Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιάννη καμιά έρευνα για fpv έκανες?
σκεφτόμουν για καινούριο project με 600tvl με ευρυγώνιο 170° + 200MW Mini Transmitter + μπαταρία + cloverleaf antenna για να μπούν πάνω στο canopy

 

http://www.banggood.com/600TVL-1_8mm-Lens-170-Degree-Pinhole-Color-CCTV-Surveillance-Camera-p-949119.html

http://www.banggood.com/FPV-FT952-5_8GHz-32CH-200MW-Video-Mini-Transmitter-SMA-Female-p-933921.html

http://www.banggood.com/5_8G-Gain-Petals-Clover-Mushrooms-Antenna-Set-For-FPV-System-p-919079.html

 

και ένα receiver για κάτω σε συνδυασμό με μία οποιαδήποτε μικρή οθόνη με av-in (μέχρι να αγοραστούν γυαλιά)

http://www.banggood.com/FPV-5_8G-8CH-200mW-AV-Wireless-Receiver-RC305-p-73203.html

 

για μπαταρία δεν ξέρω τί θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ώστε να παραμείνει το βάρος χαμηλά...

πάντως κάμερα + πομπό με κεραία ~25gr

 

Η σκέψη είναι ότι μπορεί να τρυπηθεί λίγο παραπάνω το foam μπροστά ώστε να βγαίνει απο εκεί ο φακός της κάμερας (εκεί που είναι τώρα το μπροστινό led), να κολληθεί λίγο πιο πίσω ο πομπός με τρυπούλα στα πλάγια για να συνδέεται απο έξω η κεραία και στο πίσω μέρος του canopy η μπαταρία ώστε να μοιραστεί το βάρος.

 

απο το κουτσούρεμα του foam έπεσε το βάρος ~40gr οπότε είμαστε 264gr το Χ6 + 60gr η μπαταρία=324gr

 

πώς σου φαίνεται η όλη ιδέα?

εννοείται ότι με τον ίδιο δέκτη μπορεί αργότερα να χρησιμοποιηθεί και ένα ζευγάρι γυαλιών απο ebay με ~60€ κόστος.

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω θα παίξει.

Το βάρος είναι οκ.

Μέ κάποιο av καλώδιο για σύνδεση σε android κινητό του receiver και ενα ζευγάρι γυαλιά τύπου galaxy gear vr ίσως.

Κοίταγα για vr set το Archos headset κάνοντας τις ίδιες σκέψεις με εσένα.

Τώρα που εχουν γίνει ξανά της μόδας τα vr headset πιστεύω δε θα αργήσει ή ώρα για φτηνό fpving.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικά παράγγειλα

receiver http://www.banggood.com/FPV-5_8G-8CH-200mW-AV-Wireless-Receiver-RC305-p-73203.html

transmitter http://www.banggood.com/Boscam-FPV-5_8G-200mW-AV-Wireless-Transmitter-TS351-p-73198.html

και usb av out για την sj4000 http://www.banggood.com/USB-To-AV-Out-Cable-For-SJ4000-Action-Camera-For-FPV-p-938777.html

 

όλα μαζί 40€ απο την uk αποθήκη

 

επειδή δεν έχω δεί ακόμη android να δέχεται video μέσω usb σκέφτομαι να ψάξω μήπως υπάρχει κάτι για το encore μου που τρέχει και κανονικά win8.1 - ίσως κάποιο καλώδιο usb ή κάποια usb video card

 

ps: ανακάλυψα ένα portable dvd player μάρκας Firstline που το είχε η γυναίκα μου για ταξίδια - παρατημένο σε ένα συρτάρι εδώ και 7 χρόνια, μιά φορά να το χρησιμοποιήσαμε - με αποσπώμενη μπαταρία 7,4v 4500ah, AVin και έγχρωμη οθόνη 7"

ΑΝ δουλεύει θα βολευτώ για λίγο - είναι και κουρσούμι*

 

 

για όποιον δεν ξέρει τί θα πεί κουρσούμι: http://lmgtfy.com/?q=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%81%CF%83%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B9

 

 

Firstline-FDP-730-Lecteur-DVD-Portable.j

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η sj, στήθηκε πάνω σε μία custom βάση που έφτιαξα και πλέον έχουμε 60γρ την κάμερα και 20γρ την βάση.

Αν αφαιρέσουμε τα 40γρ που γλιτώσαμε απο το κόψιμο των bumpers είμαστε ~40γρ πάνω απο το κανονικό βάρος - με τις διάφορες βάσεις που είχε μαζί η καμερούλα, το μικρότερο βάρος ήταν ~125γρ με το οποία μάλιστα το Χ6 αν και πετούσε μες το σπίτι, ζοριζόταν αρκετά!

Σήμερα έγινε η πρώτη δοκιμαστική πτήση εκτός οικίας με την sj φορτωμένη

 

μερικά snapshot απο την πτήση

post-180677-0-60568100-1414960272_thumb.jpg

post-180677-0-33188000-1414960295_thumb.jpg

post-180677-0-17756400-1414960326_thumb.jpg

 

φωτό απο την βάση

post-180677-0-33082000-1414961669_thumb.jpg

 

 

και ακολουθεί και βιντεάκι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Eachine Upgraded X4 H108C που είναι κλώνος του husban x4 H107c, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει οποιαδήποτε "ασυμβατότητα" στα parts;

κυρίως για τις μπαταρίες....αν θα εφαρμόζουν στο πλαίσιο του quad κανονικά...φαντάζομαι δεν θα υπάρχει κανένα θέμα..σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το Eachine Upgraded X4 H108C που είναι κλώνος του husban x4 H107c, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει οποιαδήποτε "ασυμβατότητα" στα parts;

κυρίως για τις μπαταρίες....αν θα εφαρμόζουν στο πλαίσιο του quad κανονικά...φαντάζομαι δεν θα υπάρχει κανένα θέμα..σωστά;

 

Ναι μπαταρίες, προπέλες ακόμα και μοτέρ είναι όλα συμβατά.

Τις περισσότερες φορές και τα motor-propeler guard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει απο φιλο μου σε πολυ καλη τιμη το dji phantom 1 ,αλλα μ ονο το ελικοπτερο και το χειριστηριο προφανως .... Μπορει να μου πει κανεις  τα εξης

 

1.τι θελω ακομα για να ειναι οκ και τι κοστος

2.πως θα βλεπω που πηγαινει?υπαρχει δυνατοτηα σε samsung galaxy η iphone 

3.ποια καμερα προτεινετε να παρω?

 

Αν υπαρχει κατι που πιστευετε δεν ανεφερα οτι θα ηταν καλυτερο ακομα να παρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αν υπαρχει κατι που πιστευετε δεν ανεφερα οτι θα ηταν καλυτερο ακομα να παρω....

 

Δυστυχως "το λέω γιατί απο τιμές τσούζει το dji phantom" είναι το καλύτερο που μπορείς να πάρεις.

Υπάρχουν κάποια φτηνότερα wannabe phantom (cheerson cx20-flying 3d x8-wltoys v303) αλλά κανένα δεν πετάει το ίδιο σταθερά ψηλά και με ασφάλεια...

 

Απο τιμή τώρα ενας γνωστός γνωστού... το πήρε μεταχειρισμένο πριν κανα χρόνο γύρω στα 300 ευρό.

 

Λογικά πρέπει  να στο αφήσει λιγότερο τώρα γιατί απο ότι βλέπω το dji phantom fc 40 με την default κάμερα εχει 410 καινούργιο.

 

Αν δεν εχεις δοκιμάσει άλλο quad πάρε ενα eachine cg022 ή κάποιο παρόμοιο πρώτα να μάθεις τα βασικά σε κάτι πιο ελαφρύ.

20-25 ευρό θα δώσεις, θα γλυτώσεις πολλές ζημιές αρχάριου στο phantom και αν είσαι αρκετά καλός θα σου μείνει.

 

Και ενα βιντέακι λίγο για όσους βαρέθηκαν τα quad.

 

Το κλασσικο v911 αναβαθμισμένο με το accessories bag του.

Carbon shaft - fisheye swasplate και flybar με paddles.  :lol:

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα όρεξη και είπα να του ρίξω ένα ξεγύμνωμα και να του δοκιμάσω και κάνα διαφορετικό ρουχαλάκι!

 

εδω με καπακι απο θήκη cd

 

post-180677-0-07136800-1415406046_thumb.jpg

post-180677-0-78668000-1415406051_thumb.jpg

 

κομμένο foam + canopy ήταν ~60γρ ενω το καπάκι που έβαλα 35 οπότε διαφορά ελάχιστη

 

γι αυτό έφτιαξα κι αυτό που είναι λιγότερο απο 10γρ (μην πετάμε και ολόγυμνοι και πουντιάσουμε!!!)

 

post-180677-0-13826600-1415406190_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H θήκη απο cd μου άρεσε περισσότερο.


Μπορείς να βουλώσεις και με σιλικόνη τις τρύπες στα booms και να το κάνεις σχεδόν αδιάβροχο. :)


 


Για βάρος μπορείς να βγάλεις και το battery case αλλά πρέπει να κάνεις μόντες στο σκελετό να δέσεις κάπως τα booms για ακαμψία και να καταργήσεις το on off switch κιτρινο λευκό καλώδιο στο pcb του receiver board του syma.


 


Βάρυνε τόσο με την sj4000?


Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καμερα + βάση είναι 80γρ

απο το κόψιμο των bumpers μειώθηκε το βάρος κατά 40γρ (απο 360 σε 320 μαζί με την μπαταρία) οπότε είμαστε ήδη 40γρ έξτρα

περιμένω και τον πομπό που είναι +20γρ οπότε ψάχνω τρόπο να είναι το quad οσο πιο ευκολοδήγητο γίνεται, χωρίς να κάψω κανα μοτέρ!

η αρχική μου σκέψη είναι να δέσω κάτω απο την μπαταρία μόνιμα τον πομπο και για fpv να κολλήσω πάνω στο canopy μία pinhole άρα είμαστε στα 340γρ (-20 απο το αρχικό βάρος με τα bumpers) και όταν θέλω video/φωτογραφία να βγάζω το canopy και να βάζω την sj4000 με μία πιο ελαφριά βάση οπότε θα είμαστε στα 360γρ, όσο ήταν με τα bumpers εξ'αρχής

 

ps: Γιαννη πάνω στο pcb εκτός απο τις 2 υποδοχές για τα φίς απο τα led έχει και μία τρίτη υποδοχή για φίς με 3 καλώδια που αν θυμάμαι καλά γράφει πάνω Χ1. Έχεις ιδέα για τί μπορεί να είναι?

 

Update:

είπα να δοκιμάσω και κάτι καινούριο...έσπασα το κκεφάλι μου να βρώ ένα τρόπο ώστε όταν το Χ6 κουνάειη κάμερα να κάθεται σε ίσια θέση

κατακρεούργησα λοιπόν μία παλιά κατεύθυνση και πήρα το stick απο εκεί

μετά απο μερικά modάκια ιδού

 

post-180677-0-21656500-1415568354_thumb.jpg

 

post-180677-0-80283600-1415568373_thumb.jpg

 

post-180677-0-14707500-1415568399_thumb.jpg

 

για αρχή κάτι έκανε αλλά θέλει μερικές μικρορυθμίσεις ώστε να κάθεται σωστά!

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσίμπησα κι αυτό http://www.banggood.com/USB2_0-Video-TV-Tuner-DVD-Audio-Capture-Card-Converter-Record-Receiver-p-921000.html και το περιμένω - κάποιος μέσα αναφέρει ότι παίζει και με android tablet οπότε ίσως να είναι η λύση για το fpv που λέγαμε με χρήση android!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καμερα + βάση είναι 80γρ

απο το κόψιμο των bumpers μειώθηκε το βάρος κατά 40γρ (απο 360 σε 320 μαζί με την μπαταρία) οπότε είμαστε ήδη 40γρ έξτρα

περιμένω και τον πομπό που είναι +20γρ οπότε ψάχνω τρόπο να είναι το quad οσο πιο ευκολοδήγητο γίνεται, χωρίς να κάψω κανα μοτέρ!

η αρχική μου σκέψη είναι να δέσω κάτω απο την μπαταρία μόνιμα τον πομπο και για fpv να κολλήσω πάνω στο canopy μία pinhole άρα είμαστε στα 340γρ (-20 απο το αρχικό βάρος με τα bumpers) και όταν θέλω video/φωτογραφία να βγάζω το canopy και να βάζω την sj4000 με μία πιο ελαφριά βάση οπότε θα είμαστε στα 360γρ, όσο ήταν με τα bumpers εξ'αρχής

 

ps: Γιαννη πάνω στο pcb εκτός απο τις 2 υποδοχές για τα φίς απο τα led έχει και μία τρίτη υποδοχή για φίς με 3 καλώδια που αν θυμάμαι καλά γράφει πάνω Χ1. Έχεις ιδέα για τί μπορεί να είναι?

 

Update:

είπα να δοκιμάσω και κάτι καινούριο...έσπασα το κκεφάλι μου να βρώ ένα τρόπο ώστε όταν το Χ6 κουνάειη κάμερα να κάθεται σε ίσια θέση

κατακρεούργησα λοιπόν μία παλιά κατεύθυνση και πήρα το stick απο εκεί

μετά απο μερικά modάκια ιδού

 

attachicon.gif2014-11-09 21.50.46.jpg

 

attachicon.gif2014-11-09 21.50.02.jpg

 

attachicon.gif2014-11-09 21.45.30.jpg

 

για αρχή κάτι έκανε αλλά θέλει μερικές μικρορυθμίσεις ώστε να κάθεται σωστά!

 

Μ αρέσουν οι πατέντες σου!!!

Εγω εφτιαξα αυτό και πετάω πλέον με μια 808#16.

15719431676_655f007519_z.jpg20141108_205414 by yiannis_3, on Flickr

 

15744513332_89216d45f7_z.jpg20141108_205446 by yiannis_3, on Flickr

 

Την εχω γυρίσει απο κάτω και την εχω πάει πιο μπροστά στα τελευταιά μου βιντεάκια και δεν φαίνεται καθόλου το canopy. :-)

 

Καλή η hero2  αλλά βαριά και την πονούσε η καρδιά μου πάνω σε τόσο φτηνό quad.  

 

H 808 μαζί με την αυτοσχέδια βάση με το velcro και τα λαστιχάκια είναι 38 γραμμάρια και κόστισε 33 ευρό.

 

Ενα τελευταίο που έκανα είναι να γράψω τηλεφωνό και όνομα πάνω στους έλικες σε περίπτωση που το πάρει κανάς αέρας.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραίος! ειδικά αυτό με το όνομα στους έλικες πανέξυπνο!

εμένα σήμερα ήρθαν οι 2 μπαταρίες και αύριο παραλαμβάνω και το σέτ transmitter/receiver

δυστυχώς οι 1200άρα δεν χωράει μέσα στην θήκη της μπαταρίας αλλά μου έδωσε ιδέα να την βάλω στο πίσω άνοιγμα του foam ώστε να μπαλαντζάρω την sjcam που θα μπεί στο μπροστά - τραμπάλα θα το κάνω μέχρι να έρθει η mini-cam που παράγγειλα για fpv!!!

το usb που ποστάρισα παραπάνω για χρήση με tablet τί σου λέει?

 

 

update: φρέσκο πράμα σου 'χω!!!

 

post-180677-0-38393000-1415811197_thumb.jpg

 

με λίγο σκάψιμο κουτί μπήκε και δεν επηρεάζει και ιδιαίτερα την ισορροπία!!!

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...