Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.178 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι παιδιά για 2,5 έλεγα, γι'αυτό είπα 750GB μιας και είναι η μέγιστη χωρητικότητα.

 

Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω τον καλό φίλο

SaFiS   για τις αναλυτικές πληροφορίες σε p.m. και τον χρόνο που διέθεσε.

 

Συγνώμη για τα βιστικά μηνύματα, όσοι έχουν πιτσιρικια καταλαβαίνουν,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι παιδιά για 2,5 έλεγα, γι'αυτό είπα 750GB μιας και είναι η μέγιστη χωρητικότητα.

 

Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω τον καλό φίλο

SaFiS   για τις αναλυτικές πληροφορίες σε p.m. και τον χρόνο που διέθεσε.

 

Συγνώμη για τα βιστικά μηνύματα, όσοι έχουν πιτσιρικια καταλαβαίνουν,

 

Ok φιλε μου, και εγω αγνοουσα την υπαρξη τετοιων δισκων, νομιζα πως στις 2,5" υπαρχουν μονο φιξ λυσεις, ενω παλιοτερα σε ερωτηση μου παλι μου ειχαν προτεινει 3,5" με θηκη και γιαυτο αντεδρασα ετσι. Σιγουρα ειναι πιο ασφαλης λυση αυτη που προτεινες, αλλα πιστευω οτι αν δεν κανεις υπερβολικη χρηση (πχ εγω συνδεω τον δισκο το πολυ μια φορα τη μερα στο pc για 5 λεπτα) δεν θα εχεις προβλημα.Εξαλλου ολα τα δεδομενα τα εχω σε πολλες μεριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα η Western Digital, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και στους καλύτερους δε συμβαίνουν εργοστασιακές αστοχίες.

Προσωπικά για εμένα (ο τωρινός μου WD 1TB Green πάει άψογα εδώ και τρία χρόνια) χαρακτηριστικό παράδειγμα αξιοπιστίας στο προηγούμενο PC μου, μέχρι τη στιγμή που πουλήθηκε, ο 12 ετών WD (120GB) με άπειρες ώρες λειτουργίας εξακολουθούσε να έχει υγεία 100% στο sentinel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Western digital black 1tb με πανω απο 35000 ώρες λειτουργιας και δεν έχει κανει κιχ. Green κα blue δεν τους εμπιστεύονται τόσο , μονο αν υπαρχει και κάποιο μπακαπ, ομοίως και τους seagate. Χιτατσι τοσιμπα δεν είχα ποτε και δεν μπορω να πω , με προβληματιζουν καπως και για αυτο ισως δεν ειχα ποτε, σιγκειτ βεβαια δεν θα ξαναεπαιρνα.

Απο ssd εμπιστεύονται μονο ιντελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα ποσο αξιοπιστη ειναι η συγκεκριμενη πηγη? Τοσο καλοι οι hitachi?

 

Δεν βλέπω κανένα λόγο να μην είναι....

 

Η συγκεκριμένη εταιρεία online backup (Backblaze) έχει δημοσιεύσει και προηγούμενες χρονιές στατιστικές αξιοπιστίας, όπως μπορείς να δεις και στα παρακάτω link, με την Hitachi να φαίνεται πάντα ως η πιο αξιόπιστη:

 

(2014): http://www.hwbox.gr/news-storage/40370-oi-pio-aksiopistoi-kataskeiastes-skliron-diskon-2014-a.html

 

(2015): http://www.hwbox.gr/news-storage/42208-nea-stoixeia-gia-tin-aksiopistia-ton-hdd-apo-tin-backblaze.html

 

Τώρα θα μου πεις με ποια κριτήρια ψηφίζουν οι περισσότεροι σε αυτό το νήμα... είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξερω,μου φαινεται απατη το συγκεκριμενο διοτι:Αντε να το δεχτω οτι οι Hitachi ειναι τοσο αξιοπιστοι( :blink:),το 2016 η Seagate εχει ποσοστο αποτυχιας 3.48% σε 36.863 κομματια ενω η WD εχει 6.55% σε μολις 1.691 κομματια?Το ποσοστο failure της WD ειναι τραγικο.Δυσκολευομαι να το πιστεψω.Ο σκοπος του αρθρου,απο το λιγο που το διαβασα,ειναι να μας δειξει το ποσο εχει ελλατωσει το ποσοστο αποτυχιας η Seagate.Βασικα μια ζωη Seagate δισκους εχω(ειχα τουλαχιστον 5 χρονια  τον περιβοητο 7200.11 ο οποιος δεν εκανε κιχ) και ποτε δεν με προδωσε κανενας αλλα το παραπανω γκαριζει μουφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου φαίνεται απάτη που μία εταιρία backup / cloud ανεβάζει public τα δεδομένα της περί hdd failures;

Λες να πληρώνεται από την Hitachi? Ειδικά την στιγμή που η WD την αγόρασε;  :-D

 

Τα "έχω έναν σκληρό χ μάρκας εδώ και χ χρόνια και δεν με πρόδωσε" είναι τουλάχιστον στη χειρότερη αστεία.

 

Εδώ μιλάμε για στατιστική και δείγματα ανάμεσα σε 10.000, 20.000 και 30.000+ δίσκους που δεν σταματάνε να δουλεύουν από τη στιγμή που θα μπούνε στο ρεύμα μέχρι να ψοφήσουν. Και θα ψοφήσουν eventually, το θέμα είναι πότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Έπρεπε να υπήρχε και η επιλογή "κανένας" στο poll :-( . Αν εξαιρέσουμε constellation,gold,black άντε και τους παλιούς samsung F1 πλήρης απογοήτευση από πλευράς αξιοπιστίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OI HITACHI φημιζονται για την αξιοπιστια τους χωρις υπερβολες.Οσοι ασχολουνται με servers τους προτιμουν για 24/7


Οι περισσοτεροι που εχουν ψηφισει wd ως την καλυτερη ειναι διοτι δεν ειχα ποτε ενα μετρο συγκρισεις με ενα hitachi και οι πιο πολλοι αγοραζουν wd η seagate  για την τιμη τους και συγρινουν και ψηφιζουν με αυτα τα δεδομενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 απορίες.

1ον Αν η HGST ήταν τόσο καλή όσο λέτε και δεν διαφωνώ σε αυτό, γιατί δεν έπιασε όπως η wd μήπως λόγο μάρκετινγκ;

2ον Μετά την εξαγορά της απο την wd να περιμένουμε να έχει πτωτική τάση στην ποιότητα του προϊόντος; :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...