Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννη ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα την χτυπήσω και γώ την μπαταρία και ίσως και κανένα έξτρα ανταλλακτικό.

Να το πάω λίγο παραπέρα το mod του TX και να ρωτήσω, αφού είναι στα 2.4GHz το πρωτόκολο επικοινωνίας, δεν μπορεί στην θέση της πλαστικής κεραίας να μπεί η υποδοχή κεραίας απο ένα ρουτερ και να κουμπώνει πάνω η κεραία του ρούτερ?

(έχω καναδυό στην άκρη και ψήνομαι να τα χαλάσω :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιάννη ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα την χτυπήσω και γώ την μπαταρία και ίσως και κανένα έξτρα ανταλλακτικό.

Να το πάω λίγο παραπέρα το mod του TX και να ρωτήσω, αφού είναι στα 2.4GHz το πρωτόκολο επικοινωνίας, δεν μπορεί στην θέση της πλαστικής κεραίας να μπεί η υποδοχή κεραίας απο ένα ρουτερ και να κουμπώνει πάνω η κεραία του ρούτερ?

(έχω καναδυό στην άκρη και ψήνομαι να τα χαλάσω :) )

 

Γίνεται και εχουν κυκλοφορήσει και συγκεκριμένα εξαρτήματα για αυτό το mod.

Απλά αν κάνεις τα πρώτα που σου είπα θα δεις πως δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Και με το μαλακό με τις αποστάσεις γιατί στην αρχή θα σου είναι και δύσκολος ο προσανατολισμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά, δεν το συζητάμε! έχω πετάξει λίγο με το ελικοπτεράκι άλλα το quad είναι άγνωστη γή ακόμα! απλά είμαι μαστροχαλαστής και μ'αρέσει ν'ασχολούμαι!

 

το έβαλα να δουλέψει λίγο μέσα στο σπίτι μόνο και μόνο για να τεστάρω ότι δουλεύει κανονικά και πρόσεξα ότι με το που δίνω γκάζι κινείται ελαφριά πρός τα πίσω.

δεν το σήκωσα ακόμα τελείως για να είμαι σίγουρος, αλλά σε περίπτωση που θέλει ρύθμιση, πώς ακριβώς γίνεται?

εννοώ ότι το κουμπί για το τρίμ απλά πατιέται - δεν κατάλαβα πως ρυθμίζεται το αν χρειάζεται να ρυθμιστεί για πίσω ή μπροστά?

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά, δεν το συζητάμε! έχω πετάξει λίγο με το ελικοπτεράκι άλλα το quad είναι άγνωστη γή ακόμα! απλά είμαι μαστροχαλαστής και μάρέσει ν'ασχολούμαι!

 

το έβαλα να δουλέψει λίγο μέσα στο σπίτι μόνο και μόνο για να τεστάρω ότι δουλεύει κανονικά και πρόσεξα ότι με το που δίνω γκάζι κινείται ελαφρυά πρός τα πίσω.

δεν το σήκωσα ακόμα τελείως για να είμαι σίγουρος, αλλά σε περίπτωση που θέλει ρύθμιση, πώς ακριβώς γίνεται?

εννοώ ότι το κουμπί για το τρίμ απλά πατιέται - δεν κατάλαβα πως ρυθμίζεται το αν χρειάζεται να ρυθμιστεί για πίσω ή μπροστά?

 

1)Και εγω έτσι ήμουν. Το S107g είχα πετάξει μόνο.

 

2)Ποτε δε κάνουν hover τελείως σταθερά τα quad. Πάντα τραβάνε λίγο.

Κάντο ενα trimming στον δεξί λεβιέ και πρέπει να μάθεις να κάνεις μικροδιορθώσεις για να το κρατάς.

Έτσι και αλλιώς έξω θα εχεις το αντίστοιχο φαινόμενο ακόμα και τέλεια να το τριμάρεις λόγο του αέρα. 

Εγω μέσα στο σπίτι  (low rates) το τριμάρω κάθε φορά στο πρώτο hover. Και μετά και κατά την πτήση του ρίχνω κανά κλικ όταν χρειάζεται. (όσο αδειάζει η μπαταρία αρχίζει και κινείται ελάχιστα προς άλλες κατευθύνσεις)

Εξω είναι τόσο πολύ η επίδραση του αέρα και τόσο μεγάλα τα pitch που δίνει το high rates που δεν τριμάρω τπτ (δεν εχει νόημα).

 

Αν κινείται πάντως έντονα προς μια κατεύθυνση τότε τριμάρεις προς την αντίθετη στην τηλεκατεύθυνση.

Πρέπει να είσαι τριμαρισμένος γιατι στο low rates που θα ξεκινήσεις δε σε αφήνει να στρίψεις και πολύ οπότε αν θέλει την μισή διαδρομή του μοχλού για να πας ίσια δε θα εχεις στο τέλος διαδρομή για να το στρίψεις.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα, αλλά μου κινήσατε την περιέργεια διαβάζοντας το νήμα... υπάρχει κάτι που θα μου προτείνατε για αγορά μέχρι 30-40€ για παιχνίδι και εκμάθηση;
Δε με ενδιαφέρουν τρελές εναέριες εξορμήσεις, ούτε να του φορτώσω κάμερα κτλ... απλά να ειναι decent για μέχρι 8-10 μέτρα ύψος και μέχρι 40-50 μέτρα ακτίνα μετάδοσης.

 

Παίζει κάποια πρόταση (από Ελλάδα κατά προτίμηση, χωρίς να αποκλείω και αγορά από εξωτερικό);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρώτη δοκιμή να το σηκώσω σήμερα μέσα στο σπίτι και μου προσγειώθηκε με την μούρη με αποτέλεσμα να ραγίσει το αφρολέξ!!! :-)

 

όντως δεν σταθεροποιείται εύκολα, το θέλει το τριμάρισμα του αλλά μόλις το στρώσεις λίγο είναι απόλαυση!

 

Update

Σήμερα το πέταξα λίγο, αν και πιο πολύ ώρα μου πήρε το τριμάρισμα :-)

συνεχώς με τραβούσε πίσω και δεξιά αλλά επιφυλλάσομαι μιάς και είχε και ελαφρύ αεράκι!

στο low που το πετούσα πρόσεξα ότι δεν μου ανέβαινε αρκετά ψηλά, το πολύ στα 10 μέτρα σταματούσε...

πάντως την θέλει την μπαταρία την εξτρά γιατί μου τέλειωσε το ζουμί πάνω που είχα αρχίσει να το ευχαριστιέμαι!

 

επίσης το θεωρώ απαραίτητο το mod με τα tie wraps μιάς και δούλεψε και για sec ώς κλαδευτήρι σε κάτι ψηλά χόρτα!

 

 

 

και στην πρώτη ευκαιρία θα του ρίξω και ένα range hack mod με κεραία απο router :-D - η κεραία περιμένει!

 

http://www.quadcopters.tk/quadcopter-news/syma-x5c-range-hack/

 

Syma-X5C-Range-Hack.jpg

Επεξ/σία από samniotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμο το mod με τα tie wraps!

Χρησιμοποίησα 8 δεματικά 4,7mm x 30mm και λίγη μονωτική ταινία

 

 

post-180677-0-62502200-1413074112_thumb.jpg

 

 

Τα 4 δεματικά δεθήκαν πάνω στα πόδια και ασφαλίστηκαν με το κομμάτι που δένει απο τα υπόλοιπα 4

Τα κομμάτια απο τα υπόλοιπα 4 που έμειναν, μπήκαν εσωτερικά απο τα πρώτα 4 και δεθήκαν με μονωτική ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ακαμψία

 

post-180677-0-90071300-1413074248_thumb.jpg

 

Τελικός απολογισμός: 11 εκατοστά απόσταση της μπαταρίας απο το έδαφος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτοιμο το mod με τα tie wraps!

Χρησιμοποίησα 8 δεματικά 4,7mm x 30mm και λίγη μονωτική ταινία

 

 

attachicon.gif2014-10-12 02.58.13.jpg

 

 

Τα 4 δεματικά δεθήκαν πάνω στα πόδια και ασφαλίστηκαν με το κομμάτι που δένει απο τα υπόλοιπα 4

Τα κομμάτια απο τα υπόλοιπα 4 που έμειναν, μπήκαν εσωτερικά απο τα πρώτα 4 και δεθήκαν με μονωτική ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη ακαμψία

 

attachicon.gif2014-10-12 02.59.59.jpg

 

Τελικός απολογισμός: 11 εκατοστά απόσταση της μπαταρίας απο το έδαφος

 

Και εγω το εχω κάνει το mod.

Για να μπορώ να βάζω gopro και απο κάτω.

Απαραίτητο αλλά ξεκουμπώνουν τα landing pads σε απότομα σκασίματα.

 

Παρεπιπτώντος σήμερα έκανα ένα range test χωρίς να το θέλω...

Έχασα τον προσανατολισμό μου και προσγειώθηκα στα τυφλά σε ενα οικόπεδο 2 τετράγωνα και 180 μέτρα στον οριζόντιο άξονα μακρυά απο το σπίτι...

Ευτυχώς ο αγιος στέφανος είναι αραιοκατοικημένος και το βρήκα μετά σε ενα οικόπεδο που πάλι καλά δεν έιχε μάντρα.

Για να το βρω πήρα μαζί μου την τηλεκατεύθυνση και γύρναγα που και που τους έλικες μέχρι να το ακούσω.

Αν έσβηνε ή εστω αν μπλόκαραν οι έλικες δεν υπήρχε περίπτωση να το είχα βρεί. 

 

Εδω η τυφλή πτήση απο google earth.

https://flic.kr/p/pmn32Q

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα το πέταξα πάλι σήμερα και εντέλει η πατέντα έπιασε τόπο

Με τα διπλά δεματικά που έβαλα είχαν ελαστικότητα αλλά ήταν αρκετά σκληρά τα ποδαράκια ώστε να στηρίζουν σωστά το X6

Αν και είχε αρκετό αέρα το πέταξα μια χαρά - εννοείται στο Hi μιας και με τον αέρα όπως είπες και πρίν Γιάννη δεν μου άφηνε περιθώριο σε κινήσεις - του ριξα και ένα 360! - αλλά μου την έσπασε πάλι μιάς και εκεί που άρχισα να το ευχαριστιέμαι σώθηκε η μπαταρία!

 

μόλις επέστρεψα σπίτι κάθισα και του έφτιαξα και το hack με την κεραία

δεν έκανα κόλληση πάνω στην πλακέτα, απλά κόλλησα το καλώδιο που προεξείχε απο την πλακέτα με το κουτσουρεμένο καλώδιο της κεραίας του ρούτερ και απο πάνω μακαρόνι μην ακουμπήσει πουθενά

 

post-180677-0-62137900-1413132399_thumb.jpg

 

post-180677-0-88147500-1413132420_thumb.jpg

 

Αν είχα στο σπίτι και καμιά ροδέλα μαύρη και λίγο πιο μικρή σε διάμετρο θα είχε βγεί σαν μαμίσιο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

'avclub

Ενα πολυκοπτερο, αποτελειται απο το σκελετο - frame, που μπορει να ειναι απο πλαστικο - αλουμινιο - carbon fiber ή και μιξη καποιων απ αυτων .
Ο εχθρος του πολυκοπτερου (εκτος του αερα που ανεφερα πριν) , ειναι το βαρος…. προσπαθουμε να κρατησουμε το βαρος χαμηλα, για να εχουμε οσο το δυατον περισσοτερο χρονο πτησης .
Με τις σημερινες μπαταριες λιθιου , στη μικρο-μεσαια κατηγορια (3 cell - 4 cell) , εχουμε χρονο πτησης απο 5 εως 12 λεπτα περιπου , με ολο τον εξοπλισμο φορτωμενο.
Στη μεγαλυτερη κατηγορια - οχτακοπτερα - μπορουμε να εχουμε μεγαλυτερο βαρος ανελκησης και περισσοτερο χρονο πτησης - περιπου 20 λεπτα με πληρες φορτιο.

Εκτος του σκελετου, χρειαζομαστε εναν controller - ελεγκτη , που στην πυσια ειναι ο εγκεφαλος του πολυκοπερου και χαρης σ αυτον στεκεται στον αερα!
Ο πιο γνωστος επωνυμος ελεγκτης ειναι o DJI NAZA M , που ερχεται σε απλη εκδοση και εκδοση με GPS (αυτην εχω εγω).
Στη δευτερη περιπτωση, με gps, το συστημα ελεγχεται απο συστημα 6 και περισσοτερων δορυφορων, και το στιγματου καταγραφεται καθε στιγμη.
Μπορει και στεκεται στον αερα, σε ενα συγκεριμενο σημειο, χωρις τη βοηθεια μας, αφου πρωτα εχει κλειδωσει το σημα φυσικα (χρειαζονται 1-2 λεπτα στην αρχη καθε πτησης ).
Υποστηριζει RTH (return to Home) , ετσι ωστε αν καποια στιγμη χαθει η επικοινωνια με τον πομπο , το χασουμε απο τα ματια μας κλπ, να μπορει να επιστρεψει πισω σ εμας μονο του!

Αν δε θελουμε GPS μπορει να λειτουργησει σε Alti mode (Altitude) δηλ. που μπορει απλα να κρατησει το υψομετρο που θελουμε χωρις βοηθεια, αν εχει ομως αερα δε μπορει να κρατησει σταθερη τη θεση του.

Τελος υπαρχει και το manual mode, οπου δεν γινεται καμια διορθωση και ειμαστε αποκλειστικα υπευθυνοι εμεις για τη πορεια του.

Εκτος του controller + GPS, πρεπει να παρουμε τα μοτερ (brushless ) , τους ελεγκτες των μοτερ (ESQ) , τις προπελλες , μπαταριες, και τον δεκτη της τηλ/νσης.

Για τηλ/νση χρησιμοποιουμε τεχνολογιας 2.4 Ghz , τουλαχιστον 6καναλες , και μερικες απ αυτες παρεχουν και τηλεμετρια δηλ. πληροφοριες του οχηματος κατα τη πτηση (ταχυτητα, πορεια, και κυριως το voltage των μπαταριων, ετσι ωστε να μη ξεμεινουμε ενω πεταμε!

Για τη καμερα τωρα, χρειαζομαστε ποδια για να σηκωθει το πολυκοπτερο σε υψος αναλογο της μηχανης μας και μια βαση για μηχανη.

Η βαση μπορει να ειναι πολυ απλη ή πιο περιπλοκη.
Μπορει να ειναι με γυροσκοπικο μηχανισμο (gimbal) , ελεγχομενο μεσω servo ή κινητηρων brushless .
Mεχρι τωρα χρησιμοποιουσαμε απλα servo, αλλα τωρα εχει αρχισει και διαδιδεται ο ελεγχος με ειδικους controller kai brushlees μοτερ (direct drive).

Με τα τελευταια εχουμε πολυ ομαλη κινηση της καμερας και σταθεροποιηση, αλλα ειναι πολυ ακριβα και δεν αντεχουν πολυ βαρος (προς το παρον).

Τετοια βαση gimbal, χρησιμοποιει το μεγαλο μοντελο S800 της DJi ,που λεγεται zenmuse και κοστιζει αρκετες χιλιαδες ευρω!!!

 

1)απ οτι καταλαβα εδω και κανα 2ωρο που κοιταγα τα mode μετρανε σε αυτα...

2) διαβαζω οτι χρησιμοποιουν καποιο προγραμμα για να ειναι πιο σταθερα τα πλανα,χρωματα κτλ...ξερει κανεις?

http://www.helicamgreece.com/about-us-2/

http://www.hexateam.gr/

αν ξερετε κ αλλους που κανουν φωτογραφησεις+βιντεο στειλτε μου...

καλα τα drones-x copters ktl αλλα τα ελικοπτερακια(ραπτορ+τ ρεχ) μ αρεσαν πιο πολυ

http://www.youtube.com/watch?v=hdzq2Pm3NX8

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολη την παρεα

ηθελα να ρωτησω για αυτο το μηχανημα τι λετε

 

http://www.tinydeal.com/wltoys-v353-epp-24ghz-lcd-aerial-photography-rc-quadcopter-p-132172.html

 

Σαν μηχανημα το βλεπω αρκετα καλο και απο ουι ειδα σε μερικα βιντεο στο youtube ειναι πολυ γρήγορο και εύκολο στην οδηγηση

 

Αυτο το χειριστηριο παιρνει την μοντα που κανατε στο syma και βαλατε μεγαλυτερη κεραια και πιανει μεγαλυτερη αποσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολη την παρεα

ηθελα να ρωτησω για αυτο το μηχανημα τι λετε

 

http://www.tinydeal.com/wltoys-v353-epp-24ghz-lcd-aerial-photography-rc-quadcopter-p-132172.html

 

Σαν μηχανημα το βλεπω αρκετα καλο και απο ουι ειδα σε μερικα βιντεο στο youtube ειναι πολυ γρήγορο και εύκολο στην οδηγηση

 

Αυτο το χειριστηριο παιρνει την μοντα που κανατε στο syma και βαλατε μεγαλυτερη κεραια και πιανει μεγαλυτερη αποσταση?

 

καλό φαίνεται και φτηνό για 7.4 volt quad.

Περίπου ίδιο με το 608 pathfinder που πόσταρα και εγω.

Για 1ο quad μπορείς να πας και για το syma x5c. 

 

Με 720p καμερα γύρο στα 50 ευρό.

 

 

Πιο μικρό, μαζεμένο θα πετάς και λίγο indoor. Δε θα φοβάσαι μην χτυπήσεις κανέναν άμαχο...To 353 και το χ6 είναι μόνο για εξω.

 Το χ5 εχει πιάσει πολύ δες στο rcgroup κόσμος που ασχολείται για το συγκεκριμένο, το εχει το banggood και εχει ανταλλακτικά για αυτό.

Δες και πια αλλα quad μπορείς να χρησιμοποιήσεις με την τηλεκατευθυνση τους ώστε να μπορείς να πάρεις bnf quad και να μην χρειαζεσαι άλλη.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν υπαρχει περιπτωση να πεταξω κατι τετοιο μεσα στο σπιτι(αν και ειναι αρκετα μεγαλο) η γυναικα μου θα με σκοτωσει.

Για εξω το θελω παιχνιδι με τα παιδια , λιγο στο βουνο.

Το 353 απο οτι ειδα εχει και headless mode το οποιο πιστευω για εμενα που ειμαι αρχαριος θα με βοηθησει.

παντωα ειδα αρκετα μεγαλη διαφορα στην τιμη στο banggood μεταξυ tinydeal.

Περιπου με τα μεταφορικα 20 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το headless mode δεν είναι ακριβώς σαν το return to home που εχουν τα πολύ ακριβά quad με gps.

Όταν το ενεργοποιείς  πρέπει το μπρος μέρος του quad να κοιτάει εκει που κοιτάς.

Αν περάσει απο πάνω σου και γυρίσεις το σώμα σου προς άλλη κατεύθυνση κατά 90 -180 - 270 μοιρές δε αυτοκαλιμπράρετε.

Συνεχίζει με το αρχικό calibration σαν σημείο αναφοράς.

Δηλαδή αν ξεκινήσεις με το quad να κοιτά προς δύση και κάνεις το λάθος και γυρίσεις το σώμα σου προς ανατολή (επεδή πχ το quad πέρασε απο πάνω σου) το πίσω γίνεται μπρός και το δεξιά αριστερά, οπότε δεν εχει και ιδιαίτερο νόημα... 

Βασικά φοβάμαι πως χειρότερα θα σε μπερδεύει. 

Αν το φτιάξουν να δουλεύει πάντα σωστά όπως και να γυρνάς το σώμα σου τότε μιλάμε. Στην τωρινή του μορφή δε μου λέι τπτ.

Εκτός αν παίζεις απο εξέδρα και κινήσε πάντα προς τα εμπρός... 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι οντως τωρα που το σκεφτομαι εχεις δικιο αλλα για αρχη πιστευω θα βοηθησει.

Απο το tinydeal εχει αγορασει κανεις?

Λογω μεγεθους θα περασει τελωνειο η δεν εχει σχεση?

 

όσο το βλέπω μου αρέσει και πιο πολύ σε αυτό το βίντεο κάποιος πρόσθεσε εκτός από κάμερα και ένα gimbal

 

WL V353 Quadcopter with GoodLuckBuy Brushless Gim…:

 

έχει πολλά video βλέπω στο youtube

Επεξ/σία από cookmangr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...