Προς το περιεχόμενο

Δημόσια συγνώμη από τη Samsung, για τις συνθήκες εργασίας που οδήγησαν σε θανάτους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθολου

γιατι οταν εχεις 7 δις ανθρωπους στον πλανητη,κατι πρεπει να παραγουν ωστε να ζησουν.

αν δε παραγουν προιοντα τεχνολογιας,αυτοματως ο μισος πληθυσμος θα ηταν ανεργος.

Ή μπορούμε απλά να δουλεύουμε όλοι και όσο χρειάζεται και να ζούμε όλοι καλά... Όχι να υπάρχουν παιδιά που δεν έχουν πόσιμο νερό και από την άλλη πλούσιες κυρίες που κάνουν πάρτι γενεθλίων και δώρο διαμάντια (έλεος δηλαδή!) στα σκυλάκια τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μπορούμε απλά να δουλεύουμε όλοι και όσο χρειάζεται και να ζούμε όλοι καλά... Όχι να υπάρχουν παιδιά που δεν έχουν πόσιμο νερό και από την άλλη πλούσιες κυρίες που κάνουν πάρτι γενεθλίων και δώρο διαμάντια (έλεος δηλαδή!) στα σκυλάκια τους...

και αν οι μισοι κινεζοι μεινουν ανεργοι τι θα αλλαξει?θα εξαφανιστουν τα διαμαντια η τα σκυλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν οι μισοι κινεζοι μεινουν ανεργοι τι θα αλλαξει?θα εξαφανιστουν τα διαμαντια η τα σκυλια?

Ποιος είπε να μείνουν άνεργοι οι μισοί Κινέζοι; Μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα από ότι είπα. Εγώ δεν είπα να μείνει άνεργος κανένας. Το αντίθετο μάλιστα είπα και νομίζω ότι ήμουν σαφέστατος. Αλλά το ξαναλέω. Με την πρόοδο της τεχνολογίας, πλέον, μπορούμε να δουλεύουμε όλοι, και λιγότερο και να απολαμβάνουμε όλοι τα αγαθά που παράγουμε. Απλούστατο! Και αν η παραγωγή γίνεται για να καλύψει τις ανάγκες όλων και όχι για να τσεπώνει δισεκατομμύρια ο τάδε ή ο δείνα CEO (π.χ.) θα δει και μια άσπρη μέρα η ανθρωπότητα.

 

ΥΓ

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάτι με τα σκυλάκια. :D Ίσα ίσα που τα αγαπάω και έχω και εγώ.

Με την ανωμαλία κάποιων ιδιοκτητών τους έχω πρόβλημα που ξοδεύουν χιλιάδες ευρώ/δολάρια για να τους αγοράζουν κοσμήματα (η βλακεία εδώ χτυπάει κόκκινο) αλλά δε δίνουν δεκάρα για το γεγονός ότι εκατομμύρια άνθρωποι δεν έχουν πρόσβαση ούτε καν σε πόσιμο νερό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πρέπει να πούμε οτι αυτοί πεθαίνουν για να μπορούμε να έχουμε εμεις το κινητό μας κτλ....? Είναι τελικά τόσο αναγκαία όλη αυτή η τεχνολογία(κινητά,υπολογιστές,τηλεοράσεις κτλ κτλ), ή μήπως τη χρησιμοποιούμε παραπάνω απο όσο χρειαζόμαστε? Και αξίζει εντέλει να πεθαίνουν άνθρωποι για να μπορούμε να κάνουμε καμάκι μέσω facebook ή να κουτσομπολέψουμε απο το κινητό..?Και πολλά άλλα τέτοια ερωτήματα...

Δεν περιμένω απάντηση βέβαια, γιατι και εγω τα κάνω και οι περισσότεροι τα κάνουν, αλλα μήπως πρέπει κάποια στιγμή να σκεφτούμε τις επιπτώσεις σε άλλους ανθρώπους αλλα και στον πλανήτη κτλ κτλ κτλ...(Ρητορικά ερωτήματα...)

 

Φυσικα και δεν πρεπει για κανενα λογο να κινδυνευει η ζωη ανθρωπων για την παραγωγη καταναλωτικων αγαθων η καποιων μερων των αγαθων αυτων (π.χ. ημιαγωγοι). Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να παραγονται αυτα τα προιοντα, ειναι υπερβολικο αυτο που λες και δεν εχει νοημα. Αν οι εταιρειες σεβονται και φροντιζουν επαρκως για την ασφαλεια των εργαζομενων τους και δεν τις ενδιαφερει μονο να αυξησουν τα κερδη τους, με οποιοδηποτε αλλο κοστος (οχι χρηματικο προφανως), τοτε λογικα δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα. Δεν ειναι δυνατον να λεμε να σταματησει η προοδος μονο και μονο επειδη καποιοι δεν κανουν σωστα την δουλεια τους η γιατι καποιες εταιρειες δεν συμμορφωνονται με τα αυτονοητα. Οταν γινεται σωστα η δουλεια τοτε όλα πάνε μια χαρά. Από μέρους μας το μόνο που πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε είναι να μην μας γίνεται έμμονη ιδέα να αποκτήσουμε π.χ. ένα νέο κινητό, ή γενικά κάτι πολύ καινούριο που αρχικά έχει μικρή διαθεσιμότητα, γιατί εκεί είναι που πιέζουν εταιρείες τους εργαζόμενους να παράγουν ακόμη πιο γρήγορα και με τρελές υπερωρίες χωρίς να τηρούνται οι σωστές συνθήκες στην εργασία τους. Υπομονή λοιπόν, και ας αποκτήσεις το iPhone 6 μετά από 2 μήνες, δεν έγινε τίποτα, σιγά το πράγμα αν μείνεις με το iPhone 5S για λίγο ακόμη!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είπε να μείνουν άνεργοι οι μισοί Κινέζοι; Μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα από ότι είπα. Εγώ δεν είπα να μείνει άνεργος κανένας. Το αντίθετο μάλιστα είπα και νομίζω ότι ήμουν σαφέστατος. Αλλά το ξαναλέω. Με την πρόοδο της τεχνολογίας, πλέον, μπορούμε να δουλεύουμε όλοι, και λιγότερο και να απολαμβάνουμε όλοι τα αγαθά που παράγουμε. Απλούστατο! Και αν η παραγωγή γίνεται για να καλύψει τις ανάγκες όλων και όχι για να τσεπώνει δισεκατομμύρια ο τάδε ή ο δείνα CEO (π.χ.) θα δει και μια άσπρη μέρα η ανθρωπότητα.

 

ΥΓ

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάτι με τα σκυλάκια. :D Ίσα ίσα που τα αγαπάω και έχω και εγώ.

Με την ανωμαλία κάποιων ιδιοκτητών τους έχω πρόβλημα που ξοδεύουν χιλιάδες ευρώ/δολάρια για να τους αγοράζουν κοσμήματα (η βλακεία εδώ χτυπάει κόκκινο) αλλά δε δίνουν δεκάρα για το γεγονός ότι εκατομμύρια άνθρωποι δεν έχουν πρόσβαση ούτε καν σε πόσιμο νερό...

 

δηλαδη θα δουλευεις 1 ωρα τη μερα και θα εχεις απλα ενα πιατο φαι?αυτο ειναι το ονειρο σου?

 

αυτοι οι ιδιοκτητες που ξοδευουν χιλιαδες δολλαρια σε διαμαντια το κανουν επειδη δεν εχουν καποιον αλλον τροπο να ξοδεψουν τα λεφτα τους

και χαιρομαι που βρισκουν ηλιθιους τροπους γιατι δε νομιζω οτι υπαρχει αλλος καλυτερ οςτροπος να τα ξοδεψουν απο το να βαζουν αχρηστο συμπιεσμενο ανθρακα πανω σε ενα ζωο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη θα δουλευεις 1 ωρα τη μερα και θα εχεις απλα ενα πιατο φαι?αυτο ειναι το ονειρο σου?

 

αυτοι οι ιδιοκτητες που ξοδευουν χιλιαδες δολλαρια σε διαμαντια το κανουν επειδη δεν εχουν καποιον αλλον τροπο να ξοδεψουν τα λεφτα τους

και χαιρομαι που βρισκουν ηλιθιους τροπους γιατι δε νομιζω οτι υπαρχει αλλος καλυτερ οςτροπος να τα ξοδεψουν απο το να βαζουν αχρηστο συμπιεσμενο ανθρακα πανω σε ενα ζωο.

Ρε φίλε, τρολάρεις τώρα έτσι; Είπα εγώ να εξασφαλίζουμε μόνο την τροφή μας; Είπα εγώ να σταματήσουμε να παράγουμε; Εσένα ποιο είναι το όνειρό σου; Να κονομάνε οι πολυεθνικές; Θα το ξαναπώ τρίτη φορά, μήπως και το καταλάβεις:

 

Μπορούμε όλοι να ζούμε καλά (δηλαδή να μη μας λείπει τίποτα), δουλεύοντας όλοι και όχι 10 και 14 ώρες!

Να στο πω και πιο απλά; Δεν γίνεται το 1% του πληθυσμού να κατέχει το 99% του πλούτου! Σου μοιάζει εσένα δίκαιο;

 

Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι;

 

Εσύ μπορεί να χαίρεσαι, εγώ πάλι καθόλου που υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν τι να κάνουν τα λεφτά τους και άλλοι να πεθαίνουν για να έχουν οι πρώτοι. Ε, πώς να το κάνουμε, δεν μπορώ να το θεωρήσω φυσιολογικό! Εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει καμια σχεση το ενα που γραφεις με το αλλο.

οσο περισσοτερο δουλευεις,τοσο περισσοτερο θα παραγεις.

και 1 ωρα τη μερα να δουλεψεις παλι καποιοι αλλοι θα εχουν μεγαλυτερο οφελος απο σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει καμια σχεση το ενα που γραφεις με το αλλο.

οσο περισσοτερο δουλευεις,τοσο περισσοτερο θα παραγεις.

και 1 ωρα τη μερα να δουλεψεις παλι καποιοι αλλοι θα εχουν μεγαλυτερο οφελος απο σενα.

Ποιο δεν έχει σχέση ρε φίλε; Θα μας τρελάνεις; Το θέμα είναι να παράγεις όσο χρειάζεται. Και να συμμετέχουν στη διαδικασία της παραγωγής όλοι. Έτσι δεν λείπει κανένα αγαθό και δεν μένει και κανένας άνεργος. Πόσο πιο απλά να στο εξηγήσω;

 

Το θέμα είναι να κατανέμεται και ο πλούτος δίκαια. Αλλιώς, ναι, θα υπάρχουν οι "πάνω" και οι "κάτω"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ο CEO της Samsung, Kwon Oh-hyun, εξέδωσε επίσημη απολογία:

 

Θα έπρεπε να βγει με ψεύτικα δάκρυα στα μάτια να απολογηθεί μπροστά στις κάμερες για να γίνει και αυτός άλλο ένα gif που θα διαιωνιστεί στην μνήμη μας.

 

 

tumblr_m57rgaEIcp1qefkujo2_500.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο δεν έχει σχέση ρε φίλε; Θα μας τρελάνεις; Το θέμα είναι να παράγεις όσο χρειάζεται. Και να συμμετέχουν στη διαδικασία της παραγωγής όλοι. Έτσι δεν λείπει κανένα αγαθό και δεν μένει και κανένας άνεργος. Πόσο πιο απλά να στο εξηγήσω;

 

Το θέμα είναι να κατανέμεται και ο πλούτος δίκαια. Αλλιώς, ναι, θα υπάρχουν οι "πάνω" και οι "κάτω"...

το εργοστασιο της σαμσουνγκ ειτε παραγει 100 κινητα τη μερα ειτε 10.000 ο εργατης ουτε το 0,1% του κερδους της εταιριας δε θα παρει.

τι δε καταλαβαινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε Ntinaras πραγματικα αν δε θες να καταλάβεις τι λέμε μη το συνεχίζεις  ! δε μιλάμε για καπιταλισμό αλλά για διαφορετικό σύστημα, πόσο πιο απλά να στο πούμε ?? το θέμα ειναι το γαμημένο κέρδος να μοιράζεται δίκαια και να μη πηγαίνει σε λίγα αρπακτικά !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εργοστασιο της σαμσουνγκ ειτε παραγει 100 κινητα τη μερα ειτε 10.000 ο εργατης ουτε το 0,1% του κερδους της εταιριας δε θα παρει.

τι δε καταλαβαινεις?

Εσύ δεν καταλαβαίνεις ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Όσο η παραγωγή σχεδιάζεται με γνώμονα τα κέρδη (καπιταλισμός) τόσο θα διαιωνίζεται η αδικία και οι φτωχοί θα γίνονται φτωχότεροι και οι πλούσιοι πλουσιότεροι. Εμείς σου μιλάμε για άλλο σχεδιασμό στην παραγωγή, με βάση τις πραγματικές ανάγκες και όχι την τσέπη των αφεντικών. Που σημαίνει δίκαιη κατανομή του πλούτου σε αυτούς που τον παράγουν, συμμετοχή όλων στην παραγωγική διαδικασία, επάρκεια σε αγαθά, λιγότερη δουλειά και με ανθρώπινες συνθήκες. 

Αν εσύ από όλη τη συζήτηση κατάλαβες ότι λέμε να παράγονται λιγότερα κινητά, τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε Ntinaras πραγματικα αν δε θες να καταλάβεις τι λέμε μη το συνεχίζεις  ! δε μιλάμε για καπιταλισμό αλλά για διαφορετικό σύστημα, πόσο πιο απλά να στο πούμε ?? το θέμα ειναι το γαμημένο κέρδος να μοιράζεται δίκαια και να μη πηγαίνει σε λίγα αρπακτικά !!!

Το θέμα είναι επίσης να μην υπάρχουν αρπακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...