Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το "άθλημα" και έχω δει διάφορα βίντεο με τέτοιου είδους ελικοπτερακια. Ο κύριος και ίσως μοναδικός λόγος της ενασχόλησης μου είναι λόγω του επαγγέλματος μου μιας κι έχει να κάνει με φωτογράφιση και μερικές φορές με βιντεοσκόπηση (μεσίτης ακινήτων) ήθελα να βρω κάτι που να κάνει τη δουλειά μου σε πολύ ικανοποιητικο βαθμό, κοινώς οι φωτογραφιες/βιντεο να είναι αξιοπρεπή. Είδα αυτό τελευταίο και μου έκανε πολύ θετική εντύπωση: http://m.banggood.com/Nine-Eagles-2_4GHz-4ch-Galaxy-Visitor-2-Remote-Control-RC-Quadcopter-p-82430.html. Έχει κανείς γνωστης του αντικειμένου κάποια εμπεριστατωμένη άποψη; Ειδα επίσης και dji phantom και η αλήθεια είναι ότι μου έτρεξαν λίγο τα σάλια!! Φυσικά όμως δεν είναι για τον οβολό μου και πιθανότατα ουτε και για το βεληνεκές της επιχείρησής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι ευτυχώς το έψαξα λιγο παραπάνω και έχω παραγγείλει από προχτές αυτό:

http://www.banggood.com/Wholesale-WLtoys-V949-Upgraded-V212-2_4G-6-Axis-RC-Quadcopter-RTF-Mode-2-p-68517.html

διάβασα οτι σηκώνει άνετα αυτή την καμερουλα, είναι πολύ πιο σταθερό σε ανέμους γιατι εχει σταθεροποίηση 6 αξόνων, και υπάρχουν αρκετά βιντεάκια. βέβαια διάβασα και κάτι προβλήματα με παρεμβολές από ασύρματα δίκτυα τα οποία μαλλον έχουν επιλυθεί. για να δούμε, ελπίζω να έκανα καλή επιλογή.

Παρέλαβα τελικά το v212 και από τα πρώτα 10 λεπτά που το δοκίμασα μέσα στο σπίτι δηλώνω ενθουσιασμένος! Το ελικοπτεράκι έχει πολύ δύναμη και είναι πολύ ευκίνητο. Αργότερα μπορεί να το πετάξω και έξω αν βρω και έναν τρόπο να κοτσάρω την καμερούλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

<p>Καλημέρα ,</p>

<p> </p>

<p>Το V911 είναι πολύ μικρό νομίζω και με την keycam θα ζορίζεται.. και πόσο μάλιστα αν το πετάς έξω που θα έχει και λίγο αέρα...</p>

<p> </p>

<p> </p>

<p>σίγουρα θα χρειαστείς μεγαλύτερες μπαταριές για να σηκώσουν το έχτρα βάρος και να βγάλεις το κουτάκι τις κάμερας για να ελαφρύνει...πρέπει να είναι 8-9 γραμμάρια χωρίς καπάκι....που είναι αρκετό για τον όγκο του... </p>

<p> </p>

<p> </p>

<p>γιατί δεν δίνεις 50€ να πας σε quad με καλό όγκο για έξω και με μία καλή κάμερα... </p>

<p><a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.banggood.com/Syma-X5C-2_4G-4-Channel-Remote-Control-RC-Quadcopter-p-913827.html?bid=1239'>http://www.banggood.com/Syma-X5C-2_4G-4-Channel-Remote-Control-RC-Quadcopter-p-913827.html?bid=1239</a></p>

 

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ... Ωραίο φαίνεται... Θέλω ένα για έξω.. Μέχρι τι ύψος πετάνε αυτά;;

 

Sent from my GT-I9505 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου (V212) γράφει για εμβέλεια 100μ. Εννοείται ότι δεν το πετάω τόσο ψηλά αλλά σίγουρα το έχω φτάσει στα 30 μέτρα, και με δυνατούς ανέμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο ψηλά και να είναι ψηλό safe τι πρέπει να κοιτάξω;;; γενικά τι πρέπει να προσέξω για να πάρω κάτι καλό με κάμερα χωρίς να δώσω μια περιουσία;;;

 

Sent from my GT-I9505 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.... Είδα σήμερα το dji Phantom, μου φάνηκε καταπληκτικό, ποια η γνώμη σας;; τα αξίζει τα λεφτά;; υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο;;

 

Sent from my GT-I9505 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μετά από διάβασμα κατέληξα να ξεκινήσω για αρχή με ένα hubsan x4 και καμιά Καμερουλα όπως mobius που έχει πολύ καλή ποιότητα εικόνας. Τι λέτε;; κάποια άλλη πρόταση;; την Καμερουλα πιστεύετε θα καταφέρω εύκολα να την τακτοποιήσω;;;

 

Sent from my GT-I9505 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ποιό quad που να σηκώνει την sj4000?

Εννοείται όχι phantom....κάτι σχετικά φθηνό, μην χρειαστεί να πουλήσουμε κανά νεφρό για το χόμπι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό πως σου φαίνεται.

 

syma x6 το εχει και το eshop και δε θα χρειάζετε να περιμένεις. (το δικό μου ήρθε σε 3 μέρες) 

 

Εδω της εχω φορτώσει την gopro hero 2 που είναι κοντά στα 95 γραμμάρια δηλαδή 30 πάνω απο την sj4000.

 

 

 

Και εδω προσπαθούμε να βρούμε εναν free τρόπο να παίξουμε fpv πάλι με το ίδιο quad.

 

 

Το load capacity είναι περίπου 120 γραμμάρια και αν αφαιρέσεις το canopy σηκώνει κανά 30άρι γραμμαρία περισσότερα.

 

Δυστυχώς και η gopro και η sj4000 πετάνε μεν αλλά δίχως το προστατευτικό τους κάλυμμα το οποίο είναι απο μόνο του 70-90 γραμμάρια, oπότε και είναι τελείως εκτεθημένες σε τυχόν πτώσεις.

Αμα δεν εχεις καθόλου πείρα με quad μην το επιχειρήσεις κάν...

Θα την σπάσεις στην πρώτη πτήση ή θα την παρκάρεις σε καμιά κορυφή πεύκου.

 

Πάρε πρώτα κάτι μικρό οπως το cheerson cx10 ή το syma x12 ή το eachine cg022 να εξοικοιωθείς με τα controls και μετά σκέφτεσαι και για aerial photos.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι το e-shop έχει απο τις καλύτερες τιμές της αγορας στο συγκεκριμένο quad, μετά και απο την ανάλογη έρευνα, το X6 εχτυπήθει!

Γιάννη ευχαριστώ για την πρόταση και οποιαδήποτε βοήθεια για βελτίωση του εν λόγω quad ευπρόσδεκτη!

 

Ήδη είδα ότι έκανες μία μικρή επέκταση στην κεραία για να πιάνει κάπως καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεδομένου ότι το e-shop έχει απο τις καλύτερες τιμές της αγορας στο συγκεκριμένο quad, μετά και απο την ανάλογη έρευνα, το X6 εχτυπήθει!

Γιάννη ευχαριστώ για την πρόταση και οποιαδήποτε βοήθεια για βελτίωση του εν λόγω quad ευπρόσδεκτη!

 

Ήδη είδα ότι έκανες μία μικρή επέκταση στην κεραία για να πιάνει κάπως καλύτερα...

 

Ναι και είναι απαραίτητο αν θες να πας μακρύτερα και ψηλότερα απο 50 μέτρα.

Πρώτα πρώτα. Την κεραία του ίδιου του quad την ισιώνεις προς τα πάνω!!!

Μετά περνάς στο modding του χειριστηρίου. 

Η παλιά του κεραία είναι dummy (κούφια) και δεν εχει καμιά σχέση με πραγματική κεραία.

Ξεκολλάς τελείως το καλώδιο της κεραίας το οποίο είναι ουτε 2,5cm  πανω στο pcb της τηλεκατεύθυνσης και σημαδεύει προς τα κάτω (προς την κοιλιά του χειριστή)...

Κάνεις soldering ενα άλλο χαλκινο καλώδιο (εγω έβαλα αρκετά παχύ για να είναι durable) για κεραιά που να σημαδεύει πάνω αυτή την φορά, ακριβώς!!! 12,5 cm μήκος απο την κόλληση πάνω στην πλακέτα του controller και τέλος το βγάζεις υπο γωνιά 90 μοιρών απο τρύπα που θα ανοίξεις στην κορυφή της dummy κεραίας γιατί δεν θα χωράει πλέον η νέα(δηλαδή το συρμάτινο καλώδιο)... 

Η μπαταρίες που θα εχεις στην τηλεκατεύθυνση καλό ειναι να μην είναι επαναφορτιζόμενες αλλά απλές αλκαλικές για να δίνουν περισσότερο ρεύμα.

(οι recheargable δίνουν 1,2v ενώ οι αλκαλικές 1,5v). 

 

Η ισχύς του σήματος που στέλνει το remote βγαίνει απο τα πλαϊνα της κεραίας, οπότε το τελικό λύγισμα της κεραίας κατα 90 μοίρες θα το κάνεις ανάλογα με το πως κρατάς την τηλεκατεύθυνση, έτσι ώστε η κεραία (χάλκινο καλώδιο) να βλέπει πάντα με το πλάϊ της το quad καθώς το χειρίζεσαι.

Άλλη λένε πως για max range στον οριζοντιο άξονα θέλει 90 μοίρες πάνω και για max range στον κάθετο 90 μοίρες στο πλάϊ. 

 

Με αυτά τα 3 mod θα υπερδιπλασιάσεις το range σου και αν δε φοβάσαι θα περάσεις τα 120-140 μέτρα altitude.(περίεργο συναίσθημα ομολογουμένος να παίζεις χωρίς να ακούς τον ήχο του quadcopter, απλά βλέποντας μια κουκίδα) 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.... Είδα σήμερα το dji Phantom, μου φάνηκε καταπληκτικό, ποια η γνώμη σας;; τα αξίζει τα λεφτά;; υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο;;

 

Sent from my GT-I9505 using Insomnia

Και εγώ το σκέφτομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

yiannis_1 βασικά περιμένω να το παραλάβω σήμερα (ήρθε σε μία μέρα σε μένα) και μες το ΣΚ να αρχίσω να το παιδεύω λίγο.

απο εκεί και πέρα θα δοκιμάσω τις πατέντες που αναφέρεις και για αργότερα σκέφτομαι αν υπάρχει καμιά μεγαλύτερη μπαταρία (ακόμα δεν έχω καταλάβει αν τελικά έχει li-ion ή li-po) και μήπως πάρω και καλύτερη τηλεκατεύθυνση όπως η devo7E (η οποία νομίζω σε ενημερώνει και για το υπόλοιπο της μπαταρίας του quad?)

 

 

Update...

Just arrived!

Εννοείται ότι μόλις ήρθε δεν άντεξα και του αφαίρεσα το canopy για να ρίξω μια ματιά στην πλακέτα και επι τη ευκαιρία του σήκωσα και την κεραία

 

Καλά το κουτί τεράστιο, καλά που πήγα με τ'αμάξι και όχι με την μηχανή!

 

post-180677-0-65553400-1412787411_thumb.jpg

 

και το Χ6 αν και θηρίο, πολύ ελαφρύ για το μέγεθος του!

 

post-180677-0-00287200-1412787512_thumb.jpg

 

Για την τηλεκατεύθυνση, ήθελα να σε ρωτήσω την γνώμη σου...

έχω μιά παλιά 27ΜHz απο ένα ηλεκτρικό ελικόπτερο η οποία έχει μπροστά τηλεσκοπική κεραία όπως τα ραδιόφωνα. Αν βρώ τρόπο να την βάλω στην τηλεκατεύθυνση του X6 πιστεύεις ότι θα κάνει καλό ή κακό?

Αν, λέω, μιάς και δεν είμαι σίγουρος ακόμα πως θα μπορούσα να την στερεώσω...

 

και μιά φωτό

 

post-180677-0-34699500-1412787724_thumb.jpg

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το devo 7e της walkera δεν υποστηριζει  το πρωτοκολλο επικοινωνιας της syma. Για devo 7e έπρεπε να πάμε σε κάτι με πρωτόκολλο wltoys v2x2, v9x9 (θέλει ψάξιμο στο rcgroups τι πρωτόκολλο χρησιμοποιεί το κάθε quad...) και γενικά εχει πολύ μανούρα για να το κάνεις να παίξει.Παίρνεις ενα module για την τηλεκατεύθυνση και μετά πρέπει να ξηλώσεις το tx απο το original χειριστήριο και να το προσαρμόσεις κάπως μέσω του module. Μετά software download στο devo, μετά φόρτωση του κατάλληλου .ini file που θα λέει στην τηλεκατευθυνση τι stick και τι button θα κάνει τι... Άσε που το 7e χωρίς τα δικά του mods εχει κανά κατοστάρι μέτρα για range...  

Δεν αντιλέγω πως αυτός είναι ο σωστός τρόπος, αλλά αλλάζει μετά ο τρόπος αντιμετώπισης του πράγματος.

Θες να το κάνεις χόμπι και να "καείς" ή απλά θέλεις να κάνεις λίγο την πλάκα σου.

Για μπαταρία, πρώτα απο όλα η original μπαταρία είναι πολύ καλή και δίνει 10-12 λεπτά πτήσης(με ελαφρωμένο το canopy). Παρόλα αυτά μια δεν είναι ποτέ αρκετή και για αυτό περιμένω ηδη την δεύτερη στα 1200 Mah. http://www.banggood.com/7_4V-1200mAh-25-C-Lipo-Battery-For-Wltoys-A949-A979-RC-Car-p-921149.html

Είναι lipo και για αυτό είναι ακριβώς το ίδιο βάρος με την original li-on στα 850mah.(οι li-on κρατάνε πολύ περισσότερα χρόνια κακομεταχείρησης απο τις lipo απλά είναι βαριές και  ακριβότερες...)

Αν μου κρατάει έστω και 3 λεπτά παραπάνω απο την μαμά και αντέξει χρόνο, θα είμαι ευχαριστημένος δεδομένης και της τιμής της. 

Γενικά όλες οι 7.4 με jst connector κάνουν και το banggood εχει μέχρι και 2500 mah.

Δεν αξίζει η 2500άρα γιατί ειναι ~120 γραμμάρια και θα ζοριστούν πολυ τα μοτέρ.Άσε που είναι και τεράστια. 

Για την κεραια σου είπα τι να κάνεις, πίστεψε είναι οτι καλύτερο μπορεί να γίνει και απο ότι βλέπεις το εχω ψάξει το θέμα.

:)

 

Ανταγωνιστική επιλογή σε σχέση με το συμα x6 εχει βγεί και μια απο το focalprice αυτό εδω

Hua Jun Aeromodelling W608-7 Pathfinder

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2230312

Kλώνος του v262 και αυτός, με αφρολεξένιο κάλυμα σε στυλ dj phantom 

Στα 36-38 ευρό παρακαλώ...

 

Νομίζω μακράν το φτηνότερο 50χ50 quad 7.4v

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.... Είδα σήμερα το dji Phantom, μου φάνηκε καταπληκτικό, ποια η γνώμη σας;; τα αξίζει τα λεφτά;; υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο;;

 

Sent from my GT-I9505 using Insomnia

 Αν σε ενδιαφέρουν οι εναέριες λήψεις είναι ότι καλύτερο υπάρχει...αλλά καλύτερα να ξεκινήσεις με κάτι πολύ φθηνότερο να δεις αν θα σου αρέσει και μετά κάνεις την μετάβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...