Προς το περιεχόμενο

PC Gaming (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, xavier είπε

ομορφο παιχνιδι, εντελως αδιαφορο το gameplay.

hard pass

Αυτό ακριβώς. Από αυτά που διαβάζω, όλοι λένε ότι έχει πολύ όμορφο design και ατμόσφαιρα αλλά από gameplay πάσχει αρκετά (απλό, επαναλαμβανόμενο, κ.τ.λ.) πράγμα που το κάνει αδιάφορο. Θα δοκιμαστεί στο μέλλον αλλά σε βαριά έκπτωση ή ακόμη καλύτερα αν το δώσει δωρεάν κανένα EGS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To εχω γραψει και πιο παλια αυτο και για τα little nightmares.

Aυτα τα παιχνιδακια το πολυ 10 ευρω θα επρεπε να πουλιουνται.

Αλλα στο χωρο του gaming που ειναι σε ανθιση τα τελευταια χρονια προσπαθουν ολοι να χτυπησουν χρυση φλεβα και να κανουν λεφτα..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, xavier είπε

ομορφο παιχνιδι, εντελως αδιαφορο το gameplay.

hard pass

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι η διάρκειά του είναι μικρή, 5 περίπου ώρες, επομένως δεν νομίζω ότι θα ενοχλήσει τόσο το αδιάφορο gameplay του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, optimus prime είπε

To εχω γραψει και πιο παλια αυτο και για τα little nightmares.

Aυτα τα παιχνιδακια το πολυ 10 ευρω θα επρεπε να πουλιουνται.

Αλλα στο χωρο του gaming που ειναι σε ανθιση τα τελευταια χρονια προσπαθουν ολοι να χτυπησουν χρυση φλεβα και να κανουν λεφτα..

Άσε, ιδίως αυτό με το astroturfing στα forum και social και δωροδοκίες εταιρειών για θετικές κριτικές με έκανε να μην ασχολούμαι καν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι η διάρκειά του είναι μικρή, 5 περίπου ώρες, επομένως δεν νομίζω ότι θα ενοχλήσει τόσο το αδιάφορο gameplay του.

Εαν το gameplay του είναι action τύπου και όχι επιλογών/adventure όπως τα παιχνίδια της telltales, εννοείται ότι θα ενοχλήσει, εξού και από που πηγάζουν οι αρνητικές κριτικές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petran79 είπε

Άσε, ιδίως αυτό με το astroturfing στα forum και social και δωροδοκίες εταιρειών για θετικές κριτικές με έκανε να μην ασχολούμαι καν.... 

Nαι γιατι τα εκατομμυρια που παιζονται ειναι πολλα.

Οταν καποιος εχει επενδυσει σε ενα παιχνιδι,ειτε ειναι publisher,ειτε οι ιδιοι οι developers εφοσον ειναι indie δεν μπορουν να ρισκαρουν την απωλεια του κερδους οταν αυτο χτυπησει την αγορα.

Δεν μπορουν αυτοι να χανουν λεφτα επειδη θα βρεθουν καποιοι στο ιντερνετ οι οποιοι θα κανουν αρνητικη κριτικη και θα επηρεασουν τις μαζες.

Εδω σου λενε οι πιο πολλοι ακομα και εδω μεσα οτι δεν παιρνω παιχνιδι εαν δεν δω review.

Ενω στην πραγματικοτητα η ''επιχειρηση΄΄ που εχει στηθει γυρω απο αυτο ειναι τελειως κατευθυνομενη.

Γιατι ο πιο πολυ κοσμος δεν εχει κριση,βασιζεται σε αλλους για αυτο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Γιατι ο πιο πολυ κοσμος δεν εχει κριση,βασιζεται σε αλλους για αυτο.

Ο κόσμος δεν έχει την πολυτέλεια να αγοράζει/παίζει ότι παιχνίδι κυκλοφορεί στην αγορά.

Ούτε με forums/reddit  πολύασχολείται και τα περισσότερα steam reviews κόσμου(βλέπε user score metacritic/steam reviews) είναι για τα μπάζα.

Αρα δεν είναι θέμα κρίσης, είναι θέμα ότι πρέπει ο άλλος να έχει μια ιδέα του τι παίζει με τα νέα παιχνίδια που κυκλοφορούν,και αν δει κάτι και τον τραβάει ας το αγοράσει όποτε κρίνει/θέλει.

Τέλος το τι αξία έχει το κάθε μικρό η μεγάλο παιχνίδι, κρίνεται από τον ίδιο τον κόσμο.Αν αυτός κρίνει ότι το παιχνίδι αξίζει 10,20,25ευρώ από τα μικρότερα, θα το αγοράσει. Αν όχι, θα περιμένει σε έκπτωση ή θα το προσπεράσει.

Αρα ελάχιστη σημασία έχει από ένα σημείο και μετά η αρχική τιμή τους.

To Trek to yomi έχει αρχική επίσημη τιμή τα 20ευρώ,αλλά με το καλημέρα το βρίσκεις στα 16,και επειδή δεν έχει πολύ καλή υποδοχή,θα συνεχίσει να πέφτει η τιμή του. Μέχρι το τέλος του χρόνου πιθανώς να έχει πέσει και κάτω από τα 9ευρώ.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανα δυο βιντεο να δεις απο καποιον που στριμαρει ενα παιχνιδι η καποια walkthrough εστω πιστευω ειναι αρκετο για να καταλαβεις ενα παιχνιδι εαν σου κανει χωρις να χρειαστει να το αγορασεις στα τυφλα.

Δεν χρειαζεται καν να καταφυγεις στα αμφισβητουμενα reviews.

Κανενα παιχνιδι δεν ειναι τελειο και ουτε προκειται να γινουν.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν όμως μιλάμε για παιχνίδια που είναι διαθέσιμα day one σε υπηρεσίες τύπου gamepass όπως το συγκεκριμένο παιχνίδι, απλά το κατεβάζεις,το δοκιμάζεις και αν σε τραβάει το συνεχίζεις ή αλλιώς το παρατάς και παίζεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται ναι,εγω μιλαω για αυτους που θελουν να αγορασουν σαν κι εμενα.

Εγω δεν βαζω game pass π.χ.

Tα αγοραζω και τα εχω στην συλλογη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, optimus prime είπε

Δεν χρειαζεται καν να καταφυγεις στα αμφισβητουμενα reviews.

 

Ποτέ παρα ελαχίστων εξαιρέσεων θα βασιστώ για αγορά παιχνιδιού σε reviews, όπως επίσης ποτέ σε δήθεν hyped trailers σε Ε3 και βεβαιώσεις του στυλ "it just works" -->φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, optimus prime είπε

Nαι γιατι τα εκατομμυρια που παιζονται ειναι πολλα.

Οταν καποιος εχει επενδυσει σε ενα παιχνιδι,ειτε ειναι publisher,ειτε οι ιδιοι οι developers εφοσον ειναι indie δεν μπορουν να ρισκαρουν την απωλεια του κερδους οταν αυτο χτυπησει την αγορα.

Δεν μπορουν αυτοι να χανουν λεφτα επειδη θα βρεθουν καποιοι στο ιντερνετ οι οποιοι θα κανουν αρνητικη κριτικη και θα επηρεασουν τις μαζες.

Εδω σου λενε οι πιο πολλοι ακομα και εδω μεσα οτι δεν παιρνω παιχνιδι εαν δεν δω review.

Ενω στην πραγματικοτητα η ''επιχειρηση΄΄ που εχει στηθει γυρω απο αυτο ειναι τελειως κατευθυνομενη.

Γιατι ο πιο πολυ κοσμος δεν εχει κριση,βασιζεται σε αλλους για αυτο.

 

Να σου πω προτιμούσα τα παλιά περιοδικά που είχαμε και στην Ελλάδα και τα οποία ηταν αρκετά και καλά. Και ας μην μου άρεσε ή ας μην ασχολιομουν καθόλου με τα παιχνίδια. Απλά μου άρεσε να διαβάζω τις παρουσιάσεις. Τωρα όλα τα αντιγράφουν. 

Δεν είναι σύμπτωση που οι τότε συντάκτες ακόμα και σήμερα διατηρούν αυτήν την ζωντανια αλλά και σοβαρότητα του χόμπιστα, μακρυά από την τοξικότητα και πολιτικοποιηση των νεότερων που το είδαν σαν επαγγελμα και το κατέστρεψαν, πολλές φορές παρακινουμενοι και από συμφέροντα. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...