Προς το περιεχόμενο

Η Sony παρουσιάζει την a77 II με 79 σημεία ανίχνευσης αυτόματης εστίασης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

120 FPS δεν νομίζω να βρέις σε αυτά τα χρήματα,ούτε πιο μικρό φακό απο αυτόν που φοράει η nex 3n γιατι πρέπει να βάλεις μετατροπέα οπότε μια η άλλη είναι.Με τον κατάλληλο αντάπτορα βάζεις ότι φακό θέλεις.

 

Ψαχνω καιρo τωρα κατι σε compact μεγεθος που να τραβαει και 120 fps γιατι τραβαω βιντεακια μερικες φορες στο γηπεδο και με τα 30fps δεν πιανονται τα βολιδατα του Μπεργκ. Αλλα και γενικοτερα οπου υπαρχει γρηγορη κινηση ειναι προβλημα τα 30fps. Εχω δει στο youtube slow motion απο 120fps καμερα και η μπαλα φαινεται απιστευτα πεντακαθαρα.

Στο Πλαισιο που ειχα ρωτισει για καμερα με 120fps ουτε που ηξεραν τι ειναι.

 

Γενικα δεν μου αρεσει αυτο που η μια καμερα ειναι καλη στο ενα αλλα δεν ειναι καλη στο αλλο... Γιατι δεν φτιαχνουν μια που να ειναι καλη σε ολα (mp, αισθητηρα, video, 120ps, μικρη σε μεγεθος..).

 

Η 3Ν παντως μου αρεσε, θα παω στο Πλαισιο να τη δω (πιστευω να την εχουν στην εκθεση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψαχνω καιρo τωρα κατι σε compact μεγεθος που να τραβαει και 120 fps γιατι τραβαω βιντεακια μερικες φορες στο γηπεδο και με τα 30fps δεν πιανονται τα βολιδατα του Μπεργκ. Αλλα και γενικοτερα οπου υπαρχει γρηγορη κινηση ειναι προβλημα τα 30fps. Εχω δει στο youtube slow motion απο 120fps καμερα και η μπαλα φαινεται απιστευτα πεντακαθαρα.

Στο Πλαισιο που ειχα ρωτισει για καμερα με 120fps ουτε που ηξεραν τι ειναι.

 

Γενικα δεν μου αρεσει αυτο που η μια καμερα ειναι καλη στο ενα αλλα δεν ειναι καλη στο αλλο... Γιατι δεν φτιαχνουν μια που να ειναι καλη σε ολα (mp, αισθητηρα, video, 120ps, μικρη σε μεγεθος..).

 

Η 3Ν παντως μου αρεσε, θα παω στο Πλαισιο να τη δω (πιστευω να την εχουν στην εκθεση).

 

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1023343-REG/panasonic_hc_v750_full_hd_camcorder.html

 

κατοσταρικάκια... και νομίζω ειναι η φτηνότερη που υπάρχει σε 120fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω καιρo τωρα κατι σε compact μεγεθος που να τραβαει και 120 fps γιατι τραβαω βιντεακια μερικες φορες στο γηπεδο και με τα 30fps δεν πιανονται τα βολιδατα του Μπεργκ. Αλλα και γενικοτερα οπου υπαρχει γρηγορη κινηση ειναι προβλημα τα 30fps. Εχω δει στο youtube slow motion απο 120fps καμερα και η μπαλα φαινεται απιστευτα πεντακαθαρα.

Στο Πλαισιο που ειχα ρωτισει για καμερα με 120fps ουτε που ηξεραν τι ειναι.

 

Γενικα δεν μου αρεσει αυτο που η μια καμερα ειναι καλη στο ενα αλλα δεν ειναι καλη στο αλλο... Γιατι δεν φτιαχνουν μια που να ειναι καλη σε ολα (mp, αισθητηρα, video, 120ps, μικρη σε μεγεθος..).

 

Η 3Ν παντως μου αρεσε, θα παω στο Πλαισιο να τη δω (πιστευω να την εχουν στην εκθεση).

http://nofilmschool.com/2014/03/nikon-1-v3-mirrorless-camera-120fps-1080p-60fps/  ανεβαίνει η τιμή όμως,κοντά στα 1000 νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1023343-REG/panasonic_hc_v750_full_hd_camcorder.html

 

κατοσταρικάκια... και νομίζω ειναι η φτηνότερη που υπάρχει σε 120fps

 

Πολυ καλη ειναι, 120fps, full HD, και εχει και 20x zoom, οτι πρεπει για αγωνες. Το θεμα ειναι οτι ειναι βιντεο-καμερα, εγω ψαχνω κατι με αντιστοιχες δυνατοτητες σε βιντεο αλλα να ειναι καμερα καθως πιο πολυ τραβαω φωτος παρα βιντεο.

Ειναι αυτο που ειπα και προηγουμενος, δεν φταχνουν μια καμερα που να τα εχει ολα και να ειναι καλη σε ολα, και να ειναι και μικρη. Η μια ειναι καλη σε βιντεο, η αλλη ειναι καλη σε φωτος την ημερα, η αλλη ειναι καλη σε φωτος το βραδυ, η αλλη ειναι καλη στο zoom... γιατι δεν φταχνουν μια που να τα συνδυαζει ολα και να εχει και βολικο μεγεθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη ειναι, 120fps, full HD, και εχει και 20x zoom, οτι πρεπει για αγωνες. Το θεμα ειναι οτι ειναι βιντεο-καμερα, εγω ψαχνω κατι με αντιστοιχες δυνατοτητες σε βιντεο αλλα να ειναι καμερα καθως πιο πολυ τραβαω φωτος παρα βιντεο.

Ειναι αυτο που ειπα και προηγουμενος, δεν φταχνουν μια καμερα που να τα εχει ολα και να ειναι καλη σε ολα, και να ειναι και μικρη. Η μια ειναι καλη σε βιντεο, η αλλη ειναι καλη σε φωτος την ημερα, η αλλη ειναι καλη σε φωτος το βραδυ, η αλλη ειναι καλη στο zoom... γιατι δεν φταχνουν μια που να τα συνδυαζει ολα και να εχει και βολικο μεγεθος??

 

Υπάρχει αυτο...αλλα δεν ειναι μικρή...τραβάει τρομερό βίντεο αλλα όχι 120fps..τραβάει και τρομερές φωτογραφίες και ειναι ή..

http://www.bhphotovideo.com/c/product/855962-REG/Canon_EOS_1D_C_EOS_1D_C_4K_Cinema.html

 

Δές την τιμή..ωραία φαντάσου τώρα να ήταν και μικρή και να τράβαγε και 120fps...πόσο θα έκανε νομίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://nofilmschool.com/2014/03/nikon-1-v3-mirrorless-camera-120fps-1080p-60fps/  ανεβαίνει η τιμή όμως,κοντά στα 1000 νομίζω.

 

Αν τα αξιζει η τιμη δεν ειναι προβλημα, χρονια τωρα ψαχνω κατι που να τα εχει ολα αυτα που ζηταω σε ενα πακετο, και το κοντινοτερο πραγμα στην ιδεα αυτη ειναι το Νοκια 808.

 

Αυτη η Νικον 1 V3 φαινεται απιστευτη σε χαρακτηριστηκα σε βιντεο, φτανει μεχρι και τα 1200fps αν ριξεις την αναλυση λεει!

Αυτη εδω ειναι, σωστα?

http://www.skroutz.gr/s/4582788/Nikon-1-V3-Kit.html

 

Αλλα σε φωτος θα ειναι καλη??

Ανάλυση Megapixel: 18,4 MP

Μέγεθος Αισθητήρα: 13.2 x 8.8 mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Canon είναι πεντακαθαρη, καμμία σχέση με τις άλλες.

 

 

Το Νοκια 808 εχει εσθητηρα πολυ μεγαλυτερο απο καθε αλλο κινητο αλλα και απο πολλες μηχανες, 1:1.2.
Οποτε το αρθρο αυτο δεν εχει σχεση.

Επισης ξερω και εγω να στελνω λινκ:

Nokia 808 PureView goes against... Canon EOS 5D Mark III

 

gsmarena-002-1.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτο...αλλα δεν ειναι μικρή...τραβάει τρομερό βίντεο αλλα όχι 120fps..τραβάει και τρομερές φωτογραφίες και ειναι ή..

http://www.bhphotovideo.com/c/product/855962-REG/Canon_EOS_1D_C_EOS_1D_C_4K_Cinema.html

 

Δές την τιμή..ωραία φαντάσου τώρα να ήταν και μικρή και να τράβαγε και 120fps...πόσο θα έκανε νομίζεις?

 

Καλα αυτη ειναι επαγγελματικη και απευθυνεται σε καποιον που θα την χρησημοποιησει επαγγελματικα και θα βγαλει κερδος. Γι αυτο κανει 10 χιλιαρικα, οχι πως αξιζει τοσο σαν μηχανη.

 

Ειναι οπως μια εταιρια σου δινει ενα προγραμα με 10 ευρω για προσωπικη χρηση, αλλα αν to θελεις για επαγγελματικη χρηση μπορει να εχει 1000 ευρω, απλα και μονο επειδη θα το χρησιμοποιησεις για να βγαλεις οικονομικο κερδος.

 

Εγω τη μηχανη τη θελω για προσωπικη χρηση. Το να αγωρασω επαγγελματικη μηχανη θα ηταν οσο εξυπνο θα ηταν το να αγωρασω την Corporate commercial εκδωση του Team Viewer με 1900 ευρω για να βοηθησω τo φιλο μου να μπει στο facebook, αντι να παρω δωρεαν την Personal non-profit εκδωση.

http://www.teamviewer.com/en/licensing/Index.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 χρονια τωρα ψαχνω κατι που να τα εχει ολα αυτα που ζηταω σε ενα πακετο, και το κοντινοτερο πραγμα στην ιδεα αυτη ειναι το Νοκια 808.

 

 

rfz0hP0.gif

 

 

Χωρίς παρεξήγηση...

 

 

κάτι τέτοιο ψάχνεις:http://www.phonearena.com/news/Innovation-reinvented-Nokia-3310-PureView-pops-up-with-41-MP-camera-and-Windows-Phone_id54599

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

120 fps σε 720p, όχι Full HD δηλαδή

Το ίδιο βγάζουν και τα καλά smartphones (ιphone 5s κτλπ)

Ναι οντως σε Full HD τραβαει μονο μεχρι 60 fps η Νικον 1 V3.

 

Το iPhone 5s απο οτι βλεπω τωρα τραβαει πολυ καλο 120fps βιντεο, αλλα δεν μου αρεσουν τα iphone (μικρη οθονη, αθλιο λογισμικο)

 

 

Παντως η τεχνολογια στα κινητα ειναι πολυ πιο μπροστα, παλι εκει καταληξαμε. Αν ειχαν εξεληχθει και οι φωτογραφικες μηχανες με αντοιστοιχους ρυθμους τωρα θα τραβουσαν 150mp φωτο και 240fps βιντεο σε 4Κ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτη ειναι επαγγελματικη και απευθυνεται σε καποιον που θα την χρησημοποιησει επαγγελματικα και θα βγαλει κερδος. Γι αυτο κανει 10 χιλιαρικα, οχι πως αξιζει τοσο σαν μηχανη.

 

Ειναι οπως μια εταιρια σου δινει ενα προγραμα με 10 ευρω για προσωπικη χρηση, αλλα αν to θελεις για επαγγελματικη χρηση μπορει να εχει 1000 ευρω, απλα και μονο επειδη θα το χρησιμοποιησεις για να βγαλεις οικονομικο κερδος.

 

Εγω τη μηχανη τη θελω για προσωπικη χρηση. Το να αγωρασω επαγγελματικη μηχανη θα ηταν οσο εξυπνο θα ηταν το να αγωρασω την Corporate commercial εκδωση του Team Viewer με 1900 ευρω για να βοηθησω τo φιλο μου να μπει στο facebook, αντι να παρω δωρεαν την Personal non-profit εκδωση.

http://www.teamviewer.com/en/licensing/Index.aspx

 

Δεν σου λέω να την αγοράσεις...σου λέω οτι μια που κάνει τα πάντα κοστίζει πολύ...

120fps Full HD έχουν μονο οι βιντεοκάμερες...άμα το έβαζαν σε φωτογραφική υπολογισε πόσο θα κόστιζε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η τεχνολογια στα κινητα ειναι πολυ πιο μπροστα, παλι εκει καταληξαμε. Αν ειχαν εξεληχθει και οι φωτογραφικες μηχανες με αντοιστοιχους ρυθμους τωρα θα τραβουσαν 150mp φωτο και 240fps βιντεο σε 4Κ :D

 

Σχόλιο στο βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=pWJbGxkvlis#t=139  beltfed εσυ είσαι;;;;

  1. ef170ebf65e50de3cbfa772a4e7b55cc?s=32&d=Ο/Η iceman λέει:

    πραγματικα μια πολυ «δυνατη» παρουσιαση, μαθαμε παρα πολλα για το πως μπορεις να γινεις «ψαγμενος» φωτογραφος. επισης ειδαμε ποσο μεγαλο ρολο παιζει ο φακος και ο αισθητηρας, συν το λογισμικο που τον ακολουθει στα κινητα. ειδικα εγω σαν κατοχος ενος νοκια 808, ειμαι «καταευχαριστημενος» που το κινητο μου μπορει -τουλαχιστων- να συγκριθει με μια dslr. μακαρι να υπαρξουν στο μελλον και αλλα τετοια workshops και να το παμε παραπερα με επιτοπου χρηση-συγκριση κινητων με σοβαρη καμερα και δυνατων dslr !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου λέω να την αγοράσεις...σου λέω οτι μια που κάνει τα πάντα κοστίζει πολύ...

120fps Full HD έχουν μονο οι βιντεοκάμερες...άμα το έβαζαν σε φωτογραφική υπολογισε πόσο θα κόστιζε....

Πριν 10 χρονια το 2004 θα σου ελεγα ναι ok...

Αλλα εν ετει 2014 μια μηχανη που κανει τα 10 βασικα πραγματα που πρεπει να κανει, δεν θα ερπεπε να κοστιζει πολυ, ουτε να ειναι τεραστιων διαστασεων.

Το προβλημα ειναι οτι οι DSLR δεν εχουν εξελιχθει καθολου σε σχεση με τα κινητα για παραδειγμα.

Τα οποια κινητα μεσα σε 10 χρονια εξεληξης εχουν ενσωματωσει 1000 τεχνολογιες και 1000 καλουδια (υπερ-καμερες, μικροφωνα, ηχεια, υπερ-οθονες, gps, wifi, γυροσκοπια, μετρητες βαρυτητας, μετρητες καθετης και πλευρικης επιταχηνσης,... η λιστα δεν τελειωνει ΠΟΤΕ), ενω ταυτοχρονα εχουν ελαχιστοποιησει το μεγεθος τους αλλα και την τιμη τους (σε σχεση με αυτα που προσφερουν φυσικα).

Η εξελιξη αυτη των κινητων πιστευω οφειλεται στο τεραστιο ενδιαφερον, ζητηση, και στα τεραστια κερδη των εταιριων του τομεα αυτου.

 

Αν οι DSLR και γενικοτερα οι καμερες ειχαν εξελιχθει με αντιστοιχους ρυθμους, σημερα θα μπορουσες να φωτογραφιζεις πλανητες αλλων γαλαξιων συστηματων με μια μηχανη των 1000 ευρω.

 

Και με βαση τους ρυθμους εξελιξης αυτων των δυο, με τους υπολογησμους μου σε αλλα 5 χρονια ενα απλο καλο κινητο θα ειναι ανωτερο απο μια DSLR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...