Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.179 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

WD ΒLACK αθανατοι εχω αγορασει πολλους σε ολες τις χωρητικοτητες εκτος απο τον 500αρι και τον 6ΤΒ και 3 BLUE 1-2-4GB ολοι μια χαρα.

Παλια σειρα Samsung F3 1TB σκυλια, πολυ δροσεροι, αθορυβοι και πολυ γρηγοροι για την εποχη εχω 3 ακομα ζουν. Samsung SSD 4 κομματια 3 PRO 128-512GB και εναν 128EVO τρεχουν ολοι μια χαρα ακομα ~4 χρονων ο παλιοτερος. Σε αντιθεση ενας INTEL της ιδιας εποχης μας αφησε χρονους καιρο τωρα.

Πριν ενα περιπου χρονο με βαρια καρδια μετα απο πολυ διαβασμα αποφασισα να παω για τον πρωτο μου SEAGATE. Πηρα τον Barracuda  ST3000DM008 3ΤΒ 7200rpm (πρασινη ετικετα) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αποδοση του μεχρι στιγμης, δροσερος, αθορυβος και πιο γρηγορος απο τους BLACK ουσιαστικα παντου. Πηρα αλλους 2 προσφατα. Σαφως πολυ φτηνοτερος απο BLACK αλλα εγγυηση δυο χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τόσα χρόνια αγοράζω μόνο WD, μία φορά αλλαξοπίστησα και πήρα seagate και μου έμεινα στα χέρια μόλις έληξε η εγγύηση .

Εντάξει μπορεί και να έτυχε δεν λέω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2018 στις 8:53 ΜΜ, cons1985 είπε

Τόσα χρόνια αγοράζω μόνο WD, μία φορά αλλαξοπίστησα και πήρα seagate και μου έμεινα στα χέρια μόλις έληξε η εγγύηση .

 

Δεν έτυχε. Όλοι το ίδιο είναι . Από το ... 2000 έχω αγοράσει πολύ πάνω από 50 σκληρούς. Οι wd δουλεύουν όλοι και οι 60ρηδες του 2000 (ide)  .

Seagate αγόρασα 4-5 μετά το 2009 . ΟΛΟΙ ΤΑ ΕΦΤΥΣΑΝ . Ρημάδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kom είπε

με σειρά προτίμησης

Hitachi
Toshiba
WD

Toshiba ;;;; Που τους θάβουν ;;;; Πόσο παλιός είναι ο πιο παλιός toshiba που έχεις ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ίδια με seagate, 2 εξωτερικούς που πήρα 500G χτυπάνε συνέχεια bad sectors (είναι χρόνια βέβαια....αλλά κανένας WD δεν μου παρουσίασε προβλήματα με χρήση πολλών ετών). Σε SSD οι PRO/EVO της Samsung κανένα πρόβλημα εδώ και χρόνια και φυσικά Hitachi (SATA) σταθερή αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοι χαλανε κατα καιρους
Μου εχει τυχει Black Να μη βγαλει καν το 1ο φορματ, το 2010 οι seagate 7200.11 να brick-αρουν, samsung να κανουν click of death, bad sectors se wd red...
Τώρα έχω πάρει κάτι Maxtor 4tb και μέσα έχουν seagate λογικά και ψιλοαργούν αν ζεσταθούν)
Ο μονος σκληρός που δεν έχει πάθει τίποτα μέχρι τώρα είναι ο Bruce Willis...Όλοι οι άλλοι είναι απλώς οδοντόκρεμες.

Επεξ/σία από kotlousko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

όλως περιέργως πριν 2 χρόνια είχα μια κακή εμπειρία με WD-3TB_Black όταν είχα βάλει τους δύο σε RAID-O στη μητρική και έπαθαν μηχανική βλάβη και οι δύο με ελάχιστη χρήση

επίσης ένας τρίτος ίδιος, παρουσίασε κι εκείνος πρόβλημα μετά από λίγες μέρες. (να ήταν η παρτίδα;;;)

Πριν 20 μέρες μου χάλασαν 3 από τους 5 δίσκους WD-RED_4TB που είχα στο NAS (4422 ώρες λειτουργίας). Ταυτόχρονα οι 2 και μετά από δύο ώρες και ο τρίτος.

Οι βλάβη τους ήταν στον έναν bad Sectors και στους άλλους δύο, αδύναμες κεφαλές. 

Πριν από 13-14 χρόνια είχα χάσει ένα Seagate και ένα Hitachi (νομίζω όμως ήταν απλές σειρές της εποχής εκείνης και ίσως IDE )

Οι δίσκοι είναι το λιγότερο. Το κόστος ανάκτησης του RAID είναι το βάρος, αλλά αυτό αποτελεί άλλο θέμα προς συζήτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας  εδω και μια βδομαδα εχω αγορασει εναν σκληρο δισκο  

απλα εχω ανχωθει και δεν γνωριζω  που οφειλετε το προβλημα

\

το  PERFORMANCE απο 100 εχει παει στο  98  

που  οφειλετε το προβλημα αυτο./?

https://snag.gy/oxSLNh.jpg

https://snag.gy/LlHWPg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Στο παλιό λαπτοπ έχω wd blue 500gb (3 χρονών δίσκος), μετά από 2 πεσίματα αναμμένο το laptop, ο δίσκος πάντα γρατζουνάει όταν διαβάζει, αλλά έχει 100% υγεία με το hdsentinel. 

Στο νέο laptop πάλι wd blue 500gb μαμά, κάνει λίγο θόρυβο, αλλά σε νορμάλ πλαίσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αγοράζω περίπου 5 δίσκους HDD το μήνα για καταγραφικά, πράγμα που σημαίνει σβήσε-γράψε 24/7. Για την δουλειά αυτή μετά από πολλές εγκαταστάσεις οι δίσκοι που δεν γύρισαν ποτέ πίσω (ή γύρισαν ελάχιστοι) ήταν:

1) WD Purple

2) Seagate Baracuda (η καινούργια παρτίδα με το πράσινο αυτοκόλλητο)

Δοκίμασα Toshiba HDD μία περίοδο και πάνω από τους μισούς γύρισαν πίσω. 
____________________________________


Σε σπιτική χρήση για τους υπολογιστές μου αγοράζω WD Blue HDD και δεν είχα θέμα.

Από SSD έχω αγοράσει Intel, Samsung, WD, Kingston, Goodram και OCZ. Κάποιοι με ευχαρίστησαν περισσότερο από άλλους αλλά όλοι δουλεύουν καλά με εξαίρεση τον OCZ που κατασκευάζεται από την Toshiba. Γενικά στους δίσκους αποφεύγω την Toshiba όπως ο διάολος το λιβάνι. Δεν ξέρω αν είναι τόσο μάπα σαν εταιρία ή αν εγώ ήμουν τόσο άτυχος μαζί τους αλλά Toshiba δεν αγοράζω ξανά.

Επεξ/σία από akiz90
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...