Προς το περιεχόμενο

Κουζινα υγραεριου VS ηλεκτρικης κουζινας


mitsoschios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τι παρατηρησα το ενα λαμπακι απο τα τρια δεν αναβει, εχω τριφασικο ρευμα, αρα πρεπει να καηκε καποια φαση στον πινακα. Περιμενω τον ηλεκτρολογο αν ερθει να δω και τι ζημια εχει ο φουρνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να μην ανοιγω θεμα. Ο ηλεκτρολογος για την κουζινα δεν ηρθε ποτε.

 

Ηρθε ενας αλλος ηλεκτρολογος. Ειχε πεσει απο κατω η μια απο τις τρεις ασφαλειες. Την σηκωσαμε. Αναψανε και τα τρια λαμπακια στον πινακα.

 

Τα ματια της κουζινα δουλευουν, αλλα ο φούρνος δεν δουλευει, ακομα το ρολοι δεν αναψε ποτε. Ξερω οτι για να λειτουργησει ο φουρνος πρεπει να ρυθμιστει το ρολοι αλλα σε εμενα αναψε ποτε.

 

Μπορω να το παρακαμψω; περιμενω μεχρι αυριο τον ηλετρολογο για την κουζινα αλλα δεν με πήρε ουτε τηλεφωνο αν θα ερθει.

 

Αν ηταν καποια αντισταση, η λαμπα μου ειπε ο πρωτος ηλεκτρολογος θα αναβε τουλαχιστον το φως της κουζινας, θα λειτουργουσε ο αερας. Εφοσον ομως δεν αναβει το ρολοι κατι μπορει να καηκε βραχυκυκλωσε, απλα μου ειπε οτι δεν ασχολειται με τετοια και τον ειπα οκ.

 

Υ.Γ: ειχα ενα φουρνακι τα μικρα και λεω θα βαλω εκεινο να πορευτω(αφου ειχε φυγει ο ηλεκτρολογος) το βαζω στην μπριζα, τα ματια λειτουργούν, βαζω το φουρνο πεφτει παλι το ρελε. Απλα δεν ξερω αν φταίει και αυτο το φουρνακι γιατι το χα στο παταρι που το κουτι του ειχε υγρασια, παλια τα χα στειλει στο σερβις για καμμενο θερμοστατη, αλλα ποτε δεν το δοκιμασα αν οντως φτιαχτηκε.

 

Απλα σκεφτομαι αν υπήρχε καποιο βραχυκυκλωμα στην παροχη με τα ματια της κουζινας παλι δεν θα επεφτε το ρελε διαφυγης;

 

Κατω που πηγαμε για να σηκωσουμε την ασφαλεια ειχε πανω απο κει που ανοιγει η χελωνα ενα συρματακι με πλαστικο που το βγαλαμε, πρεπει να ενημερωσω την ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν εχει εγγυηση. Αυριο πιστευω να βρω καποιον αλλον ηλεκτρολογο. Απλα ψάχνοντας ειδα οτι πολλοί παρακαπτουν το ρολόι γιατι τους δημιουργει προβλημα ειτε αυτο είτε ενας πυκνωτης που χει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

δεν θα έχεις θέμα με διαρροές, αν θες νάσε σίγουρος, υπάρχει η λύση σφουγγάρι με σαπουνάδα (να δεις αν αφρίζει) πάνω στη φιάλη, υπάρχουν και σπρέϊ στο εμπόριο αλλά δεν ξέρω πως λέγονται. Αν έχει διαρροή θα φανεί αμέσως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "απόλυτα ασφαλές" εξαρτάται από αυτόν που θα συνδέσει την μπουκάλα.

Την δικιά μου την έχω κάτω από την κουζίνα σε ντουλάπι και είμαι οκ. Αλλά βέβαια κατά την αλλαγή της, την οποία πάντα κάνω εγώ, διπλοτριπλοτσεκάρω με αφρό  τη σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδια να κανω μια ερωτηση  και εγω καθως τον αλλο μηνα θα παρω φουρνο και ματια, τα ματια αεριου συνδέονται με το φουρνο κανονικα οπως τα ηλεκτρικα ή οχι ? Γιατι Βρηκα φουρνο αλλα κοιταω ματια αλλης εταιρίας :P . Νομιζω Φούρνος άνω πάγκου Χωρις εστιες δεν συνδέετε με τπτ και εστιες με τα controlls πανω τους δεν συνδεονται ουτε αυτες με το φουρνο? Τα λεω καλα ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδια διάβασα ολα τα σχόλια, είμαι κ εγω στη φαση της αναζήτησης. Ποια η γνωμη σας για το παρακάτω σετ la germanía? 

http://www.diathesimo.gr/la-germania-f668-cn9-ne-60cm-la-germania-p680-1-cn9-ne.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mariakt είπε

Καλησπέρα παιδια διάβασα ολα τα σχόλια, είμαι κ εγω στη φαση της αναζήτησης. Ποια η γνωμη σας για το παρακάτω σετ la germanía? 

http://www.diathesimo.gr/la-germania-f668-cn9-ne-60cm-la-germania-p680-1-cn9-ne.html

Έχω από την ίδια μάρκα εδώ και 3+ χρόνια. Η δική μου είναι με φούρνο αερίου. Από όσο βλέπω οι σχάρα του μοντέλου που έβαλες είναι μαντεμενια που είναι ότι καλύτερο. Το μόνο που θα άλλαζα είναι τα χειριστήρια να είναι ανοξείδωτο για να αντέξουν παραπάνω   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, archimidis είπε

Έχω από την ίδια μάρκα εδώ και 3+ χρόνια. Η δική μου είναι με φούρνο αερίου. Από όσο βλέπω οι σχάρα του μοντέλου που έβαλες είναι μαντεμενια που είναι ότι καλύτερο. Το μόνο που θα άλλαζα είναι τα χειριστήρια να είναι ανοξείδωτο για να αντέξουν παραπάνω   

Αν δεν σου κάνει κόπο μπορείς να πεις εμπειρία από τον φούρνο αερίου; (έχω κουζίνα αερίου αλλά φούρνο ηλεκτρικό αφού όταν τον πήρα δεν είχα καθόλου γνώση για τα "συν" ή τα "πλην" των φούρνων αερίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...