Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.179 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

WD έχω 2 εξωτερικούς,και στο 2ο pc ένα εσωτερικό που είναι pc 7ετίας,όλα μέλι γάλα!

Και μιας ο seagate που φοράω στο pc μου έκανε νερά από την πρώτη μέρα και είχε bad sectors και αλλάχτηκε με καινούργιο οποίος τώρα παρουσιάζει προβλήματα 2.5 χρόνια μετά.Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναπάω σε seagate ποτέ ξανά είναι το μόνο σίγουρο..Απέχει πολύ από την αξιοπιστία των WD,εκτός και ήταν μοντέλο από τις πλημμύρες τις τότε!

Αλλά και παλιότερα που είχα πάρει seagate στον χρόνο πάνω μας άφησε,αφού όλη την χρονιά παρουσίαζε προβλήματα,οπότε μακριά!

Και παρήγγειλα νέο σκληρό, wd black caviar.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...το καλό σε αυτό το thread/poll είναι ότι γίνεται κουβέντα.

 

Το κακό είναι ότι διαπιστώνω λογικές ψήφων, οι οποίες μπορεί να ισχύουν και στις εκλογές...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ έχασα τα δύο...παίρνω καμμιά έκπτωση στην τρίτη;

 

Έτσι όπως το πάει,ο πρώτος μου δίσκος θα είναι και ο τελευταίος.

Είχε και τη βοήθεια ενός πράσινου κάποια περίοδο,που άφησε την πλακέτα του εν τόπω χλοερό, συνδεδεμένος με ένα turbox πολυδιαβαστήρι.

 

1GPJBb7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχασα.....πολυδιαβαστήρι.

 

 

 

o συγκεκριμένος πάντως δεν έχει τπτ και τον δουλεύεις σχεδόν 3 χρόνια. Οι 887 μερες που λέει ότι απομένουν αντι για 1000 ειναι γιατι το hd sentinel εχει σαν όριο τα 5 χρονια χ 365 μερες = 1825 μερες. Οταν τον φτάσεις στις 1725 μέρες και μετα θα μείνει στις 100 μέρες και δεν θα πέφτει αν δεν σου βγάλει άλλο πρόβλημα ο δίσκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Maxtor!...10 χρονια έχω 2 80gb σκληρους δισκους στον παλιο μου υπολογιστη καθημερινής λειτουργίας και 20 φορματ περιπου τωρα θα μου πειτε δεν παιζει αυτό και το πολύ ρολο αλλά κλαιν...μιλάμε σκυλιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπιστεύομαι Seagate και Western Digital. 

Και οι δύο Seagate στο PC μου είναι από λάπτοπ που δούλευαν σε υψηλές θερμοκρασίες,από το 2008 (τα έχουν κακαρώσει πλέον τα λάπτοπ) και με 100% health ο ένας (320GB 7200rpm) και 80κάτι ο άλλος (500GB 5400RPM) συνεχίζουν μια χαρά στο PC μου εδώ και 2 χρόνια.

Seagate έχουμε πάρει έναν 1TB 7200RPM 3.5" για το PC του νονού μου, δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και 1 χρόνο και έχουμε πάρει έναν 2TB 7200RPM 3.5" για το Mini-ITX PC φίλου. Δουλεύει απροβλημάτιστα με αρκετή χρήση εδώ και ένα 6μηνο.

Western Digital : Έχω πάρει έναν Scorpio Blue 750GB για λάπτοπ που χάλασε ο σκληρός (ο ιδιοκτήτης είχε παιδιά και το βάρεσαν το λάπτοπ. Ο Samsung/Seagate Spinpoint τα κακάρωσε). Λειτουργεί απροβλημάτιστα εδώ κι έναν χρόνο.

Το ίδιο και ένας 1TB Caviar Blue για PC φίλου.

Με Toshiba έχω κακές εμπειρίες. Ίσως όχι οι πιο σωστές (low-end) αλλά και πάλι. 1 χρονών Toshiba 2.5" 160GB (4 χρονών πλέον) είναι πίτα στους bad sectors και σκ@@@κολλάει, με κάποιο μαγικό τρόπο έχει ζωή ακόμη σε ένα παλιό netbook>

Toshiba 80GB 2.5" Sata 2 6 χρονών πλέον πάλι είναι παναργός και πίτα στους bad sectors.

Τώρα δεν μου φτάνει το Storage μου και θα αγοράσω SSD και HDD. HDD θα προτιμήσω τον 2άρη Seagate λόγω τιμής κι επειδή στο PC του φίλου μου πάει άψογα χωρίς πολύ θόρυβο, και για SSD θα το ψάξω λίγο ακόμη αν και γέρνω προς 240άρη 840 evo μεριά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα συμφωνήσω με τον παραπάνω φύλο αν και δεν υπάρχει πανάκια οτι μάρκα και να είναι θέμα τύχης τι θα σου παρουσιασει.Μακρια απο toshiba ειχα δυο και μου βγάλανε bad sectors και να φανταστείτε οτι τους ειχα μόνο για αποθηκευτικό χώρο

Εχω κάνει με τα χρονια μια διαπίστωση οτι καλύτερα οι δίσκοι να δουλεύουνε συνεχεία στο ρευμα παρα να τον εχεις καπου χωρις ρεύμα ως αποθηκευτικό μεγαλύτερη περίπτωση παιζει να τα παίξει απο εναν που τον δουλεύεις κανονικά εγω αυτο εχω καταλαβει.

Τωρα οσο αναφορα το santinel δεν ξερω αν υπαρχει παρεμφερή πρόγραμμα και ποσο αξιόπιστο ειναι αλλα για να τα φτύνουν οι δισκοι παει να πει οτι κατι θα ξερει παραπάνω.

Σε γενικές γραμμές θα προτιμούσα wd αλλα καλύτερα σε 2,5 και σε εξωτερικό κουτάκι και οχι ετοιμο ειμαι της αποψης οτι κρατανε περισσότερο και καλύτερα 2.5 παρα 3.5 γιατι οι 3.5 και ρεύμα καίνε περισσότερο και θερμοκρασία ανεβάζουν περισσότερο και ειναι δύσχρηστοι στην μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ ότι βρω πιο οικονομικό. Συνήθως Seagate. Πέρα από το Firmware Bug το οποίο λυνόταν με Firmware Update για όσους είχαν, οι δίσκοι δεν έχουν πρόβλημα.

Το ότι κάποια εταιρία είχε πρόβλημα κάποια στιγμή που μάλιστα το έλυσε την εμπιστεύομαι.

Σε SSD Samsung για τον ίδιο λόγο.

Μην ξεχνάμε τα προβλήματα των Intel SSD, και άλλων εταιριών που θέλουμε να τα ξεχνάμε επειδή μας βολεύει. :)
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...