Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.179 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν δεν γραφεις δεδομενα συχνά ειναι οκ, αν και την 1η φορα που θα τον γεμισεις θα σου παρει σχεδόν δυο μέρες.

 

Αν δεν βιαζεσαι και μπορεις να περιμένεις 2-3 μήνες η seagate εντος του 2015 θα ανακοινωσει δισκο 10tb που ίσως ρίξει λιγο την τιμή του 8tb

 

Γιατί τι πρόβλημα υπάρχει αν γράφω συχνά δεδομένα;;;  Οι κλασσικοί "μηχανικοί" δίσκοι δεν έχουν πρόβλημα να γράφεις συχνά δεδομένα, μόνο οι SSD, που ακόμη και σε αυτούς πλέον βρίσκουν καινούριες μεθόδους τελευταία που τους κάνουν απίστευτα ανθεκτικούς και σε συχνές εγγραφές.

 

Επίσης, όσο αφορά την τιμή τους, δεν νομίζω ότι είναι πολύ ψηλά σε σχέση με τα 8ΤΒ που προσφέρουν, είναι λογική και σε σχέση με WD και άλλους κατασκευαστές που ακόμη και λιγότερα TB που προσφέρουν παρόλα αυτά είναι αισθητά ακριβότεροι.

Εγώ ρώτησα για τους Seagate Archive 8 TB, ώστε να δω αν υπάρχουν κάποιοι που θα μου πουν κάτι "κακό" που έχουν ακούσει ή (κυρίως) διαβάσει κάπου έγκυρα για την ανθεκτικότητα, για την ποιότητα, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί τι πρόβλημα υπάρχει αν γράφω συχνά δεδομένα;;;  Οι κλασσικοί "μηχανικοί" δίσκοι δεν έχουν πρόβλημα να γράφεις συχνά δεδομένα, μόνο οι SSD, που ακόμη και σε αυτούς πλέον βρίσκουν καινούριες μεθόδους τελευταία που τους κάνουν απίστευτα ανθεκτικούς και σε συχνές εγγραφές.

 

δεν ειναι θεμα ανθεκτικότητας, ειναι θεμα οτι θα σερνεται, οι archive δεν εχουν pmr τεχνολογια αλλα smr. Ψαξε στο google , διαβασε κανα review για να ενημερωθεις αν σε ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα ανθεκτικότητας, ειναι θεμα οτι θα σερνεται, οι archive δεν εχουν pmr τεχνολογια αλλα smr. Ψαξε στο google , διαβασε κανα review για να ενημερωθεις αν σε ενδιαφερει.

 

Δεν έχω ψάξει σε μεγάλη έκταση το θέμα που λες, αλλά λίγο που διάβασα για το Shingled Magnetic Recording δεν αναφέρεται κάτι πολύ αρνητικό σε σχέση με το Perpendicular. Μάλιστα αναφέρεται σαν καινοτομία από πλευράς Seagate: http://www.extremetech.com/computing/165972-seagate-uses-shingled-magnetic-recording-to-break-capacity-barrier-5tb-hdds-coming-in-2014

Οπότε, εφόσον το έχεις ψάξει πολύ περισσότερο και εκφράζεις μια άποψη εδώ μέσα, καλό θα ήταν να παραθέσεις και μερικά links για να το στηρίξεις. Γιατί όπως λέμε χωρίς links...  :)

Φιλικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον σκεφτομουν και εγω. καπου εξω που τον εψαξα διαβασα για"not mature firmware " και δεν τον αγορασα

 

Για τους Seagate Archive 8 TB, τι γνώμη έχετε;;;

Σκέφτομαι να πάρω έναν για storage (αποθήκευση δεδομένων) λόγους, από τον οποίο όμως ενδέχεται να κάνω και αναπαραγωγή ταινιών MKV 1080p και 720p, κτλ.

Δεν πρόκειται να βάλω Windows πάνω ή γενικά να τον χρησιμοποιήσω σαν boot drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να ευχαρηστήσω τη WD για την καταπληκτική της εγγύηση.

ιστορικό:

αγοράζω πριν μερικά χρόνια νέο pc με εναν black πάνω

εδώ και 2 μέρες μου βγάζει προβλήματα

αυτή τη στιγμή (είμαι γραφείο) τον έχω αφήσει σπίτι να κάνει chkdsk /f μπας και σωθεί μιας και δεν διαβάζεται πλέον το ένα από τα 2 partitions

 

μπαίνο στο site της να δω από serial number τι εγγύηση έχω και μαντέψτε!!!

τελείωσε η εγγύηση πριν 10 μέρες!

ναι!

η πενταετής!

μεγάλη ακρίβεια οι πούστηδες!!!

 

ελπίζω με κάποια ανασκαφή να βρω απόδειξη αγοράς και να είναι κάπου το '11, γιατί δε θυμάμαι αν πράγματι είναι το '10 ή το '11 η αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω 4 SeaGate(750GB,1TB,1TB,3TB) ακομα δεν μου εχει χαλασει κανενας ο πιο παλιος ειναι 7 χρονων. (My vote)
Εχω 3 Westrn Digital(500GB,500GB,300GB) ο πιο παλιος 8 χρονων εκ των οποιον εχει χαλασει ο ενας(500GB) στα 2 χρονια.


*Να πω οτι οι 1TB ειναι σε Raid 0 3 χρονια χωρις θεμα. Φετος θα βγουν απο το συστημα και θα μπουν σε docking station καιρος για ssd και M.2 . ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ευχαρηστήσω τη WD για την καταπληκτική της εγγύηση.

ιστορικό:

αγοράζω πριν μερικά χρόνια νέο pc με εναν black πάνω

εδώ και 2 μέρες μου βγάζει προβλήματα

αυτή τη στιγμή (είμαι γραφείο) τον έχω αφήσει σπίτι να κάνει chkdsk /f μπας και σωθεί μιας και δεν διαβάζεται πλέον το ένα από τα 2 partitions

 

μπαίνο στο site της να δω από serial number τι εγγύηση έχω και μαντέψτε!!!

τελείωσε η εγγύηση πριν 10 μέρες!

ναι!

η πενταετής!

μεγάλη ακρίβεια οι πούστηδες!!!

 

ελπίζω με κάποια ανασκαφή να βρω απόδειξη αγοράς και να είναι κάπου το '11, γιατί δε θυμάμαι αν πράγματι είναι το '10 ή το '11 η αγορά...

 

Εφόσον έλαβες υπ' όψην κατά την αγορά του δίσκου ότι η εγγύηση είναι 5ετής και όχι 5 ετών και 10 ημερών δεν καταλαβαίνω τον λόγο να γκρινιάξεις ούτε το ειρωνικό σου ύφος.

 

Αλλά ναι, δε λέω πολλοί άνθρωποι θα γκρίνιαζαν για έναν σκληρό 5ετίας που χάλασε και τώρα πρέπει να δώσουν το αστρονομικό ποσό των.. 50€ για την αντικατάστασή του. Ή μήπως όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά τώρα, γκρινιάζω με τη γκίνια μου... η εταιρία καλά να είναι μου έδωσε παράταση 2 μήνες και θα τον στείλω πίσω να μου τον αλλάξουν. Στο μεσοδιάστημα πήρα κι άλλον ένα (μπλε σειρά WD) για να μη ξεμείνω...

 

αλλά είναι δυνατόν να μη σχολιάσει κάποιος τέτοιο timing; χαλαρά; δε τρέχει τπτ;;; πας καλά;

 

εδιτ: και ΓΑΜΑ και τα δεδομένα που έχασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά τώρα, γκρινιάζω με τη γκίνια μου... η εταιρία καλά να είναι μου έδωσε παράταση 2 μήνες και θα τον στείλω πίσω να μου τον αλλάξουν. Στο μεσοδιάστημα πήρα κι άλλον ένα (μπλε σειρά WD) για να μη ξεμείνω...

 

αλλά είναι δυνατόν να μη σχολιάσει κάποιος τέτοιο timing; χαλαρά; δε τρέχει τπτ;;; πας καλά;

 

εδιτ: και ΓΑΜΑ και τα δεδομένα που έχασα...

 

Εεεε και αυτή η απαράδεκτη η WD να μη σου πάρει ένα back up?!?!?!?!

 

ώπ! τζάστ ε μόμεντ, για τα δεδομένα που δεν είχες αντίγραφα μάλλον δεν είναι η εταιρεία υπεύθυνη (εκτός και αν αναφέρει περί αποζημίωσης σε τέτοιες περιπτώσεις-για την ψυχική οδύνη σου βρε).

 

Τώρα, όσο και να γκρινιάξεις τι να πεις; άτυχος απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

WD, Toshiba και Hitachi για HDD

Samsung καθαρά για SSD (υπάρχουν άλλες αξιοπρεπές εταιρίες όπως η Sandisk και η Kingston αλλά δεν νομίζω να υπάρχει εταιρία στο επίπεδο της Samsung για SSD)


καλησπερα . Στα 75Ε αυτος αξιζει ;

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48601&cat=6

Καλός είναι, σε όσα review είδα βγήκαν θετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα . Στα 75Ε αυτος αξιζει ;

 

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=48601&cat=6

 

Υπάρχει ενότητα σε παρακαλώ ρώτα εκει Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...