Προς το περιεχόμενο

Σε λειτουργία από σήμερα το σύστημα αχρήστευσης των κλεμμένων κινητών τηλεφώνων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μκαι δεν χρειαετε καν να το αλλαξω απλος το σβινω παντελος... και ναι κινιτο χωρις emei δουλευει κανονικοτατα.............

 

Στο galaxy S Μου πάντως μια φορά που από βλακεία μου είχε σβηστεί το IMEI (με *#06# έβγαζε κενό) το κινητό δεν έπαιρνε σήμα από την cosmote.

 

Και κάτι ακόμα αν βρεις ενα τηλέφωνο όπως μου έτυχε, τι φταιω αν ο αστραχαν ιδιοκτητης του επεσε στο δρόμο? Είμαι κλέφτης?

 

Είχε τύχει σε ένα φίλο κάτι τέτοιο με ένα SGS3 και ήταν κλειδωμένο. Για 1 μέρα το είχε ανοιχτό μήπως και πάρει κανένας και το ζητησει. Όταν βεβαία την 2η μέρα κάποιος πήρε..... είχε συνηθίσει στην ιδέα ότι αυτό θα ήταν το νέο του κινητό και απλά δεν το σήκωσε. Έβγαλε αμέσως την κάρτα, το μηδένισε και μεγιά του. Κλέφτη δεν τον λες άλλα κατεργαράκο σίγουρα

 

 

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι σε αυτή την χώρα στο τέλος μέχρι και οι κλέφτες θα χάσουν την δουλειά τους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι να είμαστε σίγουροι οτι πρέπει να πάρουμε αλλο κινητό.

Το ενδεχόμενο να βρουν τον νεο κάτοχο του κινητού και πχ να γίνει μια  μήνυση  δεν το σκεφτόμαστε...

 

Θα βαρεσουνε κόκκινο οι πωλήσεις ανταλλακτικών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να συμβάλλει ας αποφεύγει την αγορά ακριβών συσκευών χωρίς απόδειξη. Ο νόμιμος κρατάει την αποδείξη για την εγγύηση ενώ ο παράνομος "την έχει χάσει" ενώ συχνά λείπουν και τα παρελκόμενα δηλ. φορτιστες, κουτί κτλ. Και problem solved. Βέβαια τα σχόλια αντικατοπτρίζουν το γεγονός ότι πολλοί είναι ευκαιριακοί κλέφτες, δηλαδή αν βρουν συσκευή που ανήκει σε άλλον την οικειοποιούνται όπως και αν τύχει να βρουν ευκαιρία, π.χ. κάποιος που πήγε στην τουαλέτα και άφησε πίσω το smart θα απλώσουν το χεράκι. Ο κλέψας, του κλέψαντος, ω κλέψαντα γίνεται με αυτά τα κινητά.

 

 

 

Θα βαρεσουνε κόκκινο οι πωλήσεις ανταλλακτικών

Άντε και καλή συναρμολόγηση :-)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι πως αυτη ειναι μια παρανομη ενεργεια και αν βαλεις ΙΜΕΙ που δεν υπαρχει σε καμια συσκευη μπορει θεωρητικα να αποκτησεις χοντρο (νομικο) προβλημα. ίσως όχι στην Ελλαδα αλλα γενικα ο νομος ειναι αρκετα αυστηρος και εχω διαβασει πως μπορει να φτασει τα 5 χρονια φυλακιση (δυστυχως δεν μπορω να βρω την πηγη, προσφατα το διαβασα σε ενα forum που ειχε εξωτερικο συνδεσμο)

Η μόνη χώρα που εχει νόμο για την απαγόρευση αλλαγής του imei ειναι η μεγάλη βρετανία και η ποινή ειναι 6 μήνες-2 χρόνια. 

 

Το imei ειναι μια ψευδοτυχαία συμβολοσειρά. Οι υπάρχουσες δομές και ο αριθμός των κινητών που εχουν κυκλοφορήσει (παγκοσμίως) δεν εξασφαλίζει σε καμία περιπτωση τη μοναδικότητα ενός imei. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά διάβασα αυτά που γράφετε μερικοί και οι περισσότεροι είτε κάνετε πλάκα είτε είστε άσχετοι και η μόνη αλήθεια είναι ότι όποιος κλέψει ακριβή συκσευή ηα θα το δίνει για ανταλλακτικά η θα το έχει για να παίζει παιχνίδια και αυτό δεν το λέω εγώ αλλά ένας φίλος που τον ρώτησα και είναι 13 χρόνια ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ στην Ιντρακόμ στα τηλέφωνα και μάλιστα μου είπε ότι άργησαν αν το κάνουν και θα έχει πλάκα στο Γιουσουρούμ στο Μοναστηράκι κάθε Κυριακή που μαζεύονται εκεί δίπλα σε μία εκκλησία Έλληνες και οι 10 φυλές του Ισραήλ μεταφορικό αυτό και πουλάνε κινητά το 80% κλεμμένα και από εδώ και πέρα κινητό και μάλιστα ακριβό χωρίς απόδειξη δεν θα πουλιέται πάει τελείωσε εκτός και αν ο υποψήφιος αγοραστής έχει μυαλό Πίθηκα η Αγελάδας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω ..

 

 ας πουμε οτι εχω μια συσκευη  και δηλωνω το το imei στον παροχο μου  .

 

Οταν το πουλησω θα πρεπει να "ξεδηλωθει" απο το ονομα μου και να δηλωθει στο ονομα και στον παροχο του νεου κατοχου ?

Αν ΔΕΝ το δηλωσεις κλεμμενο πως θα το μπλοκαρουν??

Απλα το πουλας και τελειωσε.Αν δεν δηλωθει απο οτι καταλαβαινω απο το αρθρο ειναι δεν ειναι στον ιδιο παροχο θα συνεχισει να δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα καλά με δήλωση θα γίνεται?

Αυτοματα δε μπορεί κάπως να το ΄τραβαει΄ η εταιρία κινητής?

Οτι IMEI μπαίνει μέσα στο δίκτιο τις? Και αν δηλωθεί ή ειναι δηλωμένο για κλεμμένο τότε να ενημερώνεται και ο ιδιοκτήτης του κινητου να αποδείξει οτι ειναι δικό του?

 

Οταν κανεις κληση εκτος απο τον 10ψηφιο σου παει στην εταιρια το country code (0030) και το IMEI. Τα υπολοιπα ειναι παραμυθια.Για αυτο αλλωστε και μπορουν να μπλοκαρουν μια συσκευη. Αν δεν ειχαν προσβαση στο IMEI δεν θα ειχαν και λογω να το γνωριζουν. Πως θα μπλοκαραν (Blacklist) αλλιως την συσκευη;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν εχει διευκρινιστεί ακομα απο τα δίκτυα αν θα ενημερώνουν την CEIR για τα blacklisted imei.

Παλιότερα όταν η Vodafone είχε την υπηρεσία αυτη, ενημέρωνε τη βάση. Οπότε τα κλεμμένα δεν λειτουργούσαν ούτε στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νοιάστηκαν ξαφνικά για τα κλεμμένα τηλέφωνα. Απλώς θέλουν να περιορίσουν την αγορά των μεταχειρισμένων για να κονομάνε ακόμα πιο πολλά.

 

Και πως την περιοριζουν με το κλειδωμα του ΙΜΕΙ? Θα πουλησεις τηλεφωνο εσυ και μετα θα το μπλοκαρεις?

 

Εγώ όχι, αλλά σίγουρα θα βρεθούν άλλοι που θα το κάνουν. Έτσι η ανασφάλεια και η αναξιοπιστία που θα πέσει στην αγορά μεταχειρισμένων θα την περιορίσει.

 

Πέρα από τα οικονομικά, πώς το βλέπετε το θέμα από τη μεριά privacy και surveillance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όχι, αλλά σίγουρα θα βρεθούν άλλοι που θα το κάνουν. Έτσι η ανασφάλεια και η αναξιοπιστία που θα πέσει στην αγορά μεταχειρισμένων θα την περιορίσει.

 

Πέρα από τα οικονομικά, πώς το βλέπετε το θέμα από τη μεριά privacy και surveillance?

 

Τι ακριβως εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά διάβασα αυτά που γράφετε μερικοί και οι περισσότεροι είτε κάνετε πλάκα είτε είστε άσχετοι και η μόνη αλήθεια είναι ότι όποιος κλέψει ακριβή συκσευή ηα θα το δίνει για ανταλλακτικά η θα το έχει για να παίζει παιχνίδια και αυτό δεν το λέω εγώ αλλά ένας φίλος που τον ρώτησα και είναι 13 χρόνια ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ στην Ιντρακόμ στα τηλέφωνα και μάλιστα μου είπε ότι άργησαν αν το κάνουν και θα έχει πλάκα στο Γιουσουρούμ στο Μοναστηράκι κάθε Κυριακή που μαζεύονται εκεί δίπλα σε μία εκκλησία Έλληνες και οι 10 φυλές του Ισραήλ μεταφορικό αυτό και πουλάνε κινητά το 80% κλεμμένα και από εδώ και πέρα κινητό και μάλιστα ακριβό χωρίς απόδειξη δεν θα πουλιέται πάει τελείωσε εκτός και αν ο υποψήφιος αγοραστής έχει μυαλό Πίθηκα η Αγελάδας,

 

 

Kαι τι εκανε το κρατος με τα οργανα της ταξης για αυτο ?

Μηπως αντι να καταπολεμουν το εγκλημα , αγοραζαν φθηνα κινητα ή εκαναν "κατασχεση" ..

 

Δεν ξερω γιαι γινεται τωρα ολο αυτο και δεν γνωριζουμε και το πως θα γινει , αλλα δεν νομιζω οτι πρωτο μελημα ειναι η ασφάλεια των συσκευων μας  .

 

Σιγα μην νοιαζει τον καθε παροχο αν μου κλεψουν εμενα την συσκευη.

Ετσι και αλλιως την τηλεφωνικη συνδεση την μπλοκαρω και τωρα αν γινει κλοπη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...