Προς το περιεχόμενο

Δείτε πώς μπορείτε να εξακολουθήσετε να λαμβάνετε ενημερώσεις στα Windows XP μέσω registry hack


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mπορεί να έχει περάσει πάνω από ένας μήνας από την ημέρα που η Microsoft διέκοψε επίσημα την υποστήριξη μέσω ενημερώσεων των Windows XP, τα οποία βρίσκονται στην αγορά για 12 και πλέον χρόνια, όμως πριν από μερικές ώρες έκανε την εμφάνισή του ένα hack, το οποίο λίγο μετά επιβεβαιώθηκε πως μπορεί να παρατείνει για αρκετό ακόμη καιρό (ή μέχρι να βρεθεί τρόπος αποκλειμού από την MS) την δυνατότητα λήψης ενημερώσεων.Mε αυτό το "τρικ" οι servers της Microsoft αναγνωρίζουν το λειτουργικό σύστημα όχι ως Windows XP αλλά ως Windows Embedded POSReady 2009, ένα λειτουργικό το οποίο είναι βασισμένο στα Windows XP Service Pack 3 και θα εξακολουθήσει να λαμβάνει ενημερώσει μέχρι και τον Απρίλιο του 2019.

 

H επέμβαση αυτή λειτουργεί κυρίως για τις 32bit εκδόσεις των Windows XP όμως και για τους κατόχους 64bit εκδόσεων υπάρχει ένα workaround το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.sebijk.co...ing-xp-updates/

 

Για να αρχίσετε να λαμβάνετε λοιπόν και πάλι ενημερώσεις στα Windows XP σας αρκεί να δημιουργήσετε ένα αρχείο κειμένου και να επικολλήσετε μέσα σε αυτό την παρακάτω ακολουθία:

 

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]

"Installed"=dword:00000001

 

Αφού το σώσετε θα πρέπει να αλλάξετε την κατάληξη από *.txt σε *.reg και να το τρέξετε κάνοντας πάνω του διπλό κλικ.

Στη συνέχεια ανοίγοντας το Windows Update θα δείτε πως θα έχουν εμφανιστεί αρκετές νέες ενημερώσεις οι οποίες θα είναι διαθέσιμες προς λήψη και εγκατάσταση στο σύστημά σας.

 

Link.png Site: Neowin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως σε ενα pc εχω λαβει αρκετες ενημερωσεις τουλ μια φορα (εξαιρουμενης αυτης με τον ie) απο τοτε που τελειωσε επισημα η υποστηριξη... Δεν ξερω αν εχει συμβει σε κανενα αλλο αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αθανατα τα xp,λογικα θα βρει τροπο να το κλεισει η Ms..

ίσως αυτός να είναι ένας "πλάγιος" τρόπος να κάνει ακριβώς το αντίθετο!!! κοντός ψαλμός...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οτι μηχανακι εχω βαλει xp ακομα και στο δικο μου με το service pack 3 χωρις καμια ενημερωση (απενεργοποιημενες) δεν αντιμετωπησ ΚΑΝΕΝΑ προβλημα μελλοντικα!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

στο section των windows πλέον όμως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως σε ενα pc εχω λαβει αρκετες ενημερωσεις τουλ μια φορα (εξαιρουμενης αυτης με τον ie) απο τοτε που τελειωσε επισημα η υποστηριξη... Δεν ξερω αν εχει συμβει σε κανενα αλλο αυτο...

Όσα updates είχαν βγει μέχρι την λήξη της υποστήριξης μπορείς να τα κατεβάσεις εκ των υστέρων. Απλώς από δω και στο εξής δεν θα βγαίνουν νέες ενημερώσεις. Τις παλιές μπορείς να τις κατεβάσεις κανονικά. Αυτές τις ενημερώσεις που κατέβασες, μάλλον σου είχαν ξεφύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...