Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.177 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ζωή WD από τους καλύτερους δίσκους, άλλα είναι και σε τι κομμάτι θα πέσει κανείς, εμένα πιο πολύ seagate μου χάλασαν 2 και ένας WD από πρόβλημα τάσης τροφοδοτικού, αλλά αυτό δεν μετράει γιατι ηταν αστοχία τροφοδοτικού αυτό δεν μετράει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εδώ η ερώτηση σου είναι ατυχής τι θα πει ποιος σκληρός είναι καλός. :confused:

Μπορώ να πάρω μια μάρκα Χ και να την κάνω κορυφή, αρκεί να έχεις το κεφάλαιο και ένα πολύ καλό εργοστάσιο που θα βάλει καλά υλικά κατασκευής έτσι γίνονται τα brand names. Άλλωστε αυτό έχει σημασία μεγάλη τα υλικά κατασκευής και το firmware. ;)

Το θέμα είναι σε ποιο εργοστάσιο κατασκευάζονται και τι χρήμα διαθέτει η κάθε εταιρεία western digital,seagate,samsung.

Φυσικά στην τιμή που θα σου δώσει το εργοστάσιο είναι μέσα τα εργατικά και διάφορα άλλα έξοδα της παραγωγής.

 

Εγώ συνήθως όταν αγοράζω κάτι αποφεύγω τις χαμηλές τιμές και τις προσφορές γιατί εκεί συνήθως κρύβονται τα ελαττωματικά προϊόντα  σκληροί δίσκοι, κτλ :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο ρόλο (σημαντικό) παίζει ότι η Western Digital είναι πιο παλιά εταιρία και λόγω κάποιας marketing συγκυρίας, οι πρώτες αντιπροσωπείες στην Ελλάδα φέρνανε κατά κύριο λόγο WD, για αρκετά χρόνια, και θυμόμαστε αυτό με το οποίο μεγαλώσαμε - οπότε και προκύπτει και το αυτό αποτέλεσμα στην ψηφοφορία.

Στην πράξη, όλες οι αναφερόμενες εταιρίες έχουν να επιδείξουν αξιόλογα και ανταγωνιστικά προϊόντα και θα τολμούσα να πω ότι η Seagate φαίνεται να έχει ξεπεράσει τη WD, τα τελευταία χρόνια (ίσως, όχι στην εγγύηση, αλλά σε πρακτική αξιοπιστία και τεχνικά χαρακτηριστικά σε δεδομένη τιμή, είναι πιο μπροστά, πλέον)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα WD μια ζωή (ο 1ος ήταν 250MB) απλά πλέον έχει χάσει λίγο την αξιοπιστία που είχε...

 

Οι σειρές που έχω δοκιμάσει απο τότε που άρχισαν τα χρώματα...

Green -> FAIL σειρά απλά (3 στους 3 RMA)

Blue -> Καλή σειρά με μικρό Failure Rate (3 στους 8 RMA)

Black -> ΑΠΛΑ Κορυφαίοι για μένα (7 συνολικά δίσκοι, κανένα πρόβλημα)

Red Pro 2 σε NAS Server -> Μέχρι στιγμής κανένα θέμα σε 3x3TB

 

Η Hitachi (HGST) ανήκει πλέον στην WD γι'αυτούς που δεν το ξέρουν...

 

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει μόνο τον 2.5" 1ΤΒ στις 7200 (Travelstar 7K1000).Θα δείξει η πορεία για θέμα αξιοπιστίας.

 

Η Enterprise (Ultrastar 7K6000) σειρά που έχει και δεν μπορώ να βρω εδώ (3ΤΒ), νομίζω πως ξεπερνάει οποιονδήποτε WD παρ'όλο που μιλάμε για την "ίδια" εταιρία...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ειμαι ο μοναδικος που οσοι wester εχουν πεσει στα χερια μου, χαλασαν..

Εγω παντα seagate παιρνω και εχω κατι δισκους αγορασμενους απο το 2005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί Hotachi (HGST λογικά σωστά αναφέρομαι)

Travelstar 1TB σε θήκη Hitachi Touro

...η μεγαλύτερη απογοήτευσή μου

 

Αν για το δίσκο (που μου έβγαλε bad sectors) δε μπορώ να είμαι απόλυτος

τουλάχιστον για τη θήκη (ειδικότερα για τη USB σύνδεση)

έχω να λέω τα χειρότερα,

αποσυνδέσεις στο ξεκάρφωτο χωρίς λόγο από τις πρώτες μέρες...

Όχι ούτε κουνιόταν ο δίσκος, ούτε ζορίστηκε ποτέ το βύσμα.

 

Touro, η χειρότερη αγορά μου μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 15ετια πίσω μόνο WD, αθάνατοι, έχω ακόμα ένα 160gb και δουλεύει μια χαρά.

Απο το 10 και μετα έπεφτα σε κακά κομμάτια και μου χάλασαν 3 μετα την εγγύηση.

Ο black αξίζει αλλα ειναι θορυβώδεις για εμένα, οι υπόλοιποι άσπρα κόκκινα κίτρινα μπλε... Μακριά !

Τώρα μόνο seagate SSHD, απλά αψογος, αθόρυβος και πολύ γρήγορος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ η ερώτηση σου είναι ατυχής τι θα πει ποιος σκληρός είναι καλός.

Κι εγώ αυτό θα έλεγα...Η σωστή ερώτηση είναι πόσοι από τους δίσκους σας έχουν παραδώσει πνεύμα και στα πόσα χρόνια...

Εγώ από το 1993 που έχουν περάσει καμιά 15αριά+ δίσκοι όλων σχεδόν των εταιριών , όλοι μα όλοι ζουν και βασιλεύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για τους Seagate Archive 8 TB, τι γνώμη έχετε;;;

Σκέφτομαι να πάρω έναν για storage (αποθήκευση δεδομένων) λόγους, από τον οποίο όμως ενδέχεται να κάνω και αναπαραγωγή ταινιών MKV 1080p και 720p, κτλ.

Δεν πρόκειται να βάλω Windows πάνω ή γενικά να τον χρησιμοποιήσω σαν boot drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν γραφεις δεδομενα συχνά ειναι οκ, αν και την 1η φορα που θα τον γεμισεις θα σου παρει σχεδόν δυο μέρες.

 

Αν δεν βιαζεσαι και μπορεις να περιμένεις 2-3 μήνες η seagate εντος του 2015 θα ανακοινωσει δισκο 10tb που ίσως ρίξει λιγο την τιμή του 8tb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...