Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ilos είπε

Το monster hunter rise τι έκανε πάλι, κατούρησε στο πηγάδι?😁

Και το returnal μπορεί να μην είναι του γούστου μου σαν παιχνίδι, αλλά μου είναι πολύ πιο ενδιαφέρον από κάποια στην λίστα.

Και το Tales Of Arise απουσιάζει. Ετσί είναι αυτά,δεν γίνεται να είναι όλα τα παιχνίδια υποψήφια καλώς ή κακώς σε αυτούς τους θεσμούς.

2 λεπτά πριν, ilos είπε

 Ε φάτε τώρα last gen ports για τα επόμενα 2 χρόνια για να βολευτεί και ο κάθε πικραμένος που έχει ξεμείνει με 1060/580. Τουλάχιστον έτσι θα φαίνεται ότι αξίζει τα λεφτά της η κάθε 6600.😁

 

Η cross gen κατάσταση για τα επόμενα 2 τουλάχιστον χρόνια, την καθόρισαν οι νέες κονσόλες και ήταν κάτι που πάρθηκε απόφαση πριν γίνει ο πανικός με τις νεες κάρτες από πέρυσι το καλοκαίρι. Γιατί καλώς ή κακώς τις εξελίξεις στον gaming χώρο τις καθορίζουν οι κονσόλες και όχι το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

 

Πως συνδυάζονται αυτά?

Δεν συνδυαζονται αλλα δεν μπορεις και να τα αγορασεις στον υπολογιστη. Οποτε 2-3 παιχνιδια του switch που ασχολουμαι απο τα 600 που εχω αγορασμενα στον υπολογιστη δεν θα με εκαναν να αγορασω switch για να πω οτι τα εχω νομιμα αυτα τα 3 παιχνιδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και το Tales Of Arise απουσιάζει. Ετσί είναι αυτά,δεν γίνεται να είναι όλα τα παιχνίδια υποψήφια καλώς ή κακώς σε αυτούς τους θεσμούς.

Η cross gen κατάσταση για τα επόμενα 2 τουλάχιστον χρόνια, την καθόρισαν οι νέες κονσόλες και ήταν κάτι που πάρθηκε απόφαση πριν γίνει ο πανικός με τις νεες κάρτες από πέρυσι το καλοκαίρι. Γιατί καλώς ή κακώς τις εξελίξεις στον gaming χώρο τις καθορίζουν οι κονσόλες και όχι το PC.

Και οι next gen στην ίδια κατηγορία (σε μικρότερο βαθμό) με τις gpu είναι με τις ελλείψεις και το scalping. Όποιος δεν ήταν από εμάς τους τυχερούς να του κάτσει το preorder, μπορεί ακόμα να ψάχνει.

Είναι αυτό που λέμε για το σκηνικό, έτυχε ή πέτυχε? Βγαίνουν οι Alder Lake και ρίχνουν φάπες και ξαφνικά σου ξεπετάγεται το raptoreum που ευνοείται από την μεγάλη level 3 cache στα ρύζια, λίγο πριν βγουν οι zen 3D. Η όλη φάση είναι τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια. Η μπορεί μόνο εγώ να είμαι καχύποπτος και περίεργος ξέρω εγώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το γνωρίζεις φαντάζομαι ότι οι emulator(λόγω rom)είναι και αυτά στην κατηγορία της πειρατείας που υποτίθεται είσα κατά(εκτος αν έχεις το ίδιο το παιχνίδι που οι περισσότεροι προφανώς δεν έχουν)? Μάλλον όχι.

Μια από τα ίδια και με το mining.

α) δεν σου βγαίνει η κάρτα γενικά και αόριστα δωρεάν σε λίγους μήνες(ειδικά οι ακριβότερες),

β)πολλοί δεν ξέρουν ούτε το xmp στις μνήμες να ενεργοποιήσουν,δεν είναι κάτι το τόσο απλό το mining όπως το παρουσιάζεις.

γ)ούτε έχουν οι περισσότεροι τις ανάλογες κάρτες για να ασχοληθούν με αυτό. Η πλειοψηφία του κόσμου είναι με (1)κάρτες επιπέδου 1060 να θυμίσω...

Γενικά δεν έχεις άδικο στα υπόλοιπα που ανέφερες περί ανόδου του PC gaming που έχουν αναφερθεί και παλιότερα, αλλά πάλι γενικεύεις κάποιες προσωπικές (λάθος) απόψεις σου(όπως έλεγες πριν λίγες μέρες για το πόσο δύσκολο είναι να γυρίσει κάποιος σε κονσόλα)όπως τις παραπάνω και χάνεται κάπως το νόημα.

 

Γινεται να κανεις dump τη rom απο αυθεντικο παιχνιδι στο switch και στο wii u αλλα προφανως δεν θα δωσεις 500 ευρω για να το κανεις για 2-3 παιχνιδια. Καποιος που θα ασχοληθει με παραπανω αξιζει και η αγορα του switch μακαρι να μας δωσει την επιλογη η Nindy να μπορουμε να τα αγορασουμε και στον υπολογιστη και πρωτος θα τα δωσω. Το mining ειναι υποθεση 5 λεπτων στην κυριολεξια. Αν δεν γνωριζει καποιος μπορει να ρωτησει υπαρχει ειδικο θεμα στο φορουμ. Δεν γενικευσα κατι μιλησα αντικειμενικα οτι αυτα που εχει ενα pc ειναι δυσκολο να τα εχουν οι κονσολες τι λαθος αναφερθηκε εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Arkin said:

Δεν συνδυαζονται αλλα δεν μπορεις και να τα αγορασεις στον υπολογιστη. Οποτε 2-3 παιχνιδια του switch που ασχολουμαι απο τα 600 που εχω αγορασμενα στον υπολογιστη δεν θα με εκαναν να αγορασω switch για να πω οτι τα εχω νομιμα αυτα τα 3 παιχνιδια. 

Άρα είσαι κατά της πειρατείας αρκεί να σε βολεύει. ΟΚ.

Πάντως δεν χρειάζεται να αγοράσεις Switch για να είσαι νόμιμος. Τα παιχνίδια χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ilos είπε

Ακόμα και switch ports βλέπουμε να βγαίνουν σιγά σιγά. Neo - The world ends with you όπως και το επερχόμενο Monster Hunter Rise. Αυτά που δε θα δούμε ποτέ των ποτών είναι τα 1st party της nofriendo, εκτός αν αλλάξουν κάποτε στρατηγική. Οι emulators (ειδικά ο ryujinx) είναι πονεμένη υπόθεση όσο αναφορά το performance αν και έχουν γίνει μεγάλα βήματα προόδου τους τελευταίους μήνες.

Το monster hunter λογικα το εφεραν λογο monster hunter world το Neo - The world ends ειναι αρκετα παλιο δεν ξερω πως αποφασισαν να το φερουν λες να εχουμε και αλλες εκπληξεις? Καλοδεχουμενες. Ο yuzu πηρε πριν κατι μερες resolution upscaling και τρεχει αψογα χωρις τα θεματα που εχει ο ryujinx. Παιζω pokemon lets go κυριως και λιγο mario odyssey.

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Άρα είσαι κατά της πειρατείας αρκεί να σε βολεύει. ΟΚ.

Πάντως δεν χρειάζεται να αγοράσεις Switch για να είσαι νόμιμος. Τα παιχνίδια χρειάζεται.

Εδω δεν εχεις αδικο και μπορω να το κανω για αυτα που παιζω στο yuzu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ilos said:

Και οι next gen στην ίδια κατηγορία (σε μικρότερο βαθμό) με τις gpu είναι με τις ελλείψεις και το scalping. Όποιος δεν ήταν από εμάς τους τυχερούς να του κάτσει το preorder, μπορεί ακόμα να ψάχνει.

Είναι αυτό που λέμε για το σκηνικό, έτυχε ή πέτυχε? Βγαίνουν οι Alder Lake και ρίχνουν φάπες και ξαφνικά σου ξεπετάγεται το raptoreum που ευνοείται από την μεγάλη level 3 cache στα ρύζια, λίγο πριν βγουν οι zen 3D. Η όλη φάση είναι τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια. Η μπορεί μόνο εγώ να είμαι καχύποπτος και περίεργος ξέρω εγώ.

Καμία επαφή. 

Μέσα στο μήνα έχουν γίνει διαθέσιμες και οι 2 κονσόλες τουλάχιστον 1 φορά με άμεση παράδοση.

3060 στην κανονική της τιμή πότε ήταν διαθέσιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickTG είπε

Άρα είσαι κατά της πειρατείας αρκεί να σε βολεύει. ΟΚ.

Πάντως δεν χρειάζεται να αγοράσεις Switch για να είσαι νόμιμος. Τα παιχνίδια χρειάζεται.

Καλά είναι πολύ γκρίζα νομικά η συγκεκριμένη φάση. Ακόμα και να αγοράσεις το game στο switch πάλι παράνομος είσαι γιατί:

1) Πρέπει να αποδείξεις ότι είναι δικό σου DUMP, που χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός και γνώσεις.

2) Πρέπει να έχεις όντως στη κατοχή σου switch για να κάνεις extract τα keys αλλά και το firmware στην περίπτωση του Ryujinx.

Αν πουν να σε τρέξουν δε θα βγει άκρη ποτέ.😁

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Καμία επαφή. 

Μέσα στο μήνα έχουν γίνει διαθέσιμες και οι 2 κονσόλες τουλάχιστον 1 φορά με άμεση παράδοση.

3060 στην κανονική της τιμή πότε ήταν διαθέσιμη?

https://www.skroutz.gr/s/23600384/Sony-PlayStation-5.html?from=best_sellers_tag

https://www.skroutz.gr/s/22413644/Microsoft-Xbox-Series-X.html

+250/+100

Δεν είπα ότι έχουν 2πλό/3πλό καπέλο που έχουν οι gpu αλλά έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ilos said:

Καλά είναι πολύ γκρίζα νομικά η συγκεκριμένη φάση. Ακόμα και να αγοράσεις το game στο switch πάλι παράνομος είσαι γιατί:

1) Πρέπει να αποδείξεις ότι είναι δικό σου DUMP, που χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός και γνώσεις.

2) Πρέπει να έχεις όντως στη κατοχή σου switch για να κάνεις extract τα keys αλλά και το firmware στην περίπτωση του Ryujinx.

Αν πουν να σε τρέξουν δε θα βγει άκρη ποτέ.😁

Εδώ Ελλάδα δεν πρόκειται ούτως ή άλλως να σε τρέξει κάποιος.

Προσωπικά το λέω περισσότερο με τη λογική της στήριξης σε κάτι που σου αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Γινεται να κανεις dump τη rom απο αυθεντικο παιχνιδι στο switch και στο wii u αλλα προφανως δεν θα δωσεις 500 ευρω για να το κανεις για 2-3 παιχνιδια. Καποιος που θα ασχοληθει με παραπανω αξιζει και η αγορα του switch μακαρι να μας δωσει την επιλογη η Nindy να μπορουμε να τα αγορασουμε και στον υπολογιστη και πρωτος θα τα δωσω. Το mining ειναι υποθεση 5 λεπτων στην κυριολεξια. Αν δεν γνωριζει καποιος μπορει να ρωτησει υπαρχει ειδικο θεμα στο φορουμ. Δεν γενικευσα κατι μιλησα αντικειμενικα οτι αυτα που εχει ενα pc ειναι δυσκολο να τα εχουν οι κονσολες τι λαθος αναφερθηκε εδω?

Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι αν δεν αγοράσεις το παιχνίδι νόμιμα, τότε μιλάμε για πειρατεία όταν μιλάμε για emulators και roms,απλά τα πράγματα. Και δεν είναι κάτι για να είμαστε χαρούμενοι.

Και για το mining το ξαναλέω, δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση 5 λεπτών για την πλειοψηφία του κόσμου εκεί έξω που ούτε το xmp δεν ξέρει να ενεργοποιήσει ή να κάνει format στο pc του. 

Κάνεις το λάθος που νομίζεις ότι η πλειοψηφία του κόσμου γνωρίζει πολλά ή έχει την όρεξη/διάθεση να ασχοληθεί με αυτά, ενώ δεν είναι έτσι στην πράξη όπως και με το pc hardware overclock. Παρουσιάζεις δηλαδή κάτι σαν πολύ απλό ενώ στην πράξη δεν είναι.

Μια από τα ίδια και για την μετάβαση από κονσόλα σε pc που έλεγες πριν λίγο καιρό περί συνήθειας με βάση την προσωπική σου εμπειρία, κάτι που εκατοντάδες χιλιάδες εκεί έξω που έχουν υπολογιστή και κονσόλα βγάζει λάθος αυτό το (γενικό)συμπέρασμα.

Σε αυτό διαφωνώ,και όχι στο τι βολεύει εσένα,εμένα ή τον καθένα μας προσωπικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις είναι απλά τα πράγματα. Τα "φτηνά" gaming pc's απευθύνονταν παλιότερα κυρίως σε μικρότερες ηλικίες που δεν έχουν την οικονομική ευχέρεια και εξαρτώνται από τους γονείς τους. Αν ο γιος σου σου ζητήσει να παίζει με τους φίλους του τι θα του πάρεις, από τη στιγμή που όλοι έχουν κονσόλες? Εγώ όσους πιτσιρικάδες ξέρω να έχουν gaming pc, είναι το old του father που κληρονόμησαν.😁 Όλοι με κονσόλες,κινητά/tablets είναι.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ilos είπε

Είναι αυτό που λέμε για το σκηνικό, έτυχε ή πέτυχε? 

Δεν νομίζω οι μεγάλες εταιρείες τύπου nvidia,amd,intel,Sony,MS να είναι και πολύ χαρούμενες από όλο αυτό.

Σκέψου πόσο λιγότερες πωλήσεις έχουν κάνει οι ίδιες λόγω της διαθεσιμότητας(λιγότερες κονσόλες=λιγότερες πωλήσεις next gen παιχνιδιών)και λιγότερες πωλήσεις σε κάρτες=λιγότερες πωλήσεις σε high end cpus ή monitors,περιφερειακά κλπ

Πολλοί λένε ότι ο λόγος που βγαίνουν μαζεμένα τα Sony exclusives τώρα,είναι λόγω της κακής διαθεσιμότητας/πωλήσεων σε Playstation 5(κονσόλες/παιχνίδια)μεριά.

Επίσης για μας τους ίδιους,βλέπουμε πολλές νεες κυκλοφορίες να κυκλοφορούν όπως όπως με πολλά προβλήματα(πέραν του cyberpunk)τον τελευταίο καιρό,σε φάση ''κυκλοφορούμε το παιχνίδι με πολλά bugs και τα φτιάχνουμε μελλοντικά σιγά σιγά με updates'' όπως έγινε με το Horizon Zero Dawn πέρυσι για παράδειγμα μεταξύ άλλων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ilos είπε

 

Καλά ούτως ή άλλως ξέρουμε τι παιχνίδια παίζει η πλειοψηφία του κόσμου(γκούχου γκούχου fortnite,Dota/lol),και άσε που σε πολλά online παιχνίδια μπαίνει και το cross play/plattform,άρα λύνεται και το θέμα παρέας/πλατφόρμας σιγά σιγά.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι αν δεν αγοράσεις το παιχνίδι νόμιμα, τότε μιλάμε για πειρατεία όταν μιλάμε για emulators και roms,απλά τα πράγματα. Και δεν είναι κάτι για να είμαστε χαρούμενοι.

Και για το mining το ξαναλέω, δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση 5 λεπτών για την πλειοψηφία του κόσμου εκεί έξω που ούτε το xmp δεν ξέρει να ενεργοποιήσει ή να κάνει format στο pc του. 

Κάνεις το λάθος που νομίζεις ότι η πλειοψηφία του κόσμου γνωρίζει πολλά ή έχει την όρεξη/διάθεση να ασχοληθεί με αυτά, ενώ δεν είναι έτσι στην πράξη όπως και με το pc hardware overclock. Παρουσιάζεις δηλαδή κάτι σαν πολύ απλό ενώ στην πράξη δεν είναι.

Μια από τα ίδια και για την μετάβαση από κονσόλα σε pc που έλεγες πριν λίγο καιρό περί συνήθειας με βάση την προσωπική σου εμπειρία, κάτι που εκατοντάδες χιλιάδες εκεί έξω που έχουν υπολογιστή και κονσόλα βγάζει λάθος αυτό το (γενικό)συμπέρασμα.

Σε αυτό διαφωνώ,και όχι στο τι βολεύει εσένα,εμένα ή τον καθένα μας προσωπικά.

Κατάλαβα πως το λες και επειδή αρκετές φορές κρίνω από το φόρουμ και τη δική μου εμπειρία θεωρώ ότι όλα είναι εύκολα ενώ κάποιοι δεν ξέρουν να μπαίνουν στο bios όπως γράφεις. Το plug and play των pc που συζητήθηκε πριν μέρες νομίζω στο θέμα των gpu θεωρώ ότι ισχύει τα τελευταία χρόνια με κάποιες εξαιρέσεις όπως τα fix για ultrawide. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...