Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.179 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με έχουν κρεμάσει και οι δύο μεγάλοι SEAGATE & WESTERN DIGITAL (εξωτερ. 3.5'' - 2tb). Τώρα έχω στραφεί σε VERBATIM  ή TOSHIBA, με τους οποίους εδώ και αρκετό καιρό δεν έχω πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναφερω για να καταλαβουμε οτι μικρη σημασια εχει η μαρκα του δισκου.Χθες μου χτυπησε ο WD Elements εξωτερικος 1ΤΒ.

Δισκος που εχει 11 μερες λειτουργια.Αγορασμενος μονο για αποθηκη,  ζητημα να εχει λειτουργησει τον χρονο 5 ωρες, και χθες στα καλα καθουμενα παω να περασω μια ταινια και πεταει σφαλμα δεδομενων(κυκλικος ελεγχος πλεονασμου).Η Υγεια του επεσε στο 85% με αρκετα bad sectors.Ειναι ο δευτερος WD που χανω.Ο αλλος ηταν black παλι με ελαχιστες ωρες λειτουργιας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός απο το σκληρό παίζει ρόλο και η ποιότητα του τροφοδοτικού αν είναι OVP,UVP,OCP κτλ.

Μην ξεχνάμε ότι το τροφοδοτικό επηρεάζει όλα τα περιφερειακά, δυστυχώς λίγοι δίνουν σημασία στην ποιότητα του τροφοδοτικού.

ο δικός μου wd Blue αγορασμένος το 2008 έχει 1097 μέρες λειτουργίας με 11.787 επανεκκινήσεις φτου να μην το ματιάσω.😀

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 9/11/2018 στις 10:15 ΠΜ, whatsmyname είπε

Κοίτα, οι seagate είναι γνωστό ότι δεν είναι καλοί δίσκοι και βγάζουν βλάβες σοβαρές με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν τα δεδομένα σου. Εγώ στη θέση σου θα κοίταγα για WD αλλά ό,τι και να διαλέξεις να έχεις backup στα σημαντικά σου αρχεία ώστε να μην ανησυχείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν ξέρω αν θα ξανά αγοράσω WD......... χθες με "άφησε" ο εξωτερικός WD Elements 1tb τον οποίο δεν τον έχω ούτε 1,5 χρόνο.......το πολύ 100 χρήσεις να έχουν γίνει και πάντα με προσοχή και τώρα από το πουθενά  στη  σύνδεση μου βγάζει "διαμόρφωση δίσκου" για καλή μου τύχη είναι εντός εγγύησης απλά κάθομαι και ψάχνω κάποιο πρόγραμμα να βγάλω από μέσα με κάποιο τρόπο τα αρχεία και στη συνέχεια να διαγράψω ότι έχει μέσα...... :( :(

Από την άλλη ο TOSHIBA 320gb ακόμα αντέχει τον οποίο τον έχω 10+ χρόνια..........

Δεν ξέρω ποια μάρκα είναι πλέον αξιόπιστη πραγματικά.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/5/2019 στις 9:19 ΜΜ, techplastic είπε

Δεν ξέρω αν θα ξανά αγοράσω WD......... χθες με "άφησε" ο εξωτερικός WD Elements 1tb τον οποίο δεν τον έχω ούτε 1,5 χρόνο.......το πολύ 100 χρήσεις να έχουν γίνει και πάντα με προσοχή και τώρα από το πουθενά  στη  σύνδεση μου βγάζει "διαμόρφωση δίσκου" για καλή μου τύχη είναι εντός εγγύησης απλά κάθομαι και ψάχνω κάποιο πρόγραμμα να βγάλω από μέσα με κάποιο τρόπο τα αρχεία και στη συνέχεια να διαγράψω ότι έχει μέσα...... :( :(

Από την άλλη ο TOSHIBA 320gb ακόμα αντέχει τον οποίο τον έχω 10+ χρόνια..........

Δεν ξέρω ποια μάρκα είναι πλέον αξιόπιστη πραγματικά.....

Δυστηχώς υπάρχει αγνοια στους αγοραστές... καταρχην ο wd elements ειναι σαβουρα 3 ειχα και οι 3 γεια σας...εδω και καμποσα χρονια μονο entreprise series wd red , Toshiba n300 Και HGST Ultrastar... μετα το χαος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για οσους λενε οτι η seagate δεν ειναι αξιοπιστη δεν ειναι ακριβως αληθεια. Οπως πολλοι ξεκινησα με WD πριν απο καμια 20ετια κ παρεμεινα ετσι μεχρι το 2009. Ηταν μια εποχη που πραγματικα η WD εχτισε ονομα με κυριολεκτικα αθανατους δισκους που καποιοι εχουν ακομα εν λειτουργια 100% health. Αυτα ομως ηταν trends εποχης για ολες τις πολυεθνικες. Ολοι κοιταγαν να βγαλουν "αθανατα" προιοντα τοτε. Η WD το καταφερε σε μεγαλο βαθμο. Η Seagate απ την αλλη ακολουθει εντελως αλλη πολιτικη. Συμφωνα με καποιους τεχνικους που ηταν στα δικτυα στις ΗΠΑ, πριν καμια δεκαρια χρονια, εξηγουσαν οτι η εταιρια αυτη εχει ως προτεραιοτητα το service cost να ειναι μηδενικο για εταιριες. Δινει τρομαχτικες εγγυησεις κ αλλαζει δισκους αβερτα. Βαλτε κ την πολυ καλη τιμη αγορας κ ετσι καταλαβαινετε γιατι στο Backblaze διαβαζουμε κατι εκατομυρια Seagate κ λιγες χιλιαδες WD. Οι συμβιβασμοι που εκανε στην κατασκευη ηταν σαφως πιο σημαντικοι, για να μπορει να εχει κερδος. Η γραμμη παραγωγης για απλους desktop ειχε την ιδια ποιοτητα, οποτε κ τα ιδια υψηλα ποσοστα αστοχιας. Λιγο τους ενδιεφερε αυτο, αν καταφερναν να πιασουν τα νουμερα που θελαν σε business level.

Ομως περασαν καμια δεκαρια χρονια απο τοτε. Τα νουμερα ανεβηκαν τρομαχτικα κ αυτη την στιγμη η Seagate κατεχει κορυφαια θεση πλεον στο cloud storage. Οποτε εδω κ καμια τεσσαρα χρονια εχουν ξεκινησει μια αντιστροφη πορεια στα drives των απλων πισι. Κοιταν να βγαλουν ποιοτητα να μεγαλωσουν το κομματι της πιτας κ απο κει. Στο enterprize επιπεδο συνεχιζουν την πετυχημενη πολιτικη της χαμηλης τιμης+τρομαχτικης εγγυησης οπως παντα. Εμας ομως (τους περισσοτερους δλδ) μας νοιαζει το desktop τμημα της. Συμφωνα με την "καινουργια" επιθετικη πολιτικη της, η ποιοτητα ανεβαινει κατακορυφα. Αρα κ μεις μπορουμε να δοκιμασουμε τις καινουριες σειρες, χωρις να μιλαμε μια ζωη με στερεοτυπα του στυλ "μονο WD κ ποτε Seagate γιατι ειναι μαπα". Καλο αυτο αν σκεφτουμε οτι οι δισκοι της συνεχιζουν να ειναι οι φθηνοτεροι τις περισσοτερες φορες. Αντιθετα η παλια-καλη WD αμαυρωσε το ονομα της με τους Green/Blue χαμηλων στροφων/economy, που ειχαν ποσοστο αστοχιας... να μην πω 100% κ φανω υπερβολικος... αλλα καπου εκει. Δεν γνωριζω τι εφταιξε για τοσο μεγαλο ατοπημα απο τοσο παλια/ σοβαρη εταιρια.... Αν διαβασετε προσεχτικα το Backblaze θα δειτε οτι απο παλια τα ποσοστα στα βλαβες κ για τις 2 μεγαλες εταιριες ειναι κοντα (1 με 4% για  WD κ 2 με 5% για Seagate ανα τα χρονια/ μοντελα).

Απο προσωπικη εμπειρια με καμια εκατοστη σκληρους τα τελευταια 20 χρονια, μπορω να πω οτι oι Maxtor μετα την πενταετια δεν ζουν  (δεκα στους δεκα χαλασαν τα πρωτα 4), οι Hitachi ειναι σαφως καλυτεροι με ποσοστα 70% λειτουργιας (3 στους 10 πεθαναν στα πρωτα 2 χρονια, οι αλλοι υπαρχουν),  οι Fujitsu βγηκαν μαπα (κ οι 5 πεθαναν πολυ γρηγορα), οι Toshiba καλουτσικοι με 60% (πεθαναν οι 2 στους 5, αλλα το νουμερο ειναι μικρο για να πω με σιγουρια), οι WD εχουν ενα χαμηλο ποσοστο 50% (οπου απο 30 δισκους οι μισοι βγηκαν ελλατωματικοι καποια στιγμη- την πατησα με λιγους green κ πολλους blue τον καιρο που ειχε ελλειψη λογω τυφωνων στην Ταυλανδη, κ χαλασε το θαυμασιο ποσοστο που ειχε με τους πολυ παλιους που δεν παθαιναν τιποτα εδω κ δεκαετιες). Τελος η Seagate ειναι στο 60% οπου απο καμια 40αρια περιπου δισκους οι 25-30 ειναι ακομα λειτουργικοι - με καποιους να εχουν μειωμενη υγεια. Αυτα με μενα. Σε πελατες βαζω παντα WD κ  Seagate -αναλογα το τι βρισκω σε καλη τιμη, κ χαλανε στα ιδια ποσοστα παντα. Θα ελεγα οτι καλυτεροι ειναι οι HItachi, αλλα οι Seagate ειναι 90% των περιπτωσεων πιο VFM. Μετα τα 5 χρονια ολοι αρχιζουν τα ζορια. Αν σου κρατησει σκληρος μια δεκαετια ειναι θαυμα. Ανεξαρτητου εταιριας/ μοντελου. Οποτε το μονο που νομιζω μπορουμε να πουμε σε επιπεδο DESKTOP (το τονιζω) ειναι οτι καποια μοντελα βγαινουν λιγο καλυτερα απο αλλα. Οχι για εταιριες.

Να τονιστει επισης οτι ενα ανεμηστηρακι να φυσαει τον σκληρο κ ενα καλο τροφοδοτικο με κυκλωμα προστασιας ειναι οι καλυτερες επιλογες για την μακροζωια των δεδομενων.  Ισως πιο πολυ απο την μαρκα του. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή πρόσφατα πήρα νέο NAS για τη δουλειά, 8 4άρηδες HGST Ultrastar δεν έβγαλαν το παραμικρό θέμα 24/7/365 για σχεδόν 6 χρόνια.

Προσανατολίζομαι για τους HGST He12, ως sweet spot στο κόστος/GB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πρώτος μου δίσκος ήταν Maxtor 40MB. Μετά όσο οι ανάγκες της δουλειάς μεγάλωναν πήγα στους IBM, απίστευτα καλοί για την εποχή τους αλλά τραγικοί για σημερινά δεδομένα και το κόστος πολύ μεγάλο. Μετά από κάποια χρόνια έζησα την περίοδο που οι δίσκοι μεγάλωσαν πάρα πολύ και το κόστος έπεσε, τότε οι Seagate δεν έβγαζαν πολλά χρόνια (μαύρη σελίδα στην ιστορία των δίσκων...) ενώ οι ακριβοί WB ήταν ιδιαίτερα ανθεκτικοί. Μετά τις πλυμμήρες του 2011 στην Ταϊλάνδη που καταστράφηκαν οι εγκαταστάσεις του 30% της παγκόσμιας παραγωγής εμφανίστηκε και η Toshiba η οποία ποτέ δεν κατάφερε να γίνει πολύ ανταγωνιστική.

Πριν από κάποια χρόνια βγήκαν οι WD RED, επανάσταση για εμένα, καθόλου θόρυβος, λίγο ρεύμα, πάνω του μέσου όρου αξιοπιστία και σε πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει. Ήταν το τέλειο προϊόν για την εποχή που το σύστημα έμπαινε σε SSD και οι HDD ήταν μόνο για storage. Τότε έβαλα όλους τους black στο συρτάρι για να μην τους ακούω και άφησα πάνω μόνο red. Μετά βγήκε η Blackblaze και μας θύμησε ότι οι καλοί HSGT έχουν ανώτερη ποιότητα, αυτό έκανε και τα μαγαζιά να αρχίσουν να τους φέρνουν.

Από εξωτερικούς (όχι θήκη) έχω πάρει μόνο ένα στη ζωή μου ο οποίος (WD passport) μου έχει πέσει πάνω άπο 5 φορές στο χαλί και είναι εντάξει, είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος.

Σήμερα από αυτά που ακούω και παρατηρώ έχουν αλλάξει (ή όχι) κάποια πράγματα:

1. Οι δίσκοι έχουν μεγαλύτερη αντοχή από παλιά. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό οφείλεται στο ότι οι  SSD τρώνε την σκληρή χρήση σήμερα και όχι οι HDD, στο ότι τα σημερινά τροφοδοτικά είναι ασύλληπτα καλύτερα από παλιά και τα κουτιά έχουν πολλαπλάσιο airflow ή στους ίδιους τους δίσκους.

2. Οι γραμμές παραγωγής για HDD μειώνονται συνέχεια μαζί με την ζήτηση. Το μάθημα του 2011 δεν το έλαβαν σοβαρά υπόψιν τους γιατί πάλι γίνεται συγκέντρωση σε λίγα μέρη. Οι πληροφορίες για αυτές τις εγκαταστάσεις είναι ελάχιστες. Είναι πολύ πιθανό να ζήσουμε πάλι κάποια νέα καταστροφή και η παραγωγή να μην μπορεί να καλύψει την ζήτηση.

3. Η Seagate βγάζει αποδεδειγμένα μία χαρά δίσκους αλλά η ρετσινιά δεν θα της φύγει ποτέ. Η WD μετά την αγορά της HSGT το 2012 δεν έχει κάποιο αντίπαλο με αντίστοιχη φήμη στους high end δίσκους, οι Seagate (Exos) δεν έχουν ακόμα καταφέρει να αποκτήσουν ιδιαίτερη φήμη παρόλο που υποψιάζομαι ότι είναι εξίσου καλοί.

4. Η Toshiba ποτέ δεν κατάφερε να γίνει πραγματικά ανταγωνιστική, πάντα έχανε σε κάποιο μικρό σημείο, τώρα για εμένα είναι ο θόρυβος αφού δεν έχει κανένα μοντέλο στα επίπεδα που θα ήθελα. Είναι βέβαια ποιο φτηνή και η σειρά N θεωρείται καλή. Η WD και Seagate συνεχίζουν να έχουν το μεγάλο κομμάτι της πίτας.

5. Οι δίσκοι έχουν χωριστεί σε κατηγορίες ανάλογα με την χρήση όχι με την cache και τα iops πράγμα που επιτρέπει στον καθένα να πάρει ακριβώς αυτό που χρειάζεται. Οι δίσκοι επίσης με 5 χρόνια εγγύηση συνεχίζουν να είναι ποιο ακριβοί αλλά όχι όσο στο παρελθόν.

6. Οι 5400 στροφές δεν είναι κάτι μόνο για laptop όπως παλιά, οι ταχύτητες έχουν εκτοξευθεί και είναι υπεραρκετές για χρήση storage. To RAID6 μαζί με την έξτρα ασφάλεια μπορεί να μείωσε τα IOPS της εγγραφής σε σχέση με το RAID5 που αντικατέστησε όμως τα αύξησε λίγο στην ανάγνωση.

Διαβάσω πολλά σχόλια ανθρώπων με προβλήματα αλλά σήμερα όποιος έχει ένα πρόβλημα το γράφει κάτι που δεν γινόταν στο παρελθόν, στον κύκλο μου έχω πολύ καιρό να ακούσω για προβλήματα με HDD σε αντίθεση με πριν το 2013. Με την πρόοδο που υπάρχει νομίζω ότι οι συζητήσεις για την αξιοπιστία των δίσκων θα μειώνονται όσο περνάει ο καιρός, πριν αρχίσει να χαλάει ένα μοντέλο (τουλάχιστον τα nas/enterprise) το έχεις αντικαταστήσει γιατί η χωρητικότητα του είναι ξεπερασμένη και οι τιμές χαμηλές.

 

BTW τα στατιστικά της Blackblaze δεν μπορούν να βγάλουν σοβαρά συμπεράσματα με τον τρόπο που είναι φτιαγμένα, αν τα διαβάσετε με προσοχή θα το καταλάβετε αλλά δεν είναι το κατάλληλο thread για να το αναλύσω.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...