Προς το περιεχόμενο

Samsung. Ποιες συσκευές θα αναβαθμιστούν σε Android KitKat, θολό το τοπίο για το Galaxy S3 [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή όλοι δεν έχουν τον χρόνο ή τη γνώση να κάνουν root κλπ κλπ

αποδεικνύετε άλλη μια φορά ότι μια χαρά είναι τα nexus 

αυτά για μην λέτε το ios και τα WP8 είναι κορόιδα που δίνουν τις αναβαθμίσεις σε όλους με τη μια  

 

Τα nexus είναι τέλεια. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι η έλλειψη micro sd card slot. 

 

Κανείς δεν έχει τη γνώση, τη γνώση την αποκτάς. Και ισχύει ότι η γνώση είναι δύναμη. Γιατί αν έχεις τη γνώση να κάνεις το κινητό σου όπως θες εσύ, δεν εξαρτάσαι από καμία εταιρία. Άμα ξέρεις να το "πειράζεις" ποτέ κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλλει τίποτα. Προσωπικά, για μένα αυτός είναι αρκετός λόγος για να ασχοληθεί κάποιος.

 

Παραδείγματα: αναγνώριση δαχτυλικού αποτυπώματος, knox κλπ. Στο cyanogenmod 11 και omnirom έχει app ops. Διαλέγεις εσύ τι προσβάσεις θα έχουν οι εφαρμογές. 

 

Για μένα η ελευθερία, να μη σε περιορίζει κανείς και να μην εξαρτάσαι από κανέναν και η δυνατότητα να κάνεις ό,τι θες σε κάτι τόσο προσωπικό όπως είναι το κινητό είναι αρκετοί λόγοι για να βρει κάποιος και χρόνο και γνώση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, τη Samsung περιμένω για αναβάθμιση. Μη φας Samsung, έχουμε γλαρόσουπα... (κάτοχος s4)

 

Βάζω custom recovery (twrp) και ύστερα φλασάρω (μπορείς να φλασάρεις και τα 3 zip μαζί ;) ):

 

1) Cyanogenmod 11 M6

2) Google apps 

2) Root file

 

Και άσε τη Samsung να κουρεύεται. Ξεφορτώνεσαι το bloatware και με το titanium backup μπορείς να κάνεις όποιο app θες system app και το αντίστροφο. Καθώς και να επαναφέρεις data+apps, αλλά και το Android ID. Να κάνεις freeze/defrost apps και τόσα άλλα.

 

Οι δυνατότητες δεν έχουν όρια. ;)

 

Κάτι που ξέχασα. Ποτέ δε μου άρεσαν τα hardware buttons στα samsung. Με root και την προσθήκη μίας γραμμής κώδικα σε ένα system file και reboot εμφανίζονται software buttons (nexus-like) χωρίς να απενεργοποιούνται και τα hardware. 

Εγώ που δεν έχω ιδέα από όλα αυτά, τι κάνω;Το βάφω μπλε και το πετάω στη θάλασσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι στο χαζο touch wiz. Φανταστείτε να το αφηνε pure android....θα βλέπαμε ένα s3 (με 4.4.2)  πιο γρηγορο από ολες τις νεες ναυαρχιδες της.....σκαλδαλο μεγαλο!

Εγω με το που εκανα το update σε 4.4.2 (note2)  αμεσως περασα nova launcher που είναι must για μενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τη Samsung περιμένω για αναβάθμιση. Μη φας Samsung, έχουμε γλαρόσουπα... (κάτοχος s4)

 

Βάζω custom recovery (twrp) και ύστερα φλασάρω (μπορείς να φλασάρεις και τα 3 zip μαζί ;) ):

 

1) Cyanogenmod 11 M6

2) Google apps 

2) Root file

 

Και άσε τη Samsung να κουρεύεται. Ξεφορτώνεσαι το bloatware και με το titanium backup μπορείς να κάνεις όποιο app θες system app και το αντίστροφο. Καθώς και να επαναφέρεις data+apps, αλλά και το Android ID. Να κάνεις freeze/defrost apps και τόσα άλλα.

 

Οι δυνατότητες δεν έχουν όρια. ;)

 

Κάτι που ξέχασα. Ποτέ δε μου άρεσαν τα hardware buttons στα samsung. Με root και την προσθήκη μίας γραμμής κώδικα σε ένα system file και reboot εμφανίζονται software buttons (nexus-like) χωρίς να απενεργοποιούνται και τα hardware. 

και πόσο σου κρατάει η μπαταριά με cm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι στο χαζο touch wiz. Φανταστείτε να το αφηνε pure android....θα βλέπαμε ένα s3 (με 4.4.2)  πιο γρηγορο από ολες τις νεες ναυαρχιδες της.....σκαλδαλο μεγαλο!

Εγω με το που εκανα το update σε 4.4.2 (note2)  αμεσως περασα nova launcher που είναι must για μενα.

Αν άφηνε το S3 με pure android, θα άφηνε και το S4 με pure android και το S5. Και θα φαινόταν η διαφορά exynos/snapdragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν έχω ιδέα από όλα αυτά, τι κάνω;Το βάφω μπλε και το πετάω στη θάλασσα;

 

Όχι.

 

Εσύ μένεις με τη stock rom της Samsung και περιμένεις την αναβάθμιση και έχεις το χάρμα οφθαλμών (not) touchwiz.

 

Ή πας σε windows phone και iOS με ότι περιορισμούς έχουν και με ότι λειτουργίες έχουν προκαθορίσει ότι θα χρησιμοποιείς η Microsoft και η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο μόνος λόγος που αγόρασα Samsung ήταν για να έχω καλή υποστήριξη σε updates. Τελικά για την συσκευή μου δεν βγήκε ούτε ένα update που να δουλεύει. Συγγνώμη που θα το πω έτσι ωμά, αλλά ως πονεμένος ιδιοκτήτης ενός S3, ενα έχω να πω. Ας ετοιμάζει η Samsung βαζελίνη για τα S4, S5, και το μελλοντικό S6 γιατί μόνο στην τσέπες μας δεν πρόκειται να βρεθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το ότι είναι εύκολο να περάσεις μια custom rom είναι γνωστό, το ότι το κινητό γίνετε καλύτερο επίσης... δυο θεματακια όμως.

1) μετά από τόσα χρόνια που κοιμόμουν και ξυπνούσα με το XDA μπροστά μου, αποφάσισα οτι θέλω ένα κινητό που να δουλεύει χωρίς να το "σκαλίζω", χωρίς να χρειάζεται να περνάω περισσότερο χρόνο μαζί του από ότι με την γυναίκα μου και τα παιδιά μου, χωρίς να χρειάζεται κάθε τόσο μια αναβάθμιση (έστω 15 λεπτών) γιατί είχε ένα μικρο ή μεγάλο bug...

2) ειδικά όσοι αναβαθμίζεται τα νέα μοντέλα με custom rom (γιατί αναβάθμιση είναι να ξεφορτωθείς τα περιττά της samsung)... έχετε ακούσει για το knox? ξέρετε οτι καταγράφεται το καθετί και χάνετε την εγγύηση?

 

απλά πράγματα.SAMSUNG (Χ) ή στα Ελληνικά χι, καπουτ..

ένα κινητό που για να δουλέψει θέλει αλλαγές που θα πρέπει να τις κάνω γιατί δεν τις δίνει η "μαμά" το ξεγράφω....

 

αλήθεια? το πρόβλημα στα S3  με την 4.3 λύθηκε? ή θα περάσετε custom rom  αφού έκανε πατάτα η σαμμυ και τώρα σφυρίζει αδιάφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν έχω ιδέα από όλα αυτά, τι κάνω;Το βάφω μπλε και το πετάω στη θάλασσα;

Το πουλας μεσω Insomnia.gr και αγοραζεις κανα νεο Windows Phone ( ativ, αν εισαι φαν της samsung) η κανα μεταχειρισμενο\παλιο iphone, αν θες να παιρνεις κανα update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πουλας μεσω Insomnia.gr και αγοραζεις κανα νεο Windows Phone ( ativ, αν εισαι φαν της samsung) η κανα μεταχειρισμενο\παλιο iphone, αν θες να παιρνεις κανα update.

To lumia 900 που βγηκε ιδια εποχη με το samsung s3 δεν εχει παρει κανα σοβαρο update, σε αντιθεση με το s3 που αναβαθμιστηκε προσφατα και ισως αναβαθμιστει και σε 4.4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To lumia 900 που βγηκε ιδια εποχη με το samsung s3 δεν εχει παρει κανα σοβαρο update, σε αντιθεση με το s3 που αναβαθμιστηκε προσφατα και ισως αναβαθμιστει και σε 4.4.

900?μιλας για wp7 που δεν βγηκε με το s3.

 

αν μιλας για το 920 με wp8, η μαικροσοφτ εδωσε 3 gdr  +της νοκια.

και επισης στην γωνια ειναι τα 8.1 που φερνει απειρα νεα πραγματα (δεν θα δεις τετοιο απντειτ ποτε σε αντροιντ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν έχω ιδέα από όλα αυτά, τι κάνω;Το βάφω μπλε και το πετάω στη θάλασσα;

Οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες.

Αλλωστε λογω του ευελικτου σχεδιασμου του android, ακομα και αν δεν εισαι στην τελευταια εκδοση 4.4, μπορεις να εχεις την τελευταια εκδοση browser chrome, gmail app, calendar app, hangout app, google maps app, gallery app, google services, play games app.

Αυτο δεν ειναι δυνατο με τα αλλα λειτουργικα που αυτες οι εφαρμογες ειναι ενσωματωμενες στο λειτουργικο.

 

Εδω ακομα και ενας με galaxy s2 μπορει να εχει το τελευταιο chrome browser, ενω καποιος που πηρε το lumia 900 πιο μετα εχει μεινει με μια παλια και δυσχρηστη εκδοση του internet explorer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...