Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στη C#


Giorgos3924

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω καιρό να ασχοληθώ με προγραμματισμό, έχω εμπειρίες μόνο σε C

και λίγο C++

Θέλω να ασχοληθώ με C# .net (Visual Studio 13)

Για αρχή 1 ερώτηση. Θέλω να κάνω πρόγραμμα σε περιβάλλον GUI (forms)

Αν θέλω να έχω μια μεταβλητή με εμβέλεια σε όλο το πρόγραμμα, απλή τύπου int, ή ότι να ναι

δεν έχει σημασία, και να την αυξάνω όποτε θέλω, πχ σε κάθε button click.

Πού μπορώ να την βάλω; σε ποιό σημείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω καιρό να ασχοληθώ με προγραμματισμό, έχω εμπειρίες μόνο σε C

και λίγο C++

Θέλω να ασχοληθώ με C# .net (Visual Studio 13)

Για αρχή 1 ερώτηση. Θέλω να κάνω πρόγραμμα σε περιβάλλον GUI (forms)

Αν θέλω να έχω μια μεταβλητή με εμβέλεια σε όλο το πρόγραμμα, απλή τύπου int, ή ότι να ναι

δεν έχει σημασία, και να την αυξάνω όποτε θέλω, πχ σε κάθε button click.

Πού μπορώ να την βάλω; σε ποιό σημείο;

Μπορεί να το βάλεις ως public σε κάποια κλάση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καιρό να ασχοληθώ με προγραμματισμό, έχω εμπειρίες μόνο σε C

και λίγο C++

Θέλω να ασχοληθώ με C# .net (Visual Studio 13)

Για αρχή 1 ερώτηση. Θέλω να κάνω πρόγραμμα σε περιβάλλον GUI (forms)

Αν θέλω να έχω μια μεταβλητή με εμβέλεια σε όλο το πρόγραμμα, απλή τύπου int, ή ότι να ναι

δεν έχει σημασία, και να την αυξάνω όποτε θέλω, πχ σε κάθε button click.

Πού μπορώ να την βάλω; σε ποιό σημείο;

 

 

Εάν ασχοληθείς με C# θα κλειστείς στο Visual Studio και στην Microsoft. 

 

Γνώμη μου να ξεκινήσεις Java. Με το SWT ή το Swing μία χαρά GUIs θα κάνεις και θα μπορείς να κάνεις develop για όποιο λειτουργικό σύστημα θες. 

 

Εναλλακτικά δες το QT. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω να έχω μια μεταβλητή με εμβέλεια σε όλο το πρόγραμμα, απλή τύπου int, ή ότι να ναι

δεν έχει σημασία, και να την αυξάνω όποτε θέλω, πχ σε κάθε button click.

Πού μπορώ να την βάλω; σε ποιό σημείο;

 

Το σημείο που προσφέρεται είναι η class Program ή όπως αλλιώς τη λες στην οποία βρίσκεται και η Main() σου (εκεί που καλεί Application.Run() δηλαδή), μπορείς να βάλεις μια static property και να τη βλέπεις ως Program.MyProperty.

 

Πάντως έχε υπόψη ότι ιδιαίτερα στις πιο high level γλώσσες, global μεταβλητές == κακή συνήθεια. Πάντα υπάρχει κάποιος καλύτερος από άποψη δόμησης τρόπος να κάνεις την ίδια δουλειά.

 

Εάν ασχοληθείς με C# θα κλειστείς στο Visual Studio και στην Microsoft. 

 

Γνώμη μου να ξεκινήσεις Java. Με το SWT ή το Swing μία χαρά GUIs θα κάνεις και θα μπορείς να κάνεις develop για όποιο λειτουργικό σύστημα θες. 

 

Mono? Xamarin?

 

Πολύ καλή επιλογή η Java και το JVM κορυφαίο, αλλά δε νομίζω πως ισχύει το lock-in που λες. Και η C# και το CLI είναι εδώ και πολλά χρόνια ISO standards.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας!

 

Φίλε Defacer νομίζω πως αυτό ακριβώς έψαχνα, το πώς θα "μιλήσω" με την class Program.

Ξέρω πως υπάρχουν πολοί καλύτεροι τρόποι να το κάνεις αυτό απλά ήθελα να πάρω μια εμπειρία να δω

πως δουλέυει η επικοινωνία μεταξύ κλασεων.

 

Ξαναλέω πως δεν έχω εμπειρία στον αντικειμενοστρεφή εκτός λίγο C++.

Έχω δοκιμάσει Qt, ωραίο περιβάλλον, εύκολος προγραμματισμός αλλά δεν μπόρεσα να κάνω ένα πρόγραμμα να δουλέψει σε άλλο

pc, θέλει κάτι environment paths να σετάρεις στο 2ο pc και δεν μ αρέσει να ασχολούμε τόσο πολύ για να τρέξει ένα exe.

Το κατάφερα βέβαια αλλά δεν μ' άρεσε ο τρόπους που δουλέυει.

Θέλω ένα exe να τρέχει σε όλα τα windows, ακόμα και αν κουβαλάει δεκάδες βιβλιοθήκες να μπορεί να τρέχει χωρίς να χρειάζεται

να πειράξουμε κάτι.

 

Και επειδή σε λίγους μήνες θέλω να ξεκινήσω πτυχιακή και θέλω να κάνω ένα προγραμματάκι να δουλεύει μια εικονική σειριακή που επικοινωνεί μέσω ενός μετατροπέα USB to UART (FT232RL) με έναν μικροελεγκτή (ATmega8535) και χρειάζομαι γραφικό περιβάλλον είπα να ασχοληθώ με C#.

Το όλο Project είναι σχεδόν έτοιμο, το έχω σε C βέβαια (όπως και το πρόγραμμα του μΕ είναι σε C) και έχω καταφέρει να στέλνω/λαμβάνω bytes μέσω της USB. Πρακτικά αυτό θα δίνει εντολές στον μΕ να κάνει κάτι και αυτός θα εκτελεί και θα απαντάει αντίστοιχα.

 

Απλά είναι άσχημο σε console και χρειάζομαι κάτι γραφικό, με κουμπιά, labes, textboxes, μπαρες κτλ

 

Τώρα θα μου πείτε κάντο με την τάδε γλώσσα να ξεμπερδέυεις απλά το θέμα είναι να μάθεις και κάτι για μελλοντικά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το προγραμμα ειναι απλουστατο, θα σου ελεγα να δοκιμασεις διαφορα gui frameworks. Να δεις απο κοντα τα καλα τους και τα κακα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Το όλο Project είναι σχεδόν έτοιμο, το έχω σε C βέβαια (όπως και το πρόγραμμα του μΕ είναι σε C) και έχω καταφέρει να στέλνω/λαμβάνω bytes μέσω της USB. Πρακτικά αυτό θα δίνει εντολές στον μΕ να κάνει κάτι και αυτός θα εκτελεί και θα απαντάει αντίστοιχα.

 

Απλά είναι άσχημο σε console και χρειάζομαι κάτι γραφικό, με κουμπιά, labes, textboxes, μπαρες κτλ

...

 

Αφού είσαι που είσαι σε C, τότε GTK+ (με Glade για ακόμα πιο εύκολα) και θα είσαι και cross-platform. Στις περισσότερες διανομές Linux υπάρχουν προεγκατεστημένα, ενώ για Windows αρκεί απλά το πρόγραμμά σου να βάζει στο directory του και το GTK+ runtime (ή και όχι αν ο χρήστης το έχει ήδη εγκατεστημένο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι που είσαι σε C, τότε GTK+ (με Glade για ακόμα πιο εύκολα) και θα είσαι και cross-platform. Στις περισσότερες διανομές Linux υπάρχουν προεγκατεστημένα, ενώ για Windows αρκεί απλά το πρόγραμμά σου να βάζει στο directory του και το GTK+ runtime (ή και όχι αν ο χρήστης το έχει ήδη εγκατεστημένο).

Πόσο εύκολο είναι για κάποιον που δεν έχει ιδέα από GUI Programming?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Προσωπικα πιστευω δεν υπαρχει λογος να μην πας σε C#, πολυ ευχαριστη και ευχριστη γλωσσα, με πολυ καλη επαγγελματικη αποκατασταση προς το παρον και αποτι φαινεται και στο μελλον. Αμα σε ενδιαφερει να τρεξεις το προγραμμα σε windows δεν βλεπω λογο να κοιταξεις καπου αλλου και εχεις απροβλιματιστο development και λειτουργια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο εύκολο είναι για κάποιον που δεν έχει ιδέα από GUI Programming?

 

Μακράν πιο εύκολο από το να μάθεις νέα γλώσσα και μετά το GUI API της!

 

Εκτός του ότι δεν νομίζω να το βρεις πιο δύσχρηστο το GTK+ (ειδικά σε συνδυασμό με το Glade) από τα GUI APIs των άλλων γλωσσών, οι βασικές αρχές που θα μάθεις θα ισχύουν γενικώς, ανεξαρτήτως γλώσσας & API.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τίθενται εκπαιδευτικοί λόγοι, καλά θα κάνεις πιστεύω (με όσες περισσότερες γλώσσες έρθεις σε επαφή τώρα που δεν έχεις επαγγελματική πίεση, τόσο το καλύτερο).

 

 

 

Αν εξακολουθεί να σε ενδιαφέρει το cross-platform-ability του GUI, μια από τις επιλογές στη C# είναι και πάλι το GTK+: GTK#

 

Μια επίσης πολύ καλή επιλογή γλώσσας ειδικά για απλοποιημένο (συγκριτικά με τη C) x-platform GUI programming με GTK+ είναι και η Vala

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...