Προς το περιεχόμενο

Νέα έκδοση του Xbox One χωρίς Kinect και με τιμή $399


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κονσόλα μόνο και μόνο για τα exclusives, όταν τα console boys θα παίζουν FFXV KH3 FORZA HALO GOW(και τα 2 όποιος κατάλαβε) κ.α, εμείς θα κοιτάμε ένα ένα τα pixels για να τους την πούμε.

Είμαι "PC gamer" αλλά κάποια στιγμή θα πάρω κονσόλα(πάντα έτσι έκανα)και για να πω την αλήθεια τα Console exclusives πάντα μου άρεσαν παραπάνω από οποιοδήποτε άλλο game στο PC της ίδιας περιόδου, για αυτό και τώρα λιώνω τα emulators.

Επεξ/σία από ShadowSora94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κονσόλα μόνο και μόνο για τα exclusives,όταν τα console boys θα παίζουν FFXV KH3 FORZA HALO GOW(και τα 2 όποιος κατάλαβε) κ.α, εμείς θα κοιτάμε ένα ένα τα pixels για να τους την πούμε.

Είμαι "PC gamer" αλλά κάποια στιγμή θα πάρω κονσόλα(πάντα έτσι έκανα)και για να πω την αλήθεια τα Console exclusives πάντα μου άρεσαν παραπάνω από οποιοδήποτε άλλο game στο PC της ίδιας περιόδου,για αυτό και τώρα λιώνω τα emulators.

Το να κάνεις τα console exclusives όταν έχεις παιχνιδαρες τύπου Dota2, lol, starcraft, dayz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κάνεις τα console exclusives όταν έχεις παιχνιδαρες τύπου Dota2, lol, starcraft, dayz...

Όλα multiplayer χωρίς νόημα(παίζω lol btw), υπάρχει και η κατηγορία gamer που θέλει plot και ωραίο εικαστικό, κάτι που να έχει βάθος σαν game, βλέπε JRPG τύπου FF, ορισμένα action adventure όπως τα last of us, Heavy rain(adventure σκέτο...), ZELDA, Metal gear solid(όχι το spinoff rising άλλα την κύρια σειρά)και πολλά αλλά.

 

Ειδικά αν κοιτάξω στο παρελθόν η λίστα με καλά console games όλο και μεγαλώνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα multiplayer χωρίς νόημα(παίζω lol btw),υπάρχει και η κατηγορία gamer που θέλει plot και ωραίο εικαστικό,κάτι που να έχει βάθος σαν game,βλέπε JRPG τύπου FF,ορισμένα action adventure όπως τα last of us,Heavy rain(adventure σκέτο...)ZELDA,Metal gear solid(όχι το spinoff rising άλλα την κύρια σειρά)και πολλά αλλά.

Ειδικά αν κοιτάξω στο παρελθόν η λίστα με αυτά τα games όλο και μεγαλώνει.

 

Ανούσιο multiplayer χωρίς νόημα; Έχεις παίξει ποτέ Starcraft; Αμφιβάλω... (έχει και campaign, και καλό μάλιστα...)

 

Για κάθε adventure που αναφέρεις, μπορώ να σου αναφέρω πολλαπλάσια για το PC, όπως και για κάθε άλλη κατηγορία πλην των JRPG...

 

Αλλα το θέμα μας δεν είναι να κάνουμε λίστα με games, είναι να κατανοήσουμε οτι οι κονσόλες απευθύνονται σε διαφορετική κατηγορία gamer απ' οτι ο υπολογιστής.

 

Όσον αφορά το βάθος (και ελπίζω να το εννοείς σεναριακα), υπάρχουν πάμπολες επιλογές και στις δυο πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας το 360 με το Kinect τελικά θα συμφωνήσω με τον χρήστη Beltfed το Kinect ψιλοάχρηστο είναι τελικά . Λίγα παιχνίδια το απαιτούν και αυτά είναι πολύ λίγο ελκυστικά ! Τα περισσότερα δεν χρειάζονται το Kinect και ειδικά τα πιο δημοφιλή !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανούσιο multiplayer χωρίς νόημα; Έχεις παίξει ποτέ Starcraft; Αμφιβάλω... (έχει και campaign, και καλό μάλιστα...)

 

Για κάθε adventure που αναφέρεις, μπορώ να σου αναφέρω πολλαπλάσια για το PC, όπως και για κάθε άλλη κατηγορία πλην των JRPG...

 

Αλλα το θέμα μας δεν είναι να κάνουμε λίστα με games, είναι να κατανοήσουμε οτι οι κονσόλες απευθύνονται σε διαφορετική κατηγορία gamer απ' οτι ο υπολογιστής.

 

Όσον αφορά το βάθος (και ελπίζω να το εννοείς σεναριακα), υπάρχουν πάμπολες επιλογές και στις δυο πλατφόρμες.

Ναι για το βάθος στο σενάριο μιλούσα, για το starcraft ομολογώ ότι δεν το ήξερα ότι έχει campaign λάθος μου, θα του ρίξω μια ματιά, πότε δεν είπα ότι το PC δεν έχει επιλογές απλά είναι λιγότερες σε αυτό τον τομέα και τα περισσότερα δεν μου γεμίζουν το μάτι(προσωπικά γούστα αυτά).

 

Όπως είπα και πριν είμαι κυρίως pc gamer πλέον(α ρε steam...2xx games στο library για να το αποδείξω), αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω παίξει κάποιο exclusive του pc που να πω όπα εδώ είμαστε(Personal taste και εδώ).

 

Είμαι της άποψης ότι ένας pc gamer δεν θα πρέπει να απορρίψει τις κονσόλες ΚΑΙ vice versa, απλά συνήθως οι Hardcore PC gamers έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν κονσόλα ενώ σε αντίθεση οι console gamers δεν...(renting all time φάση), καλά games υπάρχουν παντού και είναι κρίμα για κάποιον που του αρέσουν τα games να τα "χάνει" λόγω "fanboy-σμου".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για το βάθος στο σενάριο μιλούσα, για το starcraft ομολογώ ότι δεν το ήξερα ότι έχει campaign λάθος μου, θα του ρίξω μια ματιά, πότε δεν είπα ότι το PC δεν έχει επιλογές απλά είναι λιγότερες σε αυτό τον τομέα και τα περισσότερα δεν μου γεμίζουν το μάτι(προσωπικά γούστα αυτά).

 

Όπως είπα και πριν είμαι κυρίως pc gamer πλέον(α ρε steam...2xx games στο library για να το αποδείξω), αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω παίξει κάποιο exclusive του pc που να πω όπα εδώ είμαστε(Personal taste και εδώ).

 

Είμαι της άποψης ότι ένας pc gamer δεν θα πρέπει να απορρίψει τις κονσόλες ΚΑΙ vice versa, απλά συνήθως οι Hardcore PC gamers έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν κονσόλα ενώ σε αντίθεση οι console gamers δεν...(renting all time φάση), καλά games υπάρχουν παντού και είναι κρίμα για κάποιον που του αρέσουν τα games να τα "χάνει" λόγω "fanboy-σμου".

 

Φιλε συμφωνω οτι υπαρχουν καλοι τιτλοι σε ολες τις πλατφορμες αλλα διαφωνω με το τελευτεο περι fanboy-σμου που ειπες.

Ο κυριως λογος που προσπερνω καλους τιτλους στις κονσολες ειναι τα τρις-αθλια γραφικα τους σε σχεση με το PC μου.

Το 2010 βγηκε το Red Dead Redemption σαν console exclusive, το οποιο και μου αρεσε πολυ οταν το ειδα. Το αγορασα λοιπον για το PS3, αλλα πως να παιξω ενα παιχνιδι σε αναλυση 1152x640 στα 30fps με χαμηλης ποιοτητας textures, shadows και χωρις AA, οταν ειμουν μαθημενος να να τα παιζω ολα με full γραφικα και 16xAA σε αναλυση 2560x1440 και 60fps ?!

Παρολο που μου αρεσε πολυ το παιχνιδι, 2 μερες το επαιξα και το παρατησα.

 

Σημερα παιζω σε 4Κ 3840x2160 αναλυση στο PC μου... πως να γυρυσω πισω στα 1080p στα 30fps χωρις ΑΑ και Vsync του PS4/Xbone?

 

Αντιθετα, ο μεσως χρηστης κονσολας δεν νοιαζεται για την ποιοτητα του παιχνιδιου οσον αφορα τα γραφικα, αλλα δεν εχει και εμπειρια απο κατι καλυτερο για να το συγκρινει.

 

Ειναι σαν να βλεπεις μια ζωη BluRay και να σου δωσουν να δεις μια παρα πολυ καλη ταινια πoιοτητας CAM (βιντεοσκοπημενη απο σινεμα). Θα τι δεις? Εγω προσωπικα οχι. Αλλοι ομως τις βλεπουν, υπαρχουν πολλοι που κατεβαζουν (μεχρι και αγοραζουν) CAM.

 

Αλλοι λογοι που προτιμω το PC gaming ειναι τα MODs, φτηνα games, δωρεαν online, ποιοτικοτερο online, dedicated servers, teamplay-clans, μεγαλυτερη γκαμα παιχνιδιων, mouse/keyboard, αναβαθμισιμο, 3D, multitasking, μια ολοκληρωμενη λυση για το σαλονι... και πολλα αλλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο ειναι το θεμα , οτι οι κονσολες δεν απευθυνονται στους καταναλωτες που θελουν 4κ και ειναι διατεθημενοι να ξοδεψουν 2-3000 χιλιαρικα για να φτιαξουν το απολυτο μηχανημα.

 

Και καποιος που οδηγει 458 spider θα του κακοφανει να οδηγησει mx-5 , αυτο ομως δεν σημαινει οτι το δευτερο δεν ειναι απο τα καλυτερα roadster.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε συμφωνω οτι υπαρχουν καλοι τιτλοι σε ολες τις πλατφορμες αλλα διαφωνω με το τελευτεο περι fanboy-σμου που ειπες.

Ο κυριως λογος που προσπερνω καλους τιτλους στις κονσολες ειναι τα τρις-αθλια γραφικα τους σε σχεση με το PC μου.

Το 2010 βγηκε το Red Dead Redemption σαν console exclusive, το οποιο και μου αρεσε πολυ οταν το ειδα. Το αγορασα λοιπον για το PS3, αλλα πως να παιξω ενα παιχνιδι σε αναλυση 1152x640 στα 30fps με χαμηλης ποιοτητας textures, shadows και χωρις AA, οταν ειμουν μαθημενος να να τα παιζω ολα με full γραφικα και 16xAA σε αναλυση 2560x1440 και 60fps ?!

Παρολο που μου αρεσε πολυ το παιχνιδι, 2 μερες το επαιξα και το παρατησα.

 

Σημερα παιζω σε 4Κ 3840x2160 αναλυση στο PC μου... πως να γυρυσω πισω στα 1080p στα 30fps χωρις ΑΑ και Vsync του PS4/Xbone?

 

Αντιθετα, ο μεσως χρηστης κονσολας δεν νοιαζεται για την ποιοτητα του παιχνιδιου οσον αφορα τα γραφικα, αλλα δεν εχει και εμπειρια απο κατι καλυτερο για να το συγκρινει.

 

Ειναι σαν να βλεπεις μια ζωη BluRay και να σου δωσουν να δεις μια παρα πολυ καλη ταινια πoιοτητας CAM (βιντεοσκοπημενη απο σινεμα). Θα τι δεις? Εγω προσωπικα οχι. Αλλοι ομως τις βλεπουν, υπαρχουν πολλοι που κατεβαζουν (μεχρι και αγοραζουν) CAM.

 

Αλλοι λογοι που προτιμω το PC gaming ειναι τα MODs, φτηνα games, δωρεαν online, ποιοτικοτερο online, dedicated servers, teamplay-clans, μεγαλυτερη γκαμα παιχνιδιων, mouse/keyboard, αναβαθμισιμο, 3D, multitasking, μια ολοκληρωμενη λυση για το σαλονι... και πολλα αλλα.

 

Προσωπικά παίζω games από τα 4-5 μου, για την ακρίβεια από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, πέρασα τόσες γενιές και ακόμα παίζω retro games, για μένα δεν είναι λόγος τα γραφικά(ντακς έχω ένα limit δεν μπορώ να παίξω atari 2600π.χ) για να μην παίξω κάποιο game , εδώ κάποια από τα αγαπημένα μου games είναι το Castlevania SOTN και η megaman x σειρά lol, και πριν μου πεί κάνεις ότι δεν έχω δει μαξαρισμένα γραφικά, ναι έχω δεί..

 

Προφανώς και δέχομαι την άποψη σου ότι δεν μπορείς να γυρίσεις σε κατώτερη ποιότητα εικόνας και συμφωνώ απόλυτα με το παράδειγμα που έδωσες με το camrip (απλά δεν βλέπεται), απλά η διαφορά δεν είναι τέτοιας έκτασης, τουλάχιστον για εμένα(συγκρίνοντας ΠΑΝΤΑ όμοιες γενιές πχ PC του σήμερα με ΧΒΟΧ ΟΝΕ/PS4), τι να πω εμένα το red dead redemption μου φάνηκε κομπλέ στο 360 σε 37'' 1080p tv που έπαιζα(ξέρω για το internal resolution των games ούτε 720p δεν έχουν το ps3/360 lol) αν κάθεσαι σε μια σχετικά μακρινή απόσταση δεν βλέπεις ατέλειες ωστόσο αν κάθεσαι κοντά συμφωνώ το lack του AA βγάζει μάτι, αλλά για εμένα όπως είπα σε καμία περίπτωση δεν ειναι unplayable.

 

Σε αυτά που αναφέρεις στην τελευταία παράγραφο σου συμφωνώ στα περισσότερα αν όχι σε όλα ότι πραγματικά είναι πολύ καλά features, όμως όπως είπα και πριν δεν βλέπω κάποιον λόγο να επιλέξεις ανάμεσα σε μια πλατφόρμα μόνο και μόνο για αυτούς τους λόγους(εξαιρούμενου το ενδεχόμενο του να μην μπορεί με τίποτα την διάφορα γραφικών... απλά μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο επιχείρημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο ειναι το θεμα , οτι οι κονσολες δεν απευθυνονται στους καταναλωτες που θελουν 4κ και ειναι διατεθημενοι να ξοδεψουν 2-3000 χιλιαρικα για να φτιαξουν το απολυτο μηχανημα.

 

Και καποιος που οδηγει 458 spider θα του κακοφανει να οδηγησει mx-5 , αυτο ομως δεν σημαινει οτι το δευτερο δεν ειναι απο τα καλυτερα roadster.

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Φιλε, και 2 χιλιαρικα να σκασεις σε pc, στα 5 χρονια, 1 παιχνιδι το μηνα να αγοραζεις εχεις καλυψει την διαφορα απο τα 400 της κονσολα, λογω οτι τα pc games ειναι απο 20% εως 99% φτηνοτερα. Πχ. μια αγορα ενος bundle που μου κοστισε 5$  (περσυ νομιζω) για 10 παιχνιδια ΑΑΑ, στη κονσολα οι 10 αυτοι τιτλοι φταναν 300+ (μιλαμε για bf3, deadspace3 κλπα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακι το σκεφτηκες αυτο πριν το γραψεις?

ολοι οι αλλοι που αγορασαν την κονσολα με αλλο hardware και πιο κατωτερο πια θα ειναι η αντιδραση τους οταν δουν την ιδια κονσολα με καλυτερο hardware?

αυτο θα φερει αυτοματα και αλλα και χειροτερα προβληματα στην MS.με τον κοσμο με το κατωτερο hardware να παψει να αγοραζει παιχνιδια και οτι αλλο ακολουθησει.

Ειρωνικό ήταν το πόστ μου για το αδύναμο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρχισει να πιστευω πως  οι κωλοτουμπες της microsoft δεν ειναι τυχαιες..

 

Όταν είσαι 3 εκατομμύρια πίσω σε πωλήσεις σε σχέση με την ανταγωνιστική σου εταιρία φυσικά και δεν είναι τυχαίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι κανεις εδω ;;; βουρ για οικονομικο-τεχνικος συμβουλος στη silicon valley

 

Οκ και εσυ για το Saturday Night Live....τετοιο κωμικο ταλεντο ειναι κριμα να μενει ανεκμεταλλευτο.

Xbox One χωρίς το ρουφιάνο επιτέλους..Αν και χωρίς το Kinect πέφτει η εμπειρία της κονσόλας κατά πολύ.

 Αφου πεφτει η εμπειρια το επιτελους που κολλαει;

 

Και σε τελικη αναλυση πλεον εχεις την επιλογη....αμα γουσταρεις εμπειρια με ρουφιανο παιρνεις το αναλογο πακετακι.Αμα δεν γουσταρεις ρουφιανο παιρνεις σκετη τη κονσολα....

 

Το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ που επρεπε να ειχε γινει απο την αρχη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...