Προς το περιεχόμενο

Στους νέους όρους χρήσης του GMail ξεκαθαρίζεται ότι "σαρώνονται" τα email σου για διαφημίσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι θλιβερο να υπαρχουν αποψεις τοσο κοντοφθαλμες οπως μερικων εδω μεσα. Αποψεις ανθρωπων που δεν βλεπουν περα απο τη μυτη τους . 

"Αφου δεν προκειται να ριξω την κυβερνηση,αφου δεν εχω τιποτα να κρυψω ας με παρακολουθουν / δε με νοιαζει".

Απο πλευρας μου, πιστευω οτι με τετοια μυαλα, μας αξιζει να μας κανουν οτιδηποτε.

Δε νομιζω οτι υπαρχει καλυτερη παραθεση απο τα λογια του Γερμανου πάστορα Μάρτιν Νιμόλερ.

 

"Όταν πήραν τους κομμουνιστές δεν διαμαρτυρήθηκα, άλλωστε δεν ήμουν κομμουνιστής. Όταν πήραν τους Εβραίους δεν διαμαρτυρήθηκα, άλλωστε δεν ήμουν Εβραίος. Όταν πήραν τους συνδικαλιστές δεν διαμαρτυρήθηκα, άλλωστε δεν ήμουν συνδικαλιστής. Όταν ήρθαν να με πάρουν, δεν είχε μείνει κανείς να διαμαρτυρηθεί για μένα".

εσυ λοιπον που εισαι μακρυφθαλμος τι κανεις??? πολεμας?? 

αρα δεν χρησιμοποιεις Mail, δεν εχεις καν ιντερνετ, μαλλον ζεις και σε σπηλια..για να μην σε παρακολουθησει κανεις!!

 

Ελεος με τετοιες ισοπεδοτικες αποψεις..

Αν εσυ λοιπον εισαι ο ξερολας και εχεις τη λυση πες τη μας, αν παλι μονο ο,τι λες ισχυει, ωραιος δημοκρατης εισαι!! 

ΠΕς λοιπον τα επιχειρηματα σου και ασε εμας να λεμε ο,τι θελουμε...

 

Τοση ωρα κραζεις αλλα επιχειρημα δεν ειπες!!

 

Εγω λοιπον σου ξαναλεω, ο,τι κινειται εδω μεσα καταγραφεται, παρακολουθειται, δεν κρυβεται! εαν δεν το θες, δεν κυκλοφορεις εδω..εαν δεν το αντεχεις, παλι δεν κυκλοφορεις εδω..εαν παλι εχεις μια λυση που να ειναι και πραγματοποιησιμη πες τη...αλλιως κλεισε τωρα το μοντεμ σου γιατι θα στην πεσει η CIA!

 

Συγγνωμη αν φαινομαι ειρωνικος, αλλα δεν μπορω την υποκρισια!! Αυτοι ειναι οι κανονες του παιχνιδιου και αν θες μπαινεις..δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει ασφαλεια εδω μεσα ποτε! Πολυ απλα γιατι για να υπαρχει το δωρεαν mail πρεπει καπως να λειτουργησει, να βρει πορους, και ο πιο ευκολος τροπος ειναι να πουλησει ο παροχος δεδομενα,οχι προσωπικα, αλλα στατιστικα μεσα απο τα προσωπικα...

Επισης ειτε το θες ειτε οχι, αν ηταν τοσο ασφαλη και κλειδωμενα, ολοι οσοι ειχαν κακους σκοπους θα ειχαν και ενα ακομα εργαλειο να τους επιτυχουν..αν διαφωνεις λυπαμαι αλλα οταν ξερεις οτι τιποτα δε μενει κρυφο, δυσκολευεσαι να κανεις και τη "δουλεια"...εμενα αυτο με κανει να νιωθω πιο ασφαλης!

Τωρα αν μου δουν και το περιεχομενο των mail Μου, πραγματικα δεν με απασχολει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν θα κοιμηθω ολο το βραδυ απο αυτα τα συνταρακτικα νεα.Ο τρομος για την παραβιαση της ιδιωτικοτητας μου σχετικα με τι μαρκα αθλητικα παπουτσια προτιμω με εχει κυριευσει .

 

xaxaxa Ετσι ειναι. Ας μαθει αν μ'αρεσει το Ουισκυ η η Βοτκα. Εγω την διαφημιση θα την κοψω με adblock και αν μου ερθει email θα το δηλωσω spam & unsubscribe. Επισης μην λετε "τοσα δινει δωρεαν, κατι να παρει", σιγα το mail που δινει. 

 

Καποτε καποιος θα πετυχει δικαστικα το σωστο και δικαιο: τιποτα τζαμπα, αλλα εφοσον χρησιμοποιεις τα δεδομενα μου για κερδος, θα με πληρωσεις για αυτο. Και μιλαμε για ιδιωτικα δεδομενα, οχι δημοσια. Οι συνθετες γιατι τα παιρνουν μεσω ΑΕΠΙ? Οι ομαδες απο το στοιχημα? Και μετα χρεωσε με για το gmail και αν θελω θα το παρω. Τωρα οι μαγγες την βγαζουν στο φτηνο και πουλανε την πληροφορια για τα sneakers που λεει ο φιλος εδω πανακριβα στα κοροιδα τις εταιρειες.

 

Καποτε θα την καταλαβουν και οι πολλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ λοιπον που εισαι μακρυφθαλμος τι κανεις??? πολεμας?? 

αρα δεν χρησιμοποιεις Mail, δεν εχεις καν ιντερνετ, μαλλον ζεις και σε σπηλια..για να μην σε παρακολουθησει κανεις!!

 

Ελεος με τετοιες ισοπεδοτικες αποψεις..

Αν εσυ λοιπον εισαι ο ξερολας και εχεις τη λυση πες τη μας, αν παλι μονο ο,τι λες ισχυει, ωραιος δημοκρατης εισαι!! 

ΠΕς λοιπον τα επιχειρηματα σου και ασε εμας να λεμε ο,τι θελουμε...

 

Τοση ωρα κραζεις αλλα επιχειρημα δεν ειπες!!

 

Εγω λοιπον σου ξαναλεω, ο,τι κινειται εδω μεσα καταγραφεται, παρακολουθειται, δεν κρυβεται! εαν δεν το θες, δεν κυκλοφορεις εδω..εαν δεν το αντεχεις, παλι δεν κυκλοφορεις εδω..εαν παλι εχεις μια λυση που να ειναι και πραγματοποιησιμη πες τη...αλλιως κλεισε τωρα το μοντεμ σου γιατι θα στην πεσει η CIA!

 

Συγγνωμη αν φαινομαι ειρωνικος, αλλα δεν μπορω την υποκρισια!! Αυτοι ειναι οι κανονες του παιχνιδιου και αν θες μπαινεις..δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει ασφαλεια εδω μεσα ποτε! Πολυ απλα γιατι για να υπαρχει το δωρεαν mail πρεπει καπως να λειτουργησει, να βρει πορους, και ο πιο ευκολος τροπος ειναι να πουλησει ο παροχος δεδομενα,οχι προσωπικα, αλλα στατιστικα μεσα απο τα προσωπικα...

Επισης ειτε το θες ειτε οχι, αν ηταν τοσο ασφαλη και κλειδωμενα, ολοι οσοι ειχαν κακους σκοπους θα ειχαν και ενα ακομα εργαλειο να τους επιτυχουν..αν διαφωνεις λυπαμαι αλλα οταν ξερεις οτι τιποτα δε μενει κρυφο, δυσκολευεσαι να κανεις και τη "δουλεια"...εμενα αυτο με κανει να νιωθω πιο ασφαλης!

Τωρα αν μου δουν και το περιεχομενο των mail Μου, πραγματικα δεν με απασχολει.

Χτύπησε νεύρο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ λοιπον που εισαι μακρυφθαλμος τι κανεις??? πολεμας?? 

αρα δεν χρησιμοποιεις Mail, δεν εχεις καν ιντερνετ, μαλλον ζεις και σε σπηλια..για να μην σε παρακολουθησει κανεις!!

 

Ελεος με τετοιες ισοπεδοτικες αποψεις..

Αν εσυ λοιπον εισαι ο ξερολας και εχεις τη λυση πες τη μας, αν παλι μονο ο,τι λες ισχυει, ωραιος δημοκρατης εισαι!! 

ΠΕς λοιπον τα επιχειρηματα σου και ασε εμας να λεμε ο,τι θελουμε...

 

Τοση ωρα κραζεις αλλα επιχειρημα δεν ειπες!!

 

Εγω λοιπον σου ξαναλεω, ο,τι κινειται εδω μεσα καταγραφεται, παρακολουθειται, δεν κρυβεται! εαν δεν το θες, δεν κυκλοφορεις εδω..εαν δεν το αντεχεις, παλι δεν κυκλοφορεις εδω..εαν παλι εχεις μια λυση που να ειναι και πραγματοποιησιμη πες τη...αλλιως κλεισε τωρα το μοντεμ σου γιατι θα στην πεσει η CIA!

 

Συγγνωμη αν φαινομαι ειρωνικος, αλλα δεν μπορω την υποκρισια!! Αυτοι ειναι οι κανονες του παιχνιδιου και αν θες μπαινεις..δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει ασφαλεια εδω μεσα ποτε! Πολυ απλα γιατι για να υπαρχει το δωρεαν mail πρεπει καπως να λειτουργησει, να βρει πορους, και ο πιο ευκολος τροπος ειναι να πουλησει ο παροχος δεδομενα,οχι προσωπικα, αλλα στατιστικα μεσα απο τα προσωπικα...

Επισης ειτε το θες ειτε οχι, αν ηταν τοσο ασφαλη και κλειδωμενα, ολοι οσοι ειχαν κακους σκοπους θα ειχαν και ενα ακομα εργαλειο να τους επιτυχουν..αν διαφωνεις λυπαμαι αλλα οταν ξερεις οτι τιποτα δε μενει κρυφο, δυσκολευεσαι να κανεις και τη "δουλεια"...εμενα αυτο με κανει να νιωθω πιο ασφαλης!

Τωρα αν μου δουν και το περιεχομενο των mail Μου, πραγματικα δεν με απασχολει.

 

Λαθος κανεις. Δωρεαν mail υπηρχαν και πριν την εποχη της εκμεταλευσης δεδομενων και υπαρχουν και σημερα. Ας βγαλουν τα εξοδα με διαφημισεις οχι με τα δεδομενα του καθενα. Αν τα θελουν να τα αγορασουν. Πηρε ο κοσμος gmail και μετα απο 10 χρονια που εχει χτισει επικοινωνιες και δουλειες πανω σαυτο του λες αν δεν θελεις, κοψτο. Π@υστια ολκης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός ξέρει το τίτλο μιάς short-story όπου ένας εφευρέτης κατα λάθος έφτιαξε μία οθόνη που μπορούσε να δείχνει οτιδήποτε ήθελες στο κόσμο? Η συσκευή μπορούσε να δεί μέσα από ρούχα, τοίχους, μπορούσες να δείς τί έκανε ο άλλος στο σπίτι του στην άλλη άκρη του πλανήτη.

 

Στο τέλος η συσκευή έγινε mainstream, η εγκληματικότητα και η διαφθορά εξαφανίστηκαν και όλος ο κόσμος έχασε ολοκληρωτικά την ιδιωτικότητά του, μιάς και όλοι παρακολουθούσαν τους πάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος κανεις. Δωρεαν mail υπηρχαν και πριν την εποχη της εκμεταλευσης δεδομενων και υπαρχουν και σημερα. Ας βγαλουν τα εξοδα με διαφημισεις οχι με τα δεδομενα του καθενα. Αν τα θελουν να τα αγορασουν. Πηρε ο κοσμος gmail και μετα απο 10 χρονια που εχει χτισει επικοινωνιες και δουλειες πανω σαυτο του λες αν δεν θελεις, κοψτο. Π@υστια ολκης.

και επειδη υπηρχαν πιστευεις οτι ηταν ασφαλη τα δεδομενα σου???

μην δουλευομαστε ρε παιδια!!

ΝΑ το πω αλλιως, και να μην χρειαζεται να κρυφοκοιτουν τα δεδομενα σου οι εταιρειες αυτες επειδη βγαζουν πες απειρα λεφτα απο διαφημιση, υπαρχει καποιος που εχει ελαχιστη γνωση του ιντερνετ και νιωθει ασφαλης???? Συγγνωμη αλλα μονο αν εισαι αφελης το πιστευεις..

Αν δεν στα δει ο παροχος, θα στα δει ο υπαλληλος που εχει προσβαση και θα θελει να πουλησει δεδομενα για να βγαλει πληροφοριες (στην ελλαδα ειχαμε κανει επαγγελμα τη μιζα, εκει εξω μαλ2@#$%κες ειναι??), θα στα δει ο χακερ που εχει προσβαση στα δικτυα γιατι εχει συγκεκριμενο σκοπο και εχει βαλει στοχο εσενα, μια ομαδα πολιτων, κτλ κτλ..μην κανετε τους αφελεις λοιπον γιατι δεν ειστε..μαθετε να αμυνεστε, οχι να υποκρινεστε..και ο καθενας ξερει τον τροπο..(πχ αν θες να σου στειλει η γκομενα σου γυμνες φωτογραφιες με mail, νασαι σιγουρος οτι ισως καποιος-καπου τη βλεπει..αρα μην το κανεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορίες σχετικά με τα comments:

-Γιατί είναι ανήθικο/παράνομο το να συλλέγει στοιχεία σχετικά με καταναλωτικές συνήθειες η google;

-Τελικά οι πολυεθνικές είναι κορόιδα;

-Που στοδιάλο κολλάνε οι κομμουνιστές και οι εβραίοι με την google. Δηλαδή έλεος. Μένει τώρα να γίνει μια αναφορά στο ολοκαύτωμα για να επιβεβαιώσουμε πανηγυρικά το νόμο του Godwin.

-Γνωρίζετε ότι οι πάροχοι είναι αναγκασμένοι από το νόμο να καταγράφουν και να αποθηκεύουν τα πάντα για διάστημα 3 μηνών; Ιδιαίτερα για μια μεγάλη κατηγορία σοβαρών εγκληματικών πράξεων (δολοφονιών, εκβιασμών, τρομοκρατικών και ρατσιστικών επιθέσεων κ.α) αλλά και προθέσεων για αυτοκτονία οι πάροχοι υποχρεούνται να δώσουν στοιχεία για τους πελάτες τους στην Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ΧΩΡΙΣ κάποιου είδους ένταλμα, παρά μόνον με διαπιστευτήρια των πράξεων αυτών. Για τους ίδιους λόγους μπορούν να δώσουν στοιχεία σε οποιονδήποτε πολίτη με μία απλή εισαγγελική παραγγελία. Η ανωνυμία στο ίντερνετ είναι ένα πράγμα πολύ σχετικό και εξαρτάται από τη σοβαρότητα της κατάστασης. Σκεφτείτε το όσοι μιλάτε για παραβίαση της ιδιωτικότητάς σας από τη google επειδή αποκάλυψε στη Nike ότι σας αρέσουν τα αθλητικά παπούτσια.

 

 

Γενικά πάντως από τις "σατανικές" εταιρίες που στην τελική σου προσφέρουν και ένα cloud, ένα earth, ένα καλό mail service και μερικές καλές υπηρεσίες διαμοιρασμού εικόνων, video κτλ. πιο πολύ με ενοχλούν οι άεργοι κριτές των πάντων/ επαγγελματίες commentators που παραπονιούνται για ανουσιότητες, γκρινιάζουν για το παραμικρό και φυσικά δεν έχουν να παρουσιάσουν οι ίδιοι τίποτα. Πάντα είναι πιο εύκολο να κρίνεις από ό,τι να κρίνεσαι. Η κουλτούρα του Ράδιο Αρβύλα σε όλο της το μεγαλείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα να μου "σαρώνει" τα email η Frau Google , αλλά μιας που το κάνει δεν πετάει και κανά spam "δικό της" στα σκουπίδια ; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν αναφέρεσαι σε εμένα, γιατί πολύ απλά δεν κάνω κάτι τέτοιο εγώ.

Συμφωνώ με την άποψη περί ψευδούς πεποίθησης.

Επίσης είναι θλιβερό κάποιοι να εξισώνουν την τακτική μίας εταιρίας που δε σε υποχρεώνει κανένας να υποσστηρίξεις με πολιτικά φρονήματα, κινήματα και ιστορικά γεγονότα. Αν πιστεύεις ότι η Google και η κάθε Google θα κάνει επέλαση και θα μας κατακτήσει ή μας απειλεί με οποιονδήποτε τρόπο, τι να πω... Με γεια σου με χαρά σου.

Αν δεν έχεις καταλάβει τι εστι Google και τι μονοπώλιο είναι είσαι άξιος της μοίρας σου. Όταν θα το καταλάβεις θα είναι αργά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμια παιδια, στην τελικη οποιος δεν θελει η Google να του σαρωνει τα email ας πληρωσει για το email του την ιδια τη Google η καποια αλλη εταιρεια και να τελειωσει το θεμα εκει.

 

Καποιοι εδω πιστεουν οτι το προβλημα ειναι η Google. Αν μη τι αλλο η Google μας δινει και μερικες πραγματικα καλες φαρμογες με ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ τα δεδομενα χρησης μας.

 

Εχει κανεις αναρωτηθει ποσες αλλες εταιρειες μαζευουν στοιχεια για τον καθενα μας καθημερινα ενω σερφαρουμε χωρις εμεις να εχουμε ιδεα για αυτα οπως και τι τα κανουν τα στοιχεια αυτα? 

 

Για οποιον δεν καταλαβαινει για τι μιλαω ας εγκαταστησει το extension collusion για να παρει μια ιδεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...