Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι flight times δίνει?

Απο βάρος πως τα πάει?

Το velcro strap που εχεις βάλει είναι απο φορτιστή κινητού-laptop?

Και εγω εκεί θα την βάλω (όταν με το καλό έρθει - ήδη εχει περάσει 1μιση μήνας...)

Θα φτιάξει το CoG το οποίο και σε μένα λόγο κάμερα εχει ξεφύγει λίγο προς τα μπρός.

 

Παράγγειλα και δυο μότορ set απο εδω http://www.symatoystore.com/Syma-Spare-Parts/Syma-X6-Spare-Parts

just in case και 3 νάϋλον main gears για την μετάδωση στα μοτέρ απο δω http://www.feala.com/syma_x6_2.4g_4ch_remote_control_quadcopter_and_spare_parts.htm

Τα παλιά main gear είχαν φθορές μάλλον απο την τυφλή πτήση που είχα κάνει.

Σπίναρα τα μοτέρ για να το ακούσω και τυλίχτηκαν οι προπέλες σε ξερόχορτα με αποτέλεσμα να ακινητοποιηθούν και να κουρέψω λίγο 3 απο τα 4 main gear...

 

Τα main gears ήρθαν κιόλας αλλά δεν ήταν και φτηνά... 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμένα οι 2 μπαταρίες απο banggood έκαναν ακριβώς 1 μήνα να έρθουν!

δεν τσέκαρα χρόνους γιατί το έβαλα για λίγο μες το σπίτι, μόνο και μόνο να δώ πως πάει απο κέντρο βάρους...πέφτει και παντόφλα γιατί αρχίζει και "ξεσκονίζει" τα πάντα :-D

το velcro είναι απο την sjcam (είχε 2 μέσα στο πακέτο)

καλα τα main gears τί τα πήρες με 3€ το κομμάτι? αφού ολόκληρο το σέτ το παίρνεις με 5€ απο το symatoystore στο προηγ. link!

 

για δές κι αυτό εδώ και πές γνώμη! https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__36801__Hobbyking_G_OSD_3_Mini_OSD_System_w_GPS_Module.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

καλα τα main gears τί τα πήρες με 3€ το κομμάτι? αφού ολόκληρο το σέτ το παίρνεις με 5€ απο το symatoystore στο προηγ. link!

 

για δές κι αυτό εδώ και πές γνώμη! https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__36801__Hobbyking_G_OSD_3_Mini_OSD_System_w_GPS_Module.html

Ε αφού αυτά χαλάνε, όχι όλο το πόδι...

Άσε που το symastore το είδα μια μέρα μετά. :-D  :-D  :-D

 

Το gps για τι είναι? Μήπως είναι για scratchbuilt quads (carbon frame-brushless) με programmable receiver board σαν το kk2.1.

Πάντως για το x6 δεν είναι :-D

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

osd είναι μαζί με gps - μπορούμε να το συνδέσουμε στο fpv και να βλέπουμε απο υπόλοιπο μπαταρίας και ταχύτητα/υψόμετρο, μέχρι απόσταση απο την βάση και σε ποιό σημείο του ορίζοντα είναι η βάση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

osd είναι μαζί με gps - μπορούμε να το συνδέσουμε στο fpv και να βλέπουμε απο υπόλοιπο μπαταρίας και ταχύτητα/υψόμετρο, μέχρι απόσταση απο την βάση και σε ποιό σημείο του ορίζοντα είναι η βάση!

Που συνδέεται πάνω στην οθόνη του ground station ή στα goggles;

Εχει transmitter και receiver και αυτό.

Ωραίο φαίνεται εχει και απόσταση εκτός απο υψόμετρο και βοηθάει να μην βγεις εκτος range.

 

Τάφος ξετάφος το Βixler το έστειλε 1 χιλιόμετρο μακριά το παλικάρι!!!

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνδέεται πάνω στον transmitter - ρεύμα για την κετρική πλακέτα απο την μπαταρία απευθείας και για το gps απο την εξοδο 5v του transmitter - σύνδεση βίντεο παράλληλα με την κάμερα πάνω στον transmitter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δημιουργικότητα χτύπησε κόκκινα μιάς και ήμουν λίγο αδιάθετος το ΣΚ και δεν βγήκα έξω!

Οπότε...

 

Πανοραμική

post-180677-0-85673300-1416150912_thumb.jpg

 

close up

post-180677-0-69358300-1416150910_thumb.jpg

 

μετόπισθεν

post-180677-0-92780500-1416150908_thumb.jpg

 

πλαγίως

post-180677-0-99278700-1416150906_thumb.jpg

 

Δερμάτινη πολυθρόνα για την SJ4000

post-180677-0-77278600-1416150904_thumb.jpg

 

To ξέσκισμα της μπαταρίας :)

post-180677-0-49660300-1416150902_thumb.jpg

 

και under the hood!!!

post-180677-0-63984100-1416150899_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κουκλί. Το πήγες σε άλλο level; 

΄Βλέπω άρχισες να του φορτώνεις εξοπλισμό fpv.

το 5.8 tx με την ψύκτρα απο που τροφοδοτείται και με τι συνδέεται για να πάρει βιντεο

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μία με βαμένο το πορτ-μπαγκάζ :-D

 

post-180677-0-98834400-1416174356_thumb.jpg

 

Το TS351 έχει θηλυκό JST όπως του quad και με ένα Τ (2 αρσενικά - 1 θηλυκό) μοιράζεται το ρεύμα της 1200άρας με το Χ6

συνδέεται για την ώρα με την SJ4000 με ειδικό usb και στέλνει εικόνα ενώ κάνει ταυτόχρονα και εγγραφή

 

δυστυχώς ξέφυγα λίγο στο βάρος - πιάσαμε 410γρ οπότε είμαι ήδη 50γρ υπέρβαρος

περιμένω σε καμιά βδομάδα να μου ρθει μινι κάμερα για fpv με 170° FOV και σκέφτομαι τελικά για OSD να παραγγείλω απο Κίνα κλώνο του rembizi osd με περίπου 25€ που διαμορφώνεις εσύ όπως θέλεις την οθόνη σου!

Φεύγει η sj με την βάση (~85γρ) - μπαίνει η μικρούλα και το osd (~30γρ) και έτσι επιστρέφουμε στα 360γρ που είναι και το νορμαλ του Χ6

 

Τώρα είμαι σε σκέψεις για να προετοιμάζομαι για την άνοιξη, είτε να στήσω απο την αρχή 450άρι είτε να πάρω το CX-20...

Πάντως το Χ6 έτσι όπως το έχω συμμαζέψει δεν το αφήνω  - έχεις ψάξει μήπως μπορούμε να του κάνουμε καμιά εγχείρηση να το κάνουμε λίγο πιο δυνατό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα είμαι σε σκέψεις για να προετοιμάζομαι για την άνοιξη, είτε να στήσω απο την αρχή 450άρι είτε να πάρω το CX-20...

Πάντως το Χ6 έτσι όπως το έχω συμμαζέψει δεν το αφήνω  - έχεις ψάξει μήπως μπορούμε να του κάνουμε καμιά εγχείρηση να το κάνουμε λίγο πιο δυνατό???

 

Δεν εχει κάνει κανείς τπτ μέχρι τώρα, ούτε με αυτό ούτε με το v262 που ναι πιο διαδεδομένο.

Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει.

Περίμενε λίγο να πέσουν οι τιμές στα brushless και φτιάξε ενα custom μινι.

250αρη δηλαδή. (μια χαρά σηκώνει και gopro και fpv μαζί)

Βγαίνουν φτηνότερα απο το cheerson με κάποια midrange τηλεκατεύθυνση της επιλογής σου είναι πιο sporty αλλά χάνεις την ευκολία και την ασφάλεια του gps return to home  (σίγουρα θα φτιάξουν failsafe rth, alti-mode και για τα custom build - αν δεν εχουν φτιάξει ήδη).

Μετά μπορείς να προγραμματίσεις τα πάντα με τις καινούργιες receiver board, απο πόσο pitch θα εχουν πόσο yaw rate, ευαισθησία accelerometer κτλ κτλ. 

Θα εχεις και να ασχολήσε λίγο ενω με το phantom-cheerson και ΣΙΑ θα πήξεις στην βαρεμάρα.(αφού πετάνε απο μόνα τους)

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 10 μερες εβαλα παραγγελια το v262 απο banggood

Δεν εχω παρει τιποτε αλλο, ουτε προπελες ουτε μπαταριες κλπ και σκεφτομαι να βαλω παραγγελια συντομα

 

Θα χρειαστω τα φωτα σας γιατι το ψηνω για FPV η εστω για καταγραφη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 10 μερες εβαλα παραγγελια το v262 απο banggood

Δεν εχω παρει τιποτε αλλο, ουτε προπελες ουτε μπαταριες κλπ και σκεφτομαι να βαλω παραγγελια συντομα

 

Θα χρειαστω τα φωτα σας γιατι το ψηνω για FPV η εστω για καταγραφη :-)

 

Άντε καλορίζικος.

Και οπλίσου με υπομονή γιατί θα κάνει μήνα και, να έρθει.

Εγω δευτέρα λογικά παραλαμβάνω πράγματα απο παραγγελία (1 micro quad-1 μπαταρία) που έκανα 8 οκτωβρίου... 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο πολυ ε?  θα περιμενω τι να κανουμε :-ο

Εχω βαλει ενα simulator για εξασκηση μεχρι να ερθει! Αλλα διαβασα οτι τα sim στα quads δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα στην ομάδα των πτήσεων,

ψάχνω ένα οικονομικό (ελικόπτερο ή quad) (κάτω απο 30 ευρώ) για δωράκι στον ανηψιο μου,

για εξωτερικούς χώρους και εύκολο στις πτήσεις (σταθερό)

έχετε να προτείνεται κάτι?

 

ευχαριστώ.

 

σκέφτομαι για αυτό

http://eud.dx.com/product/wltoys-v911-4-channel-2-4ghz-mini-gyro-single-radio-propeller-rc-helicopter-kit-model-2-844123218#.VHOOTMm0G1Q

 

για να παραλάβω πριν τα Χριστούγεννα.

 

Τελικά το πήρα 28 ευρώ με κουπόνι απο το EU για "πιο γρήγορα".

Επεξ/σία από moredread
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...