Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.179 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12.1GB 7200 fireball quantum (αν δε με απατά η μνήμη μου!), χωρίς υπερβολή λειτουργούσε ακόμη, μέχρι που έδωσε φιλος το πισι για ανακύκλωση. Ειχα αγοράσει τον δίσκο ένα κάρο λεφτά τότε! άλλαξε 2 πισι δικά μου, τον πάσαρα στο φιλο και πήγε λέγοντας.

 

Νομίζω μετά εξαγοράστηκε απο WD ;

 

 

 

εγω θυμαμαι ειχα εναν WD CAVIAR 9GB κρατησε αρκετα χρονια μεχρι που κλαταρε και δεν σπινιαρε καλα. εφαγε ανακυκλωση χωρις ομως να χασω δεδομενα.

 

σε οριζοντια θεση ακουγοταν ενας θορυβος σαν να χτυπαγε ενα ρολοι φαντασου και εβγαζε μπλε οθονη και υπο μια συγκεκριμενη γωνια επαιζε κανονικα χωρις τιποτα

 

ΛΟΛ.

 

δεν υπαρχει. τωρα τι ηταν αυτο δεν ξερω. να ηταν οι κεφαλες που ακουμπουσαν θα ειχαν γρατζουνισει τους δισκους. κατι αλλο ηταν και εκανε τακ, τακ, τακ. πρεπει να ειχε θεμα το σπινιαρισμα. εχανε στροφες

 

αλλα υπο μια γωνια 45-60 μοιρες ισια πλαγια δεν θυμαμαι, επαιζε μπομπα , ουτε bad sectors ουτε θεμα σπινιαρισματος. δεν υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

τελείως random πέρασαν από τα χεριά μου πιο πολλοί Seagate. και ένας ide που είχα παλαιά και δουλεύει ακόμη ήτανε Seagate κόλλησα με αυτούς.... παλιότερα ούτε που κοιτούσα μάρκα  γενικά δεν μου είχε χαλάσει σκληρός ούτε ο ένας WD ούτε ο ένας Toshiba ούτε ο ένας Hitachi B)  από SSD έχω δοκιμάσει μόνο Kingston μετά τα καλά review  και έχω πάρει 2 από τους οποίους είμαι ευχαριστημένος. B) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ssd lacie έχετε ακούσει καλά λόγια;

Τους έχει χρησιμοποιήσει κανείς;  :huh:

Άκουσα έναν γνωστό μου να μιλάει για τα καλύτερα λόγια για αυτούς τους ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους ssd lacie έχετε ακούσει καλά λόγια;

Τους έχει χρησιμοποιήσει κανείς;  :huh:

Άκουσα έναν γνωστό μου να μιλάει για τα καλύτερα λόγια για αυτούς τους ssd.

Kαλα λογια εχω κι εγω να πω αλλα ειναι το αντιθετο του vfm ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WD (green) 1TB BOOΚ αγορασμενος το  2008 εξωτερικος 3,5"

τον εχω κανει εσωτερικο εδω και 5 χρονια,  τετοιο σκυλι δεν υπαρχει , εχει φαει και ενα πεσιμο οταν ηταν εξωτερικο , σφαλματα 0 , ο ποιο αξιοπιστος για αποθηκευση .  

2 seagate (320gb και 500gb) που ειχα τα τελευταια 5 χρονια και τους δυο τους εχω αντικαταστησει , ο ενας μου εβγαλε προβλημα στην τριετια και ο αλλος τον 4ο χρονο απο τοτε τους αποφευγω .           

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WD μπλε χρόνια αθάνατοι σε όλες τις χωρητικότητες.

εχω στο βασικο μου εναν μπλε 500αρη απο το 2009. εχει κοπει το ρευμα 5 χιλιαδες φορες, εχει φαει του κοσμου τα format και δεν εχει παθει χριστο.

 

100% υγεια με το hard disk sentinel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχω από το 2008 σε έναν Wd caviar black 1tb με πάνω από 323 μέρες ενεργοποιησης και ακόμα είναι 100%. Δεν θυμάμαι πόσο τον είχα πάρει τότε αλλά ήταν πανάκριβος. Φυσικά ακόμα και τώρα φιλοξενεί τα παιχνίδια μου τα οποία και φορτώνει πολύ γρήγορα.

 

Οπότε Wd black απο εμένα για επιδοσεις, ενώ για αποθήκευση κτλ Seagate και Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω από το 2008 σε έναν Wd caviar black 1tb με πάνω από 323 μέρες ενεργοποιησης και ακόμα είναι 100%. Δεν θυμάμαι πόσο τον είχα πάρει τότε αλλά ήταν πανάκριβος. Φυσικά ακόμα και τώρα φιλοξενεί τα παιχνίδια μου τα οποία και φορτώνει πολύ γρήγορα.

 

Οπότε Wd black απο εμένα για επιδοσεις, ενώ για αποθήκευση κτλ Seagate και Toshiba.

ο καινούργιος ο seagate ο πράσινος είναι πολύ πιο γρήγορος από τον wd Black που έχω στο σύστημα. θα βάλω και benchmark

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καινούργιος ο seagate ο πράσινος είναι πολύ πιο γρήγορος από τον wd Black που έχω στο σύστημα. θα βάλω και benchmark

Να φανταστώ συγκρίνεις 2 χρονολογικά ίδιους σκληρούς. Έτσι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ συγκρίνεις 2 χρονολογικά ίδιους σκληρούς. Έτσι;

 

τα τελευταία μοντέλα και στους 2. 

WD1003FZEX WD BLACK του 2013 με ST3000DM008 SEAGATE BARACCUDA του 2016

 

http://hdd.userbenchmark.com/Compare/WD-Black-1TB-2013-vs-Seagate-Barracuda-3TB-2016/1822vs3898

 

στο δικό μου σύστημα έχει περί τα 20-25% διαφορά σε write/read speeds. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήνομαι να πάρω καναν wd blue. Έβαλα αυτόν στο μάτι. 

 

https://www.skroutz.gr/s/7602220/Western-Digital-Blue-2TB.html#reviews τον έχει κανείς σας;

 

Για μένα, μακριά από τους καινούριους Blue (EZRZ). Είναι Rebadged Green πλέον με ότι αυτό συνεπάγεται στην αξιοπιστία. Δες τους καινούριους Barracuda (πράσινη ετικέτα) της Seagate ή κοίτα σε Red της WD...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σε Μ.2 ssd Samsung 

 

γενικότερα όμως πάνω κάτω όλες οι εταιρίες το ίδιο είναι στην Ελλάδα οι σκληροί δίσκοι HDD και sdd παθαίνουν ζημιές από τις συχνές διακοπές ρεύματος, όπως και τα υπόλοιπα εξαρτήματα, εκτός αυτού υπερθερμάνσεις λόγω κλίματος και ζέστης κυρίως το καλοκαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...