Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Router Vdsl OTE Speedport W 724V Type Ci


polixros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχει κάνει κανείς mount  σε Raspberry PI 3 τον εξωτερικό δίσκο που μπορεί κάποιος να συνδέσει στο Speedport w 724v (network storage);

Ευχαριστώ πολύ

Περικλής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εννοεις μεσα απο το Raspberry να δεις τον εξωτερικο δισκο που ειναι στο speedport? o δισκος πρεπει να εχει μια Ip λογικα μεσα απο το speedport.απλα αυτη η ερωτηση θα ταιριαζε περισσοτερο σε αλλο θεμα αν καταλαβα σωστα η ερωτηση .δηλαδη σε θεματα Raspberry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ το έλυσα τελικά, συνδέοντας τον εξωτερικό δίσκο κατευθείαν επάνω στο raspberry και με Samba τον βλέπω από παντού.

Ευχαριστώ θερμά

Περικλής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ το έλυσα τελικά, συνδέοντας τον εξωτερικό δίσκο κατευθείαν επάνω στο raspberry και με Samba τον βλέπω από παντού.

Ευχαριστώ θερμά

Περικλής

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα, εχω το ρουτερ του τιτλου  με μια κεραια UniFi UAP AC Mesh για να δινω inernet. Τελευταια οταν θελει να μπει καποιος κολλαει στη ληψη διευθυνσης ip με αποτελεσμα να μην μπορει να συνδεθει στο δικτυο μου. Αν κανω restart το μοντεμ μπαινει κανονικα ως την επομενη φορα που θα το ξανακανει. Απο κοσμο οταν το κανει, εχει καμια 25αρια συσκευες συνδεδεμενες στο δικτυο. Σ αυτη την περιπτωση τι φταιει ? το μοντεμ του οτε η μηπως η κεραια μου? Επισης εχω στην κατοχη μου και το Speedport Entry 2i. Ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερο για χρηση σε καφετερια (vdsl30)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
On 03/07/2018 at 21:25, alexx said:

Καλησπερα, εχω το ρουτερ του τιτλου  με μια κεραια UniFi UAP AC Mesh για να δινω inernet. Τελευταια οταν θελει να μπει καποιος κολλαει στη ληψη διευθυνσης ip με αποτελεσμα να μην μπορει να συνδεθει στο δικτυο μου. Αν κανω restart το μοντεμ μπαινει κανονικα ως την επομενη φορα που θα το ξανακανει. Απο κοσμο οταν το κανει, εχει καμια 25αρια συσκευες συνδεδεμενες στο δικτυο. Σ αυτη την περιπτωση τι φταιει ? το μοντεμ του οτε η μηπως η κεραια μου? Επισης εχω στην κατοχη μου και το Speedport Entry 2i. Ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερο για χρηση σε καφετερια (vdsl30)?

a.κανε update to firmware Στο Unifi τυπικα.β.προσεχε πως Ip δινει ο Dhcp ειτε στο speedport entry ειτε στο w724v.επισης προσεχε και μετα απο ποσo ειναι το lease time.το εχω πετυχει αυτο το θεμα.να δινει ο dhcp 50 διευθυνσεις αλλα το lease time ηταν 24 ωρες.μολις μπηκαν 50 διαφορετικες συσκευες μετα game over γιατι δεν ειχε περασει το 24 ωρο για να φυγει το lease.lease time θα εβαζα καμια ωρα.δοκιμασε και τα 2 να δεις ποιο παιζει καλυτερο σαν Modem και να δεις αν θα εχεις το ιδιο προβλημακαι με τα δυο.απλα τσεκαρε lease time και dhcp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2018 στις 3:43 ΜΜ, poulinos είπε

a.κανε update to firmware Στο Unifi τυπικα.β.προσεχε πως Ip δινει ο Dhcp ειτε στο speedport entry ειτε στο w724v.επισης προσεχε και μετα απο ποσo ειναι το lease time.το εχω πετυχει αυτο το θεμα.να δινει ο dhcp 50 διευθυνσεις αλλα το lease time ηταν 24 ωρες.μολις μπηκαν 50 διαφορετικες συσκευες μετα game over γιατι δεν ειχε περασει το 24 ωρο για να φυγει το lease.lease time θα εβαζα καμια ωρα.δοκιμασε και τα 2 να δεις ποιο παιζει καλυτερο σαν Modem και να δεις αν θα εχεις το ιδιο προβλημακαι με τα δυο.απλα τσεκαρε lease time και dhcp.

Καλημερα. Τα updates στο unifi τα κανω συνεχεια με το που βγει καινουργιο firmware. Dhcp δινω απο 2 εως 250 . Δεν ξερω αν ειναι πολυ και αν χρειαζεται. Το αλλαξα χτες απο 1.10 εως 1.230. Επισης αλλαξα και το lease time απο 460s σε 3600s οπως προτεινες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, alexx said:

Καλημερα. Τα updates στο unifi τα κανω συνεχεια με το που βγει καινουργιο firmware. Dhcp δινω απο 2 εως 250 . Δεν ξερω αν ειναι πολυ και αν χρειαζεται. Το αλλαξα χτες απο 1.10 εως 1.230. Επισης αλλαξα και το lease time απο 460s σε 3600s οπως προτεινες.  

και οι παλιες ρυθμισεις δεν ηταν λαθος.στο κανει και με τα 2 modem?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, poulinos είπε

και οι παλιες ρυθμισεις δεν ηταν λαθος.στο κανει και με τα 2 modem?

νομιζω μονο με το 724ν το εκανε. με το 2i δεν θυμαμαι να το εκανε. Να ρωτησω κατι αλλο. βλεπω οτι και το Ubiquity εχει ενεργοποιημενο dhcp server με lease time 86400s. πρεπει να ειναι και απο το κεραιακι ενεργοποιημενο η να το κλεισω και να μοιραζει διευθυνσεις το ρουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/10/2018 at 02:16, alexx said:

νομιζω μονο με το 724ν το εκανε. με το 2i δεν θυμαμαι να το εκανε. Να ρωτησω κατι αλλο. βλεπω οτι και το Ubiquity εχει ενεργοποιημενο dhcp server με lease time 86400s. πρεπει να ειναι και απο το κεραιακι ενεργοποιημενο η να το κλεισω και να μοιραζει διευθυνσεις το ρουτερ?

ενα Dhcp θα εχεις .ειτε στο ρουτερ ειτε στο access point.δεν εχει νοημα 2 dhcp.και μετα δοκιμασε και με τα 2 router και δες ποιο σου κανει θεματα και ποιο οχι.αν μια συσκευη δεν συνδεθει μπορεις να δεις αν ειναι θεμα dhcp δηλαδη δεν πηρε ip (αν μενει οπως λες στην ληψη διευθυνσης Ip τοτε ναι ειναι θεμα dhcp) Ή κολλάει ή δεν έχει αλλες ip να δωσει με πιο πιθανο το δευτερο σεναριο. Επισης.αλλο προβλημα να μην παιρνει Ip που εκει αμα βαλεις καρφωτα Ip θα πρεπει να παιξει αλλο προβλημα πχ να μην πιανει σημα αλλο προβλημα να μην κατεβαζει τιποτα.αν σου κολλησει δοκιμασε τοτε να αλλαξεις τον dhcp πχ απο τον ρουτερ στο ubiquiti.

επισης 86400 ειναι 24 ωρες dhcp lease.αν ειχες δυο Dhcp και εδινε dhcp το Ubiquiti και ειχες πολλα ατομα να μπαινουν με μικρο Dhcp pool και 24 ωρες Lease  time τοτε δεν με παραξενευε που ειχες θεματα.οποτε αν το ρουτερ ειναι 192.168.1.1 κλεισε dhcp βαλε το Ubiquiti 192.168.1.2 και ορισε dhcp απο το 1.3 εως το 1.254 για παραδειγμα.και βαλε το dhcp lease στα 3600 secs και πιστευω θα εισαι ενταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξέθαβω το θέμα. Τον τελευταίο μήνα το WiFi στο εν λόγω ρουτερ δυο φορές δεν αναγνώριζε το password. Μετά από reboot  όλα μια χαρά. Καθώς δεν χρειάστηκε reset φαντάζομαι ότι δεν χάκαρε κάποιος το WiFi. Τι μπορεί να φταίει; Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/10/2019 at 20:36, acomaedo said:

Ξέθαβω το θέμα. Τον τελευταίο μήνα το WiFi στο εν λόγω ρουτερ δυο φορές δεν αναγνώριζε το password. Μετά από reboot  όλα μια χαρά. Καθώς δεν χρειάστηκε reset φαντάζομαι ότι δεν χάκαρε κάποιος το WiFi. Τι μπορεί να φταίει; Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

μπορεί να εφαγε το οποιοδηποτε κολλημα.δοκιμασε το παλι να δεις αν θα στο ξανακανει. αν το ξανακανει κανε hard reset αλλιως μετα μπορει να ζητησεις να σου δωσουν κανα speedport 2 entry ή το speedport plus.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Update μήπως και βοηθήσει κανέναν.

Μετά και από τρίτη φορά που δεν αναγνώριζε το password μπήκα ξανά στο menu και είδα ότι με την ανανέωση του συμβολαίου μου, ενεργοποίησαν χωρίς να μου το πουν το cosmote fon.

Εκ του αποτελέσματος πιστεύω ότι όταν κάποιος συνδεόταν με τους δικούς του κωδικούς στο wifi μου, το ρούτερ έτρωγε κόλλημα και δεν δεχόταν το password στο δικό μου SSID.

Απενεργοποίησα το cosmote fon και από τότε (φτου-φτου) μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 12/12/2019 at 16:34, acomaedo said:

Update μήπως και βοηθήσει κανέναν.

Μετά και από τρίτη φορά που δεν αναγνώριζε το password μπήκα ξανά στο menu και είδα ότι με την ανανέωση του συμβολαίου μου, ενεργοποίησαν χωρίς να μου το πουν το cosmote fon.

Εκ του αποτελέσματος πιστεύω ότι όταν κάποιος συνδεόταν με τους δικούς του κωδικούς στο wifi μου, το ρούτερ έτρωγε κόλλημα και δεν δεχόταν το password στο δικό μου SSID.

Απενεργοποίησα το cosmote fon και από τότε (φτου-φτου) μια χαρά.

Κανονικα δεν θα επρεπε γιατι ειναι διαφορετικα ssid και θα πρεπε να ειχαν και αλλα ατομα το ιδιο θεμα.σε καθε περιπτωση αν ζητησεις θα στο αλλαξουν με το speedport 2 entry ή το speedport plus που ειναι και concurrent dual band.η καλυτερη επιλογη ενα Fritz!box 7530 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε ΟΛΟΥΣ και ΟΛΕΣ εδώ !!

Μία ερώτηση για το συγκεκριμένο router που μου έχει δώσει ο ΟΤΕ (πάει καιρός) για 50αρα vdsl.

Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αλλάξω χειροκίνητα την ipv6 DNS ???

Στην καρτέλα "Internet" και στην επιλογή στα αριστερά "Internet Configuration" ΔΕΝ υπάρχει επιλογή για αλλαγή της ipv6 DNS (μόνο της ipv4).

Επισυνάπτω screenshot

Μήπως προηγουμένως πρέπει να πάω κάπου αλλού να ενεργοποιήσω κάτι για να εμφανιστεί η επιλογή ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση.

 

 

 

capture2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...