Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Router Vdsl OTE Speedport W 724V Type Ci


polixros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες ενα χερι βοηθειας και απο εδω...

πηρα απο ΟΤΕ το συγκεκριμενο ρουτερ λογω αλλαγης πακετου σε VDSL 30.

εχω το εξης θεμα...

καθε 2-3 λεπτα ενω εχω φουλ σημα σε pc-android κολλαει στο browsing και

πρεπει στην καθε συσκευη να κανω αποσυνδεση κ καπακι συνδεση για να ειμαι οκ.

 

επισης ειναι λογικο οταν "αγοραζουμε" πχ μια ταινια,το android(LG G2) να μην μπορει να μπει

στο δικτυο,η να κολλαει στο browsing???

η στο ps3 οταν κανω test internet connection,μου βγαζει failed..

Οταν σταματησω την "αγορα",android μπαινει κανονικα,Ps3 test ολα οκ....

 

ολα αυτα γινονται με ασυρματη συνδεση.

ethernet δεν εχω κανενα προβλημα οσο αφορα τις διακοπες που κανει.

εχω επιχειρησει reset αρκετες φορες,με ανθρωπους απο ΟΤΕ,τιποτα παλι τα ιδια.....

 

με παλιοτερο ρουτερ ΖΤΕ για VDSL που ειχα,δεν ειχα κανενα θεμα....

 

τι λετε να παιζει ρε παιδια???

να ζητησω αλλαγη ρουτερ αλλης μαρκας???

ειναι κ Μ@@@@ΕΣ,δεν σου αλλαζουν και ευκολα....

δες για firmware update.

β .στο τορρεντ μειωσε τα max connections,κοψε λιγο το Upload και λιγο το download.αν εχεις κανα παλιο ρουτερ μπορεις να το βαλεις να κανει μονο το κομματι του ασυρματου αφου το σαπιο που σου δωσαν δεν κανει καλα αυτο το κομματι.ή αν εχεις κανα αλλο vdsl ρουτερ μπορεις να βαλεις και εκεινο.ειναι και λιγο ακριβα τα vdsl routers αλλιως θα σου λεγα χτυπα κανα drayek να βρεις ηρεμια ή εστω κανα φτηνο technicolor μεταχειρισμενο αν το δινει κανεις.δεν ξερω αν εχουν κατι αλλο να σου δωσουν.βεβαια και το παλιο zte που εχεις στην κατηγορια σκουπιδια πιανεται αλλα λεμε τωρα.αλλιως δοκιμαζεις τυπικα αλλο καναλι ή αλλο κλειδωμα αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

firmware update εχει το τελευταιο,το τσεκαρα.

και καναλια εχω αλλαξει και παλι τα ιδια...

ρουτερ παλιο δεν εχω δυστυχως.

γενικα οι ασυρματες λειτουργιες του εχουν θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firmware update εχει το τελευταιο,το τσεκαρα.

και καναλια εχω αλλαξει και παλι τα ιδια...

ρουτερ παλιο δεν εχω δυστυχως.

γενικα οι ασυρματες λειτουργιες του εχουν θεμα...

ο οτε στο site του εχει ενα πιο παλιο firmware απο αυτο που εχει βγει .ελπιζω να περασες αυτο που γραφει στην προηγουμενη σελιδα του θεματος που ειναι πιο καινουριο απο του οτε

αλλιως βρες κανα παλιο ρουτερακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ο οτε στο site του εχει ενα πιο παλιο firmware απο αυτο που εχει βγει .ελπιζω να περασες αυτο που γραφει στην προηγουμενη σελιδα του θεματος που ειναι πιο καινουριο απο του οτε

αλλιως βρες κανα παλιο ρουτερακι

σημερα ζητησα τηλεφωνικως να γινει αλλαγη ρουτερ,αφου ειχε παραγινει το θεμα και πηγα καπακι

σε ενα oteshop και μου εδωσαν αλλο.

ολα οκ μεχρι στιγμης,δουλευει αψογα...

Thanks anyway... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα ζητησα τηλεφωνικως να γινει αλλαγη ρουτερ,αφου ειχε παραγινει το θεμα και πηγα καπακι

σε ενα oteshop και μου εδωσαν αλλο.

ολα οκ μεχρι στιγμης,δουλευει αψογα...

Thanks anyway... :-D

παντως αν σε παιρνει οικονομικα καποια στιγμη παρε κανα αλλο vdsl router οπως vigor draytek 2760.επισης αυτο που πηρες ισως να μην εχει το τελευταιο firmware.(λεγοντας τελευταιο ειτε αυτο που δινει ο οτε σαν τελευταιο  είτε το πιο νεο που ακομα δεν εχει μπει στo site του οτε μεχρι πριν λιγες μερες που κοιταξα και το οποιο θα το βρεις

http://www.adslgr.com/forum/threads/776659-Speedport-W-724V

συνηθως και να μην σου αρεσει κατι σε ενα πιο νεο firmware μπορεις να κανεις και downgrade στο παλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας κι από μένα!

Έκανα πρόσφατα αναβάθμιση σε VDSL 30 του ΟΤΕ και μου έστειλαν το Speedport W 724V TypeCi, το οποίο λειτουργούσε κανονικά και με ταχύτητες καλές.

Ενώ στην αρχή μπορούσα να δω μέσω 192.168.1.1 της πληροφορίες συστήματος System Information, εδώ και μερικές ημέρες όταν ζητώ πληροφορίες συστήματος μου βγάζει ένα μήνυμα "The router is not responding! Check the connection and update the page."

Έχω αλλάξει τα καλώδια, έχω δοκιμάσει όλες τις υποδοχές του ρουτερ, έχω κάνει ρησέτ, έχω καλέσει και το 13888 και μου είπαν ότι ίσως έχει μπλοκάρει κάτι στο ρούτερ. Δοκίμασα και με άλλους περιηγητές με το ίδιο αποτέλεσμα.

Λειτουργεί κανονικά σε όλες τις άλλες λειτουργίες με 29Mbps κατέβασμα και μόνο 800Kbps κάποτε και 1.5MBps ανέβασμα. Όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες του κέντρου ελέγχου του ρουτερ λειτουργούν κανονικά.

Μπορώ να κάνω κάτι;

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας κι από μένα!

Έκανα πρόσφατα αναβάθμιση σε VDSL 30 του ΟΤΕ και μου έστειλαν το Speedport W 724V TypeCi, το οποίο λειτουργούσε κανονικά και με ταχύτητες καλές.

Ενώ στην αρχή μπορούσα να δω μέσω 192.168.1.1 της πληροφορίες συστήματος System Information, εδώ και μερικές ημέρες όταν ζητώ πληροφορίες συστήματος μου βγάζει ένα μήνυμα "The router is not responding! Check the connection and update the page."

Έχω αλλάξει τα καλώδια, έχω δοκιμάσει όλες τις υποδοχές του ρουτερ, έχω κάνει ρησέτ, έχω καλέσει και το 13888 και μου είπαν ότι ίσως έχει μπλοκάρει κάτι στο ρούτερ. Δοκίμασα και με άλλους περιηγητές με το ίδιο αποτέλεσμα.

Λειτουργεί κανονικά σε όλες τις άλλες λειτουργίες με 29Mbps κατέβασμα και μόνο 800Kbps κάποτε και 1.5MBps ανέβασμα. Όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες του κέντρου ελέγχου του ρουτερ λειτουργούν κανονικά.

Μπορώ να κάνω κάτι;

Σας ευχαριστώ!

εχεις κανει τo τελευταιο firmware που δινει ο οτε ή το τελευταιο firmware που εχει γραφτει μια ή δυο σελιδες πιο πριν που ειναι Uploaded στην σελιδα του adslgr.com ????λυνει αρκετα θεματα.του adslgr.com ειναι πιο καινουριο και μεχρι προτεινως δεν υπηρχε στην σελιδα του οτε που ειχα κοιταξει.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ poulinos έκανα εγκατάσταση πρώτα του 033 και μετά του 035 από το adslgr.com χωρίς αποτέλεσμα. Μήπως να κάνω πάλι reset και να το βγάλω από τη μπρίζα για λίγο; Μήπως να περιμένω μήπως φτιάξει από τον οτε;

Θα ήθελα να δοκίμαζα τα 016 και 021 αλλά δεν τα βρίσκω στον οτε. Μπορείς να με καθοδηγήσεις πού θα τα έβρισκα;

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απόκριση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα την έκδοση 037 AnnexA για PSDN σύνδεση που έχουν τα παιδιά ΕΔΩ και λειτουργούν όλα μαζί με τα στατιστικά μιά χαρά!!

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ poulinos έκανα εγκατάσταση πρώτα του 033 και μετά του 035 από το adslgr.com χωρίς αποτέλεσμα. Μήπως να κάνω πάλι reset και να το βγάλω από τη μπρίζα για λίγο; Μήπως να περιμένω μήπως φτιάξει από τον οτε;

Θα ήθελα να δοκίμαζα τα 016 και 021 αλλά δεν τα βρίσκω στον οτε. Μπορείς να με καθοδηγήσεις πού θα τα έβρισκα;

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απόκριση!!

δεν εβαλες την τελευταια για αυτο.ο οτε  εχει μεινει στο 032 που και αυτο κανει διαφορα κουφα και δεν δειχνει στατιστικα.

απορω γιατι δεν εχουν κανει πιο νεα .δεν ξερω αν η 033,035 και 037 δεν ειναι του οτε αλλα ειναι Generic και για αυτο δεν την εχουν βαλει.εχει κανα λογοτυπο οτε αυτη μεσα στο Interface ή εχει τιποτα στοιχεια [email protected] απο default για να δουμε αν ειναι του οτε?

Τελικά έβαλα την έκδοση 037 AnnexA για PSDN σύνδεση που έχουν τα παιδιά ΕΔΩ και λειτουργούν όλα μαζί με τα στατιστικά μιά χαρά!!

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

ειναι Pstn oxi Psdn.ναι λιγα ποστς πιο πανω θα δεις οτι μιλανε για την 037  οχι για την 33 ουτε για την 35.τελος καλο ολα καλα.

και επισης δενεχει νοημα να βαζες πιο παλια εκδοση πχ 016 κτλ.μπρος τα μπροστα θελουμε να πηγαινουμε.τωρα καποιο κολλημα ηταν αυτο.ισως με κανα clear cache και κανα hard reset να εστρωνε αλλα καλυτερα που εκανες το Update γιατι διορθωνει διαφορα.καποιοι αλλοι δεν μπορουσαν να μπουν στο μενου γιατι εγραφαν την ip αλλα το ρουτερ την μετετρεπε σε ονομα κατι speedport.ip και δεν επαιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

.αν εχεις κανα παλιο ρουτερ μπορεις να το βαλεις να κανει μονο το κομματι του ασυρματου αφου το σαπιο που σου δωσαν δεν κανει καλα αυτο το κομματι.

 

 

Πως θα το κάνω αυτό?Μιλάω για την συνδεσμολογία.

 

Αυτό είναι σωστό?

 

http://www.labnol.org/software/add-router-to-wireless-network/19716/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πως θα το κάνω αυτό?Μιλάω για την συνδεσμολογία.

 

Αυτό είναι σωστό?

 

http://www.labnol.org/software/add-router-to-wireless-network/19716/

οπως το διαβασα λιγο γρηγορα ειναι σωστο.αλλα να το πω με πιο απλα λογια.εχεις το speedport που ειναι πχ 192.168.1.1 και σου δινει ιντερνετ.και εχεις και ενα παλιο ρουτερ.συνδεεις το παλιο ρουτερ στο pc σου και του δινεις μια Ip στο ιδιο δικτυο με το speedport.πχ 192.168.1.χ οπου χ οτιδηποτε εκτος απο 1.βαλε πχ 192.168.1.254 για να ειναι μακρυα και απο το ευρος του dhcp του speedport.αφου του αλλαξεις lan ip μετα του κλεινεις τον dhcp server αφου αυτο το αναλαμβανει το speedport.αφου το κανεις αυτο τα ενωνεις μεταξυ τους με ενα καλωδιο ethernet(lan to lan).και εισαι ετοιμος.μετα κλεινεις το wifi του speedport και σεταρεις το wifi του δευτερου ρουτερ.και εισαι ready.αν θες μπορεις να τα ενωσεις με λιγο μεγαλο ethernet ωστε να ειναι σε αλλο χωρο και να εχεις και τα 2 wifi ανοιχτα για να καλυψεις ολο το σπιτι αν το ενα ρουτερ δεν ειναι αρκετο.εκει βαζεις το ιδιο ssid εκτος αν δεν θες ,βαζεις το ιδιο Password και ιδιο κλειδωμα.η μονη διαφορα θα ειναι στο καναλι.το ενα ρουτερ πχ βαλτο 1 και το αλλο 6(να εχουν 5 καναλια διαφορα).δεν θελουμε καναλι 12 καναλι 13 και auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδη το διπλανο forum ειναι πολυ αργο σε θεμα εγγραφης νεου χρηστη

μηπως υπαρχει καποιος που μπορει να ανεβασει το νεο firmware 037

για το Speedport W724V Type Ci του ΟΤΕ να το περασω και εγω για

να λυθουν τα προβληματα μου.

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...