Προς το περιεχόμενο

Louie (Louis CK)


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Κλασικές υπερβολές των ΜΜΕ.

Το ίδιο χιούμορ είχε και πριν από τις καταγγελίες απλά ήταν το αγαπημένο παιδί τους τότε και σχετικά liberal. Πάλι σατίριζε τους πάντες, γκει, στρειτ κλπ.

Τώρα έγινε υπερβολικός και "τέρας".

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Είδα σχεδόν όλη την πρώτη σεζόν. Αν και μεγάλος φαν του χιούμορ του, δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα.

Θα προσπεράσω το γεγονός ότι πολλά αστεία τα ξέρω ήδη από παραστάσεις του που έχω δει σε βίντεο, και θα σταθώ σε ένα κύριο ζήτημα.

Είναι σειρά αυτό το πράγμα? Βλέπω ένα συνονθύλευμα από σκετσάκια που δεν έχουν καν πάντα κοινή θεματική ανά επεισόδιο, ενώ παρεμβάλλονται κομμάτια από live του (αν και μάλλον σκηνοθετημένο) να κάνει stand up comedy, μιλώντας μερικές φορές για σχετικό με το υπόλοιπο επεισόδιο θέμα, ενώ άλλες φορές με τελείως άσχετα αστεία.

Εμένα αυτό απλά μου χαλάει τον ειρμό και δεν βρίσκω κανένα νόημα.

Η σειρά Lucky Louie που είχε κάνει πιο παλιά, μου φάνηκε αρκετή καλύτερη λόγω αυτού, εκτός αν υπάρχει κάτι που δεν πιάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα ιδιαίτερο στυλ. Τρολαρει τον εαυτό του, σπάει το 4ο τοίχο, πολλά μίνι σενάρια στα επεισόδια του έχουν συμβεί στη πραγματικότητα επακριβώς απλά τα παίζει με ηθοποιούς. Πάντως έχει μπαναριστει ο τύπος από το Χόλιγουντ πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 3 κορυφαίες σειρές που έχω δει ποτέ, το Louie είναι, ίσως, το μοναδικό από το οποίο δεν έχω το παραμικρό παράπονο*. Δε θα άλλαζα τίποτα. Το πιο εντυπωσιακό δε, στοιχείο του, είναι ότι αυτό το αψεγάδιαστο ταξίδι των τεσσάρων σεζόν είναι ουσιαστικά η δουλειά ενός και μόνο ανθρώπου. Ο τύπος παίζει εκπληκτικά (τον εαυτό του), γράφει και σκηνοθετεί με αφοπλιστική μαεστρία, έως και διαλέγει το ιδανικό σάουντρακ για μία από τις πιο ερωτεύσιμες απεικονίσεις της Νέας Υόρκης(τηλεοπτικής ή κινηματογραφικής) που μπορώ να ανακαλέσω.
Να μην πιάσουμε τα επιμέρους στοιχεία: ακόμα και οι συχνές στιγμές αμηχανίας είναι απολαυστικές.
Επειδή δεν είναι pop τηλεόραση, θεωρώ ότι μπορεί να ξενίσει κάποιον που δεν έχει "γράψει" κάποια κρίσιμα χιλιόμετρα εποικοδομητικού τηλεοπτικού χρόνου. Αν δεν σας κάνει κλικ αμέσως, δοκιμάστε αργότερα. Αφήστε το να αναπνεύσει. Θα σας αποζημιώσει.

Να σημειωθεί ότι δεν έχω καμία ιδιαίτερη συμπάθεια στο stand up comedy, ούτε και έχω εντρυφήσει στην υπόλοιπη δουλειά του Louis CK. Αλλά στο Louie, ο τύπος τα έκανε όλα άψογα.

(*) Από το Treme θα ήθελα λίγο πιο μικρά επεισόδια, καθώς κάποια subplot ήταν φλύαρα και από το Carnivale θα ήθελα να είχε καναδυό σεζόν ακόμα, να προλάβουμε να το χορτάσουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επέστρεψε δριμύτερος και σχολιάζει με τον γνωστό του καυστικό/καφρικο τρόπο  ότι συνέβη τα 2 τελευταία χρόνια που απουσίαζε. 
https://www.imdb.com/title/tt12087624/

 

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα πολύ να δω και κάποια δική μια συνέχεια συνέχεια της σειράς Louie.

Θα είχε γέλιο αν έβαζε τις προσωπικές εμπειρίες του από το γεγονός με την παρεχνόχληση. Άλλωστε συνηθίζει πολλές φορές να αυτοσαρκάζεται.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Το αγόρι ξεπουλάει και ας μην προβάλεται. 

Louis CK, fans slammed after he sells out Madison Square Garden: 'Keeps me up at night'

Επεξ/σία από Lotof
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε καλα τωρα, αυτο ελειπε το fandom να εγκαταλειψει τα ειδωλα του για καποιες "ατασθαλιες" τους. ο ρατσιστης Clarkson χτυπησε τον υπαλληλο του, επειδη δεν του ετοιμασε ζεστο δειπνο. Και ο οχλος τα εβαλε με τον υπαλληλο, παρολο που δεν ειχε καμια σχεση με την απολυση του απο το Top Gear, επειδη τους "χαλασε" το αγαπημενο τους σοου.

θα ειναι ενδιαφερουν να δουμε αν θα μαζεψει κοινο και ο Bill Cosby, μιας και προσφατα ανακοινωσε περιοδεια standup κωμωδιας.

υγ. και εγω παρακολουθω τον CKL ακομη και σημερα, αφου μου αρεσει η δουλεια του. αλλα δεν παιρνει σεντς απο μενα, ενω εξακολουθω να τον θεωρω καθαρμα ως ατομο.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
17 ώρες πριν, tarantules είπε

Καλός ο Louis , τον έβλεπα χρόνια αλλά προτιμώ τον Carlin.Μας έχει αφήσει βέβαια εδώ και κάτι χρόνια.Ανεπανάληπτος κωμικός.

και Bill Hicks. αν και οπως εγραψα στο θεμα του standup, υπαρχει ο πνευματικος διαδοχος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...