Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Router Vdsl OTE Speedport W 724V Type Ci


polixros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενα Hard reset το ρουτερ?ειναι Psycho να μπαινει με WIFI απο ολες τις συσκευες να μπαινει με αυτοματη Ip και να μην μπαινει με καρφωτη.κανα firewall ελπιζω να μην σε κοβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ενα Hard reset το ρουτερ?ειναι Psycho να μπαινει με WIFI απο ολες τις συσκευες να μπαινει με αυτοματη Ip και να μην μπαινει με καρφωτη.κανα firewall ελπιζω να μην σε κοβει.

ok....θα τρελαθώ!Έκανα hard reset και μόλις άνοιξε το router το είδα κανονικά! Μετά από δυο λεπτά (έκανα refresh τη σελίδα να δω αν θα το χάσει) σταμάτησε να το βλέπει!!!!!! Δεν του έκανα καμία ρύθμιση μετά το reset! απλά refresh στη σελίδα και αυτό ήταν! 

"Ωχ! Το Google Chrome δεν μπόρεσε να βρει τη διεύθυνση speedport.ip".

Να το πάω για αλλαγή????

Όσο για firewall το eset έχω και το είχα κλείσει για να κάνω δοκιμές αλλα και πάλι τίποτα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok....θα τρελαθώ!Έκανα hard reset και μόλις άνοιξε το router το είδα κανονικά! Μετά από δυο λεπτά (έκανα refresh τη σελίδα να δω αν θα το χάσει) σταμάτησε να το βλέπει!!!!!! Δεν του έκανα καμία ρύθμιση μετά το reset! απλά refresh στη σελίδα και αυτό ήταν! 

"Ωχ! Το Google Chrome δεν μπόρεσε να βρει τη διεύθυνση speedport.ip".

Να το πάω για αλλαγή????

Όσο για firewall το eset έχω και το είχα κλείσει για να κάνω δοκιμές αλλα και πάλι τίποτα! 

με αλλη συσκευη μπαινει τωρα ή οχι.αν μπαινει με αλλη συσκευη τοτε κατι γινεται με το pc που δεν μπορω να σκεφτω τι ειναι.αν δεν μπαινει και με αλλο pc τοτε κατι το κολλαει?δοκιμασε και απο wireless συσκευη και απο μη wireless αν μπορεις.δοκιμασε και με αυτοματη ip αλλα και με καρφωτα για να βγαλουμε ενα συμπερασμα.μηπως οταν εκανες refresh το ρουτερ εκανε καμια επανεκινηση για να παρει τα στοιχεια σου αυτοματα?επισης με αλλο browseer μπαινει?σε ping απανταει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok....θα τρελαθώ!Έκανα hard reset και μόλις άνοιξε το router το είδα κανονικά! Μετά από δυο λεπτά (έκανα refresh τη σελίδα να δω αν θα το χάσει) σταμάτησε να το βλέπει!!!!!! Δεν του έκανα καμία ρύθμιση μετά το reset! απλά refresh στη σελίδα και αυτό ήταν! 

"Ωχ! Το Google Chrome δεν μπόρεσε να βρει τη διεύθυνση speedport.ip".

Να το πάω για αλλαγή????

Όσο για firewall το eset έχω και το είχα κλείσει για να κάνω δοκιμές αλλα και πάλι τίποτα! 

αντί για speedport.ip να δοκίμασες απλα την ip 192.168.1.1 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αλλη συσκευη μπαινει τωρα ή οχι.αν μπαινει με αλλη συσκευη τοτε κατι γινεται με το pc που δεν μπορω να σκεφτω τι ειναι.αν δεν μπαινει και με αλλο pc τοτε κατι το κολλαει?δοκιμασε και απο wireless συσκευη και απο μη wireless αν μπορεις.δοκιμασε και με αυτοματη ip αλλα και με καρφωτα για να βγαλουμε ενα συμπερασμα.μηπως οταν εκανες refresh το ρουτερ εκανε καμια επανεκινηση για να παρει τα στοιχεια σου αυτοματα?επισης με αλλο browseer μπαινει?σε ping απανταει?

επειδή πραγματικά μου έσπασε τα νεύρα αποφάσισα να πάω για αλλαγή!πήγα χθές σε Γερμανό και μου το αντικατέστησαν με ενα ΖΤΕ που πάει σφαίρα και δεν εχω κανενα προβλημα!Ευχαριστω peeperman kai poulinos για τη βοήθεια και το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή πραγματικά μου έσπασε τα νεύρα αποφάσισα να πάω για αλλαγή!πήγα χθές σε Γερμανό και μου το αντικατέστησαν με ενα ΖΤΕ που πάει σφαίρα και δεν εχω κανενα προβλημα!Ευχαριστω peeperman kai poulinos για τη βοήθεια και το χρόνο σας!

και τα zte δεν πανε πισω.μαυρα χαλια και αυτα αλλα οκ.και δυστυχως τα vdsl ρουτερ ειναι ακριβα για να αγορασεις πχ καποιο καλο απο το εμποριο πχ draytek 2760 κτλ.

απλα απο απορια και μονο.προσπαθουσες με την Ip πχ 192.168.1.254 να μπεις στο ρουτερ ή προσπαθουσες με το speedport Κτλ.???αυτο δηλαδη που ρωτησε ο φιλος πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα zte δεν πανε πισω.μαυρα χαλια και αυτα αλλα οκ.και δυστυχως τα vdsl ρουτερ ειναι ακριβα για να αγορασεις πχ καποιο καλο απο το εμποριο πχ draytek 2760 κτλ.

απλα απο απορια και μονο.προσπαθουσες με την Ip πχ 192.168.1.254 να μπεις στο ρουτερ ή προσπαθουσες με το speedport Κτλ.???αυτο δηλαδη που ρωτησε ο φιλος πιο πανω.

το ξέρω αλλά απο τη στιγμή που παίζει και δεν μου κάνει πρόβλημα το κρατάμε :-) Ναι πανάκριβα είναι!Με την ip προσπαθούσα αλλά απο μόνο του έβγαζε αυτή τη διεύθυνση σαν να έκανε redirect(αν το λέω σωστά).Και όταν μπορούσα και το έβλεπα αυτή τη διεύθυνση έβγαζε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω αλλά απο τη στιγμή που παίζει και δεν μου κάνει πρόβλημα το κρατάμε :-) Ναι πανάκριβα είναι!Με την ip προσπαθούσα αλλά απο μόνο του έβγαζε αυτή τη διεύθυνση σαν να έκανε redirect(αν το λέω σωστά).Και όταν μπορούσα και το έβλεπα αυτή τη διεύθυνση έβγαζε....

δεν ξερω αν με καποιο τροπο κλεινει αυτο το redirect.

 

Τα ίδια και εδώ.

Πήρα ΟΤΕ και μου είπαν για update.

Το έκανα και τα ίδια.

 

 

Το περίεργο είναι ότι στο δεύτερο PC μπαίνει στο router.

Και αυτό static σε LAN.

μαλλον και στο νεο Update υπαρχει αυτο το προβλημα φαινεται αφου εισαστε δυο ατομα με διαφορετικα configs που εχετε το ιδιο θεμα.θα μου πεις quality control δεν υπαρχει σε αυτα τα πραγματα οποτε δεν με παραξενευει καθολου.εκτος αν το πειραζει καποια ρυθμιση με αυτο το redirect.i give up.εκτος αν θελει κανα logout για να αφησει αλλο χρηστη μεσα.αλλιως θελει δοκιμες για να δει καποιος τι γινεται και υπο ποιες συνθηκες το κανει αυτο.απλα ειναι τραγικο προβλημα και να μην εχει διορθωθει.αν βαλεις αυτοματη Ip παλι μπαινει κανονικα?μηπως ειναι θεμα browser επισης και δεν συνεργαζεται με καποιον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γράψε λάθος, ούτε από το δεύτερο pc μπαίνει.

Το βρήκα:

http://www.adslgr.com/forum/threads/776659-Speedport-W-724V

τι βρηκες εκει γιατι ειναι 18 σελιδες θεμα.γραφει καπου πως λυνεται το προβλημα ή τι ακριβως φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έχει θέμα με μερικά O/S αυτό το redirect Που κάνει / dns. 

 

Αν ανοίξετε το windows host file και πετάξετε όπου το url του speedport την 192.168.1.1 θα μπείτε κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τo web interface δεν μπορει να καταργηθει καπου αυτο το redirect?και το Thomson νομιζω εχει κατι τετοιο αλλα αμα του δωσεις την Ip μπαινει με την ip και οχι με καποιο ονομα.και ελεος ποιος το σκεφτηκε να κανει redirect.μερικα πραγματα πρεπει να ειναι simple.και σιιγα μην εχει δοκιμαστει η να βγει κανα firmware για να διορθωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απο τo web interface δεν μπορει να καταργηθει καπου αυτο το redirect?και το Thomson νομιζω εχει κατι τετοιο αλλα αμα του δωσεις την Ip μπαινει με την ip και οχι με καποιο ονομα.και ελεος ποιος το σκεφτηκε να κανει redirect.μερικα πραγματα πρεπει να ειναι simple.και σιιγα μην εχει δοκιμαστει η να βγει κανα firmware για να διορθωθει.

Με την 037 που έχει ανέβει στο Adslgr.com και πέρασα και εγώ, έχει καταργηθεί το αυτόματο translate του 192.168.1.1 -> speedport.ip   .Αναφέρω και τα rest fixes

 

Λοιπόν update , από την 032 έως την 037 έχουμε λύση στα :

1. Fixed Line stats & Empty system logs στην καρτέλα System Info όπως και το Router Not responding pop up msg
2. Static Routing στο LAN
3. Διόρθωσαν το Dydns σε DDNS (επίσης στο ddns εμφανιζόταν στα γρήγορα καμιά φορά ένα False, τώρα είναι οκ) 
4. Δεν έχω πλέον dns queries ότι ναναι
5. limitation στο subnet fixed

6. Επίσης νομίζω πως πριν όταν βαράγαμε το 192.168.1.1 μας έκανε redirect/dns localy  στο http://speedport.ip/html/login/index.html
Ενώ τώρα παραμένει το 192.168.1.1 -> http://192.168.1.1/html/login/index.html  

Έτσι αν κάποιος έχει 3-4 cpe στο ίδιο Lan δεν έχει πλέον θέμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

επισης ειναι ιδεα μου ή ακομα στο site του οτε βλεπω το 032.το firmware ειναι 037 απο οτε??? αλλα δεν το εχει ο οτε στο site του?

εδω το Link απο το διπλανο forum.

http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1995 αφου ο οτε δεν το εχει σηκωσει.


 

 

Με την 037 που έχει ανέβει στο Adslgr.com και πέρασα και εγώ, έχει καταργηθεί το αυτόματο translate του 192.168.1.1 -> speedport.ip   .Αναφέρω και τα rest fixes

 

Καιρος ηταν να βγει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδες ενα χερι βοηθειας και απο εδω...

πηρα απο ΟΤΕ το συγκεκριμενο ρουτερ λογω αλλαγης πακετου σε VDSL 30.

εχω το εξης θεμα...

καθε 2-3 λεπτα ενω εχω φουλ σημα σε pc-android κολλαει στο browsing και

πρεπει στην καθε συσκευη να κανω αποσυνδεση κ καπακι συνδεση για να ειμαι οκ.

 

επισης ειναι λογικο οταν "αγοραζουμε" πχ μια ταινια,το android(LG G2) να μην μπορει να μπει

στο δικτυο,η να κολλαει στο browsing???

η στο ps3 οταν κανω test internet connection,μου βγαζει failed..

Οταν σταματησω την "αγορα",android μπαινει κανονικα,Ps3 test ολα οκ....

 

ολα αυτα γινονται με ασυρματη συνδεση.

ethernet δεν εχω κανενα προβλημα οσο αφορα τις διακοπες που κανει.

εχω επιχειρησει reset αρκετες φορες,με ανθρωπους απο ΟΤΕ,τιποτα παλι τα ιδια.....

 

με παλιοτερο ρουτερ ΖΤΕ για VDSL που ειχα,δεν ειχα κανενα θεμα....

 

τι λετε να παιζει ρε παιδια???

να ζητησω αλλαγη ρουτερ αλλης μαρκας???

ειναι κ Μ@@@@ΕΣ,δεν σου αλλαζουν και ευκολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...