Προς το περιεχόμενο

H Lenovo ανακοίνωσε το εντυπωσιακό Vibe Z2 με μπαταρία 4.000mΑh


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

υποστήριξη απο xda δεν εχει ομως.. ειναι δυσκολο να φτιαχτει rom για dual-sim.. εχει πολλες μπαγκιες

Περιμένεις υποστήριξη στο xda σε μια συσκευή που δεν έχει καν κυκλοφορήσει;

 

Εδώ πχ βρίσκεις νήμα για το Lenovo K900 (η καλύτερη συσκευή που έχω πιάσει στα χέρια μου)

 

Όσο για τα ΜΤΚ κινητά ισχύει κι εδώ το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Αυτή τη στιγμή έχω το Lenovo A850 (ΜΤ6582 Quad Core) με official stock rom.

To GPS κλειδώνει σε δευτερόλεπτα ακόμα και μέσα στο σπίτι μου χωρίς να έχω κάνει το γνωστό fix.

Άλλα ΜΤΚ κινητά (κυρίως μαιμουδιές) χωρίς το fix δεν πιάνουν τίποτα κι άλλα ακόμα χειρότερα ακόμα και με το fix αρνούνται να βρουν δορυφόρους....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

6ιντσο "κινητο"...τερας φορητοτητας <_< ..ποσο ευκολα ενθουσιαζεστε καποιοι απο τα σπεκ..!6ιντσες ειναι το τηλεφωνο, λογικο να χωρεσει και μεγαλη μπαταρία..

 

 

Σε μερικούς, αρκετούς θα έλεγα αν κρίνω από πωλήσεις, αρέσουν τα μεγάλα κινητά.

Αφού είναι τόσο λογικό γιατί δεν έχουν και τα άλλα της κατηγορίας τέτοιας χωρητικότητας μπαταρία?

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω δεν ΘΑ εχει, σορρυ.. ειχα Lenovo και δεν υπηρχε Kitkat.. μονο κατι 4.1 και με bugs.. εχουν προβληματα με drivers και dual-sim... δεν ξερω αν τα διορθωσανε τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω δεν ΘΑ εχει, σορρυ.. ειχα Lenovo και δεν υπηρχε Kitkat.. μονο κατι 4.1 και με bugs.. εχουν προβληματα με drivers και dual-sim... δεν ξερω αν τα διορθωσανε τωρα

Προσωπικά ξαναλέω ότι το Α850 που έχω είναι άψογο.

Κυριολεκτικά πετάει.

4.2 έχω και μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις.

Πάντως λέγεται ότι η Mediatek σύντομα θα δώσει τον source code των επεξεργαστών οπότε αναμένονται αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω δεν ΘΑ εχει, σορρυ.. ειχα Lenovo και δεν υπηρχε Kitkat.. μονο κατι 4.1 και με bugs.. εχουν προβληματα με drivers και dual-sim... δεν ξερω αν τα διορθωσανε τωρα

Αντίθετα εγώ είμαι σίγουρος οτι ΘΑ ΕΧΕΙ. Απο εκεί και πέρα σίγουρα θα δεις και kitkat λόγω Snapdragon.

Το πρόβλημα που είχες συναντήσει εσύ ειναι οτι τα παλαιότερα μοντέλα της MT δεν «παντρεύονται σωστά» με kitkat. Τα πραγματα εχουν αλλάξει πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει αυτο που λες, αλλα εγω 3 χρονια τωρα εχω αλλαξει 3 κινεζικα dual sim android με MTK επεξεργαστες.

 

Εκτος του οτι δεν υπαρχουν επωνυμα dual sim της προκοπης, εχασα και πολυ λιγοτερα χρηματα μεταπουλωντας τα κινεζικα dual sim , απ οτι πουλωντας επωνυμα ακριβοπληρωμενα smarphones. 

 

Σε θεμα χαρακτηριστικων στην αρχη ηταν πολυ πισω, ομως απο τα διπυρηνα ΜΤΚ και μετα δεν εχουν ουτε lag ουτε τιποτα. Τωρα αν εισαι κολλημενος και θες να παιζεις quaqe στο κινητο σου με 5000fps τοτε μαλλον δε χρειαζεσαι κινητο αλλα φορητη παιχνιδομηχανη. 

 

Γι αυτο πλεον εχει ανεβει η κατηγορια Midrange, διοτι οι περισσοτεροι χρηστες δε χρειαζονται 3 gb ram για να τρεχει το bloatware απο πισω. 1gb ram και ενας δυπηρυνος ειναι υπεραρκετα για να καλυψουν το 95% των αναγκων των χρηστων smartphone. 

 

Οθονες παιρνουν τα ιδια εργοστασια που παιρνουν και τα επωνυμα, η ποιοτητα κατασκευης εξαρταται απο το μοντελο, εκει που θελει ψαξιμο ειναι στο gps και το wifi καθως και την υποστηριξη σε roms .

 

Τα πάντα είναι σχετικά φίλε μου, όπως και το τι θεωρεί κάποιος lag και σε ποιο βαθμό τον ενοχλεί ή όχι.  Πρόσφατα είχα το Idol x+ , ένα από τα καλύτερα 8πύρηνα που κυκλοφορούν. Καλούτσικο κινητό, αλλά σίγουρα ούτε iphone είναι, ούτε LG G2, ούτε Samsung s4/s5. Επιπλέον μου έφυγε η μαγκιά  (μεταφράζοντας ιταλικά και ρώσικα sites) να το στήσω με Recovery, ROM, να βγάλω τις κινεζιές από μέσα κτλ. Κακά τα ψέματα ότι δίνεις, παίρνεις.

Όπως είπα και παραπάνω τα κινέζικα (mediatek) είναι πολύ τίμια κινητά, αλλά χρειάζεται χρόνος για να τα στήσεις σωστά και το hardware είναι σχεδόν πάντοτε υποδεέστερο στα επί μέρους σημεία (GPS, Camera, φλας, Wifi, ποιότητα κατασκευής, μικρόφωνα κτλ κτλ).

Το μεγάλο ατού των mediatek κινέζικων είναι η υποστήριξη dual sim, κάτι που οι μεγάλες εταιρείες σνομπάρουν συστηματικά ειδικά στην Ευρωπαϊκή αγορά. (η αλήθεια όμως είναι ότι υπάρχουν αρκετά θέματα-προβλήματα με dual sim smartphones )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακρια απο lenovo μαγκες καλα χρυσα αλλα νεκρωνουν στα καλα καθουμενα σβηνουν την ρομ τους και δεν υπαρχει εξουσιωδοτηση και σερβις στην ελλαδα.δεν υπαρχει υποστηριξη και αν σου παθει κατι το πετας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακρια απο lenovo μαγκες καλα χρυσα αλλα νεκρωνουν στα καλα καθουμενα σβηνουν την ρομ τους και δεν υπαρχει εξουσιωδοτηση και σερβις στην ελλαδα.δεν υπαρχει υποστηριξη και αν σου παθει κατι το πετας

Από που προκύπτει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειλαδει ολες αυτες οι καλες κριτικες που ακουμε για τα κινεζικα ειναι μουφα.....συγνωμη ρε παιδια αλλα ακουμε τα καλητερα και ξαβνικα ...να κανουν και αυτο κανουν και εκεινο...σαν κατι να μην ακουγετε καλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειλαδει ολες αυτες οι καλες κριτικες που ακουμε για τα κινεζικα ειναι μουφα.....συγνωμη ρε παιδια αλλα ακουμε τα καλητερα και ξαβνικα ...να κανουν και αυτο κανουν και εκεινο...σαν κατι να μην ακουγετε καλα!!!

Μία βόλτα στο myphone.gr θα σε πείσει.

Εκεί γράφονται τα πάντα.

Τέτοιου είδους προβλήματα δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επωνυμα κινεζικα στυλ xiaomi/huawei/zte/meizu/oppo/lenovo/zoppo) ειναι εξαιρετικα κινητα και δεν εχουν να ζηλεψουν κατι απο τα (samsung/iphone/htc/sony).Απλα μπορεις να τα παρεις μονο απο Κινα(εκτος oppo) και ο κοσμος φοβατε να κανει την κινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επωνυμα κινεζικα στυλ xiaomi/huawei/zte/meizu/oppo/lenovo/zoppo) ειναι εξαιρετικα κινητα και δεν εχουν να ζηλεψουν κατι απο τα (samsung/iphone/htc/sony).Απλα μπορεις να τα παρεις μονο απο Κινα(εκτος oppo) και ο κοσμος φοβατε να κανει την κινηση.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...