Προς το περιεχόμενο

Facebook app: Αυτόματη αναγνώριση της μουσικής, τηλεοπτικής σειράς ή ταινίας που ακούτε και παρακολουθείτε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην προσπάθεια του να προσφέρει περισσότερους τρόπους στους χρήστες του ώστε να μοιράζονται περισσότερες πληροφορίες για τις ασχολίες τους , το Facebook ανακοίνωσε μια αναβάθμιση των mobile εφαρμογών του με έμφαση στη μουσική, τις ταινίες και τις τηλεοπτικές σειρές.Όπως ακριβώς και με την εφαρμογή του Shazam ή του Soundcloud, η εφαρμογή του Facebook για iPhone και Android θα μπορεί πλέον να αναγνωρίσει το μουσικό κομμάτι ή την τηλεοπτική σειρά που ακούτε/παρακολουθείτε, απλά ηχογραφώντας λίγα δευτερόλεπτα.

 

Αφού η εφαρμογή αναγνωρίσει κατάλληλα το περιεχόμενο, θα ζητήσει την άδεια για να ενημερώσει το χρονολόγιο του χρήστη με τη μουσική ή την τηλεοπτική σειρά που αυτός παρακολουθεί ώστε να ενημερωθούν και οι φίλοι του.

Τα δεδομένα που θα συγκεντρώσει από τη συγκεκριμένη κίνηση το Facebook αναμένεται να χρησιμοποιηθούν για περισσότερες στοχευμένες διαφημίσεις στο χρήστη με βάση τις συνήθειες του

 

Για το πως δουλεύει ακριβώς η νέα δυνατότητα, ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο.

 

Link.png Site: Slate

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν έχεις ανοιχτά gps και camera, μπορεί να αναγνωρίσει αν την ώρα που ακούς το τραγούδι είσαι στη τουαλέτα ή στο σαλόνι, και αν την ώρα που βλέπεις τη ταινία τρώς  ποπ-κορν ή όχι...

 

Δεν λειτουργεί ως αυτόνομη εφαρμογή αναγνώρισης όπως το shazam ή το soundhound, είναι αποκλειστικά για να μοιράζεσαι τι κάνεις στο timeline σου.

 

Το ξέρω ότι "κάνεις δεν με υποχρέωσε να το χρησιμοποιήσω", όπως θα πει κάποιος, απλά προβληματίζομαι.. Δε νομίζω πως πλέον υπάρχει κάτι που να μη μπορείς να μοιραστείς στο facebook... και το χειρότερο δεν είναι το ότι αυτοί σου δίνουν τη δυνατότητα, αλλά το ότι υπάρχουν πολλοί που το κάνουν ;)

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν έχεις ανοιχτά gps και camera, μπορεί να αναγνωρίσει αν την ώρα που ακούς το τραγούδι είσαι στη τουαλέτα ή στο σαλόνι, και αν την ώρα που βλέπεις τη ταινία τρώς  ποπ-κορν ή όχι...

 

Δεν λειτουργεί ως αυτόνομη εφαρμογή αναγνώρισης όπως το shazam ή το soundhound, είναι αποκλειστικά για να μοιράζεσαι τι κάνεις στο timeline σου.

 

Το ξέρω ότι "κάνεις δεν με υποχρέωσε να το χρησιμοποιήσω", όπως θα πει κάποιος, απλά προβληματίζομαι.. Δε νομίζω πως πλέον υπάρχει κάτι που να μη μπορείς να μοιραστείς στο facebook... και το χειρότερο δεν είναι το ότι αυτοί σου δίνουν τη δυνατότητα, αλλά το ότι υπάρχουν πολλοί που το κάνουν ;)

ε εσυ μην το κάνεις και τελειωσε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το ποιό κανάλι παρακολουθείς υπήρχε στο Google Now εδώ και καιρό (και λειτουργεί και άψογα). Πλέον φαίνεται θέλει και το FB να ξέρει τι βλέπεις και ακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα κάνουμε root το κινητό μπορούμε να κλειδώσουμε κάποιες λειτουργίες απο αυτά που λέει ; ή με το που γίνει εγκατάστασηη του προγράμματος δεν παίζει καμία modda ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να αναγνωρίζει το προσωπικό μου κλάσιμο και να το ποστάρει στον τοίχο μου? Θα ήταν μια λύτρωση για τους φανς μου Θεέ μου!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ θυμισε λιγο νοσταλγικα τη σχεση που ειχε το MSN Messenger μου με τον Windows Media Player.

Πωω πωωω. Θυμάμαι η κοπέλα που γούσταρα μου είχε στείλει το αγαπημένο της τραγούδι και εγώ το έβαζα επίτηδες να παίζει όλη την ημέρα για να φαίνεται. Αθώες εποχές! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το ποιό κανάλι παρακολουθείς υπήρχε στο Google Now εδώ και καιρό (και λειτουργεί και άψογα). Πλέον φαίνεται θέλει και το FB να ξέρει τι βλέπεις και ακούς.

Ερευνα για στοχευμενη διαφημιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωω πωωω. Θυμάμαι η κοπέλα που γούσταρα μου είχε στείλει το αγαπημένο της τραγούδι και εγώ το έβαζα επίτηδες να παίζει όλη την ημέρα για να φαίνεται. Αθώες εποχές! :)

 

Να τη η στοχευμένη διαφήμιση! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...