεν ημουν ποτε mmorpg fan), action rpg πρωτου και τρίτου προσωπου, strategy games .. καμια φορα μερικα τετοια παιχνιδια ειναι πολύ πιο ενδιαφεροντα για εμενα με την τεράστια mod community που τα περιβάλλει σαν replayability value απο κάποια άλλα.. 

Π.χ εχω  διαθεση τελευταία να ξαναπαιξω τα bioshock (για 4η φορα)..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα και σήμερα παίζω HOMM3 (με το HOTA mod) 21 χρόνια μετά και δεν έχω βρει αντίστοιχα καλό game στο είδος του. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Δεκαετία κοντά καίγεται κόσμος στο lol και το CSGO. Το ίδιο θα συμβεί και με το fortnite κατά πάσα πιθανότητα. Κάτι μάλλον κάναν σωστά οι συγκεκριμένοι devs και δε μπαγιάτεψαν.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Single AAA μπορείς να τα παίξεις μια χαρά και 3 και 4 χρόνια μετά. 

Μονο που εγω δεν εγραψα καπου αυτο το πραγμα. Εγω εγραψα οτι απο ενα σημειο και μετα δεν εχεις την πολυτελεια να περιμενεις πολλα χρονια για παιχνιδια που σε ενδιαφερουν,ειδικα εαν παιζεις και ολας πολλα και διαφορετικα ειδη οπως εγω. Δεν ειναι θεμα γραφικων ή παλαιότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Μονο που εγω δεν εγραψα καπου αυτο το πραγμα. Εγω εγραψα οτι απο ενα σημειο και μετα δεν εχεις την πολυτελεια να περιμενεις πολλα χρονια για παιχνιδια που σε ενδιαφερουν,ειδικα εαν παιζεις και ολας πολλα και διαφορετικα ειδη οπως εγω. Δεν ειναι θεμα γραφικων ή παλαιότητας. 

Το είπα επειδή αναφερθήκαμε σε ΑΑΑ (RDR2, HZD)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και το σχολιο μου δεν αφορουσε αυτα τα παιχνιδια συγκεκριμενα.

Και παλι ομως παιχνιδια σαν το Red Dead,θελουν αρκετο χρονο για να ασχοληθεις μαζι τους,κατι που απο καποια ηλικια και μετα δεν ειναι το ιδιο ευκολο να διαθεσεις σε σχεση με παλιοτερα.

Το Witcher 3 για παραδειγμα που πλεον το βρισκεις παρα πολυ φθηνα,πολλοι δεν θα ασχοληθουν μαζι του λογω του χρονου που θελει για να το τελειωσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το remaster του Shadow Man κυκλοφορεί σήμερα (ή σύντομα). To trailer που έχουν από ό,τι γράφουν στα σχόλια δεν είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό καθώς η δουλειά στα textures ήταν work in progress. Ίσως δώσουν ένα πιο σύγχρονο trailer. 

Το πιο ενδιαφέρον για μένα είναι μάλλον το cut content που γράφουν ότι επανέφεραν.

https://www.pcgamer.com/shadow-man-remastered-is-out-today-so-heres-a-weird-launch-trailer/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Το remaster του Shadow Man κυκλοφορεί σήμερα (ή σύντομα). To trailer που έχουν από ό,τι γράφουν στα σχόλια δεν είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό καθώς η δουλειά στα textures ήταν work in progress. Ίσως δώσουν ένα πιο σύγχρονο trailer. 

Το πιο ενδιαφέρον για μένα είναι μάλλον το cut content που γράφουν ότι επανέφεραν.

https://www.pcgamer.com/shadow-man-remastered-is-out-today-so-heres-a-weird-launch-trailer/

Το remaster που είναι; :P ίδιο φαίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...