Προς το περιεχόμενο

Κουζινα υγραεριου VS ηλεκτρικης κουζινας


mitsoschios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκατάσταση υγραερίου/φ.αερίου ΜΟΝΟ απο αδειούχο εγκαταστάτη με τα κατάλληλα υλικά.

 

Εγκατάσταση υγραερίου/φ.αερίου ΜΟΝΟ απο αδειούχο εγκαταστάτη με τα κατάλληλα υλικά.

για φυσικό αέριο Φυσικά. Για φιάλη υγραερίου δεν νομίζω πως χρειάζεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την πρώτη εγκατάσταση ας την κάνει ο εγκαταστάτης.

Μετά φιάλες αλλάζει και ο καθένας μόνος αρκεί να τηρεί κάποιους κανόνες (πχ. αλλαγή στα λαστιχάκια στις συνδέσεις και ένα τσεκάρισμα για διαρροές μετά απο κάποιες ώρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια το τσεκάρισμα για διαρροές το κάνουμε πάντα με σαπουνάδα και όχι όπως πολλοί (και μάλιστα αρκετοί "επαγγελματίες") με τον αναπτήρα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γνωρίζει κανείς αν ο φούρνος με αέριο δεν ψήνει τόσο καλά όσο ο ηλεκτρικός? Κάπου διάβασα ότι η θερμότητα δεν μπορεί να διατηρηθέι σταθερή για αρκετή ώρα και δεν κατανέμεται σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίερεται.

 

Ενδιαφέρομαι να βάλω στην κουζίνα εστίες με αέριο και φούρνο ηλεκτρικό εντοιχισμένα.  Αν κάποιοι έχετε βάλει τέτοιου τύπου κουζίνα τι μάρκα βάλατε? είστε ευχαριστημένοι?

 

Επίσης τι υλικό επιλέξατε για τον πάγκο εργασίας και για την πλάτη της κουζίνας ( το μέρος που είναι κοντά στις εστίες αερίου)?

 

Διάβασα ότι επειδή στις εστίες με αέριο  δημιουργείται φλόγα για να μαγειρέψεις αναπτούσσονται πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες σε σχέση με μια ηλεκτρική εστία δεν αντέχουν όλα τα υλικά για την πλάτη της κουζίνας. Να βάλω πλακάκι? Έχει βάλει κάποιος γρανίτη ή χαλαζία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.houzz.com/New-gas-stove-and-granite-countertop

 

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Αυτό που λένε όλοι είναι ο απορροφητήρας να μπεί ψηλότερα απο το κανονικό.

 

Αν βάλεις εστίες βάλε και φούρνο.

Οικονομία και νοστιμιά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουζίνα με το αέριο είναι μακράν καλυτερη κατά τη γνώμη μου.

Χρήστης από το 2007 (κουζίνα με μπουκαλα) αλλά και πολύ θετική εμπειρία από τους κουμπάρους μου οι οποίοι τη χρησιμιποιούν πολλά χρόνια, σε οικογένεια με 3 παιδιά, κλπ.

Η οικονομία μεγάλη αλλά και φοβερός έλεγχος στο μαγείρεμα. Πλήρης αμεσότητα. Να φανταστεί κανείς ότι μαγειρεύοντας αν πχ φουσκώσει κάτι που βράζει, δεν τραβάς στην άκρη την κατσαρόλα όπως με κάθε άλλη κουζίνα αλλά χαμηλώνεις τη φωτια και αμέσως "πέφτει".

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που κανένας επαγγελματίας, στην δουλειά ή στο σπίτι, δεν χρησιμοποιεί ηλεκτρική.

 

Αυτό . Αέριο με 1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

 

1. όποιος έχει τη δυνατότητα να βγάλει τη φιάλη έξω από το σπίτι σε μπαλκόνι, μειώνει κατά πολύ τα ρίσκα (δυστυχώς εγώ δεν τα έχω καταφέρει).

 

 

Υπάρχει κάποιος περιορισμός στην τοποθέτηση της μπουκάλας μέσα στο σπίτι? Δηλαδή πρέπει να είναι μακριά από τη συσκευή λόγω της θερμότητας, υποθέτω, ή μπορεί ξέρω εγώ να μπει και μέσα σε ένα ντουλάπι της κουζίνας με κάποια γρίλια ίσως για εξαερισμό για να μην φαίνεται? Μιλάω για εστίες μόνο, αυτόνομες και εντοιχιζόμενες. Δυνατότητα με σύνδεση σε δίκτυο φυσικού αερίου δεν υπάρχει και έτσι θα πάμε στην επιλογή με σύνδεση απευθείας με μπουκάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

καλημερα μηπως μπορη να μου πη καπιος γιατι εδω και λιγο καιρο η κουζινα μου  μαυριζη τα σκευη στα ματια και η φλογα  αντι για μπλε ειναι κιτρινοκοκινη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα μηπως μπορη να μου πη καπιος γιατι εδω και λιγο καιρο η κουζινα μου  μαυριζη τα σκευη στα ματια και η φλογα  αντι για μπλε ειναι κιτρινοκοκινη

 

Μάλλον έχουν μαζέψει βρωμιά τα μπεκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

γεια σας! ειμαι εδω για να επαναφερω το θεμα με την κουζινα υγραεριου μιας κ ειμαστε στη φαση αγορας κουζινας κ το ψαχνω λιγο παραπανω. καποιες νεες εμπειριες απο κουζινες υγραεριου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας! ειμαι εδω για να επαναφερω το θεμα με την κουζινα υγραεριου μιας κ ειμαστε στη φαση αγορας κουζινας κ το ψαχνω λιγο παραπανω. καποιες νεες εμπειριες απο κουζινες υγραεριου?

Ψάχνοντας για εμαγιέ ηλεκτρική κουζίνα πριν τα Χριστούγεννα και αφού είδα αρκετές συσκευές, κατέληξα σε υγραερίου-ρεύματος.

Συγκεκριμένα πήρα την ΠΙΤΣΟΣ PACB521K20 με τρεις εστίες υγραερίου, μία ρεύματος και φούρνο επίσης ρεύματος. Με την μέχρι τώρα χρήση πιστεύω ότι έκανα σωστή επιλογή. Ο φούρνος ψήνει πολύ καλά, ενδεικτικά πίτσα σε 6 λεπτά. Τώρα από θέμα οικονομίας, θα το διαπιστώσω όταν έρθει ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ. Λεπτομέρεια, η σύνδεση γίνεται σε πρίζα ενισχυμένη 16Α και όχι με το κλασσικό καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...