Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.085 μέλη έχουν ψηφίσει

1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω αν ξέρει κάνεις. Υπάρχει κάποια πολιτική για τους ssd (συγκεκριμένα για crucial ενδιαφέρομαι), όσο αφορά την εγγύηση και την υγεία του δίσκου?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντήσεις 277
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Hitachi.   Δυστυχέστατα αγοράστηκε το συγκεκριμένο τμήμα από την Western Digital οπότε έπαψα πια να ζω το όνειρο..   Σου έχω εγώ κάτι ωραίους Blue και Green να δεις πόσο ασπροπρόσωπο θα σε βγάλο

δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση. Το πιον value for money για τα λεφτά και τις επιδόσεις που θέλω.

Προσωπικά χρόνια τώρα οι western digital ανεξαρτήτου μοντέλου με εχουν βγάλει ασπροπρώσωπο οποτε και συνεχίζω με western

Δημοσιευμένες Εικόνες

• 5 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...

Μετά το τελευταίο degrade που έκανε η Adata στους SX8200 Pro βγήκε από τη λίστα των κατασκευαστών που εμπιστεύομαι.

https://www.tomshardware.com/news/adata-xpg-sx8200-pro-controller-change

Αν και πρακτικά οι SSD δεν είναι δίσκοι, αλλά θεώρησα ότι είναι το πιο σωστό thread για να το γράψω.

• Like 4
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 2 μήνες μετά...

Επειδή λόγω επαγγέλματος έχω μεγάλη τριβή πάνω στους δίσκους και έχουν περάσει όλοι από τα χέρια μου θα σας πω το εξής...

Θα σκάσει, το θέμα σου είναι ποτέ;

Δηλαδή θα έχεις προλάβει να τον αλλάξεις;;;

Θυμάμαι δίσκους με 64MB!!! Η τεχνολογία προχωράει γρήγορα πλέον και ταυτόχρονα η ποιότητα των αρχείων αυξάνει και τον όγκο τους. Πριν μόλις μερικά χρόνια έλεγες πως 1ΤΒ HDD δεν θα γεμίσει ποτέ... τώρα γεμίζει για πλάκα, άρα τον βγάζεις και βάζεις 2ΤΒ κτλ 

Επίσης πριν μερικά χρόνια το hype ήταν να στήσεις OS στον 120GB SSD!!! Και Data στον 500GB HDD!!! Ούτε καν...

500GB M.2 τουλάχιστον και Data σε 1TB M.2 ή SDD... Συνεπώς η μηχανικοί HDD πεθαίνουν αργά αργά...

Εμπειρικά λοιπόν από τις εταιρείες θα σας πω πως οι προτιμήσεις μου, κυρίως ψυχολογικά και από ποσοστά failure,. είναι:

HDD -> WD κατά προτίμηση Black 

SSD -> Samsung κατά προτίμηση evo

M.2 -> Samsung κατά προτίμηση evo

Αυτά απ' εμένα... Hard Disks Die

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 1 μήνα μετά...

Samsung για SSD, WD για HDD. Δεν αντιμετώπισα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

Αποφεύγω Seagate και Toshiba HDD γιατί με έχουν κρεμάσει 4 φορές (!) έως τώρα πρόωρα... Μάλλον ήμουν και γκαντέμης.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2021 στις 10:44 ΠΜ, GKnewsted είπε

Επειδή λόγω επαγγέλματος έχω μεγάλη τριβή πάνω στους δίσκους και έχουν περάσει όλοι από τα χέρια μου θα σας πω το εξής...

Θα σκάσει, το θέμα σου είναι ποτέ;

Δηλαδή θα έχεις προλάβει να τον αλλάξεις;;;

Θυμάμαι δίσκους με 64MB!!! Η τεχνολογία προχωράει γρήγορα πλέον και ταυτόχρονα η ποιότητα των αρχείων αυξάνει και τον όγκο τους. Πριν μόλις μερικά χρόνια έλεγες πως 1ΤΒ HDD δεν θα γεμίσει ποτέ... τώρα γεμίζει για πλάκα, άρα τον βγάζεις και βάζεις 2ΤΒ κτλ 

Επίσης πριν μερικά χρόνια το hype ήταν να στήσεις OS στον 120GB SSD!!! Και Data στον 500GB HDD!!! Ούτε καν...

500GB M.2 τουλάχιστον και Data σε 1TB M.2 ή SDD... Συνεπώς η μηχανικοί HDD πεθαίνουν αργά αργά...

Εμπειρικά λοιπόν από τις εταιρείες θα σας πω πως οι προτιμήσεις μου, κυρίως ψυχολογικά και από ποσοστά failure,. είναι:

HDD -> WD κατά προτίμηση Black 

SSD -> Samsung κατά προτίμηση evo

M.2 -> Samsung κατά προτίμηση evo

Αυτά απ' εμένα... Hard Disks Die

Ο πρωτος μου υπολογιστης ειχε κασετα...Και ο πρωτος δισκος που εβαλα σε PC ειχε χωρητικοτητα 40 MB.... (ωραία χρόνια not). Κατα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα στην εκτίμηση σου για την αξιοπιστία των δίσκων.

Επεξ/σία από Stonedreamer
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 1 μήνα μετά...

Εχουν περασει απο τα χερια μου τουλαχιστον 6 Seagate (ο 7200.11 τον οποιο τον εχω απο το 2008 με αμετρητες ωρες δουλευει ακομα ρολοι),2 Sammsung(ενας Spinpoint 1tb και ενας ssd), και μερικοι Toshiba.Κανενας τους δεν χαλασε ποτε,ολοι δουλευουν ρολοι,απλως τους αντικατεστησα λογω πολλων ωρων λειτουργιας.Ενας Sandisk ssd πεθανε μετα απο κατι μηνες,ενας Corsair ssd αντεξε 2 χρονια και ψοφησε.Ενας Crucial ssd (νομιζω ο Μ4 ηταν)μου εβγαλε την μπεμπελη,Δευτερα δουλευε,Τριτη χανοταν απο το bios,Τεταρτη και Πεμπτη δουλευε και τις υπολλοιπες μερες παλι δεν τον εβλεπε η μητρικη.Δυο Kingston ssd ειναι σκυλια 3 χρονια τωρα.Απο μηχανικους παω σαν γκαβος σε Seagate,δεν με εχει κρεμασει ποτε δισκος της.Απο Ssd Kingston,καλες επιδοσεις,καλες τιμες και αξιοπιστοι.Μαλλον μετα την μαλακια με τους V300 βαλαν μυαλο.Το ιδιο και η Σαμυ με τους 840.Ακομα μου την λεει ενας φιλος μου που του τον ειχα προτεινει.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.