Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό ναι, αλλά από την άλλη είναι πρόβλημα του ΜΜ που βάζει τους καλούς μαζί με την πλέμπα. Ο καλός φταίει σε τίποτα να τον κράζουν επειδή οι άλλοι δεν ξέρουν να πάρουν τα πόδια τους; Αυτός τους φταίει;

Μιλάμε για τις περιπτώσεις που παίζεις με smurf account. Σε αυτό αναφέρεται και ο @Herald αν δεν κάνω λάθος. Πως να ξέρει το ΜΜ ότι εσύ ενώ είσαι χαμηλό Mmr στην ουσία είσαι παικταράς και απλά παίζεις με smurf account.

Επεξ/σία από golden33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, golden33 είπε

Το παράπονο τους είναι ότι ακριβώς επειδή είσαι καλό παίκτης δεν θα έπρεπε να βρίσκεσαι σε τέτοια queue. Επειδή το ΜΜ γίνεται με βάση το mmr και όχι το hours played. Εσύ είσαι καλό παίκτης και παίζεις με noobades εκείνη την ώρα και τους διαλύεις. Υποτίθεται το ΜΜ υπάρχει για να κάνει το game διασκεδαστικό ακόμα και στους κακούς παίκτες.

Όταν έχεις 2000-3000 έως 5000 και 10000 ώρες σε ένα παιχνίδι, θεωρώ ότι παίζεις σοβαρά. Όταν παίζεις σοβαρά δεν έχει κανένα νόημα να παραπονιέσαι για smurfs και whatnot. Συνήθως αυτοί ακριβώς είναι που παραπονιούνται, όσοι έχουν πολλές χιλιάδες ώρες. Οι noobs (καινούργιοι στο παιχνίδι), απλά λένε "ω αυτός είναι καλός" και τέλος. Το ξέρω γιατί παίζω και με τα 2 "είδη" παιχτών μιας και είναι φίλοι μου. Μόνο όσοι έχουν 5000 ώρες κλαίγονται για τα smurfs. 

Στη τελική με καλύτερους παίχτες θα παίζεις όλη την ώρα. Αν οι συμπαίχτες σου είναι καλύτεροι από εσένα, τότε και το MM θα σε βάλει με αντιπάλους που είναι καλύτεροι από εσένα. Kαι έγω έχω κάτσει με αντιπάλους που έχουν σηματάκι TOP 100 στο rank τους, ε έπαιξα όσο καλύτερα μπορούσα και αυτό. Αν δεν έχει cheats τότε ακριβώς ότι κάνει ο άλλος μπορείς να κάνεις και εσύ. 

6 λεπτά πριν, golden33 είπε

Μιλάμε για τις περιπτώσεις που παίζεις με smurf account. Σε αυτό αναφέρεται και ο @Herald αν δεν κάνω λάθος. Πως να ξέρει το ΜΜ ότι εσύ ενώ είσαι χαμηλό Mmr στην ουσία είσαι παικταράς και απλά παίζεις με smurf account.

Ε και αυτό πρόβλημα του παιχνιδιού είναι όμως αν το καλοσκέφτεις. Πχ. η τυπική έννοια του  smurf είναι να μπαίνεις με το acc κάποιου άλλου που έχει 0 νικές 800 ήττες (που λέει ο λόγος) και πολύ χαμηλό mmr. Εγώ δεν κάνω αυτό, απλά φτιάχνω καινούργιο account. Ε όταν στα πρώτα 30 games είμαι 25-0 πρέπει ο αλγόριθμος να καταλάβει και να σου δίνει extra mmr. Κάποια στιγμή το είχαν βάλει αυτό στη dota (δηλαδή όταν έκανες stomp 10 games σερί σου έδινε 300 mmr αντί για 30 σε κάθε νίκη) αλλά το κόψανε γιατί μετά έκανε πιο εύκολο το boosting.

Στη τελική mmr is just a number. Παίξε όσο καλύτερα μπορείς και αυτό είναι όλο. Έχει σημασία αν ο άλλος είναι καλύτερος και πόσο? Κλάιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, yiannis1991 said:

Μια χαρά λύνεται το matchmaking αν σε βάζει με παίκτες που έχουν ανάλογα στατιστικά με σένα. Ένας troller ή ένας νέος παίκτης προφανώς δεν θα έχει καλά στατιστικά οπότε δεν θα πέσει με σένα. Τώρα οι toxic αντιμετωπίζονται με hardware bans και άλλα τέτοια μέτρα.

Το ολο θεμα του matchmaking ειναι δυσκολο. Ολα τα παιχνιδια εχουν πια SBMM το ποιο σε βαζει με παρομοια επιπεδα παικτες σαν εσενα. Αυτο ομως που ζητας εχει και τα προβληματα του. Αφου ολοι ειναι στο ιδιο επιπεδο ολα τα match φαινονται σαν να παιζεις στον τελικο του CL😂 Επισης ενα αρνητικο ειναι οτι δεν νοιωθεις οτι βελτιωνεσαι αφου παντα παιζεις με ιδιο επιπεδο αντιπαλων. Ακομη και αν αυτοι αργοτερα ειναι καλυτεροι απο αυτους που επαιζες στην αρχη. 

Τωρα απο την αλλη να μην εχει SBMM και αυτο ειναι κακο διοτι βλεπεις ανισα Match με την μια ομαδα να καταστρεφει την αλλη. Αυτο βεβαια μπορει να συμβει και οταν το παιχνιδι δεν εχει πολυ κοσμο και αναγκαζεται για να μην περιμενουν μια ωρα οι παικτες να βαλει οτι παικτες ειναι εκεινη την ωρα διαθεσιμοι.

Για μενα το καλυτερο ειναι το MMR να πρεπει να παιζει ρολο στα ranked. Στα casual αστο ανοιχτο με μια μικρη προστασια στην αρχη για νεους παικτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Όταν έχεις 2000-3000 έως 5000 και 10000 ώρες σε ένα παιχνίδι, θεωρώ ότι παίζεις σοβαρά. Όταν παίζεις σοβαρά δεν έχει κανένα νόημα να παραπονιέσαι για smurfs και whatnot. Συνήθως αυτοί ακριβώς είναι που παραπονιούνται, όσοι έχουν πολλές χιλιάδες ώρες. Οι noobs (καινούργιοι στο παιχνίδι), απλά λένε "ω αυτός είναι καλός" και τέλος. Το ξέρω γιατί παίζω και με τα 2 "είδη" παιχτών μιας και είναι φίλοι μου. Μόνο όσοι έχουν 5000 ώρες κλαίγονται για τα smurfs. 

Στη τελική με καλύτερους παίχτες θα παίζεις όλη την ώρα. Αν οι συμπαίχτες σου είναι καλύτεροι από εσένα, τότε και το MM θα σε βάλει με αντιπάλους που είναι καλύτεροι από εσένα. Kαι εγώ έχω κάτσει με αντιπάλους που έχουν σηματάκι TOP 100 στο rank τους, ε έπαιξα όσο καλύτερα μπορούσα και αυτό. Αν δεν έχει cheats τότε ακριβώς ότι κάνει ο άλλος μπορείς να κάνεις και εσύ. 

Γενικά δεν διαφωνώ σε αυτό που λες. Απλά λέω ότι πρέπει να το δούμε και από την πλευρά αυτών των παικτών. Το ότι ο άλλος έχει παίξει 5000 ώρες και δεν είναι καλός δεν σημαίνει ότι δεν παίζει σοβαρά. Απλά δεν είναι καλός σε αυτό το game. Του έχει "υποσχεθεί" όμως η εταιρεία με το ΜΜ ότι θα παίζει με παρόμοιους παίκτες. Σκέψου να παίζεις συνέχεια και να σε κερδίζουν επειδή παίζεις με πολύ καλύτερους παίκτες. Προφανώς και δεν φταίει ο καλύτερος παίκτης αλλά και ο άλλος δεν διασκεδάζει πάλι και αργά η γρήγορα θα παρατήσει το game. Και το έχω δει να γίνεται στο μόνο παιχνίδι με mmr που παίζω το Smite.

Αυτό το gap μεταξύ καλών και κακών παικτών είναι πολύ μικρότερο στα υψηλά mmr. Για αυτό και εσύ και όλοι μας όταν είμαστε ψηλά και παίξουμε με καλύτερους παίκτες δεν μας πειράζει γιατί δεν γίνετε συχνά. Το smurf όμως έχει γίνει πλέον μάστιγα στα περισσότερα παιχνίδια με αποτέλεσμα οι κακοί παίκτες να δεινοπαθούν.

Επίσης θεωρώ ότι όταν παίζεις με πολύ καλύτερους παίκτες δεν μαθαίνεις και πολλά. Δεν προλαβαίνεις καθώς στο μισό Match είσαι τέζα. Δλδ πρέπει και να την παλεύεις λίγο στο game για να μάθεις. Το καλύτερο θα ήταν να παίζεις με λίγο καλύτερους παίκτες από σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Herald said:

Και εγώ είμαι smurf  (technically not, μιας και τα 3 account που έχω είναι δικά μου, μόνο εγώ έχω παίξει).


Δεν έχω επιλογή, όταν είμαι 6000 mmr και δεν με αφήνει παίξω ranked με φίλους γιατί είναι από 800 έως 3000 αναγκάζομαι να smurfaro. Ακόμα και non ranked games ναι μεν σε αφήνει να παίξεις, αλλά οι αντιπάλοι είναι 5 Guti ενώ εμείς έχουμε έναν Κριστιάνο Ρονάλντο και 4 Βύντρες. Ε δεν γίνεται δουλειά :P 

Θα προτιμούσα ένα matchmaking βασιζόμενο στο hours played. Όταν "smurfaro" και οι αντίπαλοι έχουν τα διπλάσια games από εμένα, δεν μπορούν να παραπονιούνται. Ας ήταν εξίσου καλοί. Να βλέπω κόσμο με 10-12 ΧΙΛΙΑΔΕΣ hours played να με κράζει που smurfaro είναι αστείο. Δηλαδή ποιό είναι το παράπονο του, ότι είμαι καλύτερος παίκτης? 😮 

 

δεν παει ετσι το οτι παιζει ενα σωρο ωρες καποιος απο ενα σημειο και μετα δεν θα τον κανει καλυτερο. Εχει απλα φτασει στο οριο του. Οποτε καλα κανουν και σε κραζουν γιατι προσπαθεις να κλεψεις το συστημα. 😄

3 minutes ago, golden33 said:

Γενικά δεν διαφωνώ σε αυτό που λες. Απλά λέω ότι πρέπει να το δούμε και από την πλευρά αυτών των παικτών. Το ότι ο άλλος έχει παίξει 5000 ώρες και δεν είναι καλός δεν σημαίνει ότι δεν παίζει σοβαρά. Απλά δεν είναι καλός σε αυτό το game. Του έχει "υποσχεθεί" όμως η εταιρεία με το ΜΜ ότι θα παίζει με παρόμοιους παίκτες. Σκέψου να παίζεις συνέχεια και να σε κερδίζουν επειδή παίζεις με πολύ καλύτερους παίκτες. Προφανώς και δεν φταίει ο καλύτερος παίκτης αλλά και ο άλλος δεν διασκεδάζει πάλι και αργά η γρήγορα θα παρατήσει το game. Και το έχω δει να γίνεται στο μόνο παιχνίδι με mmr που παίζω το Smite.

Αυτό το gap μεταξύ καλών και κακών παικτών είναι πολύ μικρότερο στα υψηλά mmr. Για αυτό και εσύ και όλοι μας όταν είμαστε ψηλά και παίξουμε με καλύτερους παίκτες δεν μας πειράζει γιατί δεν γίνετε συχνά. Το smurf όμως έχει γίνει πλέον μάστιγα στα περισσότερα παιχνίδια με αποτέλεσμα οι κακοί παίκτες να δεινοπαθούν.

Επίσης θεωρώ ότι όταν παίζεις με πολύ καλύτερους παίκτες δεν μαθαίνεις και πολλά. Δεν προλαβαίνεις καθώς στο μισό Match είσαι τέζα. Δλδ πρέπει και να την παλεύεις λίγο στο game για να μάθεις. Το καλύτερο θα ήταν να παίζεις με λίγο καλύτερους παίκτες από σένα.

ενταξει μην δουλευομαστε

99% οσων φτιαχνουν smurf ειναι για να πατησουν νεους παικτες και να νιωσουν καλοι παικτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, privateer είπε

δεν παει ετσι το οτι παιζει ενα σωρο ωρες καποιος απο ενα σημειο και μετα δεν θα τον κανει καλυτερο. Εχει απλα φτασει στο οριο του. Οποτε καλα κανουν και σε κραζουν γιατι προσπαθεις να κλεψεις το συστημα. 😄

ενταξει μην δουλευομαστε

99% οσων φτιαχνουν smurf ειναι για να πατησουν νεους παικτες και να νιωσουν καλοι παικτες

Προφανώς....απλά υπάρχουν και κάποιες λίγες περιπτώσεις όπως λέει ο Herald που σε κάποια games δεν μπορείς να παίξεις με την παρέα σου λόγω χαμηλού mmr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, privateer είπε

δεν παει ετσι το οτι παιζει ενα σωρο ωρες καποιος απο ενα σημειο και μετα δεν θα τον κανει καλυτερο. Εχει απλα φτασει στο οριο του. Οποτε καλα κανουν και σε κραζουν γιατι προσπαθεις να κλεψεις το συστημα. 😄

Δεν υπάρχει οριο στο εν λόγω παιχνίδι, δεν μιλαμε για shooter που θες αντανακλαστικα ας πούμε. Προφανως και αυτα βοηθάνε αρκετα, αλλα ειναι και αρκετα εγκεφαλικό το συγκεκριμένο. Και εγω πλεον λογω ηλικιας οταν παω να το κανω skill based matchup θα φαω τα μούτρα μου απο τα 15 χρονα και 20 χρονα στο mmr μου. Απλα το παιζω πιο tactical. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, golden33 said:

Προφανώς....απλά υπάρχουν και κάποιες λίγες περιπτώσεις όπως λέει ο Herald που σε κάποια games δεν μπορείς να παίξεις με την παρέα σου λόγω χαμηλού mmr.

Για αυτο ειπα να μην υπαρχει σε casual modes οπου θα μπορει να παιζει με τους φιλους του. Οπως και να εχει τελειο matchmaking δεν υπαρχει αφου παντα θα υπαρχει γκρινια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελάτε ρε παιδιά τώρα, αν κάποιος έχει 5000 ώρες και δεν έχει μάθει τίποτα ας το παρατήσει να ούμε ή να μείνει στο βούρκο να παίζουν παρέα μαζί όλοι οι πλέμπουρες. Εγώ τι φταίω να έχω την μισή ομάδα άκυρους που πεθαίνουν στο λεπτό; Κάθε φορά που με βάζει με παίκτες που έχουν παρόμοια ή και λίγο καλύτερα stats δεν νιώθω ότι βαριέμαι αλλά ίσα ίσα ευχαριστιέμαι το game ακόμη και να χάσω. Από την άλλη η νίκη εναντίον ομάδας πλέμπουρων δεν είναι διασκεδαστική.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ελάτε ρε παιδιά τώρα, αν κάποιος έχει 5000 ώρες και δεν έχει μάθει τίποτα ας το παρατήσει να ούμε ή να μείνει στο βούρκο να παίζουν παρέα μαζί όλοι οι πλέμπουρες. Εγώ τι φταίω να έχω την μισή ομάδα άκυρους που πεθαίνουν στο λεπτό; Κάθε φορά που με βάζει με παίκτες που έχουν παρόμοια ή και λίγο καλύτερα stats δεν νιώθω ότι βαριέμαι αλλά ίσα ίσα ευχαριστιέμαι το game ακόμη και να χάσω. Από την άλλη η νίκη εναντίον ομάδας πλέμπουρων δεν είναι διασκεδαστική.

Δεν ξέρω το MM system στο WoT καθώς δεν το έχω παίξει. Αλλά στα περισσότερα games που το MM γίνεται με το mmr αυτό ακριβώς κάνουν οι κακοί παίκτες. Έχουν μείνει στο βούρκο, το πρόβλημα είναι ότι πάνε οι καλοί στο βούρκο με smurf accounts. Σε ένα καλό MM system δεν θα δεις κακό παίκτη στα ψηλά queues, συνήθως το ανάποδο συμβαίνει με τα smurfs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, golden33 είπε

Υποτίθεται το ΜΜ υπάρχει για να κάνει το game διασκεδαστικό ακόμα και στους κακούς παίκτες.

Δεν μπορεί να υπάρξει καθολική διασκέδαση, σε ένα εκ των πραγμάτων ανταγωνιστικό περιβάλλον. Όποια δικαιολογία κι αν χρησιμοποιεί ο καθένας, στο τέλος θέλει να είναι ο νικητής, άσχετα με το πόσο διασκέδασε. Αν δεν είσαι αυτός ο τύπος χαρακτήρα, τότε μάλλον δεν σου αρέσει το Multiplayer (καλή ώρα εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς η μόνη λύση για να μην υπάρχουν smurfs είναι να μην υπάρχει καν ranked/ladder οπότε και δε θα είναι competitive ουσιαστικά το game ή ξέρω εγώ να κοστίζει 1000 ευρώ το game (αλλά και πάλι μπορεί να υπάρξει κανένας τρελός Σαουδάραβας ή  bitcoin/NFT mongul 20χρονός).😁

Άρα αυτό που πρέπει να προσπαθήσουν είναι να κάνουν το game enjoyable/rewarding και για τους υπόλοιπους ανεξάρτητα αν τα smurfs τους έχουν πάει π1π@ κWL0 εμπλοκή.😁 Το προσπαθούν αρκετά (καλό παράδειγμα είναι το overwatch με τα points και τα lootboxes), αλλά η πικρίλα από το derank εξαιτίας 1-2 smurfs παραμένει και είναι 2 strong.🤑

Από την άλλη μπορεί κάποιος να έχει @@ρές φίλους σαν και μας και να τον κάνουμε derank σε silver εξεπίτηδες just 4 the lolz.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ολα αυτα που λετε αλλα σιγα μην αγοραζα και δευτερο account για να ριξω ξυλο σε νουμπαδες.Εγω το εκανα αλλιως, εκανα derank και συγκεκριμενα στο rainbow six siege ενα φεγγαρι που ητανε πιο ευκολο(οταν δεν ειχε τρελα penalty) με καμια 100αρα abandon για να φτασω πιο κατω και απο τον πατο του βαρελιου.Αν ημουν τυχερος εβρισκα 5αδα και καναμε surrender. Ο στοχος ητανε απο το τελευταιο ρανκ να φτασω οσο πιο ψηλα μπορω.Ναι οκ με αυτον τον τροπο ξεφτιλισα αρκετο κοσμο στα χαμηλα ρανκ αλλα μπορω να πω οτι υπηρξαν και περιπτωσεις που εμαθα πραγματα ειτε καποιο καλο angle η εν παση περιπτωση κατι που δεν ηξερα στο παιχνιδι η κατι που δεν ειχα σκεφτει να κανω.

Βεβαια σε εκεινα τα ρανκ επαιζα τελειως yolo και εκανα οτι πιο κουλο εχω σκεφτει γιατι ειχα πολλες πιθανοτητες να το καταφερω σε σχεση με τα μεγαλα ρανκ.Ναι ειναι ψιλομαλακια για τους νουμπαδες αλλα γενικα δεν ειναι οτι συναντας και σε καθε παιχνιδι smurfs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, icenex είπε

.... αλλα σιγα μην αγοραζα και δευτερο account για να ριξω ξυλο σε νουμπαδες....

υπαρχουν παιχνιδια που το 2ο acc μπορει να κοστιζει και 6 ευρω....για σενα αναλογα και την ηλικια σου ισως να ειναι πολλα για καποιον αλλο κυριολεκτικα πενταροδεκαρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...