Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.179 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχουν περασει παααρα πολλοι δισκοι απο τα χερια μου, δεν ξερω αν ετυχε αλλα με τους seagate ειχα παντα προβληματα.WD(+hitachi) προτεινω και εγω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Seagate IDE μέσα σε ένα χρόνο τελείωσαν.Ένας Seagate SATA 80άρης και ένας 500άρης μέσα σε λίγους μήνες.Από τότε παίρνω μόνο Western Digital Black και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.WD με 1000 από μένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντα αγόραζα western digital, γιατί με τους σκληρούς δίσκους δεν τσιγκουνευόμαστε.

Είναι η καρδιά του Υπολογιστή.

Οι Wd είναι ο ορισμός του value for money

Χωρίς να σημαίνει ότι οι seagate και toshiba είναι κακοί, απλά πιστεύω ότι είναι 2ης κλάσης.

Αυτά για την κατηδορία των HDD και όχι για SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψήφισα WD πιο πολύ επειδή πριν λίγους μήνες Link.png Site: ένας seagate που είχα στο λάπτοπ  (για 2,5 χρόνια περίπου) αποφάσισε να πεθάνει και να με βάλει σε έξοδα. (Στη θέση του μπήκε ένας toshiba). Απ'την άλλη βέβαια στο desktop του πατέρα μου υπάρχει Link.png Site: ένας άλλος seagate "σκυλί", μιας και 9 ολόκληρα χρόνια "παίζει βασικός" -με καθημερινή χρήση- και μέχρι σήμερα έχει 100% υγεία και απόδοση. Επίσης ο seagate της υπογραφής μετά από 4 χρόνια εξακολουθεί να είναι 100% καλά.. Οι 2 WD που έχω από το 2009, ο ένας είναι ακόμα 100% υγιής, ενώ ο άλλος έχει πέσει στο 85% εδώ και κάνα χρόνο, αλλά από τότε έχει μείνει εκεί.. Αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπιστεύομαι την Western Digital εδώ και 15 χρόνια. Έχω δοκιμάσει όλες τις εκδόσεις και προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Προτιμάω τους Green για απλό απροβλημάτιστο storage. Black για gaming storage με κορυφαίες επιδόσεις.

Γενικά τα τελευταία 6 χρόνια προγραμματίζω αντικατάσταση όλων των δίσκων μου ανά 2 χρόνια όπου σκέφτομαι να τα αυξήσω στα 3.5-4 πηγαίνοντας σε RE εκδόσεις (προσωπική επιλογή για να νιώθω ποιο ασφαλής & να αναβαθμίζω σε γρηγορότερα μοντέλα).

Πιστεύω ότι η ύπαρξη διαφορετικών εκδόσεων και τιμών είναι κάτι πολύ καλό καθώς πληρώνεις αντίστοιχα αυτό που θέλεις. Όσα άτομα έχω δει να είναι δυσαρεστημένα από την WD έχουν κάνει είτε αυτοί είτε ο κατασκευαστής των PC τους λανθασμένη επιλογή έκδοσης δίσκου "π.χ. Green έκδοση για main δίσκο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κι εγώ για HDD σχεδόν αποκλειστικά (90+%) WD. Μία φορά αγόρασα seagate και ακομα και τωρα όταν τον βαζω σαν εσωτερικό κρεμαει όλο το συστημα. Σαν εξωτερικός σε docking station λειτουργεί μια χαρα. Επίσης εχω έναν Toshiba εξωτερικό που εχει βγεί καλός αλλα....... δεν ξερω. Με ξενίζει λίγο.

 

Για SSD ξεκίνησα με OCZ αλλα τελικά κατέληξα σε έναν samsung 840 Pro που εχει βγεί σκυλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για ssd Samsung και Corsair.

 

Για εσωτερικούς hdd Western Digital και μάλιστα την Caviar Black σειρά. Έχω κάμπουσους από αυτούς. :)

 

Για εξωτερικούς hdd Lacie, Western Digital και G-Tech.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...