Προς το περιεχόμενο

H Microsoft παρουσιάζει το Surface Pro 3, βελτιωμένο σε όλους τους τομείς


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Κατσε εννοεις δηλαδη οτι ειναι καλυτερα οταν για καποιο λογο εχεις το pc σε idle με ανοιχτη την οθονη ? Δηλαδη απλα ποτε ?   Και ειναι προφανος χειροτερο οταν χρησιμοποιεις το pc? Δηλαδη ξερεις, η διαφορα ενως κουτιου με ενα λαπτοπ. Ασε που οι αριθμοι idle ειναι τρελη πιπα, εχω κανει με το air 13  4 ωρες μουσικη και επεσε κανενα 10%  η μπαταρια αποσο θυμαμαι ? Προσπαθησε να το κανεις με windows και τα λεμε ποσο θα πεσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Papakaliati, on 23 May 2014 - 3:17 PM, said:Papakaliati, on 23 May 2014 - 3:17 PM, said:Papakaliati, on 23 May 2014 - 3:17 PM, said:

  Κατσε εννοεις δηλαδη οτι ειναι καλυτερα οταν για καποιο λογο εχεις το pc σε idle με ανοιχτη την οθονη ? Δηλαδη απλα ποτε ?   Και ειναι προφανος χειροτερο οταν χρησιμοποιεις το pc? Δηλαδη ξερεις, η διαφορα ενως κουτιου με ενα λαπτοπ. Ασε που οι αριθμοι idle ειναι τρελη πιπα, εχω κανει με το air 13  4 ωρες μουσικη και επεσε κανενα 10%  η μπαταρια αποσο θυμαμαι ? Προσπαθησε να το κανεις με windows και τα λεμε ποσο θα πεσει. 

Δουλεψε photoshop και αλλες επαγγελματικες απαιτητικές εφαρμογες,να δεις ποιο απο τα δυο θα "φτυσει" πρωτο την μπαταρια!

Αυτο θελει να σου πουν οι μετρησεις του notebookcheck με την τελευταια μετρηση(Load)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ektor7, τόση ταλαιπωρία να βρεις παλιότερα ποστ μου που δεν αποδεικνύουν απολύτως τίποτα. Πήρα το t100 γιατί έπεσε νερό στο παλιό μου νέτμπουκ+το ότι χάλασε ο φορτιστής (=29 ευρώ), βρήκα ευκαιρία, λοιπόν, να το αντικαταστήσω με κάτι που είναι ένα κανονικό νέτμπουκ (με πληκτρολόγιο-docking station) + κάτι σαν ταμπλέτα για τη γυναίκα μου, το έχω ξαναγράψει. Φυσικά και είναι πρόβλημα τα 32 GB, αλλά για τα λεφτά που το πήρα δεν με πείραξε καθόλου (270 ευρώ χωρίς το ΦΠΑ σε 6 δόσεις), θα βολευτώ. ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι το ότι επειδή έχω και εγώ το μικρόβιο, ήθελα να έχω ιδία άποψη για τα υβριδικά win8 χωρίς να στάξω χιλιάρικο (όπως μπορούν να κάνουν ορισμένα μέλη-mods ονόματα δε λέμε :-D ). Και επειδή τώρα έχω ένα, ξαναλέω ότι το λειτουργικό έχει ελλείψεις σημαντικότατες ΩΣ ΤΑΜΠΛΕΤΑ and THAT'S A FACT! Και μπορεί στα 300 ευρώ να μην ενοχλούν αυτές οι ελλείψεις, στα 1.500 ενοχλούν ΑΝ ισχυρίζεσαι ότι αγόρασες ταμπλέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα της μετρησεις που λες, και περα απο το γεγονος οτι σε idle το notebookcheck δινει 10 ωρες σχεδον παραπανω στα macbook αιρ και pro 

 

A comparison with the subnotebook competition shows that the Apple product has a big advantage in the WLAN scenario. The Retina is only beaten by the 11-inch and 13-inch MacBook Air and far ahead of the next notebooks in line, the ThinkPad Edge E145 with a slower E1-2500 and then the EliteBook Folio 9470M.

Battery runtime
 
Idle (without WLAN, min brightness) 25h 35min
 

 

 Και για το load οπως αναφερει ειναι το μονο που μπορει και δεν κανει throttle to hardware. 

 

 Only load shows the high consumption of the powerful hardware. But you also get the full performance on battery in return, while many competitors are artificially throttled by the manufacturer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kirileman, on 23 May 2014 - 3:46 PM, said:kirileman, on 23 May 2014 - 3:46 PM, said:kirileman, on 23 May 2014 - 3:46 PM, said:kirileman, on 23 May 2014 - 3:46 PM, said:kirileman, on 23 May 2014 - 3:46 PM, said:

@ektor7, τόση ταλαιπωρία να βρεις παλιότερα ποστ μου που δεν αποδεικνύουν απολύτως τίποτα. Πήρα το t100 γιατί έπεσε νερό στο παλιό μου νέτμπουκ+το ότι χάλασε ο φορτιστής (=29 ευρώ), βρήκα ευκαιρία, λοιπόν, να το αντικαταστήσω με κάτι που είναι ένα κανονικό νέτμπουκ (με πληκτρολόγιο-docking station) + κάτι σαν ταμπλέτα για τη γυναίκα μου, το έχω ξαναγράψει. Φυσικά και είναι πρόβλημα τα 32 GB, αλλά για τα λεφτά που το πήρα δεν με πείραξε καθόλου (270 ευρώ χωρίς το ΦΠΑ σε 6 δόσεις), θα βολευτώ. ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι το ότι επειδή έχω και εγώ το μικρόβιο, ήθελα να έχω ιδία άποψη για τα υβριδικά win8 χωρίς να στάξω χιλιάρικο (όπως μπορούν να κάνουν ορισμένα μέλη-mods ονόματα δε λέμε :-D ). Και επειδή τώρα έχω ένα, ξαναλέω ότι το λειτουργικό έχει ελλείψεις σημαντικότατες ΩΣ ΤΑΜΠΛΕΤΑ and THAT'S A FACT! Και μπορεί στα 300 ευρώ να μην ενοχλούν αυτές οι ελλείψεις, στα 1.500 ενοχλούν ΑΝ ισχυρίζεσαι ότι αγόρασες ταμπλέτα.

Γιατι δεν αγορασες αλλο φτηνο νετμπουκ?

Προφανως το 2σε1 ειναι πολυ πιο ελκυστικο απο το 1σε1.Τι λες? ;)

 

Τωρα το windows tablet επειδη σου δινει ΔΩΡΕΑ το πληκτρολογιο,εγινε κανονικο νετμπουκ! :lol:

Eλα πες το το προβλημα σου για το surface pro,ειναι οτι δε σου δινει ΔΩΡΕΑΝ το πληκτρολογιο,για να γινει ULTRABOOK!!! :P

 

Nαι αλλα στα 1000-1500ευρω δεν τα δινεις για ενα νετμπουκ-ταμπλετ,αλλα για ενα ultrabook-tablet και το πρωτο συνδετικο πληρωνεις ΑΔΡΑ ή ΦΤΗΝΑ και  ΟΧΙ το ΔΕΥΤΕΡΟ! ;)

Papakaliati, on 23 May 2014 - 3:48 PM, said:Papakaliati, on 23 May 2014 - 3:48 PM, said:Papakaliati, on 23 May 2014 - 3:48 PM, said:Papakaliati, on 23 May 2014 - 3:48 PM, said:

Ειδα της μετρησεις που λες, και περα απο το γεγονος οτι σε idle το notebookcheck δινει 10 ωρες σχεδον παραπανω στα macbook αιρ και pro 

 

A comparison with the subnotebook competition shows that the Apple product has a big advantage in the WLAN scenario. The Retina is only beaten by the 11-inch and 13-inch MacBook Air and far ahead of the next notebooks in line, the ThinkPad Edge E145 with a slower E1-2500 and then the EliteBook Folio 9470M.

Battery runtime
 
Idle (without WLAN, min brightness) 25h 35min
 

 

 Και για το load οπως αναφερει ειναι το μονο που μπορει και δεν κανει throttle to hardware. 

 

 Only load shows the high consumption of the powerful hardware. But you also get the full performance on battery in return, while many competitors are artificially throttled by the manufacturer. 

Το vaio ειναι το πιο καθαρο απο bloatware στα windows ultrabooks και εχει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ Hardware МЕ ТО Macbook air!!!

ΔΕΝ υπαρχει αλλο ultrabook στη αγορα, με τον ΙΔΙΟ Cpu&Gpu του vaio pro 13 και Macbook Air 13!

 

Tο load mode στρεσαρονται τα ΠΑΝΤΑ CPU,GPU,RAM,SSD/HDD,maximum brightness και γενικα δειχνει πως ανταποκρινεται ενα μηχανημα/λογισμικο σε ΠΟΛΥ απαιτητικη χρηση!Αν ηταν αχρηστη αυτη η μετρηση να εισαι σιγουρος το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ site ΔΕ θα ασχολειτουν μ'αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το vaio ειναι το πιο καθαρο απο bloatware στα windows ultrabooks και το load mode στρεσαρονται τα ΠΑΝΤΑ CPU,GPU,RAM,SSD/HDD,maximum brightness και γενικα δειχνει πως ανταποκρινεται ενα μηχανημα/λογισμικο σε ΠΟΛΥ απαιτητικη χρηση!Αν ηταν αχρηστη αυτη η μετρηση να εισαι σιγουρος το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ site ΔΕ θα ασχολειτουν μ'αυτο!

  Για το idle me screen on ειπα οτι ειναι αχρηστη μετρηση, επειδη πολυ απλα αμα τον βαζεις σε idle για τοσες ωρες το κανεις με screen off .Αλλα και παλι οπως αναφερει το idle time των mac ειναι 16 ωρες vs 26... Οπως αναφερει και αυτος αν το ενα μηχανικα τρωει throttle και το αλλο οχι το load time δεν εχει και μεγαλη σημασια ετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελειωσαν τα επιχειρηματα και πιασατε την αυτονομια.

Τι 12, τι 14, τι 16 ωρες...

Εκτος αμα ναυαγησεις σε κανενα αχαρτογράφητο νησί στον ειρηνικό και εφοσον δεν εχει βραχεί, να μπορεις να γραψεις τα απομνημονεύματα σου αμα δεν σε βρούν ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελειωσαν τα επιχειρηματα και πιασατε την αυτονομια.

Τι 12, τι 14, τι 16 ωρες...

Εκτος αμα ναυαγησεις σε κανενα αχαρτογράφητο νησί στον ειρηνικό και εφοσον δεν εχει βραχεί, να μπορεις να γραψεις τα απομνημονεύματα σου αμα δεν σε βρούν ποτέ!

Αμα δεν σε βρουν ποτε τι να τα κανεις τα απομνημονευματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Papakaliati, on 23 May 2014 - 4:13 PM, said:Papakaliati, on 23 May 2014 - 4:13 PM, said:Papakaliati, on 23 May 2014 - 4:13 PM, said:Papakaliati, on 23 May 2014 - 4:13 PM, said:Papakaliati, on 23 May 2014 - 4:13 PM, said:

  Για το idle me screen on ειπα οτι ειναι αχρηστη μετρηση, επειδη πολυ απλα αμα τον βαζεις σε idle για τοσες ωρες το κανεις με screen off .Αλλα και παλι οπως αναφερει το idle time των mac ειναι 16 ωρες vs 26... Οπως αναφερει και αυτος αν το ενα μηχανικα τρωει throttle και το αλλο οχι το load time δεν εχει και μεγαλη σημασια ετσι ?

Σου αναφερα και πιο πανω το vaio pro 13 θα συγκρινεις,γιατι ΜΟΝΟ αυτα τα δυο(Macbook air&Vaio pro) εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια specs(cpu&gpu)!!!

 

ΔΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ του ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥ site για ΟΛΑ ΤΑ LAPTOP&ULTRABOOK!

Οταν θα αγορασεις καποιο τετοιο μηχανημα ΠΡΩΤΑ κοιτας ΑΥΤΟ το site και μετα ολα τα υπολοιπα!

Για να χρησιμοποιει αυτη τη μεθοδο μετρησης για να ελεγξη την μπαταρια σε Full χρηση,σημαινει ΕΧΟΥΝ ΑΞΙΑ οι μετρησεις αυτες.

ΑΝ δεν σου αρεσουν και δεν τις γουσταρεις,μη το λαβανεις υποψη!

Η συντριπτικη πλειοψηφια που κατεχει το θεμα notebook,θα λαβει υποψη ολες τις μετρηση του συγκεγκριμενου site!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν σε βρουν ποτε τι να τα κανεις τα απομνημονευματα :P

Καποια στιγμή θα σε βρουν εστω και ως σκελετό!

Ας πούμε οτι θα ήταν οι τοιχογραφίες σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν αγορασες αλλο φτηνο νετμπουκ?

Καλά, δεν έγραψα ότι ένας λόγος που το πήρα ήταν γιατί ήθελα να δοκιμάσω τα win8 υβριδικά για να έχω άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kirileman, on 23 May 2014 - 6:54 PM, said:kirileman, on 23 May 2014 - 6:54 PM, said:kirileman, on 23 May 2014 - 6:54 PM, said:

Καλά, δεν έγραψα ότι ένας λόγος που το πήρα ήταν γιατί ήθελα να δοκιμάσω τα win8 υβριδικά για να έχω άποψη;

Οποταν κραταμε δεδομενο,οτι ΔΕ θα ξαναπαρεις windows tablet,γιατι δεν κανει για tablet και σερνετε σε σχεση με android&ios! ;)

Αλλιως αν ξανα πας σε windows tablet, θα ειναι σαν να παραδεχεσε οτι τα windows tablet ειναι καλυτερη επιλογη ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ IPAD ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ANDROID TABLET!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποταν κραταμε δεδομενο,οτι ΔΕ θα ξαναπαρεις windows tablet,γιατι δεν κανει για tablet και σερνετε σε σχεση με android&ios! ;)

Αλλιως αν ξανα πας σε windows tablet, θα ειναι σαν να παραδεχεσε οτι τα windows tablet ειναι καλυτερη επιλογη ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ IPAD ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ANDROID TABLET!

Εξαρτάται από την εξέλιξη του modern ui και των εφαρμογών του. Και από την εξέλιξη του ios, φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...