Προς το περιεχόμενο

Πλατφόρμα για "Έξυπνο σπίτι" αναμένεται να παρουσιάσει η Apple;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως περιμένω πως και πως για να διαβάσω την πρώτη δήλωση διαρρήκτη που θα συλλάβουν ενώ προσπαθεί να μπει σε ένα "iHouse".
-"Ρε παιδιά, εγώ απλώς jailbreak-in έκανα!"

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκει να μην τραβηξει κανα πατενταρισμα στα σπιτια κι αναγκαστουμε να επιστρεψουμε σε σπηλιες :P

Και λογικά θα κάνει μήνυση σε όσους χρησιμοποιούν τη λέξη house γιατί θα παραπέμπει σε προϊόντα apple! :P  Άντε να δούμε!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την πλακα, το smart connected house ειναι το μελλον, ειτε με την apple η χωρις. Οι εποχες που ζουμε υπαγορευουν παντρεμα η reinvent καθε συσκευης με smart χαρακτηριστικα (απο τηλεορασεις μεχρι αναπτηρες) Δεν δουλευει και δεν χρειαζεται να υλοποιηθει παντου βεβαια. Μεγαλο πλεονέκτημα η ανάπτυξη ενος app για ελεγχο ολων των appliances

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ihouse θα μπορεί να μπαίνει όποιος θέλει ή θα παίρνει πρώτα έγκριση απο το Cupertino;

 

Πέρα απο την πλάκα η apple ψάχνει εναγωνίως το επόμενο προιόν γιατί τα smartphones και τα tablets αν και συνεχίζουν να είναι ιδιαίτερα κερδοφόρα δεν έχουν πλέον δυνατότητες για μεγαλύτερη ανάπτυξη στις τιμές που πουλάει η apple.

 

Tώρα αν θα τα καταφέρει στο home automation, ποιός ξέρει. Και το apple TV πίστευαν κάποιοι οτι θα έχει την τύχη του iphone, αλλά τελικά...

 

Υ.Γ. Να δω τη Nest της google (που αναφέρεται στο άρθρο) να βγάζει προιόντα για το ihouse και τι στον κόσμο...

Επειδη σπουδαζω αυτοματισμο.. και για πτυχιακη σκοπευω να ασχοληθω με το εξυπνο σπιτι, δεν ειναι καθολου αυτο που λετε.. επισης εδω και χρονια υπαρχουν παρα πολλες εταιριες που προσφερουν αυτες τις υπηρεσιες και ευκολιες σπιτιων, και στο εξωτερικο ηδη τα σπιτια απο κατασκευης τους ειναι κατ αυτον τον τροπο... οποτε ξεκωλειστε με την apple... φωτακια θελει να αναβοσβηνει αυτη αν καταλαβα καλα... τα εξυπνα σπιτια ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. εγω στην πτυχιακη μου αυτο που θελω να καταφερω ειναι να ριξω πολυ το οικονομικο κομματι, και να χρησιμοποιησω DIY parts που ο καθενας μπορει να βρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαστε ελληνες και ζουμε σε αυτην την χωρα που ειναι σωστο τεχνολογικο θαυμα και οτι βγαινει γινεται αποδεκτο στη ζωη ολων των ελληνων αμεσα,το ποιο πιθανο ειναι οτι τα παιδια σας ΙΣΩΣ να τα δουνε καποτε αυτα σε καμια 20+χρονια απο τωρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέμε για μια εταιρεία που ακόμα δεν έχει βάλει nfc πουθενά και θα βγάλει κάτι για έλεγχο σπιτιού;;; δεν το νομίζω...

 

ΈΤΣΙ...ΠΕΣΤΑ...Εδώ δεν έχει ραδιόφωνο και αποστολή mp3 μέσω bluetooth τι μου λες τώρα...

 

άσε που το NFC είναι το next big thing...

 

άσε που δεν έχει ακόμα NFC επειδή σχεδιάζει δική της λύση...

 

Σαν δεν ντρέπεται που είναι 200χρόνια πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 αλλά και για να δώσει έμφαση σε ζητήματα που αφορούν στην ασφάλεια και στην ιδιωτικότητα.

Πολύ φοβάμαι πως η ασφάλεια και η ιδιωτικότητα παίζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαστε ελληνες και ζουμε σε αυτην την χωρα που ειναι σωστο τεχνολογικο θαυμα και οτι βγαινει γινεται αποδεκτο στη ζωη ολων των ελληνων αμεσα,το ποιο πιθανο ειναι οτι τα παιδια σας ΙΣΩΣ να τα δουνε καποτε αυτα σε καμια 20+χρονια απο τωρα

 

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις...το σπίτι μου είναι φτιαγμένο ως smarthouse από την πρώτη μέρα εδώ και κάποια χρόνια...τα παιδιά μου θα το δούνε live από την πρώτη στιγμή που θα μπορούν να καταλάβουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι η Αμερικανικη Πρεσβια στο σπιτι σου δηλαδή. Μα τι αλλο θα κονουν για να μας παρακολουθουν

Ναι μ'εμάς θα κάθετε να ασχολείται η Αμερικάνικη κυβέρνηση. Εδώ η δικιά μας η κυβέρνηση μας έχει γραμμένους στα παπάρια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις...το σπίτι μου είναι φτιαγμένο ως smarthouse από την πρώτη μέρα εδώ και κάποια χρόνια...τα παιδιά μου θα το δούνε live από την πρώτη στιγμή που θα μπορούν να καταλάβουν....

εξαρταται πως το εννοεις το smarthouse αλλα εκτος αυτου ακομα και να ειναι οντως εντελως smart το house σου ολων τον υπολοιπων συμπεριλαμβανομαι και εγω μεσα, τα σπιτια μας ποιο πολλα κοινα εχουν με μια σπηλια παρα με ενα smarthouse.

Ασε που δεν υπαρχουν και οι καταλληλες υποδομες για να εχεις smarthouse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται πως το εννοεις το smarthouse αλλα εκτος αυτου ακομα και να ειναι οντως εντελως smart το house σου ολων τον υπολοιπων συμπεριλαμβανομαι και εγω μεσα, τα σπιτια μας ποιο πολλα κοινα εχουν με μια σπηλια παρα με ενα smarthouse.

Ασε που δεν υπαρχουν και οι καταλληλες υποδομες για να εχεις smarthouse.

 

SmartHome δεν είναι κάτι μονοσήμαντα ορισμένο, αλλά εύκολα μπορεί να καταλάβει κανείς ότι σημαίνει δυνατότητα για παρακολούθηση, ρύθμιση, διαχείριση, είτε από το χρήστη είτε από το ίδιο το σύστημα του σπιτιού βάσει σεναρίων, ορίων ή ωραρίων. Α επίσης και την δημιουργία και ενσωμάτωση των συστημάτων ασφαλείας. Το σε τι εύρος θα το πας εσύ ή εγώ διαφέρει από τις ανάγκες μου/σου, το budget και στο κάτω-κάτω τις επιθυμίες μου/σου. Εγώ θέλω π.χ. απλώς να μπορώ να ρυθμίζω φώτα και παράθυρα, εσύ μπορεί να θέλεις full climate control, αυτόματο σύστημα ασφαλείας (π.χ. με ενεργοποίηση πρόσθετων μέτρων ασφαλείας) καθώς και πλήρη διαχείριση σκίασης ή ζεστού νερού.

 

Οι υποδομές υπάρχουν ήδη, όλες οι απαιτούμενες συσκευές εντός του σπιτιού υπάρχουν σε όλες τις τιμές και δυνατότητες, θέλεις μια καλή πρόσβαση (ADSL φτάνει και περισσεύει), static IP είναι επιθυμητή, ενώ επίσης καλό θα ήταν να υπάρχει καλή δομημένη (Cat6 ή οπτική) εντός του σπιτιού.

 

Με λίγα λόγια, ακόμα και το οποιοδήποτε σημερινό σπίτι μπορεί με κάποιες εργασίες να μετατραπεί σε κάποιο βαθμό σε smarthouse, δεν είναι κάτι τόσο επιστημονικής φαντασίας όσο νομίζετε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ξέρω ίσως αρχίσουν να μας ψεκάζουν κιόλας, φαντάζεσαι;

Εεεμ δεν ξερω αν αυτο το ειπες στην τυχη ή ξερεις κατι αλλα όντως μας ψεκαζουν. Κατι αεροπλανα που απο πισω τους βγαζουν εκεινον το καπνο στην ουσια ριχνουν ειδικα αερια που μας ψεκαζουν

Ναι μ'εμάς θα κάθετε να ασχολείται η Αμερικάνικη κυβέρνηση. Εδώ η δικιά μας η κυβέρνηση μας έχει γραμμένους στα παπάρια της.

Βασικα η αμερικη τους παρακολουθει ολους αλλα κυριως τους Αμερικανούς. Οσο για την ελλαδα μην νομιζεις και αυτην μας παρακολουθουν με δικο τους τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...