Προς το περιεχόμενο

Κουζινα υγραεριου VS ηλεκτρικης κουζινας


mitsoschios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιάλη 10 κιλών. την αγοράζω 18 ευρώ. Την έχω περίπου 2 μήνες με κανονική χρήση και ακόμη δεν έχει εξαντληθεί.

Τον φούρνο υγραερίου αν δεν τον έχεις ξαναχρησιμοποιήσει νομίζω ότι θα σε παιδέψει ώσπου να τον μάθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εισαι σε πολυκατοικια ή μονοκατοικια?

ειμαι σε πολυκατοικια κ σκεφτομαι μηπως εχω κανενα προβλημα κ μου το απαγορεψουν.

γνωριζεις κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σε πολυκατοικια ή μονοκατοικια?

ειμαι σε πολυκατοικια κ σκεφτομαι μηπως εχω κανενα προβλημα κ μου το απαγορεψουν.

γνωριζεις κατι ?

 

Δεν μπορεί κανείς να σου απαγορέψει τίποτα.

Από τη στιγμή που η κουζίνα σου είναι οκ χωρίς κάποια πατέντα επάνω (όχι πως θα τσεκάρει κανείς) και η μπουκάλα σου αγορασμένη από πιστοποιημένη εταιρία (η κατασκευή της, όχι το σημείο πώλησης όπου άνετα μπορείς να την πάρεις από ψιλικατζίδικο, βενζινάδικο, κλπ) και έχει τις σχετικές σφραγίδες, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

Αν υπήρχε θέμα τότε θα μπορούσες κι εσύ να απαγορέψεις να παρκάρει στην πυλωτή ή στο υπόγειο γκαράζ αυτοκίνητο που έχει βάλει....αέριο :-)

 

(ζω σε πολυκατοικία κι έχω εδώ και πάνω από 10 χρόνια κουζίνα με μπουκάλα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σε πολυκατοικια ή μονοκατοικια?

ειμαι σε πολυκατοικια κ σκεφτομαι μηπως εχω κανενα προβλημα κ μου το απαγορεψουν.

γνωριζεις κατι ?

Σε μονοκατοικία είμαι. Συμφωνώ με  αυτά που λέει ο 

haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπουκαλες υγραεριου πρεπει να το επιτρεπει ο κανονισμος της πολοικατοικιας. Ευλεκτα καυσιμα απαγορευονται συνηθως. Σκεφτομαι για τηλεφωνο στην πυροσβεστικη γιατι εχει παραπαει η δουλεια με κανα 2 γειτονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα στον 1ο οροφο εχω εμπορο με φιαλες υγραεριου. Αυτις εχει σιγουρα κατι στο διαμερισμα τ γιτατι βλεπω στην εξωπορτα παρκαρισμενη σφραγιστη φιαλη. Οποτε ειμαι άπλα νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπουκαλες υγραεριου πρεπει να το επιτρεπει ο κανονισμος της πολοικατοικιας. Ευλεκτα καυσιμα απαγορευονται συνηθως. Σκεφτομαι για τηλεφωνο στην πυροσβεστικη γιατι εχει παραπαει η δουλεια με κανα 2 γειτονες.

 

Δεν το έχω βρει πουθενά ότι απαγορεύεται (από νόμο).

Τώρα τα περί κανονισμού πολυκατοικίας για το τι κάνεις μέσα στο σπίτι σου (και εφόσον δεν απαγορεύεται από νόμο), απλά ασχολίαστο.

Εύφλεκτες ύλες είναι και το γκαζάκι που έχουν τα περισσότερα σπίτια για τον καφέ. Και να είσαι σίγουρος ότι παρά το μικρό του μέγεθος αρκεί για να κάνει ζημιά.

Προσωπικά πιο πολύ θα ανησυχούσα για κάποιον ο οποίος τηγανίζει συχνά σε οποιοδήποτε τύπο εστίας, αφού το τηγάνι "αρπάει" αρκετά εύκολα, παρά για μια (σωστή) εγκατάσταση αερίου.

Για πες λιγο Χαρη. Εχεις κ φουρνο υγραεριου?

Χρειαζεται καποια ειδικη εγκατασταση? Τι σωληνες χρησιμοποιεις?

 

Φούρνο αερίου δεν έχω  (έχω ηλεκτρικό).

Η κουζίνα μου είναι αερίου και συνδέεται με τη μπουκάλα (σε ντουλάπι ακριβώς από κάτω) με κλασσικό εύκαπτο σωλήνα καλής ποιότητας.

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να απομακρύνω την μπουκάλα σε άλλο ντουλάπι (για να μου απελευθερωθεί αυτό κάτω από την κουζίνα που εξυπηρετεί για άλλη χρήση) αλλά αυτό θα το κάνω με χαλκοσωλήνα για πιο σωστή, ασφαλή και νοικοκυρεμένη εγκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ειδικοί χαλκοσωλήνες για εγκαταστάσεις αερίων (εννοείται πως δεν μιλάμε για τους συνήθεις χαλκοσωλήνες ύδρευσης).

Μάλιστα είναι εύκαμπτοι και σε κουλούρες έτσι ώστε η εγκατάσταση να γίνεται μονοκόμματη και (ιδανικά) χωρίς ενώσεις.

Θέλει βέβαια προσοχή σε γωνίες, κλπ έτσι ώστε να μην συστραφεί ο σωλήνας και "αδυνατίσει" χάνοντας αντοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουζίνα υγραερίου είναι το χειρότερο πράγμα ever. και θα το δείτε στην πράξη!

 

Όπου δεν θα πετυχαίνετε τίποτα. Θα βγει το κοτόπουλο μες στα αίματα ή ψημένο μόνο πάνω ή κάτω.

 

Καμιά σχέση με το ρεύμα. η κουζίνα υγραερίου δεν ψήνει καθόλου καλά και με ιδιαίτερα φαγητά (πχ μπισκότα κεικ κλπ) δεν μπορείς να τα ψήσεις καν.

 

Πάντως το υγραέριο προσφέρει απίστευτη οικονομία αν δουλεύεις τις πάνω εστίες. Για φασόλια/φακές/μακαρόνια κλπ είναι πολύ καλά.

 

Γνώμη μου είναι ότι -λόγω κρίσης- να αγοράσετε κουζίνα υγραερίου και παράλληλα έναν μικρό φούρνο με ρεύμα για τα κρέατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με φούρνο αερίου τα τελευταία 2 χρόνια έχω κάνει με μεγάλη επιτυχία από ψητά κρέατα. Παστίτσιο μουσαμάδες, γεμιστά. Μέχρι κέικ πίτες. Μπισκότα. Τσουρέκια . Και ψωμιά. Τώρα εσύ τι έχεις δοκιμάσει και το έχεις βγάλει αυτό το συμπέρασμα δεν ξέρω. Ο φούρνος είναι με γκάζι από κάτω και αν θες και αέρα. Ενώ έχει και ηλεκτρικό γκριλ πάνω. Που το ανάβω ελάχιστα. Το μόνο που μετανιωνω είναι που δεν έδωσα παραπάνω χρήματα για να έχει γκάζι και από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εβαλα την ηλεκτρικη κουζινα πανω κατω αντίσταση.

 

Αρχισε να βγαζει καπνο απο το φουρνο, λεω εχω κατι μεσα που καιγεται, δεν ειχα τιποτα, το αφησα και μετα εκανε ενα μπαπ.

 

Επεσε και η ασφαλεια της κουζινας. Μετα πηγα και τηννσηκωσα δεν αναψε ουτε το ρολοι της. Με ενα δοκιμαστικο ειδα οτι δεν ερχεται ρευμα ουτε απο πισω απο την παροχη αλλα ουτε φευγει απο την ασφαλεια του πινακα ρευμα.

 

Καλεσα αυριο ηλεκτρολογο, αλλα ποια σεναρια μπορει να παιζουν και κοστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο σεναριο ειναι οτι εζησες για να μας το διηγηθεις, και δεν τα τιναξες μαζι με την κουζινα :) με υγραεριο θα ειχες παει ακλαυτος. Ιςως και αλλοι μαζι σου.

Δεν θα εκανε μπαμ....ΜΠΟΥΥΥΜΜ θα εκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σε πω μπορει. Αλλα πριν κανενα τετραμηνο ειχα αλλαξει και τις δυο αντιστασεις. Παλι να καηκαν.

 

Αλλα καλυτερα να καηκε η αντισταση και να αλλαχτει παρα κατι χειροτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...