Προς το περιεχόμενο

Μπαταρια MacBook Pro 2012


DeKaLoUdiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη μπαταρία απ το macbook μου.
Αρχικα να σας πω οτι εχω αγορασει το 3ετες προγραμμα net safety απο public (απ οπου εχω αγορασει και το μηχανημα 04/2013)

Υστερα απο αυτες τι περιεργες διακυμανσεις της μπαταριας, αποφασισα να το στειλω στο service να δουμε τι γινεται. Πηγα στο τοπικο καταστημα public, μιλησα με τον τεχνικο, ο οποιος και παραδεχτηκε οτι υπαρχει προβλημα αλλα δεν μπορει να κανει κατι αυτος κι ετσι το εστειλε μεσω των public στο service με το οποιο συνεργαζονται (info-quest).

Μετα απο 15 μερες επεστρεψε το μηχανημα στα public με ενα report το οποιο ελεγε οτι δεν παρουσιασε προβλημα. Μιλωντας με τον τεχνικο μου ειπε οτι πρεπει να τους παρω εγω μονος μου και να μιλησω μαζι τους. Τους καλεσα, τους εδωσα και τον κωδικο ελεγχου και η απαντηση ηταν η ιδια...
Οτι να ναι δηλαδη...Επισης πολυ κακη η συμπεριφορα της κυριας στο τηλεφωνικο κεντρο της info-quest.

Με τα πολλα με περεπεμψε στην apple hellas (στην αρχη μου εδωσε και λαθος νουμερο) και μιλησα μαζι τους. Απο εκει μου προτειναν δωρεαν ελεγχο απο αλλο apple service κι εφοσον ερθει report το οποιο βρει οτι το προιον ειναι faulty, αλλα κι επειδη η official εγγυηση εχει τελειωσει να γινει δωρεαν αντικατασταση (σ.σ. οταν το εστειλα για ελεγχο ηταν ακομα εντος του πρωτου ετους)

Κοιταξτε κι εσεις τα  SS γιατι σε λιγο θα νομισω οτι ειμαι τρελος!!!

ΥΓ το net safety ειναι μεγαλη παπατζα...τσαμπα τα 200 ευρωπουλα
ΥΓ2 αψογο το customer service της apple hellas

post-169369-0-47165200-1398723964_thumb.png

post-169369-0-37288000-1398723973_thumb.png

post-169369-0-02944700-1398723980_thumb.png

post-169369-0-47422900-1398724815_thumb.png

post-169369-0-88012800-1398724828_thumb.png

post-169369-0-32716900-1398724846_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple hellas λεω αυτην εδω 
http://www.apple.com/gr/support/

Τα screenshots τα ειδατε?
Απο την ωρα που εκανα το thread που η μπαταρια ηταν στο 80% health, τωρα πηγε στο 83%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα αρχισει και πεφτει γρηγορα κατω απο 80% εχεις προβλημα. Και επισης δεν εχει πολυ νοημα να την ελεγχεις σε καθε κυκλο. Η δικια μου μπαταρια θυμαμε οτι έκανε μια βουτια στο 83 απο 92 και τωρα μετα απο 60 κυκλους ανεβηκε στο 96%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα  macbook white στο παρελθον και δεν ειχε παρουσιασει κατι αντιστοιχο.
Επισης διαβασα σε forums οτι υπηρχαν defective batteries που εκαναν το ιδιο στη σειρα 2012 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα μαζι τους αν δεις πιο πανω τι γραφω.
Απλα το ποσταρα για να δω την αποψη σας πανω στο θεμα ή αν εχει συμβει κατι αντιστοιχο σε καποιον (defective battery)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου βγάζει κανένα μήνυμα "battery service"? Δες επίσης στο condition της μπαταρίας τι σου γράφει.

 

 

Condition: πατάς το μιλαράκι (επάνω αριστερά)-> About this Mac->More info->System Report->Hardware->Power (και καπου εκεί θα δείς και το "condition")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες 200 ευρω και αγορασες την επεκταση εγγυησης public? Λάθος. Η αππλε εχει την δικη της εξαιρετικη 3ετη επεκταση εγγυησης με εξαιρετικο παγκοσμιο σερβις ακομα και στην Ελλάδα.
Αυτά γίνονται όταν αφήνεις τον υπάλληλο να σε ενημερώσει... (Δεν τα βαζω με εσενα προσωπικά.Γενικά το αναφέρω.Ο,τι χρειαζεσαι να ρωτάς.Πάντα υπάρχουν άτομα προθυμα να βοηθησουν ;)  ).Προωθούν τα πακετάκια αυτά,και έτσι διατηρουν την θεση εργασιας τους εξασφαλίζοντας παράλληλα τα μικρομπονους απο καθε πωληση.Προσοχή.
__________________
Η μπαταρία σου είναι όντως κάπως. Αποψη μου ειναι ό,τι την φορτιζεις οπως να ειναι.Calibrate την εκανες?
Aλλά και παλι 150 κυκλοι ειναι λιγοι.Εκει που μπορεις να τους πατησεις για δωρεαν αλλαγή είναι
ο,τι στο site της αππλε λεει ξεκαθαρα : Οι μπαταριες μας αντεχουν 1000 φορτισεις πριν πεσουν στο 80% της χωρητικότητας τους ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα δε θα αγοραζα επεκταση ουτε απο  apple ουτε απο πουθενα.
Δηλαδη ποσα παραπανω θα εδινα για οποιοδηποτε προβλημα παρουσιαζε απο μετα τον 1 χρονο της official εγγυησης...(εχω εμπειρια απο service σε κανονικα laptops)
Αλλος την εκανε την αγορα (δυστυχως).
Οσον αφορα τη χρηση, το εχω σχεδον παντα plugged εκτος απο 1 φορα τη βδομαδα που το χρησιμοποιω εξω και καθε 15-20 μερες του κανω μια αποφορτιση  - φορτιση(φαινεται κι απ το αρχειο χρησης στο coconut βασει ημ/νιων). Σε κανονικες συνθηκες δεν αφηνω τη μπαταρια να πεσει κατω απ το 15%. Δε νομιζω οτι κανω κακη χρηση.

Σ' ευχαριστω παντως για την απαντηση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δηλαδη ποσα παραπανω θα εδινα για οποιοδηποτε προβλημα παρουσιαζε απο μετα τον 1 χρονο της official εγγυησης...(εχω εμπειρια απο service σε κανονικα laptops)

 

700 ευρώ για μητρική. Κανα 500άρι και βάλε για οθόνη. Κλπ. Για τα Mac των 1800+ ευρώ, το Apple Care είναι τουλάχιστον must, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...