Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Στο gamepass ειναι η απλη εκδοση του control,η οποια ειχε και καποια θεματακια.

εγω το εχω στο steam, οποτε δεν θα ασχοληθω με την εκδοση που εχει το gamepass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Όπου τους παίρνει..

ακριβως. transgender πρωταγωνιστη στο Far Cry δεν προκειται να δεις. Ακομη και στο AC:Odyssey, οπου υποτιθεται η σεξουαλικοτητα των κεντρικων χαρακτηρων ηταν ανοιχτη, στο canon του DLC τους κανανε straight, κατι που δικαιως αγανακτησε τους lgbt και κραξανε την Ubisoft, οποτε και ζητησε συγνωμη. βεβαια. στεναχωρηθηκανε για το λαθος τους.

Oλο αυτο αυτο ειναι στυγνο marketing και μια ξεδιαντροπη υποκρισια απο την μερια των corpos. και θα ταν καλο να το εχουν αυτο υποψιν οσοι απο τους παικτες και τα gaming sites, τις επαινουν για προοδευτισμο και βαζουν απλοχερα υψηλους βαθμους στα κατα τα αλλα μετρια παιχνδιια τους. δεν τους ενδιαφερουν τα δικαιωματα, μονο το κερδος.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν φερει το πρωτο, λογικα θα ναι το remaster που μαλλον ετοιμαζουν. δεν υπαρχει νοημα να κανουν διπλη δουλεια.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έχουμε ξαναγράψει 1000 φορές. Το πρόβλημα δεν είναι αν ένας χαρακτήρας είναι άντρας, γυναίκα, διεμφυλικός, straight, homosexual, bisexual, άσπρος, μαύρος, κίτρινος, χριστιανός, μουσουλμάνος, εβραίος κλπ. Το πρόβλημα είναι όταν φτιάχνεις το οποιοδήποτε game με το οποιοδήποτε context και πετάς στο ξεκάρφωτο "τέτοιες επιλογές" που δε κολλάνε και δεν έχουν κανένα νόημα να υπάρχουν στην όλη εμπειρία. Απλά και μόνο για να το παίξεις non bigot all inclusive developer κλπ. Και δε μιλάω για rpg's που πάει στο κόρακα το φύλο, η σεξουαλικότητα, η ράτσα και η θρησκεία είναι μέρος του χαρακτήρα σε έναν ζωντανό κόσμο που αυτά τα στοιχεία έρχονται σε αλληλεπίδραση. Αλλά τώρα σε ένα τέρμα γραμμικό stealth cover shooter να ζεις post apocalyptic σκηνικά και dog eats dog φάσεις και το κατά τα άλλα revenge story να ασχολείται με το αν o άλλος κρυφοπηδάει την #hardbodies φίλη της γκαστρωμένης ή να προστατεύεις από μια θρυσκόληπτη σέκτα ένα διεμφυλικό wannabe ανήλικο πρώην εχθρό σου, ε εντάξει καλύτερα να δω μια τούρκικη σαπουνόπερα που δεν είναι τόσο woke τουλάχιστον.😁

Και ξέρω ο κλασικός αντίλογος είναι why not. Το θέμα είναι να αντιληφθούν γιατί έγινε why yes in the first place.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό ακριβώς. Πιο πολύ υποκρισία μου κάνει από τη μεριά των devs. Πετάνε και τέτοια στοιχεία που δεν συμβαδίζουν με το story απλά και μόνο για να τους πουν μπράβο μιας και αυτά τα θέματα είναι πολύ "trendy" τα τελευταία χρόνια. Το ότι δεν είσαι ρατσιστής, σεξιστής, αναγνωρίζεις την διαφορετικότητα, κτλ είναι κάτι με το οποίο πορεύεσαι σε όλη τη ζωή σου και δεν χρειάζεται να το "αποδεικνύεις" με κονσερβοποιημένα tweets όπως ξαφνικά κάνει ο μισός πλανήτης τα τελευταία 2-3 χρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το ότι η Naughtydog έψαχνε dev με γνώσεις στο NVIDIA hardware και στο DX12 ήταν γιατί θέλουν να φέρουν τα παιχνίδια τους στο PC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ilos είπε

Τα έχουμε ξαναγράψει 1000 φορές. Το πρόβλημα δεν είναι αν ένας χαρακτήρας είναι άντρας, γυναίκα, διεμφυλικός, straight, homosexual, bisexual, άσπρος, μαύρος, κίτρινος, χριστιανός, μουσουλμάνος, εβραίος κλπ. Το πρόβλημα είναι όταν φτιάχνεις το οποιοδήποτε game με το οποιοδήποτε context και πετάς στο ξεκάρφωτο "τέτοιες επιλογές" που δε κολλάνε και δεν έχουν κανένα νόημα να υπάρχουν στην όλη εμπειρία. Απλά και μόνο για να το παίξεις non bigot all inclusive developer κλπ. Και δε μιλάω για rpg's που πάει στο κόρακα το φύλο, η σεξουαλικότητα, η ράτσα και η θρησκεία είναι μέρος του χαρακτήρα σε έναν ζωντανό κόσμο που αυτά τα στοιχεία έρχονται σε αλληλεπίδραση. Αλλά τώρα σε ένα τέρμα γραμμικό stealth cover shooter να ζεις post apocalyptic σκηνικά και dog eats dog φάσεις και το κατά τα άλλα revenge story να ασχολείται με το αν o άλλος κρυφοπηδάει την #hardbodies φίλη της γκαστρωμένης ή να προστατεύεις από μια θρυσκόληπτη σέκτα ένα διεμφυλικό wannabe ανήλικο πρώην εχθρό σου, ε εντάξει καλύτερα να δω μια τούρκικη σαπουνόπερα που δεν είναι τόσο woke τουλάχιστον.😁

Και ξέρω ο κλασικός αντίλογος είναι why not. Το θέμα είναι να αντιληφθούν γιατί έγινε why yes in the first place.

Ωωω φυσικά και σας νοιάζει η σεξουαλική προτίμηση των χαρακτήρων αποτι φαίνεται.

Που αν ολα αυτά που περιγράφεις γινόταν αποκλειστικά απο στρέιτ άτομα δε θα άνοιγε ρουθούνι, ούτε θα γραφατε κειμεναρες επι κειμένων, γιατί θα ήταν τελείως φυσιολογικό, αλλά γιατί να είναι αυτό φυσιολογικό και όχι ότι είδαμε στο παιχνίδι, γιατί πρέπει σονι και ντε να αποκλειστεί αυτό το σενάριο του δημιουργού? Να τα λες όπως είναι τα πράγματα.
anw έχει συζητηθεί το θέμα αυτό πολλές φορές από πέρσι.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Ωωω φυσικά και σας νοιάζει η σεξουαλική προτίμηση των χαρακτήρων αποτι φαίνεται.

Που αν ολα αυτά που περιγράφεις γινόταν αποκλειστικά απο στρέιτ άτομα δε θα άνοιγε ρουθούνι, ούτε θα γραφατε κειμεναρες επι κειμένων, γιατί θα ήταν τελείως φυσιολογικό, αλλά γιατί να είναι αυτό φυσιολογικό και όχι ότι είδαμε στο παιχνίδι, γιατί πρέπει σονι και ντε να αποκλειστεί αυτό το σενάριο του δημιουργού? Να τα λες όπως είναι τα πράγματα.
anw έχει συζητηθεί το θέμα αυτό πολλές φορές από πέρσι.

Μια χαρά έχω παίξει games που είχαν gay χαρακτήρες και μου άρεσε και τρομερά το σενάριο. Απλό παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό ήταν το  longest journey  που μαθαίνεις στα μισά ότι η housekeeper ήταν ένας ή το ballad of gay tony στο gta4 και άλλα πολλά παραδείγματα. It makes sense if it is done right bruh. Αλλά αυτό δεν έκανε dεrail όλο το σενάριο, απλά για να μπει μέσα. Και όπως (δε) καταλαβαίνεις ακόμα, χώνονται πλέον τέτοιες woke τσόντες απλά γιατί το ζητάνε "από πάνω". Το ακριβώς αντίθετο από την δημιουργική ελευθερία είναι. Αν σου φτιάξω tetris και σου δίνω την δυνατότητα να αλλάζεις όλα τα body parts αλά cyberpunk δε θα σου χτυπήσει περίεργα δηλαδή? 😁

Για να μην μιλήσω για την biowhore που είναι chapter από μόνη της στην woke κουλτούρα. Η παλιά bioware ήξερε να φτιάχνει masterpieces με τα "bigot" narrative της. Αυτά δε τα βλέπεις? Δηλαδή προτιμάς το DAO2 από το πρώρτο επειδή στο δεύτερο έχεις ένα gay elf που ακόμα και αν του αρνηθείς συνεχίζει και σου λέει δε πειράζει μπορούμε να κανονίσουμε τρίο με την rogue?😁 Και όλα αυτά σε game που δεν είχε τον χρόνο να φτιάξει πάνω από 4-5 dungeon presets? Μόνο εμένα μου φαίνονται όλα αυτά γελοία?

Ακόμα και το DLC του πρώτου TLOU, που το κράξανε δε μου φάνηκε τόσο τραγικό. Believable ήταν, καμία σχέση με τα τεκταινόμενα του δεύτερου μέρους.

5 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό ακριβώς. Πιο πολύ υποκρισία μου κάνει από τη μεριά των devs. Πετάνε και τέτοια στοιχεία που δεν συμβαδίζουν με το story απλά και μόνο για να τους πουν μπράβο μιας και αυτά τα θέματα είναι πολύ "trendy" τα τελευταία χρόνια. Το ότι δεν είσαι ρατσιστής, σεξιστής, αναγνωρίζεις την διαφορετικότητα, κτλ είναι κάτι με το οποίο πορεύεσαι σε όλη τη ζωή σου και δεν χρειάζεται να το "αποδεικνύεις" με κονσερβοποιημένα tweets όπως ξαφνικά κάνει ο μισός πλανήτης τα τελευταία 2-3 χρόνια..

Αυτό ακριβώς you get the point. Μπορεί το software house να αποτελείται από τους πιο συντηρητικούς, bigot και exclusive devs IRL, αλλά επειδή έπεσε από πάνω woke ντιρεκτίβα είναι τώρα one of us. Λες και πρέπει να χωριστούμε σε 2 στρατόπεδα οπωσδήποτε και να σκοτωθούμε μεταξύ μας. Δηλαδή όσοι δε γουστάρουμε αυτή τη νέα τάση στο narrative είοαστε σίγουρα με τους "άλλους". Στον ελεύθερο χρόνο μας πάμε και πετάμε πέτρες στα athens pride. Απλά LOL τι μυαλά κουβαλάει ο κόσμος.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη ειναι η ταση των ημερων θα ελεγα οτι αν δε εισαι στο ενα ακρο παει να πει οτι εισαι στο αλλο ακρο... Τεσπα καπου πρεπει να σταματησει αυτος ο διχασμος υπαρχει κοσμος που εχει και μια αποψη καπου στην μεση ή απλα το βλεπει με μια πιο αντικειμενικη ματια θα μπορουσε να πει καποιος.Βεβαια καποιος σε ενα απο τα 2 ακρα θα τον χαρακτηριζε καπως αλλιως αυτον που ειναι στη μεση...Και καπως ετσι διαιωνιζετε αυτος ο οπαδισμος αποψεων.

Επεξ/σία από icenex
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθούν με κάθε τρόπο για κάποιον ανώμαλο λόγο να διεθνοποιήσουν το gamersgate τα τελευταία χρόνια. Από εμάς εξαρτάται αν θα βρουν πρόσφορο έδαφος.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οταν εχεις προβλημα με τους ιδιους τους χαρακτηρες οχι με την ενταξη τους στην πλοκη ή το ποσο υπερβολικοι μπορει να ειναι στην δημιουργια και την ενταξη τους στο παιχνιδι. Εκει ξεκινανε πολλα απο τα θεματα που μπορει καποιος να εχει. 

Το να αναφερεις την υπερβολη ως ενα στοιχειο που δεν δεχεσαι δεν ειναι μεμπτο, το να θεωρεις οτι αυτη η υπερβολη ειναι η ριζα ολων των κακων που αναφερονται με δικαιολογια αυτο ομως θελει ψαξιμο..

Αυτα απο την δικη μου πλευρα και ας μην χαλαμε τα τοπικ τωρα προφανως ειναι θεμα προοπτικης,αντιληψης των πραγματων και ψυχοσυνθεσης του καθενος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...