Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Έχει νομίζω κάποια μικροπροβλήματα στο χειρισμό το 1ο, είχα διαβάσει. Έχω να παίξω χρόνια όμως, απ' όταν βγήκε σχεδόν.

Το μόνο θέμα που είχα ήταν να συνηθήσω το perspective της κάμερας. Once I did, το παιχνίδι πήγε μπάλα. Δύσκολο όσο έπρεπε, απολαυστικό. 

Το remake δεν με αφήνει πλήρως αδιάφορο, αλλά νομίζω πως πραγματικά το έχουν παρακάνει με τα remake... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Και άντε πες να είναι σοβαρά remake να πεις εντάξει. Τα περισσότερα είναι απλά texture mods και ζητάνε 40ευρα τουλάχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, naruto14 είπε

Και εγώ προσωπικά απογοητεύτηκα με το Remake.

Μα γιατί?! Προσωπικά βρίσκω τα νέα καταπληκτικά, σίγουρα θα ήταν καλύτερα άμα ήταν και η Visceral μέσα στο remake, αλλα παίζει και να είναι κάποιοι από αυτούς που απορροφήθηκαν από την EA. Στην τελική η Visceral (Striking Distance Studios) βγάζει το spiritual successor Callisto Protocol.

9 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Όμως στο 2 σίγουρα είχαμε cathartic moments. ^_^

E ναι, αν και εδώ έχει παλιώσει αρκετά ο Issac. :D Ελπίζω να φέρουν τον ίδιο voice actor και ελπίζω να δώσουν την σημασία που αξίζει στο gore. :D

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Το μόνο θέμα που είχα ήταν να συνηθήσω το perspective της κάμερας. Once I did, το παιχνίδι πήγε μπάλα. Δύσκολο όσο έπρεπε, απολαυστικό. 

Το remake δεν με αφήνει πλήρως αδιάφορο, αλλά νομίζω πως πραγματικά το έχουν παρακάνει με τα remake... 

Νομίζω με mouse & keyboard έχει κάποιο delay/input lag. Πρέπει να τα ξαναπαίξω γιατί πέρασαν χρόνια. Ενα replay των 1 & 2 

https://www.google.com/search?q=dead+space+1+mouse+and+keyboard+problem&oq=dead+space+1+mouse+and+keyboard+problem&aqs=chrome..69i57j33i22i29i30.8362j1j7

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Νομίζω με mouse & keyboard έχει κάποιο delay/input lag. Πρέπει να τα ξαναπαίξω γιατί πέρασαν χρόνια. Ενα replay των 1 & 2 

https://www.google.com/search?q=dead+space+1+mouse+and+keyboard+problem&oq=dead+space+1+mouse+and+keyboard+problem&aqs=chrome..69i57j33i22i29i30.8362j1j7

 

Το είχα παίξει μετά το 6μηνο (give or take) και είχαν διορθωθεί διάφορα θέματα. Αυτό πχ το παραπάνω, δεν το είχα!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ταπαιξα πρόσφατα τα Dead Space 1 και 2

το 1 είχε μικροθεματα με το χειρισμό λίγο delay που μετά από κάποια ώρα συνηθίζεται το 2 ήταν κομπλέ

Ακόμα και το 1 παίζονταν άνετα από θέμα γραφικών τα RE 2 και 3 ήταν και παιχνιδια τέλη 90s είχαν μεγάλα περιθώρια για βελτιώσεις σαυτό το κομμάτι

Θα προτιμούσα καποιο σίκουελ παρά remake

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1 είχε κάποιο bug με το vsync - δε θυμάμαι μετά από τόσα χρόνια τι έπαιζε ακριβώς. Το 2 τεχνικά δεν είχε κάποιο θέμα αλλά ήταν τέζα blogbuster και mainstream οπότε και είχε αλλοιωθεί ο χαρακτήρας του πρώτου.

Το 1 ακόμα και σήμερα μετά από τόσα χρόνια είναι από τα πιο ατμοσφαιρικά παιχνίδια τρόμου που έχω παίξει και με απίστευτο ήχο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήγα ανάποδα.. Έπαιξα μεν το 1ο όταν βγήκε σε ένα λαπτοπακι, μικρός κοντά 13χρονων ήμουν?! Είχα Χ%ΣΤΕΙ εξ αρχής και φοβόμουν να παίξω άλλο.. Είχα φτάσει όμως κοντά σε ένα σημείο προς τη μέση. Ειλικρινά με φόβιζε από το μενού!

Τώρα 13 χρονών παιδιά δεν έχουν θέμα να τρομάξουν, άλλες εποχές πλέον χαχα :P Το είχα αφήσει εγκατεστημένο όμως εκεί για καιρό. Όταν βγήκε το 2 θυμάμαι είχα κάνει προπαραγγελια κοντά 50 ευρώ από το eshop, κ επειδή είχα φροντιστήριο μου το χε φέρει ο πατέρας μου σπίτι δώρο. Το είχα τερματίσει σε κάνα μήνα παίζοντας μετά το φροντιστήριο λίγο λίγο τα βράδια. Κάποια χρόνια μετά είχα ολοκληρώσει και το 1. Δε θυμάμαι όμως πότε. ( ήξερα την ιστορία όμως καθώς είχα δει κάποιο walkthrough ). Το 3ο (2012) πάλι προπαραγγελια με τις πανελλαδικές να είναι προ των πυλών βέβαια αλλά δε γινόταν να μη παίξω το αναμενόμενο 3ο μέρος. Ανατρυχιλα μόνο και από το live action tv spot trailer.

3 φορές τερματίστηκε. Την πρώτη μόνος μου, τη δεύτερη με ραντομ ξένους, τη 3η με φίλο μου. + το κομμένο content dlc που έβγαλαν τα λαμόγια της ΕΑ, το οποίο στην πραγματικότητα ήταν το τελευταίο chapter του παιχνιδιού. (30-35 min.)

Το 3ο αν ΔΕΝ είχε τόσο δράση, και έντονο το 'action hero movie' σαν Χολιγουντιανή ταινία - στοιχείο θα μιλάγαμε για επικό παιχνίδι. Δεν είναι βέβαια τόσο trash αν το δεις πιο χαλαρά.

Επίσης: Ο Tau Volantis από μόνος του όπως παρουσιάζεται στον τίτλο είναι τρομακτικός πλανήτης και σίγουρα μπορούσε να σταθεί μόνος του ο τίτλος χωρίς την ανάγκη κάποιου διαστημικού σταθμού ή σκάφους όπου θα διαδραματίζονταν στο μεγαλύτερο μέρος η ιστορία.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ilos είπε

Το 1 ακόμα και σήμερα μετά από τόσα χρόνια είναι από τα πιο ατμοσφαιρικά παιχνίδια τρόμου που έχω παίξει και με απίστευτο ήχο.

Θα είναι πολύ λαλακες άμα δεν βάλουν 3D audio. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Θα είναι πολύ λαλακες άμα δεν βάλουν 3D audio. :)

Το 3D audio πέθανε μαζί με τα windows xp my dude.😁 Βέβαια υποτίθεται ότι και τα win 10 έχουν hardware 3d audio acceleration, αλλά κανείς δεν ασχολείται. Όποιος είχε τότε audigy/x-fi καταλαβαίνει τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 24/7/2021 στις 2:59 ΜΜ, ilos είπε

Το 1 είχε κάποιο bug με το vsync - δε θυμάμαι μετά από τόσα χρόνια τι έπαιζε ακριβώς. Το 2 τεχνικά δεν είχε κάποιο θέμα αλλά ήταν τέζα blogbuster και mainstream οπότε και είχε αλλοιωθεί ο χαρακτήρας του πρώτου.

Το 1 ακόμα και σήμερα μετά από τόσα χρόνια είναι από τα πιο ατμοσφαιρικά παιχνίδια τρόμου που έχω παίξει και με απίστευτο ήχο.

Late to the party, αλλά το πρώτο Dead Space έχει θέμα με το VSync που πρακτικά σημαίνει ότι θέλει να το έχεις απενεργοποιημένο in-game (γιατί αλλιώς έχεις σοβαρό lag στο mouse responsiveness) και ενεργοποιημένο από τις ρυθμίσεις της GPU (γιατί αλλιώς έχεις glitches και γενικότερα πολύ κακό χειρισμό). 

Υπάρχει και κάποιο mouse fix στο pcgamingwiki (ένα dll που αντιγράφεις στο φάκελο εγκατάστασης του παιχνιδιού) το οποίο προσωπικά ποτέ δεν χρειάστηκα οποτε δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο όντως είναι χρήσιμο. Αυτό από όσο μπορώ να καταλάβω είναι για την περίπτωση που δεν θέλεις να επιβάλεις VSync από την GPU. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμ, μπορεί να χρησιμοποιήσουν κομμένο περιεχόμενο από το αρχικό παιχνίδι λένε.

"We started with the original level design of the original Dead Space," Campos-Oriola said (thanks, PCGN). "What's funny is that you can see some of the iterations that were made prior to ship by the team. In the first chapter, you can see some corridors that they wanted to do first in a certain way, and then you can understand why they changed it for technical constraints."

Πηγή: https://www.eurogamer.net/articles/2021-07-25-motives-dead-space-remake-may-use-content-cut-from-the-original-game

 

Μήπως να φτιάξω θέμα ρε σεις για το Reimagined-Remake του τίτλου και να μεταφερθούν οι πληροφορίες και οι συζητήσεις μας γενικά εκεί για να μην "ενοχλούμε"; 

#DEADSPACE

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 2:46 ΠΜ, ilos είπε

Το 3D audio πέθανε μαζί με τα windows xp my dude.😁 Βέβαια υποτίθεται ότι και τα win 10 έχουν hardware 3d audio acceleration, αλλά κανείς δεν ασχολείται. Όποιος είχε τότε audigy/x-fi καταλαβαίνει τι εννοώ.

Το παλιό καλό EAX..Τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...