Προς το περιεχόμενο

Samsung. Ποιες συσκευές θα αναβαθμιστούν σε Android KitKat, θολό το τοπίο για το Galaxy S3 [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν δόθηκε η 4.3 πρώτα την πήρε το s3 και μετά το note2. Από την στιγμή που ξεκίνησε η διάθεση της 4.4 ήδη στα note2 οσμίζομαι ότι μάλλον τα παρέκαμψαν και δεν θα τα αναβαθμίσουν. (1GB Ram version)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην τρελαινεστε. Και εγω που αναβαθμισα το Note 2 σε Kit Kat δεν καταλαβαίνω καμια διαφορα οποτε αν το τηλεφωνο σας λειτουργεί απροβληματιστα δεν υπάρχει λογος να γινει χειρότερο μεσα απο μια μετρια αναβαθμιση.

 

Απο την αλλη βέβαια καταλαβαίνω το γ@μωτο της υποθεσης αλλα πιστεψτε με μια χαρα είσαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

900?μιλας για wp7 που δεν βγηκε με το s3.

 

αν μιλας για το 920 με wp8, η μαικροσοφτ εδωσε 3 gdr  +της νοκια.

και επισης στην γωνια ειναι τα 8.1 που φερνει απειρα νεα πραγματα (δεν θα δεις τετοιο απντειτ ποτε σε αντροιντ)

 

Μιας και πιασατε πιο πολυ το w8, εχω μια ερωτηση, εχω το HTC 8x και ειμαι υπερ-υπερευχαριστημενος, θα παρει την 8.1 ξερει κανεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω 8.1 εχω

(περιμενε και αλλη μια 8.x.... σςςςςς ;) )

 

 

λοιπον, εγω δεν κοντραρα το s3 Με τα Lumia

ειπα στον τυπο\τυπισσα να το πουλησει και να παρει μια ναυαρχιδα λουμια (μιας και στο σκρουτζ ειναι πανφθηνα) και θα παρει και την 8.1 και οσες βγουν ακομα, αντι να μεινει με το s3 χωρις απντειτς απο την στιγμη που δεν εχει ιδεα απο ροοτ.

Σου εχω μια καλυτερη ιδεα..πουλα το λουμια και παρε ενα κανονικο smartphone. Απο αυτα που ειναι αρκετα smart ωστε να μπορεις να τα κανεις ο,τι θες και να μην δειχνουν τετραγωνακια στην οθονη...

 

Προσωπικη μου αποψη για το topic, οποιος αγοραζει Samsung πρεπει να το rootαρει αμεσως. Το bloatware ειναι too much και οι συσκευες χανουν πολυ οσο παραμενουν στην "official ROM". Αυτοι που το αγοραζουν επειδη δεν εχουν λεφτα να παρουν iPhone (δηλαδη για τη μοστρα), ξερουν οτι εχει λογισμικο Samsung (οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω) και δεν θα δουν καμια διαφορα ειτε εχει KitKat, Jellybean ή Froyo...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

 

 

ευτυχως οπως ειπαν οι παραπανω υπαρχουν και οι omni - cm dev teams και γινεται η δουλεια ... για εμενα η σαμμυ εχει τελειωσει και  ειναι σε χειροτερη τυχη σαν επιλογη επομενης συσκευης και απο την apple 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που λετε για το Nexus να σας ενημερωσω οτι στο Galaxy Nexus η ιδια η Google δεν εδωσε kit kat.

 

Ναι, εσένα περιμέναμε να ενημερωθούμε. Κι εμείς με τη σειρά μας να σε ενημερώσουμε ότι πέρασε η υποστήριξη 18 μήνες που είχε πει. 

 

Αλλά το Galaxy Nexus πήρε kitkat από τρίτους. Αυτό είναι το καλό με το Android. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν έχει τη γνώση, τη γνώση την αποκτάς. Και ισχύει ότι η γνώση είναι δύναμη.

 

Αυτό ακριβώς. Αν θες να το κανεις, ασχολείσαι και το μαθαίνεις. Αν δεν προσπαθήσεις δεν μαθαίνεις και αναγκάζεσαι να πληρωνεις 50-70€ για εγκατασταση windows 7 (που είναι 3 κλικ).

 

Εγώ που δεν έχω ιδέα από όλα αυτά, τι κάνω;Το βάφω μπλε και το πετάω στη θάλασσα;

 

Αρχικά το ότι βγαίνει αναβάθμιση δεν σημαίνει ότι την εχεις οπωσδηποτε αναγκη. Από την αλλη αν δεν θες να ασχοληθείς και το θες ετοιμο πληρωνεις καποιον και στο κάνει ή βρισκεις καποιο γνωστο να στο κάνει τσάμπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα είναι κινητά για....1 χρόνο το πολύ. δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.

όσο καινουριο και να παρεις μην περιμενεις να υποστηρίζεται απο την εταιρεία για πανω απο 1,5 χρόνο!

το θέμα είναι να κάνει καλά τη δουλειά του χωρίς τα updates και να ειναι συμβατό με τις εφαρμογές που χρειάζεσαι.

τώρα αν θέλεις να είσαι gadgeτάκιας ενημερωμένος 1000% με updates και τεχνολογία, θα σκας 500-600 ευρώ το χρόνο.

 

Αν βάλουμε τη λογική η Samsung ή κάθε εταιρεία κινητών κλπ να αναβαθμίζει ΟΛΑ τα παλιά μοντέλα......θα κήρυτε πτώχευση σε διάστημα 2 ετών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μιας και πιασατε πιο πολυ το w8, εχω μια ερωτηση, εχω το HTC 8x και ειμαι υπερ-υπερευχαριστημενος, θα παρει την 8.1 ξερει κανεις??

 

Το 8Χ και θα παρει και οσοι θελουν την περασαν ηδη την 8.1 μεσω dev preview. και θα παρει σιγουρα αλλες δυο τουλαχιστον μεχρι τελος του χρονου.

Σου εχω μια καλυτερη ιδεα..πουλα το λουμια και παρε ενα κανονικο smartphone. Απο αυτα που ειναι αρκετα smart ωστε να μπορεις να τα κανεις ο,τι θες και να μην δειχνουν τετραγωνακια στην οθονη...

 

Προσωπικη μου αποψη για το topic, οποιος αγοραζει Samsung πρεπει να το rootαρει αμεσως. Το bloatware ειναι too much και οι συσκευες χανουν πολυ οσο παραμενουν στην "official ROM". Αυτοι που το αγοραζουν επειδη δεν εχουν λεφτα να παρουν iPhone (δηλαδη για τη μοστρα), ξερουν οτι εχει λογισμικο Samsung (οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω) και δεν θα δουν καμια διαφορα ειτε εχει KitKat, Jellybean ή Froyo...

μαθε πρωτα τι εστι Lumia, πιασε ενα στα χερια σου για κανενα μηνα (ειδικα με την 8.1) και μετα παιξτο εξυπνος... και εγω πριν απο 1 χρονο αυτα ελεγα, οσπου πηρα το 920.... τοτε καταλαβα οτι αν δεν δουλεψεις μια συκευη (ενα λειτουργικο) δεν μπορεις να κρινεις.

 

Ναι, εσένα περιμέναμε να ενημερωθούμε. Κι εμείς με τη σειρά μας να σε ενημερώσουμε ότι πέρασε η υποστήριξη 18 μήνες που είχε πει. 

 

Αλλά το Galaxy Nexus πήρε kitkat από τρίτους. Αυτό είναι το καλό με το Android. 

 

ναι, δεν την πηρε γιατι ειχαν περασει 19 μηνες,.. ηταν το τελευταιο μου android....

όλα είναι κινητά για....1 χρόνο το πολύ. δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.

όσο καινουριο και να παρεις μην περιμενεις να υποστηρίζεται απο την εταιρεία για πανω απο 1,5 χρόνο!

το θέμα είναι να κάνει καλά τη δουλειά του χωρίς τα updates και να ειναι συμβατό με τις εφαρμογές που χρειάζεσαι.

τώρα αν θέλεις να είσαι gadgeτάκιας ενημερωμένος 1000% με updates και τεχνολογία, θα σκας 500-600 ευρώ το χρόνο.

 

Αν βάλουμε τη λογική η Samsung ή κάθε εταιρεία κινητών κλπ να αναβαθμίζει ΟΛΑ τα παλιά μοντέλα......θα κήρυτε πτώχευση σε διάστημα 2 ετών!

και μας νοιαζει αν εχουν κερδη ή ποσο μας υπολογιζουν, ειδικα οταν μας ζητανε εναν μισθο για ενα κινητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο android πλέον δεν έχει και τόση σημασία (πέρα από λίγα features) τι έκδοση τρέχεις.

 

Όλα τα apps (play books, play music, play movies, gmail, youtube, search, play newsstand, translate, google docs, google sheets, google drive, google keep, chrome, maps, keyboard, camera, calendar, hangouts, text-to-speech, launcher) αναβαθμίζονται απευθείας από το Play Store.

 

Για φανταστείτε για ΟΛΑ αυτά να χρειαζόσασταν νέα έκδοση android. 

 

Και πολλά features τα έχει ενσωματώσει στα Google Play Services, π.χ. έλεγχος των apps για ιούς. Στην αρχή ήταν μόνο για Android 4.2 και πάνω, και μετά το μετέφερε στο play services και το πήραν όλοι με Android 2.3 και πάνω.


ναι, δεν την πηρε γιατι ειχαν περασει 19 μηνες,.. ηταν το τελευταιο μου android....

Ναι. Είχε πει 18 και είχαν περάσει 19. Απλά μαθηματικά. Το κάνεις και σε bold κιόλας.

 

Με τη λογική έπρεπε να το υποστηρίξει και στους 20 μήνες, αφού είναι απλά 1 μήνας από την προήγουμενη διαφορά (19-18), και το ίδιο και στους 21.

 

Ξαναλεώ, το galaxy nexus την kitkat την πήρε από τρίτους. Ακόμα κάποιος κι αν δεν ξέρεις από root δε νομίζω να τον χαλάει η 4.3 που έχει μέσα.

 

Και με τις αναβαθμίσεις στο Android έγραψα από πάνω τι παίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 8Χ και θα παρει και οσοι θελουν την περασαν ηδη την 8.1 μεσω dev preview. και θα παρει σιγουρα αλλες δυο τουλαχιστον μεχρι τελος του χρονου.

μαθε πρωτα τι εστι Lumia, πιασε ενα στα χερια σου για κανενα μηνα (ειδικα με την 8.1) και μετα παιξτο εξυπνος... και εγω πριν απο 1 χρονο αυτα ελεγα, οσπου πηρα το 920.... τοτε καταλαβα οτι αν δεν δουλεψεις μια συκευη (ενα λειτουργικο) δεν μπορεις να κρινεις.

 

 

ναι, δεν την πηρε γιατι ειχαν περασει 19 μηνες,.. ηταν το τελευταιο μου android....

και μας νοιαζει αν εχουν κερδη ή ποσο μας υπολογιζουν, ειδικα οταν μας ζητανε εναν μισθο για ενα κινητο?

Θα αρχισουμε παλι τη συζητηση για το Galaxy Nexus σου που δεν πηρε αναβαθμιση? Κατι μου θυμιζει αυτο...Α! Ναι! αυτο και αυτο και αυτο (το 3ο ειναι απαντηση σε αλλον φιλο αλλα για το ιδιο θεμα).

Εχω δουλεψει με λουμια και ειλικρινα ειναι οτι πιο ασχημο εχει περασει απο τα χερια μου. Εγω θελω να μου αρεσει η συσκευη που χρησιμοποιω (οχι που εχω μεσα στην τσεπη μου ή πανω στο τραπεζι). Με ποια λογικη να συγκρινω αυτο με αυτο???  Δηλαδη ΕΛΕΟΣ! Και ακομα πιο ελεος για το 930 που ΘΑ βγει το καλοκαιρι!! Και οσο για την εμφανιση της συσκευης, ευτυχως υπαρχουν εκατομμυρια θηκες για να διαλεξω και να εχω και εγω αυτο το χρωμα τουιτι που εκανε μοδα η Nokia ή την μεταλλικη της Apple

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εσένα περιμέναμε να ενημερωθούμε. Κι εμείς με τη σειρά μας να σε ενημερώσουμε ότι πέρασε η υποστήριξη 18 μήνες που είχε πει. 

 

Αλλά το Galaxy Nexus πήρε kitkat από τρίτους. Αυτό είναι το καλό με το Android. 

 

Όσοι σχολίασαν παραπάνω, μάλλον εμένα περίμεναν να τους το πω. Ξέρω πολύ καλά τι είχε πει η Google. Το ίδιο ισχύει και για το S3 με exynos που κλείνει το Μάιο 2 χρόνια. Προφανώς και θα πάρει απο τριτους kit kat οποιοδήποτε android κινητό.

 

Εν τω μεταξύ προσυπογράφω όσα γράφει ο o_kakos_o_lykos παραπάνω γιατί το γεγονός οτι τα wp θα πάρουν πράγματα που έχει οποιαδήποτε android συσκευή ήδη από την gingerbread παρουσιάζεται ως κατόρθωμα επειδή θα το πάρουν όλες οι συσκευές. Το αν κινητό στο android θα φοράει 4.3 ή 4.4.2 έχει αμελητέα διαφορά. Δεν είναι όπως το 8 με το 8.1 στα wp. 

 

Είναι οξύμωρο κάποιος με android 4.3 ας πούμε να νιώθει παραμελημένος επειδή δεν θα πάρει η συσκευή του 4.4.2 και επειδή βλέπει οτι όλες οι wp συσκευές θα πάρουν 8.1 από τη στιγμή που πάλι θα έχει περισσότερες δυνατότητες από τα 8.1. 

 

Φαντάζομαι τον τύπο που θα πει οτι βαρέθηκε με το θέμα των αναβαθμίσεων στο android και θα πάει στα wp για να παίρνει σε... μελλοντικές αναβαθμίσεις όσα είχε ήδη η δική του συσκευή 2 γενιές πίσω και να... χαίρεται. Θα νιώθει όμως up to date... κάτι είναι κι αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...