Προς το περιεχόμενο

Νέα έκδοση του Xbox One χωρίς Kinect και με τιμή $399


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν μεροι ειμαι μαζι σου.

 

Αν ειχανε τα ιδια λεφτα ενα αξιοπρεπες gaming pc και μια κονσολα και προσφεραν και τα δυο την ιδια ποιοτητα παιχνιδιων τοτε ναι θα ηταν συγκρισημα μεταξυ τους τα pc/consoles αλλα τωρα που για ενα σοβαρο gaming pc θελεις μια περιουσια και μπορει αυτο το gaming pc να ειναι για 1 χρονο και μετα να θελει το λιγοτερο αλλαγη καρτας γραφικων αν οχι και κατι αλλο και απο την αλλη οι κονσολες με εννοειτε τα υποδιαιρεστερα παιχνιδια αλλα με διαρκεια τουλαχιστον 5ετιας χωρις να αλλαξεις κατι.

εισαι περα για περα λαθος.

το pc gaming ειναι πιο οικονομικο.

 

(pc του 2009~500ευρω, περίσσευαν λεφτα κιολας τοτε)

(το ps3 ποσο ειχε;300;)

αυτην την στιγμη για να παιξει ο φιλος μου το the crew, πρεπει να δωσει 70 ευρω για το game στο ps4, και αλλα 400 ευρω για το ps4. = 470ευρα

εγω θα δωσω 50 ευρω για το game και πηρα μια καρτα 80 ευρω μεταχειρισμένη (160 ευρω καινουρια) = 130-210ευρα

+ οτι την καρτα που ειχα πριν μπορω να την πουλισω και να παρω ενα 50αρι πισω.

με την κονσολα τι θα κανεις; θα πουλισεις το ps3? και τα games που θα τα παιζεις; ή δεν θα τα παιζεις;

 

 

αν οι κονσολες δεν ειχαν exlusives δεν θα μιλάγαμε για κονσολες τωρα πια. θα ηταν ιστορια.

 

για καποιον που αγωραζει πολλα games το pc του κανει τρελη αποσβεση με τα 5-10-20 ευρω που γλιτώνει

+++ οτι παιζουμε τα games απο τορρεντ για να δουμε εαν αξιζουν και μετα τα πληρώνουμε.

νομιζω αρκετα offtopick βγηκαμε, αλλα δεν μπορω.

 

Δε ισχύει αυτό που λες,λες ότι είναι καλύτερο το pc και εγώ σου λέω πως είμαι λάτρης του halo και του forza!!!

Ο μόνός τροπος για να πεις τι είναι καλύτερο είναι να σκεφτείς τι θες να παίζει να δεις τα exclusive του,μόνο αυτός,ΜΌΝΟ!!!

οχι μονο, και το οτι καποιος μπορει να μην σκαμπαζει απο pc και δεν θελει να ασχοληθει. και αυτος αναγκαστικά κονσολα θα παρει. ειναι πιο ευκολη σο σεταρισμα. σκεψου μονο τους drivers που θα φωνάζει τεχνικο για να τους του περναει..

 

 

Φίλε μου δεν κάνουμε κόντρα κονσόλας με pc Αν θες να μάθεις όμως,για gaming μόνο κονσόλα το PC είναι και κονσολα για άλλη χρήση. Με απλά λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οχι μονο, και το οτι καποιος μπορει να μην σκαμπαζει απο pc και δεν θελει να ασχοληθει. και αυτος αναγκαστικα κονσολα θα παρει. ειναι πιο ευκολη σο σεταρισμα. σκεψου μονο τους drivers που θα φοναζει τεχνικο για να τους του περναει..

ε,εντάξη πλέον όλη όσοι δεν έχουν γνώσεις στους υπολογιστές,έχουν έναν φίλο να τους βοηθάει,αλλά ναι είναι και αυτός ένας λόγος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά επιτρέπεται αυτό; Μεγάλες Ελληνικές αλυσίδες να κάνουν παρεισαγωγή; Άμα είναι έτσι γιατί δε κάνουν παρεισαγωγή και τα smartphone μπας και πάρουν κάνα ευρώ; Αφού όλοι smartphone παραεισαγωγής παίρνουν επειδή τα "Ελληνικά" είναι 150-200€ πάνω.

Στα public που ρώτησα συγκεκριμένα αυτό μου είπαν, ότι είναι δικιά τους εισαγωγή. Στα κινητά δεν ξέρω γιατί δεν το κάνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για λαβε ομως υποψιν ποσα εχεις δωσει για ενα gaming pc και ποσα δινεις για μια κονσολα.

Και θα λαβεις μονος σου την απαντηση σε αυτα που παραθετεις.

Και αν ψαχτεις λιγο τα παιχνιδια μπορεις να τα βρεις πολυ φτηνοτερα μεχρι και 40 ευρω το ενα.

...ημουν κατοχος PS4 και ξερω πολύ καλα τη λεω και τη συγκρίνω και μην προσπαθεις να κανεις το μαυρο ασπρο.... εχω αυτή την στιγμη ολους του ΑΑΑ τιτλους Batliefield 4 12euro,Titanfall 21euro,COD Ghosts 12euro..κ.ο.κ ....τεσπα μην το κουραζουμε.....όπως και να το δει κανεις η κονσολα δεν συμφερει(Επιδοσεις-Οικονομια)....μπορει οντος να σου παει ένα καλο PC 200eyro παραπανω αλλα αμεσως τα εχεις κανει αποσβεση με την αγορα παιχνιδιων....ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι versus το κανατε και παιδικη αντιπαραθεση για το ποια κονσολα ειναι η καλυτερη....παιχνιδαρες υπαρχουν και στις δυο κονσολες ή θα υπαρξουν οποτε με εξαιρεση καποιους κολλημενους ολοι οι υπολοιποι καποια στιγμη θα τις εχουμε και τις δυο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακακία έκανε η Microsoft. Αφού το αποφάσισε, βάλε και την τιμή 10-20$ παρακάτω απο το PS4 για λόγους ψυχολογικους. Για να αλλαξεις την ψυχολογία υπέρ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα άντε να κάνει τώρα και ένα upgrade τη gpu και τη ram και η κονσόλα θα γίνει αστέρι....

φιλαρακι το σκεφτηκες αυτο πριν το γραψεις?

ολοι οι αλλοι που αγορασαν την κονσολα με αλλο hardware και πιο κατωτερο πια θα ειναι η αντιδραση τους οταν δουν την ιδια κονσολα με καλυτερο hardware?

αυτο θα φερει αυτοματα και αλλα και χειροτερα προβληματα στην MS.με τον κοσμο με το κατωτερο hardware να παψει να αγοραζει παιχνιδια και οτι αλλο ακολουθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,εντάξη πλέον όλη όσοι δεν έχουν γνώσεις στους υπολογιστές,έχουν έναν φίλο να τους βοηθάει,αλλά ναι είναι και αυτός ένας λόγος?

Πολλοί προτιμούν κονσόλα και ας μπορούν να χειριστούν pc, είναι άλλη η φιλοσοφία της και φυσικά οι κονσόλες έχουν το (τεράστιο) κοινό τους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οσα δεν πιανει η αλεπου!!!!!!Και επειδή ειμουν κατοχος PS4 το οποιο και πουλησα προ μηνος ΜΕ μεγαλη μου χαρα γιατι 9 στις 10 επαιζα στο PC και στο ιδιο μόνιτορ (απλα το gamepad αλλαζα...) σου λεω ΤΟΥΤΟ .....ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ PC........γιατι??Επιδοσεις(γραφικα,γραφικα...ΓΡΑΦΙΚΑ!!!!,ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ(αν είναι δυνατον....δυο PS4 παιχνίδια 120 ευρο),παρα παρα πολλα παιχνιδια στο PCκαι με μια λεξη ...................Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ.Παντος....αν θελει καποιος για μενα να παρει κονσολα .....ναι να την παρει (....η PS4 η XBOX ONE)... ΟΤΑΝ και μονο όταν θα την βρει κανα 150-200 και εφόσον βγουν παιχνίδια με 5-10 ευρο(...δηλ. ποτε)....σορρυ φιλε αν ημουν λιγο....ωμος!!!

Τι σχεση εχει το PC με τις κονσολες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι που δεν θα το εκανε.

Να μην ανεβασουμε τι λεγανε περισυ οτι και καλα το xbox one δεν δουλευει χωρις kinect και οτι δεν προκειτε να βγαλουν εκδοση χωρις κινεκτ.

 

Με την sony να αλωνιζει λογικα ηταν να το κανει.

Και πολυ αργησε.

 

Πιστευω πρεπει να αλλαξει απο microsoft σε μικροκολοτουμπα.

Eιναι κακο που ακουει τους καταναλωτες δηλαδη? K!

Ναι για λαβε ομως υποψιν ποσα εχεις δωσει για ενα gaming pc και ποσα δινεις για μια κονσολα.

Και θα λαβεις μονος σου την απαντηση σε αυτα που παραθετεις.

Και αν ψαχτεις λιγο τα παιχνιδια μπορεις να τα βρεις πολυ φτηνοτερα μεχρι και 40 ευρω το ενα.

Απτο 2007 μεχρι σημερα εχω δωσει 1000 ευρω για κονσολες (ps3 + ps4) και κανα 600αρικο για PC! Περιττο να πω οτι το PC παιζει τα παντα καλυτερα περαν του οτι ειναι φτηνοτερο? Και ακομα και τα 40 ευρω που λες, λιγα ειναι? Εδω αγοραζουμε bundles στο pc με 5ευρω  10 παιχνιδια (50 λεπτα το παιχνιδι!!!) που στη κονσολα κανουνε κοντα 500. Τι συγκρινουμε τωρα

Εν μεροι ειμαι μαζι σου.

 

Αν ειχανε τα ιδια λεφτα ενα αξιοπρεπες gaming pc και μια κονσολα και προσφεραν και τα δυο την ιδια ποιοτητα παιχνιδιων τοτε ναι θα ηταν συγκρισημα μεταξυ τους τα pc/consoles αλλα τωρα που για ενα σοβαρο gaming pc θελεις μια περιουσια και μπορει αυτο το gaming pc να ειναι για 1 χρονο και μετα να θελει το λιγοτερο αλλαγη καρτας γραφικων αν οχι και κατι αλλο και απο την αλλη οι κονσολες με εννοειτε τα υποδιαιρεστερα παιχνιδια αλλα με διαρκεια τουλαχιστον 5ετιας χωρις να αλλαξεις κατι.

Εισαι τοσο λαθος οσο δεν φανταζεσαι. Στα λεφτα που κανει το xbone αγοραζεις μια χαρα gaming pc που παιζει ΟΛΑ τα multiplatforms καλυτερα απο το xbone. Δες το titanfall για παραδειγμα. Με καρτα γραφικων των 70 ευρω (!!!) παιζει καλυτερα στο PC! 

 

Kαρτα γραφικων δεν χρειαζεται οχι καθε χρονο, αλλα ΠΟΤΕ αλλαγη. Οσο παιζεις  σε αναλυση / fps των κονσολων (μιας και με αυτες γινεται η συγκριση), δηλαδη 720p / 900p / 30fps, τοτε οποιαδηποτε καρτα των 100-150 ευρω αρκει για τουλαχιστον μια 4ετια. Για παραδειγμα, εγω πριν 1.5 χρονο αγορασα την 7870 150 ευρω (με 2 παιχνιδια δωρο, οποτε η τιμη ηταν 110), και αφου πουλησα την παλια αλλα 60, ουσιαστικα εδωσα 50 ευρω! Αυτη τη στιγμη παιζω ολα τα multi καλυτερα και απο τις 2 κονσολες, και σε αναλυση και σε frames. Ποτε θα την αλλαξω? Οταν βγει το ps5

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι περα για περα λαθος.

το pc gaming ειναι πιο οικονομικο.

 

εγω θα κανω τα στραβα ματια και δεν θα υπολογισω καν το κοστος της οθονης (ας πουμε οτι συνδεεις τον πυργο στην τηλεοραση για να γλυτωσεις 200 ευρω).

αν θελω να παιζω ΚΑΘΕ παιχνιδι στην καλυτερη αναλυση, θα πρεπει να σκασω (τουλαχιστον) ενα 400αρι για καρτα γραφικων (και οχι, αυτες που εχουν 200 δεν επαρκουν γιατι παιζουν το 95% σε τερμα αναλυση και οχι ΚΑΘΕ παιχνιδι, αυτες δε των 150 ευρω ειναι καλες για 1680x1050 και δεν ποιανουν μια μπροστα σε συγχρονη κονσολα). ενας τετοιος υπολογιστης θα κοστισει συνολικα κοντα στα 900-1000 ευρω χωρις οθονη.

μια κονσολα θα στοιχισει 300-400 αλλα θα ξερεις οτι θα παιζεις 10 χρονια και καθε χρονο θα βλεπεις καλυτερα γραφικα στην κονσολα σου. στον υπολογιστη μετα τα πρωτα 3-4 χρονια δεν θα μπορεις να δεις καλυτερα γραφικα γιατι θα ιδρωνει η καρτα γραφικων σου σε ενα 20% των πολυαναμενομενων τιτλων. αρα, πας παλι για αναβαθμιση (γιατι εφοσων κανεις συγκριση με κονσολες, θα πρεπει και να μπορεις να παιζεις σαν αυτες). αν δεν κανεις καν αλλη αναβαθμιση, οταν μια κονσολα φτανει στο τελος της ζωης της, εσυ θα εχεις σταματησει να παιζεις παιχνιδια τετοιου επιπεδου μια 5ετια πριν.

 

οσο για τα παιχνιδια βρες μου μονο μια λιστα με τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων που να εχει περισσοτερα pc games απο κονσολες μεσα (εξαλλου μια κονσολα βγαζει 1000-2000 τιτλους, ενω ενα pc εχει πανω απο καμποσα εκατομμυρια παιχνιδια, δεν θα επρεπε καν μια τετοια λιστα να ειχε παιχνιδια κονσολων μεσα!). ακομα και το super nintendo εβγαλε περισσοτερους exclusive 10' τιτλους ακομα και αν υπολογισουμε τις κυκλοφοριες των υπολογιστων μεχρι και σημερα. εκει που ξεχωρισανε/ιζουνε οι υπολογιστες ειναι μονο στα adventure, καποια fps, και λιγα rpg/strategy. ολες οι αλλες επιτυχιες τους? multiformat. εκει που οι κονσολες βγαζουν 10' τιτλους απο καθε κατηγορια, το pc εχει κολλησει χρονια τωρα σε αυτες τις 3-4 κατηγοριες. εκτος και αν παρουσιαστει κανενα indie διαμαντι το οποιο συμβαινει 2-3 φορες τον χρονο.

 

οσο για το κοστος των παιχνιδιων, ετσι και αλλιως στην κονσολα το χαιρεσαι το παιχνιδι. οι περισσοτεροι στους υπολογιστες τα κατεβαζουν τσάμπα 10-10 και δεν χαιρονται κανενα (ακομα και αν αγορασουν καποιο, το αγοραζουν απο χομπυ μεσω steam και μενει στο... ψηφιακο ραφι).

δεν μπορεις να συγκρινεις κατι που πληρωνεις με κατι που παιρνεις (ας πουμε) τσαμπα.

 

και οριστε ενδεικτικες λιστες με τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων. μετρα ποσα ειναι τα pc games και ποσα τα console games, ποσα απο αυτα τα pc games δεν ειναι strategy/rpg, και ποσα απο αυτα ειναι multiformat:

 

http://www.gamesradar.com/best-games-ever/

http://top100.ign.com/2008/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί προτιμούν κονσόλα και ας μπορούν να χειριστούν pc, είναι άλλη η φιλοσοφία της και φυσικά οι κονσόλες έχουν το (τεράστιο) κοινό τους!

Eγω παντως βλεπω οτι η κονσολα πλεον θελει να γινει PC, οποτε γιατι να μην παρεις PC να τελειωνεις? Θες λιγο η αρχιτεκτονικη, λιγο τα twitch tv / youtube sharing , τα λειτουργικα και ολες αυτες οι αηδιες. Μεχρι και install και update ζητανε παιχνιδια και κονσολα. Whats the point

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που κατάλαβα μετά από 42 σχόλια είναι ότι ΟΛΟΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝΕ τα παιχνίδια στην Ελλάδα. Μα ούτε ένα πειρατικό? ούτε ένα τόσο δα μικρό τορεντάκι? ούτε ένα jtag?

Μπράβο μας............υποκριτές :D δε καταλαβα ποιον κοροϊδεύουμε. Τον εαυτό μας ή τους άλλους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...