Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.179 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώην WD fanboy μέχρι που χρειάστηκα support μετά όχι μόνο δεν τους προτιμώ αλλά αποτρέπω την αγορά τους και σε άλλους με κάθε ευκαιρία.

 

Σέβομαι τις προσωπικές σας εμπειρίες αλλά έχει γίνει ένα μπουρδελάκι τα τελευταία 6 έτη με τις εξαγορές εταιρειών.

Όσες θετικές ή αρνητικές γνώμες είχατε σχηματίσει για ορισμένους κατασκευαστές καλά θα κάνετε να τις αναθεωρήσετε αναζητώντας τους ομίλους κατασκευής μέσων αποθήκευσης σήμερα.

 

Το θέμα του δίσκου στον μέσο χρήστη ΔΕΝ είναι πολύ σημαντικό και καταλύτης θα πρέπει να είναι μονάχα το κόστος.

 

Όταν αναφερόμαστε σε επαγγελματίες η επιλογή είναι ζόρικη και απαιτεί αρκετή έρευνα. Παρότι υπάρχουν σειρές "business, enterprise, NAS, data-center etc.." πολύ συχνά ανάμεσα σε διαφορετικές παρτίδες-μοντέλα δίσκων, ακόμα και της ίδιας σειράς, γίνεται outsource σε δευτερεύοντα εργοστάσια και ορισμένα από αυτά είναι που πρέπει να αποφεύγουμε λόγο κακής κατασκευής ή μηδενικού ποιοτικού ελέγχου. 

 

Προσωπικές προτιμήσεις:

+Mushkin 

+Kingston

+Intel η οποία στην τρέχουσα SSD εποχή θα έπρεπε να είναι στην λίστα σου.

(Ειδικά με αυτά που ετοιμάζει)

 

Αξίζει να αναφέρω την λατρεία μου στην παλιά ocz (Toshiba πλέον) και στο ένα μοντέλο της asus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ο πρωτος μου σκληρος WD MY BOOK 500 χαλασε

ο δευτερος LACIE με media player 1000 χαλασε

ο τριτος SEAGATE 1000 χαλασε

τωρα εχω εναν ADATA 1000, εναν WD elements 1000 και εναν WD my passport ultra 2000 που δεν τον συνηστω...

πειτε μου εσεις ποια μαρκα μπορω να εμπιστευτώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

WD = (σταθερή αξία από παλιά) και Seatgate πριν λίγα χρονιά που πήρα  για πρώτη φορά ...

 

Θα βάλω και Kingstone γιατί στο παλιό μου PC Που το έχω από το 2002  o IDE του ακόμη δουλεύει όπως και ο δεύτερος που είχα επάνω σαν Partition και μιλάμε ήταν επάνω σε μητρική VIA KT600 (Asus) rev.59,07 ^^ B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντα αγόραζα western digital, γιατί με τους σκληρούς δίσκους δεν τσιγκουνευόμαστε.

Είναι η καρδιά του Υπολογιστή.

Οι Wd είναι ο ορισμός του value for money

Χωρίς να σημαίνει ότι οι seagate και toshiba είναι κακοί, απλά πιστεύω ότι είναι 2ης κλάσης.

Αυτά για την κατηδορία των HDD και όχι για SSD.

καρδια του υπολογιστη ειναι ο επεξεργαστης...αν αναλογιστουμε βαση στατιστικης εταιρων με servers προτιμουν τους hitachi για αξιοπιστια!!ειναι δισκοι με @ρχιδι@ που θα δουλευουν 24ωρες το 24ωρο και 365 μερες το χρονο χωρις θεματα.κατι ξερουν αυτοι που ασχολουνται με servers.μην τους παμε κοντρα λοιπον...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πρωτος μου σκληρος WD MY BOOK 500 χαλασε

ο δευτερος LACIE με media player 1000 χαλασε

ο τριτος SEAGATE 1000 χαλασε

τωρα εχω εναν ADATA 1000, εναν WD elements 1000 και εναν WD my passport ultra 2000 που δεν τον συνηστω...

πειτε μου εσεις ποια μαρκα μπορω να εμπιστευτώ?

hitachi,αν χαλασει πες μου..  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο. Απο παλιά ξεκίνησα με WD και δεν αλλάζω μια συνταγή που έχει επιτυχία. Στα flash drives μου αρέσει η Toshiba αλλά αυτό είναι άλλο πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

WD εγγύηση !!! εχω 2 τεμάχια 320GB απο το 2005 δουλεύουν σχεδόν κάθε μερα χωρις πρόβλημα. Και γενικα οτι αλλο εχω πάρει εκτός απο SSD και για αποθήκευση δεδομένων WD πάντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hgst..οτι ποιο αξιοπιστο...αγοραστε αφοβα!!    βλεπω οτι οι περισσοτεροι προτιμουν wd..δεν λεω,ειναι αξιολογοι, και πολλα περισσοτερα αλλα.. για την τιμη τους... παντα!! γι αυτο λοιπον ολοι που ψαχνουν φθηνα και αξιοποιστα πανε σε wd...σε καμια των περιπτωσεων ομως δεν συναγωνιζονται για υπερεπαγγελματικους σκοπους την ΗΙΤΑCΗΙ... Εχει υψηλοτερη τιμη αλλα οποιος τυχαινει να εχει εναν τετοιο τοτε ξερει τι σημαινει αξιοπιστια..  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά για τους hitachi έχουν ακουστεί τα καλύτερα, σκυλιά μαύρα. Ωστόσο ένα χρόνο τώρα έχω τον wd caviar blue 500gb 7200rpm 16mb cache και είναι άριστος, γρήγορος και 100% υγεία. Θα παρακολυθώ όσο περνάει ο καιρός πως πάει η υγεία του για σιγουριά, να έχω μια ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

western digital ως τωρα και ολα οκ.προσοχη να εχουμε και κανα σωστο Ups γιατι οι δισκοι καταρρεουν ευκολα απο διακοπες ρευματος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...