Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση διπλωματος μοτοσυκλετας


Finn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω δίπλωμα μηχανής απ το 2009 (έως 25kW) και ήθελα να το αναβαθμίσω. Επειδή άλλαξαν τα δεδομένα όμως δε ξέρω αν είναι δυνατή η αναβάθμιση με παράβολο όπως γινόταν παλιά.

 

Το έχει επιχειρήσει κανείς πρόσφατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω δίπλωμα μηχανής απ το 2009 (έως 25kW) και ήθελα να το αναβαθμίσω. Επειδή άλλαξαν τα δεδομένα όμως δε ξέρω αν είναι δυνατή η αναβάθμιση με παράβολο όπως γινόταν παλιά.

Το έχει επιχειρήσει κανείς πρόσφατα;

Όσοι έχουνε πάρει το παλιό μικρό Α(25kw) και έχουνε συμπληρώσει 2 χρόνια μέχρι και τις 19/1/2013 με ένα παράβολο μπορούνε να το αναβαθμίσουνε σε απεριόριστο. Οπότε είσαι κομπλέ εσυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος που πήρε πριν 3 χρόνια δίπλωμα πήγε να το αναβαθμίσει σε απεριόριστο και τον έβαλαν να δώσει ΞΑΝΑ εξετάσεις με μια 500αρα μηχανή για να το πάρει. Γελοίο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο φίλος σου είχε το δίπλωμα χωρίς συμπλέκτη? Γιατί σε αυτη τη περίπτωση δεν ξερω τι γινεται, ίσως χρειάζεται να ξαναδώσεις για να παρεις το απεριοριστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,στα 18 του έβγαλε για 25kW κανονικό.

Εγώ από την άλλη έδωσα με το παλιό σύστημα,αλλά μου εκδόσανε "καινούργιο" δίπλωμα. Θα μπορώ να το κάνω ανανέωση απλή ή θα πρέπει να ξαναδώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,στα 18 του έβγαλε για 25kW κανονικό.

 

Εγώ από την άλλη έδωσα με το παλιό σύστημα,αλλά μου εκδόσανε "καινούργιο" δίπλωμα. Θα μπορώ να το κάνω ανανέωση απλή ή θα πρέπει να ξαναδώ

 

 

 

 

 

Έχεις δηλαδή το Α1? Αν ναι, τότε μάλλον πρέπει να περιμένεις μέχρι να πας 20 για να το κάνεις Α2...νομίζω γίνεται με παράβολο και δεν χρειάζεται να ξαναδώσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δηλαδή το Α1? Αν ναι, τότε μάλλον πρέπει να περιμένεις μέχρι να πας 20 για να το κάνεις Α2...νομίζω γίνεται με παράβολο και δεν χρειάζεται να ξαναδώσεις..

Έδωσα με το παλιό το σύστημα για το Α(25kW),αλλά το δίπλωμα που μου έδωσαν στα χέρια μου είναι το καινούργιο με κατηγορίες (ΑΜ < Α1 < Α2 < Α) και με έχει στην κατηγορία Α2 (που αν δεν κάνω λάθος είναι μέχρι 35kW).

Αν θέλω μετά να αναβαθμίσω το δίπλωμα σε Α θα πρέπει να δώσω ένα παράβολο ή εξετάσεις από την αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πόσο βλαμμένοι παίζει να είναι ρε; Τα βάζουν σε ισχύ το 2013,έχω πάρει δίπλωμα από το 2012 και με βάζουν να εξεταστώ. Γελοίοι ...για τα λεφτά και μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διορία για να το ανανεωσεις με παραβολο ειναι να κλεινεις 2 χρονια μεχρι τις 19/1/13. Εγώ έκλεινα 2 χρόνια 1/2/13. Για 11 μερες δεν το πηρα και θα χρειαστεί να ξαναδώσω...πίκρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελοίο ..αν και δεν με ενδιαφέρει τόσο. Με την έννοια οτι οδηγώ Suzuki GSXR 600 και έχω "limiter" στα 35kW ..που πάντα είναι κλειστό βέβαια :P
Όσες φορές με σταματήσανε το δεχτήκανε κανονικά και δεν μου έκοψαν πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Ερώτημα: 
Το παλιό δίπλωμα είχε βγει (νέου τύπου) το 2010. Τώρα θα έρθει το καινούριο (το έστειλα για αλλαγή) που θα έχει μέσα και το απεριόριστο για μηχανή. 
Το παλιό θα ίσχυε μέχρι το 2033 ή μέχρι το 65ο έτος ηλικίας. Το νέο που θα έρθει τώρα θα ισχύει για 15 χρόνια από τώρα; Μέχρι το 2029? 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα. Έχω δίπλωμα μηχανής 25kw το οποίο εκδόθηκε το 2000. Γίνεται μετατροπή σε απεριοριστο αυτοματα ή πρέπει να κάνω επέκταση με εξετασεις κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...