Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα τα first party της sony έχουν καλό υποτιτλισμό. Εκεί που έχουμε τραγελαφικές καταστάσεις είναι στα VO (GOW γκουχ γκουχ), αλλά δε φταίνε οι ηθοποιοί. Είναι πολύ δύσκολή υπόθεση και παίζουν πολλά miscasts.

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν ξέρω γιατί έχει φάει τέτοιο κράξιμο το days gone εδώ μέσα κυρίως γιατί metacritic βλέπω πολύ καλές κριτικές από τον κόσμο. Είμαι στις 50 ώρες και το έχω αγαπήσει έχει συναίσθημα τρομερή ατμόσφαιρα ωραίους χαρακτήρες και ένα πολύ καλό σενάριο. Έχω παίξει πολλά παιχνίδια οπότε προσπαθώ πάντα να είναι αντικειμενικος και ποτέ biased. Θα τιμηθεί και το Got εννοείται ότι φέρει η sony θα τιμηθεί. Το Horizon είναι τρομερο και αυτό αλλά με χαλάει που δεν έβαλαν ελληνικά εδώ το 2 λένε θα έχει.

Δε το έκραξα, ούτε είπα ότι είναι κακό. Εξάλλου από το ps+ collection το είδα, οπότε δε το πλήρωσα κιόλας για να είμαι απογοητευμένος.🤣

Απλά εγώ όπως και οι περισσότεροι νομίζω, θεωρούμε ότι τα άλλα 2 είναι καλύτερα παιχνίδια. Και όλα έχουν μειονεκτήματα. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περι ελληνικων μεταγλωτισεων, οσα παιχνιδια τις διαθετουν ειμαι υπερ στην αγορα τους αλλα  ρε γαμωτο οσα και να εχω παρει οταν τα βαζω κριντζαρω ασχημα..Καλη φαση που γινεται δουλιτσα σε αυτον τον τομεα αλλα θεωρω για την ωρα το αποτελεσμα ειναι κατω του μετριου.Θεωρω για τα δικα μου δεδομενα ο καταλληλος συνδυασμος ειναι η γλωσσα που φτιαχτηκε εξαρχης το παιχνιδι με ελληνικους υποτιτλους.Ακομη και τα menu ειτε για τα options ειτε για τα inventory κτλ μου φαινονται περιεργα στα ελληνικα...Δυσκολο να αλλαξεις συνηθεια τουλαχιστον  26 χρονων gaming..

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι και παλι την πλειοψηφια των παιχνιδιων,με αγγλικα θα τα παιξεις οπως και να εχει.

Δεν ειναι δηλαδη οτι τα περισσοτερα παιχνιδια υποστηριζουν και Ελληνικα αλλα εμεις προτιμαμε τα αγγλικα απο συνηθεια.

Μετα παμε στην μικρη εμπειρια στην Ελλαδα(ειδικα σε μεταγλώττιση)  στο συγκεκριμενο κομματι. 

Καλο ειναι που υπαρχει σε καποια παιχνιδια σαν επιλογη λογω Sony Hellas,αλλα ναι τα αγγλικα(ή ιαπωνικα αναλογα το παιχνιδι)παραμενουν η κυριαρχη γλωσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

H σωστή, επαγγελματική (το τονίζω) μετάφραση ενός παιχνιδιού είναι εξαιρετικά δύσκολη, ακριβή διαδικασία (δηλαδή: δυσκολεύομαι να πιστέψω πως μεγάλος developer/producer θα καθίσει να πληρώσει επαγγελματίες για μια αγορά-νάνο όπως είναι η ελληνική) και, σε ορισμένα παιχνίδια, αγγίζει τα όρια του αδύνατου, ειδικά όταν έχουμε λογοπαίγνια.

Τώρα, για fan-made projects κτλ., καλά είναι (και έχουμε στην κοινότητα μερικές εξαιρετικά αξιόλογες προσπάθειες σε ιδιαίτερα δύσκολους τίτλους -Monkey Island, λ.χ.) αλλά αν μιλάμε για εμπορικό προϊόν, θέλεις χρόνους και διαδικασίες τις οποίες κάποιος που από μεράκι κάνει στον ελεύθερο χρόνο του πάρα πολύ απλά δεν μπορεί να δεσμευτεί.

Αλλά, το κυρίως πρόβλημα είναι πως μιλάμε για μια ακριβή διαδικασία που θα αποδώσει προϊόν το οποίο απευθύνεται σε πάρα πολύ μικρή αγορά.

Να θυμίσω πως ολόκληρη Ubi και τα έκανε πατσαβούρα στο AC: Odyssey, νομίζω πως αυτό είναι ένα πολύ πρόσφατο, γνωστό και χαρακτηριστικό παράδειγμα: δυστυχώς, η γλώσσα μας αντιμετωπίζεται ως αυτό που είναι: μια μικρή, περιφερειακή γλώσσα με ελάχιστους χρήστες που την έχουν ως μητρική.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχομαι να επαληθευτουν οι φημες, με επιστροφη στις ριζες της σειρας βεβαια, διαφορετικα καλυτερα να αφησουν το Dead Space στην ησυχια του οι ''εγκεφαλοι'' της ΕΑ..

https://gamingbolt.com/dead-space-is-the-ea-ip-in-line-for-a-revival-rumor

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, naruto14 είπε

Προσωπικά διαφωνώ εν μέρη. Από το Days Gone είναι σίγουρα καλύτερο, αλλά στο ίδιο επίπεδο με το Horizon. Και τα 2 παιχνίδια υποφέρουν από τα στοιχεία που χαρακτηρίζεις ubi sh1t, αλλά το Ghost of Tsushima ακόμα περισσότερο. Από άποψη combat το GoT το βρήκα πιο διασκεδαστικό από το Horizon, αλλά το δεύτερο προσφέρει πιο δυνατό κεντρικό σενάριο, lore και μουσική (συμπαθητική του GoT αλλά τίποτα αξιομνημόνευτο). Εκεί που χάνουν και τα 2 παιχνίδια μπροστά σε άλλες μεγάλες παραγωγές της Sony είναι στους κεντρικούς και δευτερεύοντες χαρακτήρες που και στα 2 τους βρήκα αρκετά αδιάφορους.

Μακάρι να έρθει και στο PC, αλλά προσωπικά ανυπομονώ περισσότερο να ξαναπαίξω για 3η φορά με πολύ ανώτερη εμπειρία ένα από τα Uncharted 4, God of War ή Bloodborne.

Βασικά όλα αυτά τα games πάσχουν από μετριότατα, έως κακά side quests/content. Το Witcher, δεν έχω ακόμα παίξει CP77, ανέβασε τρελα το πήχη.

Το GOT όμως έχει το καλύτερο gameplay και combat system. Συμφωνώ για το lore και story του Horizon γιατί πολύ απλά είναι φρέσκια ιδέα. Για την μουσική όμως το GOT είναι κλάσεις ανώτερο, το Horizon μονο το main theme είναι που κάνει την διαφορα. Οι side chars είναι επίσης πιο memorable στο GOT από ότι στο HZD, και αυτό γιατί είχαν καλύτερο char development κάνοντας τα quests του καθενός. Παρόλα αυτά όλα πάσχουν από open-world busy work. Καλά το Days Gone είναι το χειρότερο σε όλα, έχοντας κάποια features που είναι τελείως χαζό design.

Τώρα για Uncharted και GOW sigh με up για PC, το BB μου είναι λίγο αδιάφορο προσωπικά, πέρα το ότι θα μπορώ να το παίξω στα fps που θέλω εννοείτε.

Καλά όσο αφορά περί μεταγλώττισης απλά ξερνάω από τα αυτιά. Μακάρι να ήξερα την original γλώσσα από ότι βιβλίο/ταινία/σειρά/game ασχολούμαι. Τώρα άμα δεν ξέρεις αγγλικά, fair enough, το δέχομαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ilos είπε

Όλα τα first party της sony έχουν καλό υποτιτλισμό. Εκεί που έχουμε τραγελαφικές καταστάσεις είναι στα VO (GOW γκουχ γκουχ), αλλά δε φταίνε οι ηθοποιοί. Είναι πολύ δύσκολή υπόθεση και παίζουν πολλά miscasts.

Δε το έκραξα, ούτε είπα ότι είναι κακό. Εξάλλου από το ps+ collection το είδα, οπότε δε το πλήρωσα κιόλας για να είμαι απογοητευμένος.🤣

Απλά εγώ όπως και οι περισσότεροι νομίζω, θεωρούμε ότι τα άλλα 2 είναι καλύτερα παιχνίδια. Και όλα έχουν μειονεκτήματα. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Ναι βρε συ γενικα μιλησα ειδικα το metacritic score ειναι χαμηλο το user ομως συμφωνει μαζι μου. To GOT θα τιμηθει εχω δει ελαχιστα gameplay δεν εχω διαβασει τιποτα αλλο απο υποθεση κτλ αλλα δειχνει πολυ ιδιαιτερο. Οταν τα παιξω και τα 3 θα εχω καλυτερη αποψη για το πιο ειναι καλυτερο. Το Days Gone ως μετα αποκαλυπτικο παιχνιδι με ζομπι ειναι τρομερο. Το Horizon εχεις τις μαχες με τα τερατα και το lore απο πισω το GOT θα το δω. Ας ερθει με το καλο στον υπολογιστη και ολα τα αλλα βρισκονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι βρε συ γενικα μιλησα ειδικα το metacritic score ειναι χαμηλο το user ομως συμφωνει μαζι μου. To GOT θα τιμηθει εχω δει ελαχιστα gameplay δεν εχω διαβασει τιποτα αλλο απο υποθεση κτλ αλλα δειχνει πολυ ιδιαιτερο. Οταν τα παιξω και τα 3 θα εχω καλυτερη αποψη για το πιο ειναι καλυτερο. Το Days Gone ως μετα αποκαλυπτικο παιχνιδι με ζομπι ειναι τρομερο. Το Horizon εχεις τις μαχες με τα τερατα και το lore απο πισω το GOT θα το δω. Ας ερθει με το καλο στον υπολογιστη και ολα τα αλλα βρισκονται.

Ειδικά από Ghost Of Tsushima έχω άπειρο content στο κανάλι μου αν θες να χαζέψεις.😆

Δες πχ αυτή την playlist από random mongol patrols που είναι και εντελώς spoiler free. Γενικά κυκλοφορούν πολύ ωραία και πρωτότυπα vids στο reddit.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, icenex είπε

Περι ελληνικων μεταγλωτισεων, οσα παιχνιδια τις διαθετουν ειμαι υπερ στην αγορα τους αλλα  ρε γαμωτο οσα και να εχω παρει οταν τα βαζω κριντζαρω ασχημα..Καλη φαση που γινεται δουλιτσα σε αυτον τον τομεα αλλα θεωρω για την ωρα το αποτελεσμα ειναι κατω του μετριου.Θεωρω για τα δικα μου δεδομενα ο καταλληλος συνδυασμος ειναι η γλωσσα που φτιαχτηκε εξαρχης το παιχνιδι με ελληνικους υποτιτλους.Ακομη και τα menu ειτε για τα options ειτε για τα inventory κτλ μου φαινονται περιεργα στα ελληνικα...Δυσκολο να αλλαξεις συνηθεια τουλαχιστον  26 χρονων gaming..

Ένας φίλος που τα βάζει σε εξελληνισμένο περιβάλλον και πάει στις ρυθμίσεις να του πω τι να αλλάξει, στα μισά από αυτά δεν καταλαβαίνω τι εννοούν. Και τον βάζω να τα γυρίσει αγγλικά για να βγει άκρη να τον βοηθήσω.

Επίσης, παρόλο που κι εγώ προτιμώ ελληνικούς υπότιτλους, τα περισσότερα δεν τα διαβάζω καν αφού καταλαβαίνω τι λένε, άσε που πολλές φορές χρειάζεσαι έξτρα χρόνο για να διαβάσεις και τα λογοπαίγνια στα ελληνικά και συνήθως δεν προλαβαίνεις ενώ παίζεις.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aliens: Fireteam Elite, third person co-op shooter για 3 παίκτες, θα κυκλοφορήσει 24/8:

https://www.eurogamer.net/articles/2021-06-23-aliens-fireteam-elite-out-this-august

https://store.steampowered.com/app/1549970/Aliens_Fireteam_Elite/

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Despotas είπε

Aliens: Fireteam Elite, third person co-op shooter για 3 παίκτες, θα κυκλοφορήσει 24/8:

https://www.eurogamer.net/articles/2021-06-23-aliens-fireteam-elite-out-this-august

https://store.steampowered.com/app/1549970/Aliens_Fireteam_Elite/

 

mmm.. me likes 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Βασικά όλα αυτά τα games πάσχουν από μετριότατα, έως κακά side quests/content. Το Witcher, δεν έχω ακόμα παίξει CP77, ανέβασε τρελα το πήχη.

Το GOT όμως έχει το καλύτερο gameplay και combat system. Συμφωνώ για το lore και story του Horizon γιατί πολύ απλά είναι φρέσκια ιδέα. Για την μουσική όμως το GOT είναι κλάσεις ανώτερο, το Horizon μονο το main theme είναι που κάνει την διαφορα. Οι side chars είναι επίσης πιο memorable στο GOT από ότι στο HZD, και αυτό γιατί είχαν καλύτερο char development κάνοντας τα quests του καθενός. Παρόλα αυτά όλα πάσχουν από open-world busy work. Καλά το Days Gone είναι το χειρότερο σε όλα, έχοντας κάποια features που είναι τελείως χαζό design.

Τώρα για Uncharted και GOW sigh με up για PC, το BB μου είναι λίγο αδιάφορο προσωπικά, πέρα το ότι θα μπορώ να το παίξω στα fps που θέλω εννοείτε.

Καλά όσο αφορά περί μεταγλώττισης απλά ξερνάω από τα αυτιά. Μακάρι να ήξερα την original γλώσσα από ότι βιβλίο/ταινία/σειρά/game ασχολούμαι. Τώρα άμα δεν ξέρεις αγγλικά, fair enough, το δέχομαι.

Άρα συμφωνούμε περίπου σε όλα. Για τη μουσική και εγώ αυτό είπα. Μου άρεσε του Ghost, αλλά αν με ρωτήσεις τι με έχει μείνει από τα 2 είναι μερικά κομμάτια του Horizon Zero Dawn. Του GoT ταίριαζε γάντι με την ατμόσφαιρα και το setting, αλλά μέχρι εκεί. Τώρα για το character development θα πω πως απλά προσπάθησε να έχει παραπάνω. Θεωρώ πως το παιχνίδι είναι πολύ κακογραμμένο στο σύνολο του και αρκετά αδιάφορο σαν ιστορία. Το Days Gone παραδόξως αν και έχω πολλά παράπονα και εκεί για το πως χειρίστηκαν την ιστορία και ορισμένους χαρακτήρες, μου κρατούσε περισσότερο το ενδιαφέρον αν δω τι θα γίνει στη συνέχεια.

Σίγουρα και οι δύο τίτλοι είναι μεγάλη στροφή και πρόοδος για το εκάστοτε στούντιο, αλλά πάσχουν πολύ έντονα από τα open world στοιχεία που έχουμε χιλιοδεί και έχουν αρχίσει να κουράζουν. Εφόσον δε μπορούν να κρατήσουν την ανοιχτού κόσμο φύση τους ενδιαφέρουσα, θα προτιμούσα να δω κάτι πολύ πιο συμμαζεμένο και γραμμικό. Θα μπορούσαν έτσι πιθανόν να αφιερωθούν περισσότεροι πόροι σε τομείς που θέλανε περισσότερη δουλειά, όπως διάφορα από αυτά που ανέφερα και εγώ και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, naruto14 είπε

. Θεωρώ πως το παιχνίδι είναι πολύ κακογραμμένο στο σύνολο του και αρκετά αδιάφορο σαν ιστορία.

 

Κακογραμμένο δε λες το GoT με τίποτα. Να πεις κλισέ, "safe" και ακολουθεί την περπατημένη των liberation games. ΝΑΙ. Αλλά προτιμώ αυτό από woke πομπώδης σαπουνόπερες που θέλουν να λέγονται αριστουργήματα γκουx γκουχ. Και imo ειδικά η Yuriko questline είναι από τα πιο συγκινητικά NPC side quests που έχω παίξει ever. Μόνο το Red Baron quest στο witcher 3 μου είχε προκαλέσει δυνατότερα συναισθήματα και ήταν ακόμα πιο λυπηρό σαν ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ilos είπε

Κακογραμμένο δε λες το GoT με τίποτα. Να πεις κλισέ, "safe" και ακολουθεί την περπατημένη των liberation games. ΝΑΙ. Αλλά προτιμώ αυτό από woke πομπώδης σαπουνόπερες που θέλουν να λέγονται αριστουργήματα γκουx γκουχ. Και imo ειδικά η Yuriko questline είναι από τα πιο συγκινητικά NPC side quests που έχω παίξει ever. Μόνο το Red Baron quest στο witcher 3 μου είχε προκαλέσει δυνατότερα συναισθήματα και ήταν ακόμα πιο λυπηρό σαν ιστορία.

Με τόσο κακό γράψιμο που είδα εγώ προσωπικά στους χαρακτήρες δεν μπόρεσα να αποκτήσω πουθενά έντονα συναισθήματα. Δεν μπορώ να μην το χαρακτηρίσω ως ένα ακόμα AC όπως τα Origins και Odyssey που ασχολήθηκα και μάλιστα πολλές ώρες. Το μόνο που κατάφερε να το κάνει ξεχωρίσει από αυτά στα δικά μου μάτια ήταν το εξαιρετικό art direction και ορισμένα πολύ όμορφα σκηνικά που είχε που οφείλονταν σε αυτό. Και για να προλάβω οποιαδήποτε αναφορά γίνει πάλι στο combat, είπα ότι ήταν πολύ απολαυστικό. Αλλά από ένα σημείο και μετά απλά γινόταν επαναλαμβανόμενο, ιδιαίτερα αν είχες ασχοληθεί με οτιδήποτε πρόσφερε ο open world κόσμος τους και μάξαρες το skill tree αρκετά νωρίς.

Περιττό να πω πως όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπική γνώμη. Είχα ιδιαίτερα ψηλές προσδοκίες στη πρώτη αποκάλυψη του αναλυτικού gameplay στην Ε3 του 2018 οι οποίες μάλιστα μετριάστηκαν όταν διάβασα αναλυτικά reviews για το παιχνίδι. Ωστόσο όταν το έπαιξα 3 μήνες μετά με απογοήτευσε σε μερικά σημεία ακόμη περισσότερο από ότι περίμενα. Δεν είναι σε καμία περίπτωση κακό παιχνίδι, αλλά θεωρώ πως είναι ίσως το πιο overhyped από το gaming κοινό PS4 exclusive που έχει κυκλοφορήσει χωρίς να το αξίζει σε αυτό το βαθμό.

Επεξ/σία από naruto14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Despotas είπε

Aliens: Fireteam Elite, third person co-op shooter για 3 παίκτες, θα κυκλοφορήσει 24/8

Από την μία, τα Aliens (Xenomorphs) είναι το αγαπημένο μου movie monster και τα γουστάρω απίστευτα, από την άλλη...τα περισσότερα games με αυτά...δεν είναι καλά. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...