Προς το περιεχόμενο

H Microsoft παρουσιάζει το Surface Pro 3, βελτιωμένο σε όλους τους τομείς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα, αυτό καλύπτει τις ανάγκες μου για τη δουλειά μου αλλά ξεπερνάει τις οικονομικές μου δυνατότητες. Παρόλα αυτά αν βρω γνωστό Αμερική στις 20 Ιουνίου θα το σκεφτώ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ σοβαρά και εφόσον δεν έχει βγει κάτι άλλο ενδιαφέρον μέχρι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://tnw.to/j4qiI

Με λίγα λόγια: "Πολύ βαρύ για ταμπλέτα, πολύ άβολο για λάπτοπ"... και πολύ ακριβό!

 

Βελτιωμένο λένε αλλά ακριβό.

 

Λύστε μου μια απορία, με τι το συγκρίνετε και το λέτε ακριβό ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σοβαρά να μιλήσουμε. Laptop που θέλει και σκαμνάκι για να σταθεί η οθόνη του είναι τελείως άχρηστο. 

Tablet που έχει το μεγεθος οθόνης laptop και είναι κουμούτσα και αυτό είναι άχρηστο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι. Πάρε ένα ultrabook, αλλά χωρίς πληκτρολόγιο και σε τιμή desktop replacement!

 

Το αντιλαμβανεσαι οτι ΕΙΝΑΙ desktop replacement ετσι?

 

Η ειρωνεια σου μαρεσε! Και να εισαι λαθςο και να ειρωνευεσαι, achievement unlocked

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γαμωτο για μενα ειναι οτι πηρα το surface pro πριν ενα μηνα και αν περιμενα 1-2? μηνες θα το εβρισκα λογικα σε χαμηλοτερη τιμη ή μπορει να επερνα το 2 αν επεφτε στην τιμη του 1, τωρα που βγαινει το 3.

Πιθανόν να γλίτωνες σε 2 μήνες από τώρα 70-100€ για το Surface Pro.

Πριν ένα μήνα το πήρα κι εγώ 580€ την έκδοση των 128GB από τα Fnac χωρίς το πληκτρολόγιο.

Αλλά το Surface Pro 2, στην τιμή του πρώτου αργεί ακόμα. 10+ μήνες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το καινούργιο surface αλλά το πρόβλημα της σειράς είναι περισσότερο η τιμή. Και αυτό δεν λύνεται ουσιαστικά με το 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουμε και με το 2520 να μπουν τα ταμπλετ με windows στην αγορα αλλα οι τιμες τους και το βασικο το οτι δεν μπορουν να βγαλουν συσκευες με 100€τα εζουν καθιστησει απαγορευτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι. Πάρε ένα ultrabook, αλλά χωρίς πληκτρολόγιο και σε τιμή desktop replacement!

 

 

Δουλεψε σε ενα τετοιο μηχανημα πρωτα και μετα μιλα.

Το Desktop ειναι Desktop. αλλες δουλειες το ενα αλλες δουλειες το αλλο. Εσυ τι κανεις φορτωνεις το Tower στην πλατη και το κουβαλας;

 

Ειναι αναλογα τι δουλεια θες να κανεις. Αμα το θες μονο για το σπιτι να παιζεις high end Games καλα θα κανεις να παρεις desktop.

 

προσωπικα εχω ultrabook και δεν με χαλαει καθολου το οτι σε 2 κιλα συνολικα (με εξωτερικους δισκους, χαρτια κλπ) μπορω να κανω ολη την δουλεια μου.

 

Φυσικα μπορεις να παρεις ενα laptop με 800€-900€ για να πετυχεις το ιδιο performance αλλα θα θες και 1-1,5 kg παραπανω στο κουβαλημα. ενω θα χανεις σε NFC,GPS, 4G, Touch screen, Pen, sd cards. πιθανοτατα αδιαφορα για πολλους, αλλα για καποιους χρησιμα. 

 

To θεμα λοιπον ειναι τι χρειαζεσαι και οχι τι ειναι πιο οικονομικο για το "ιδιο" τελικο αποτελεσμα.

 

Καποιος που θελει να βλεπει μονο τα mail του, Excel, Word, Pdf και 5-10 πραγματα στο internet μπορει να βολευτει και με μια ταμπλετα στα 250€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως επαγγελματίας είναι η πρώτη φορά που βλέπω μια τέτοιου τύπου υβριδική λύση και η τιμή της δεν με ξενίζει. Αν τα δολάρια μεταφραστούν μάλιστα σε ευρώ  βάση συναλλάγματος μιλάμε και για πολύ καλή τιμή. Επαναλαμβάνω ότι μιλάω ως επαγγελματίας όπου η χρησιμότητα του είναι δεδομένη και το κόστος του θα γίνει απόσβεση σε σύντομο χρονικό διάστημα.

 

1.       Καλή λύση για meetings και για χειρόγραφες σημειώσεις

 

2.       Καλή λύση για παρουσιάσεις σε πελάτες με ή χωρίς projector

 

3.       Πλήρες μηχάνημα εύκολο να μεταφερθεί σε χαρτοφύλακα χωρίς να μας βγαίνει ο ώμος

 

4.       Πλήρες λειτουργικό σύστημα με όλες μας τις εφαρμογές

 

5.        Επεκτασιμότητα με αξεσουάρ για χρήση ως desktop

 

6.       Καλή αυτονομία για καθημερινή επαγγελματική χρήση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιλαμβανεσαι οτι ΕΙΝΑΙ desktop replacement ετσι?

 

Η ειρωνεια σου μαρεσε! Και να εισαι λαθςο και να ειρωνευεσαι, achievement unlocked

Λάθος; Λάθος είναι μια ταμπλέτα 800 γρ, ένα λάπτοπ χωρίς σωστό πληκτρολόγιο και επαρκείς θύρες συνδεσιμότητας και ένα desktop replacement με τιμή high end gaming machine αλλά χωρίς κάρτα γραφικών! Για όλους αυτούς τους λόγους, ειδικά τα i7 μοντέλα του surface αυτή τη στιγμή είναι fail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε πασάκαμ kirileman αλλά ακόμα δεν μου απάντησες τι θεωρείς εσύ ως ιδανικό για τις χρήσεις που λέμε. Μόνο η τιμή σου φαίνεται κακή; οκ, αυτό το δέχομαι γιατί ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια για το τι θεωρεί ακριβό. πχ εγώ τα λεφτά για ένα galaxy pro ή ένα ipad air τα θεωρώ υπερβολικά γιατί μπορώ να κάνω ελάχιστη δουλειά πάνω τους.

 

Από εκεί και πέρα το βλέπω ως εξής: ένα ultrabook σοβαρό πάει γύρω στα 1000 με 1100. Κερδίζεις 1 ίντσα συνήθως οθόνης με άλλο κάδρο όμως, κερδίζεις πληκτρολόγιο και θύρες. Χάνεις στο touch (κλαϊν πες) και δεν γίνεται tablet.

 

Εγώ με τα παραπάνω, την χρήση που σου είπα στην άλλη σελίδα και την διαφορά στην τιμή που βλέπω την διαφορά από το ultrabook, όχι από το 0 δεν είμαι καθόλου αρνητικός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνό δεν το λές, αλλα συγκρίνοντας το με τα προιόντα του άμεσου ανταγωνισμού (i tablets, ultrabooks) νομίζω οτι είναι αρκετά καλό vfm, και σου προσφέρει πολλά παραπάνω απο τον ανταγωνισμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...