Προς το περιεχόμενο

0 ενοικιο ως ανταλαγη με Ανακαίνιση


sirboux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν περίμενα τόσες πολλές απαντήσεις τόσο γρήγορα

ακόμα δεν έχω ξεκινήσει διαπραγματεύσεις  εννοείτε ότι θα πάω σε λογιστή και δικηγόρο αύριο πρωί πρωί 

και εμένα μου φαίνεται ύποπτο το όλο σκηνικό αλλά από ότι μου είπαν παίρνουν όλη την περιοχή  

και δεν ήξερα εάν αυτό συνηθίζεται καθώς έλειπα αρκετά χρόνια στο εξωτερικό για σπουδές 

 

 

 

εχεις παρανομα να υποθεσω και γι αυτο δεν ρωτησες τον λογιστη+δικηγορο της επιχειρησης ?

όχι απλά το έμαθα αργά το απόγευμα...όπως είπα αύριο το πρωί θα πάω να ρωτήσω 

+ ότι μου αρέσει να παίρνω και γνώμες τρίτων πάντα βοηθάει :-D

 

 

 

από ότι είπαν θα είναι μακροχρόνια 6-10 χρόνια 

και πρότειναν δωρεάν ενοικίαση σαν ανταλλαγή με την ανακαίνιση 1-2 χρόνων  

βέβαια έχω σκοπό να αρνηθώ κάτι τέτοιο δεν παίζει το όλο "δωρεάν νοίκι"

το πολύ πολύ θα δεχτώ να το αφαιρεσω από το νοίκι

 

 

σκέφτομαι να πω αυτό που είπε ο φίλος 

 

Πούλα τρελίτσα ρε.

 

Ζήτα τους τα ενοίκια τριών χρόνων μπροστά και πες τους ότι θα κάνεις εσύ την ανακαίνηση πριν μπουν μέσα.

 

την ανακαίνιση δεν μπορώ να την κάνω εγώ αλλά 2 χρόνια μπροστά νοίκια θα τα ζητήσω εάν όχι 3

και εννοείτε με δικό μου εκτιμητή και φίλο μηχανικό η δουλειά  

 

δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν την εκτίμηση αυτοί πάντως

 

έτσι που λέω τώρα παίζει η θα την πατήσω είμαι τελείως noobas με τέτοιες είδους δουλειες


Εχεις να πληρωσεις το ενοικιο?

 

Αν ναι, πες τους οχι, πληρωσε και ξεκινα να ψαχνεις για νεο σπιτι σιγα σιγα.

Αν οχι, πες τους ναι, και ξεκινα να ψαχνεις για νεο σπιτι γρηγορα γρηγορα.

μάλλον κάτι δεν κατάλαβες 

ενοικιαζομενα (μικρή ξενοδοχειακή μονάδα)

εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% κομπινα και θα μπλεξεις ασχημα.μην το κανεις.θα υπερκοστολογισουν θα βαλουν σκαρτα υλικα κ μουφα δουλεια θα κανουν κ μετα θα σου μεινουν 2 χρονια μεσα γιατι απο τον υπερκοστολογισμο θα εχει παει ο λογαριασμος στον θεο.μην το κανεις ειναι απατη και θα την πατησεις...ακου μας...μερικοι ξερουμε τι λεμε εδω μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αύριο το μεσημέρι θα ξέρω περισσότερα γιατί θα τους συναντήσω στον χώρο  να δω τι ακριβώς θέλουν από εμένα 

 

 

 

Και αν σου λένε βλακείες για να μεινουν 1-2 χρόνια τζάμπα; Πού ξέρεις αν θα κάνουν ανακαίνιση;

από ότι έμαθα έχουν κάνει την ίδια δουλειά σε μια άλλη περιοχή πριν από 1 χρόνο και η ανακαίνιση έγινε αλλά θα το ψάξω(μικρο μέρος εδώ όλα μαθαίνονται) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει.

 

Για παράδειγμα οι τύποι που τα θέλουν ίσως είναι εργολάβοι. Πολλές φορές οι εργολάβοι μένουν αρκετό καιρό δίχως εργασία. Εκείνη την περίοδο για να μην έχουν το προσωπικό να κάθεται και να πληρώνεται, χτυπάνε έργα με μεγάλη έκπτωση επι της αρχικής τιμής χωρίς να βγάζουν κέρδος, απλά για να μπαίνουν μέσα λίγο, μέχρι να έρθει η επόμενη περίοδος με τις κερδοφόρες δουλειές. Το ίδιο θα μπορούσε να είναι κ εδώ.

 

Εφόσον ο φίλος, μπορεί να έχει σάπιο κτίριο που δεν χρησιμοποιεί, κάποιος μπορεί να θέλει να αναλάβει τη διαχείριση και να το συντηρήσει ιδία μέσα. Προφανώς όμως και θα χρειάζεται συμφωνητικό απο δικηγόρο το οποίο θα περιγράφει ακριβώς τις εργασίες που θα γίνουν (όπως κατά το χτίσιμο πολυκατοικίας) και φυσικά σε τι κατάσταση θα παραδοθει και σε πόσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ την άποψή μου. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι τα δωμάτιά σου λειτουργούν για x χρόνια, έχουν αποκτήσει και το ανάλογο πελατολόγιο. Επομένως ο ενοικιαστής της επιχείρησης, έχει έτοιμη πελατεία.

Εγώ θα πρότεινα το εξής. Σου κάνουν την ανακαίνιση και δεν σου πληρώνουν "αέρα". Θα σου πληρώνουν ενοίκιο όμως, ο,τι συμφωνήσετε. Πιθανόν αυτοί να μπουν στο ΕΣΠΑ και να έχουν συμμετοχή 50% στην επένδυση. Αυτό δεν σε νοιάζει εσένα. Σε νοιάζει να γίνει σωστή δουλειά η οποία θα έχει διάρκεια. Όχι να θέλουν πάλι ανακαίνιση σε 10 χρόνια τα δωμάτια. Το αν και πόσο σοβαροί είναι, αφήνεται στην κρίση σου.

 

Αν η κύρια πηγή εσόδων σου είναι τα δωμάτια, είσαι νέος με όρεξη για δουλειά κτλ, μην το κάνεις. Αν έχεις άλλη δουλειά και είσαι άνετος, why not. Θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και θα μπαίνουν λεφτά στην τσέπη, τα οποία φορολογούνται αυτοτελώς - δεν προστίθενται δηλαδή στο εισόδημά σου.

 

Καλό είναι να λάβεις υπόψιν σου την πιθανότητα να μην είναι απατεώνες αυτοί και να θέλουν να μιλήσουν σοβαρά. Οπότε το να τους πουλήσεις τρέλα μπορεί να είναι εις βάρος σου. Fuck that, εις βάρος σου είναι όπως και να το κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι δεν εχω προσωπικη εμπειρια αγαπητε φιλε ειμαι υδραυλικος και ξερω απο οικοδομες και μερεμετια και διαφορες επισκευες γιατι αναλαμβανουμε μεγαλες δουλειες εχουμε αρκετα συνεργεια με διαφορες ειδικοτητες και οσο να ναι ακουγετε οτι παιζουν πολλα τετοια θεματα αρκετα συχνα...(στο εστειλα και στα μηνυματα οπως και μου εστειλες και στα μηνυματα για να με ρωτησεις αλλα  στο γραφω και εδω για να ξερεις και εσυ και οι αλλοι συμφορουμιτες...γνωμη μου παντως και αν θες την ακους...απο εκει και περα ειναι δικο σου και δικια σου η αποφαση εγω κανενα οφελος δεν εχω απλα προσπαθω να σε προστατευσω απο τσαμπα κοπο και ταλαιπωρια...ισως να μην ειναι και ετσι και μακαρι να κανω λαθος)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς έχω να τα δουλέψω περιπου 3 χρονια

Επομένως ξεκινάμε από το 0. Στη θέση σου θα σκεφτόμουν σοβαρά την πρότασή τους τότε. Αλλά όχι χωρίς αμοιβή. Πόσα δωμάτια έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8 δωμάτια μπορούν να αποφέρουν 30.000 - 40.000 τη σεζόν*. Με σωστή διαχείριση, περισσότερα. Αν συμφωνήσετε σε ένα ενοίκιο στα 1.000€ το μήνα, για όλο το χρόνο, θα βγάζεις γύρω στα 10.000€ το χρόνο καθαρά.

 

*Είναι σε καλή τοποθεσία; Κοντά σε θάλασσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να είμαι κακόπιστος αλλά υπάρχουν τόσες παράμετροι σε μία ανακαίνηση που να είσαι σίγουρος ότι θα βγεις "ριγμένος".

Δηλαδή πως ακριβώς θα διασφαλίσεις το επίπεδο (ποιοτικό) της ανακαίνησης;

Τί θα γράψεις στο συμβόλαιο; (που είναι αυτονόητο ότι πρέπει να υπάρχει).

πχ βάψιμο. Ποιός; Τί μπογιές; Τί προεργασία;

Ή μήπως θα κάνουν ανακαίνηση ίσα ίσα να κρατήσει όσο τα θέλουν και μετά θα είναι χειρότερα από πριν

οτι ειπε ο απο πανω και αλλα τοσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...