Προς το περιεχόμενο

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;


SPANK

Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;  

1.177 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον κατασκευαστή σκληρών δίσκων εμπιστεύεστε ;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

σημερα ανακαλυψα κατι που δεν ηξερα,ειχα καμια 10αρια εξωτερικους απο την εποχη που ειχα μακ κ ειπα να τους ανοιξω κ να τους κανω εσωτερικους,οι toshiba δεν ειναι toshiba,ειναι saegate ,κ οι 3 που ειχα ειχανε μεσα seagate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 303
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

WD mypassport χαλασε στα καλα καθουμενα και δεν μου επεσε κατω ουτε τιποτα. Ενας πιο παλιος seagate που χω ακομα δουλευει μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αναρωτιεμαι πως εσεις που εχετε seagate δεν σας εχουν χαλασει. Οσους εχω πιασει στα χερια μου τοσα χρονια απο τους 50 οι 40 ηταν διαλυμενοι. Αντιθετως, απο western digital παραπονο κανενα. Μετρημενοι στα δαχτυλα μου εμειναν στα χερια. Εχω εναν blue απο το 2009, το ρευμα εχει πεσει 5 εκατομμυρια φορες και ο σκληρος δεν εχει παθει το παραμικρο. Σκληρος καριολακος. WD απο μενα οσον αφορα μηχανικους σκληρους. Αντε και κανενας hitachi σε σπανιες περιπτωσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδια, βλεπω πολλα παραπονα για τους mypassport της WD. ειναι τοσο μαπα?  ακομα και στο σκρουτζ :

https://www.skroutz.gr/s/3444627/Western-Digital-My-Passport-Ultra-1TB-2014.html

αρκετο κραξιμο.

Επειδη με ενδιαφερει η σειρα αυτη, ειναι προς αποφυγη ή απλα πουλαει πολυ και γιαυτο και τα πολλα αρνητικα σχολια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, βλεπω πολλα παραπονα για τους mypassport της WD. ειναι τοσο μαπα?  ακομα και στο σκρουτζ :

https://www.skroutz.gr/s/3444627/Western-Digital-My-Passport-Ultra-1TB-2014.html

αρκετο κραξιμο.

Επειδη με ενδιαφερει η σειρα αυτη, ειναι προς αποφυγη ή απλα πουλαει πολυ και γιαυτο και τα πολλα αρνητικα σχολια?

Μου έχει σκάσει και εμένα και αρκετό κόσμο που γνωρίζω. Γενικά όμως οι 2.5άρηδες δεν είναι αξιόπιστοι. Για την φορητότητα αξίζουν και όχι για backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει σκάσει και εμένα και αρκετό κόσμο που γνωρίζω. Γενικά όμως οι 2.5άρηδες δεν είναι αξιόπιστοι. Για την φορητότητα αξίζουν και όχι για backup.

 

λες δηλαδη οτι δεν ειναι θεμα μαρκας αλλα μεγεθους? Εγω δεν κανω βαρια χρηση. ενα copy paste μερικα εγγραφα και αρχει 2-3GB τη μερα το πολυ.Πεντε λεπτα συνδεση στο pc, και τελος, και οχι καθε μερα, μονο οταν κανω μεταβολες που δε θελω να χαθουν. 

Μιλαμε για τετοια χρηση και ο ενας δισκος και ο αλλος που θα παει στον φιλο.  Παρηγγειλα τον WD my passport ultra, του 2015, να δουμε τι θα βγει.

Παντως γενικα δε μου εχει σκασει ποτε δισκος, εχω απο το 2004 160αρηδες sata wd, μεχρι και τον black περσινο και ειναι ολοι σε αριστη κατασταση. Βεβαια καθε 3 χρονια παιρνω καινουριο, το εχω σαν τακτικη αυτο για ασφαλεια. και ριχνω τα δεδομενα σε τουλαχιστον 2 δισκους. Πλεον εχω σταματησει αφου τα εχω σε 4 δισκους οποτε το να σκασουν ολοι μαζι το θεωρω λιγο δυσκολο και ας φτασουν 20 ετων.  (αυτα για το σπιτι με εσωτερικους ομως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα ανακαλυψα κατι που δεν ηξερα,ειχα καμια 10αρια εξωτερικους απο την εποχη που ειχα μακ κ ειπα να τους ανοιξω κ να τους κανω εσωτερικους,οι toshiba δεν ειναι toshiba,ειναι saegate ,κ οι 3 που ειχα ειχανε μεσα seagate

 

Συνήθως όταν δεν είναι ότι γράφει, αντί για πχ Samsung γράφει Samsoung οπότε είσαι από τους τυχερούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, βλεπω πολλα παραπονα για τους mypassport της WD. ειναι τοσο μαπα?  ακομα και στο σκρουτζ :

https://www.skroutz.gr/s/3444627/Western-Digital-My-Passport-Ultra-1TB-2014.html

αρκετο κραξιμο.

Επειδη με ενδιαφερει η σειρα αυτη, ειναι προς αποφυγη ή απλα πουλαει πολυ και γιαυτο και τα πολλα αρνητικα σχολια?

 

Στους συγκεκριμένους κατά μεγάλο ποσοστό χτυπάει ο USB Controller της θήκης αλλά το κακό είναι ότι ο Controller αυτός, είναι μια ενιαία πλακέτα με τον δίσκο. Δηλαδή δεν είναι ένας SATA 2,5άρης με κουμπωμένο Controller. Οπότε δεν υπάρχει τρόπος επαναφοράς των δεδομένων...

 

post-127874-0-32024300-1455316820_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ταλεπωρείστε με τις σαχλαμάρες της WD στους εξωτερικούς 2,5". Αν θέλετε ντε και καλά WD πάρτε ένα black 750 gb και μια εξωτερική θήκη και βάλτε τον μέσα και τέλος.

Μεγάλη αλητεία μου φαίνεται.

Έχω διάφορους δίσκους από πολλές τις εταιρείες και δεν μπορώ να υπερασπιστώ κάποια εταιρεία γιατι κάθε εταιρεία βγάζει και καλά κομμάτια και πατάτες.

 

**** Παρήγγειλα σήμερα τον HGST z5k500 από e-shop στα 41.7 crazy sundays.

Παρακαλώ τα μέλη του forum που έχουν το δίσκο να μας ενημερώσουν αν πρόκειται για καλή ή προβληματκή σειρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε Χρήστο αν θέλαμε να κουβαλαμε βαλίτσα για back up λες να μην ξέραμε? Δεν στην λέω αλλά αυτό που στα τεχνολογικά φόρουμ αντί να απαντήσεις σε αυτό που σε ρωτάνε λες την εξυπνάδα σου για να πεις κάτι με ξεπερνάει κάθε φορά.

Για να λέω ότι με ενδιαφέρει αυτή η σειρά σημαίνει ότι ξέρω τι θέλω και σίγουρα δε θέλω 3.5 θήκες μετασχηματιστες κτλ

 

Θέλω έναν μικρό σε όγκο 2,5 Άρη να μπορω να τον κουβαλαω παντού. Τωρα αν είναι ο controller κάτι γίνεται. Το έχω με το το καλαι. Πήρα τον 2015 και ο.τι γίνει. Γενικά τους προσέχω και η χρήση είναι χαλαρή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε Χρήστο αν θέλαμε να κουβαλαμε βαλίτσα για back up λες να μην ξέραμε? Δεν στην λέω αλλά αυτό που στα τεχνολογικά φόρουμ αντί να απαντήσεις σε αυτό που σε ρωτάνε λες την εξυπνάδα σου για να πεις κάτι με ξεπερνάει κάθε φορά.

Για να λέω ότι με ενδιαφέρει αυτή η σειρά σημαίνει ότι ξέρω τι θέλω και σίγουρα δε θέλω 3.5 θήκες μετασχηματιστες κτλ

 

Θέλω έναν μικρό σε όγκο 2,5 Άρη να μπορω να τον κουβαλαω παντού. Τωρα αν είναι ο controller κάτι γίνεται. Το έχω με το το καλαι. Πήρα τον 2015 και ο.τι γίνει. Γενικά τους προσέχω και η χρήση είναι χαλαρή

 

Για 2.5αρη μιλάει και ο φίλος απο πάνω. Δεν μπορώ να καταλάβω την "επίθεσή" σου...

 

WD Scorpio Black 750GB

http://www.e-shop.gr/hdd-western-digital-wd7500bpkx-750gb-black-sata-p-PER.304726

 

Παράδειγμα θήκης USB 3.0

http://www.e-shop.gr/raidsonic-icy-box-ib-223u3-wh-25-sata-hdd-external-enclosure-white-p-PER.800111

 

Και 5 χρόνια εγγύηση θα έχεις και κάνεις ότι θες με τον δίσκο. Δεν δεσμεύεσαι σε κάτι Fixed...

 

Όσο για το ότι το έχεις με το καλάι, αν δεν βρεις Donor PCB δεν γίνεται τίποτα. Η μόνη λύση που υπάρχει αυτή την στιγμή είναι η μεταφορά των Bios IC's απο την χαλασμένη πλακέτα σε μια καλή...

 

post-127874-0-26437000-1455484722_thumb.jpg

 

@Hristos.S

 

Έχω 2x1TB HGST Travelstar 7K1000 εδώ και κάτι μήνες. Άψογοι δίσκοι μέχρι στιγμής. Θέλω να πιστεύω ότι έχουν την ίδια ποιότητα και στα μικρά μοντέλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ζήτω Συγγνώμη από τον φίλο αλλά νομιζα πως αναφέρεται στους κλασσικούς εσωτερικούς. Δεν είχα δει ότι υπάρχουν οι σειρές αυτές και σε 2.5. Και πάλι όμως είναι πιο μεγάλο μαζί με τη θήκη από ένα σύνολο Φιξ. Σίγουρα όμως μπορείς να αλλάξεις θήκη μελλοντικά.

Ελπίζω ότι θα μου αντέξει 5 χρόνια και μετά βλέπουμε. Θα παμε σε ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...